Προς το περιεχόμενο

τιμές(ταχυτητες-θορυβοι κτλπ) με adsl+ και με vdsl τη γνωμη σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με 24αρα adsl+ ειχα τα εξης:

 

adsl                                                                  vdsl

 

banwidth    1.021/17.866                             869/27.249

output             12.0/18.5                               10.5/17.5

line atten...      9.5/16.0                                 4.6/20.8

sn margin        13.0/7.5                                 9.8/8.3

 

fec errors      0/16.826                                    0/13.735

crc errors      0/154                                         0/34

hec errors     9.413/134                                  0/1.011

 

 

πειτε μου την γνωμη σας ----- ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ:

 

 

απο εδω κατεβαζα με την 24αρα μου  ενα αρχειο σε 1,42ΜΒ/SEC

 

http://speedtest.ftp.otenet.gr/

 

 

με την.....vdsl....τα ιδια αρχεια και απο ιδιο site,,,,,, 1,34ΜΒ/SEC - με 1,42ΜΒ/SEC !!!!!!!!!!!!!!!!!

 

υποτιθετε πως στο κατεβασμα θα ειχε τεραστια διαφορα.....οχι να ειναι σχεδον τα ιδια...

 

 

 

τι λετε να φταιει?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

το router vdsl ειναι το Technicolor TG788vn

 

 

 

απο το speedtest.net καλυτερα... εχω τα εξης:

 

http://www.speedtest.net

 

Ping 35

download 20.79 Mbps

upload     0.88Mbps

Επεξ/σία από giannis0000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

α.μην τρεχεις speedtest αλλα δοκιμασε απο καποιον ftp πχ της forthnet η με καποιο download manager.θα πρεπει να εχεις 2,7 mbyte κατεβασμα και 500 kilobytes ανεβασμα(αν συγχρονισεις 5mbit).οι δοκιμες με κλειστα firewall  με ethernet και οχι ασυρματα.επισης κατι με παραξενευει.εχεις πολυ χαμηλο Upload.ουτε 1 Mbit.λοιπον παω στοιχημα οτι την καλωδιωση σου δεν την εχεις σωστα.και για να σου εξηγησω με απλα λογια και μου λες και μετα σου το αναλυω.εχεις το ρουτερ και το τηλεφωνο σε ενα πριζακι με splitter η εχεις το ρουτερ σε μια πριζα πχ στο δωματιο και στο σαλονι εχεις μια τηλεφωνικη συσκευη και στο αλλο δωματιο πχ αλλη μια τηλεφωνικη συσκευη.θελω ποσα πριζακια εχεις μεσα στο σπιτι και που εχεις συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)η πριζα ειναι στο διπλανο δωματιο 4.5 Mετρα παραπερα....αλλα με γωνιες κτλπ θαναι πανω απο 7 μετρα...το κλιψ τηλ το απλο....

 

2) το ρουτερ ειναι εδω στο δωματιο που εχω σταθερο  υπολογιστη η πριζα οπως ειπα ειναι στο αλλο δωματιο .

 

3) απο την πριζα παω κλιψ τηλ. προς το σπλιτερ που ειχε το τομσον v585 μου απο την 24αρα...

απο εκει φευγει στην εξοδο adsl το κλιψ τηλ προς το ρουτερ(μακρυ καλωδιο απλο τηλ...)

και απο την εξοδο του phone εχω δυο συσκευες τηλεφωνου(με ενα ανταπτορα πλαστικο ασπρο που το ενα κλιψ θηλυκο το κανει..δυο)

 

 

ενταξει ξερω οτι πρεπει να φερνω καλωδιο καλυτερο upt4? 5? πως λεγονται αυτα? θα παρω ενα 5μετρο αν εχω το ρουτερ στη πριζα. (σαν μικρο εθερνετ που κανει αντις κλιψ τηλ.) παρα το απλο τηλ το φτηνο....το ασπρο..

αν το αλλαξω αυτο θα δω καλυτερευση? το ρουτερ δε θελω να το παω στο αλλο δωματιο ειναι χολ θελω να το βλεπω κιολας.

 

 

στο σερφαρισμα τα ιδια βλεπω ....!!!!!!!δε βλεπω ταχυτητα....

(ειπα στο παροχο μου για τα 27,249 που εχω bandwidth) εκανε οτι μπορουσε δε μπορει τιποτα αλλο να κανει μου ειπαν οτι φταιει η καλωδιωση σου στο σπιτι .

 

 

θα δοκιμασω τωρα χωρις συσκευες τηλ μηπως δω διαφορες...μισο...μπα τιποτα τα ιδια! επεσε κα ιστα 26,500 το bandwidth απο τα 27.249  

 

 

(υποψην εχω σταθερο υπολογιστη με xp ) 

 

στο μενου του ρουτερ εχει firewall ενεργο(δε μπορω να το κανω disasble -δε ξερω πως) μηπως κοβει αυτο..

για ιους στο pc εχω,,,της norton.....symantec protection

 

 

με manager δε δοκιμασα εχω τον IDM...παντως

Επεξ/σία από giannis0000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμησε μου.μαζι μιλαγαμε με Pm για τον τηλεφωνικο διακλαδωτη και το splitter που λεγαμε και για το φιλτρο?αν ναι τοτε τα εχεις σωστα.σορρυ που δνε θυμαμαι αλλα μπερδευω ποιος ειναι ποιος.αν τα λεγαμε μαζι αυτα οτι εχεις μια πριζα κτλ τοτε θα πρεπει να γινει απο τον παροχο γιατι δεν ξερω αν πιανουν τα χερια σου δοκιμη στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου η στην χωνευτη διοτι οκ το 27 πες οτι το δεχομαι και δεν παει παραπανω αλλα το 800 Upload ειναι αστα να πανε.θυμησε μου αν μιλαγαμε μαζι που λεγαμε για διαφορα splitter διακλαδωτη που ειχες και φιλτρο περα απο splitter.



στο χωλ εχεις αλλο τηλεφωνο η συναγερμο η απλα χρησιμοποιεις μονο την πριζα στο δωματιο σου γενικοτερα μεσα στο σπιτι?



επισης δοκιμασε μονο το ιντερνετ οπως εκανες στην πριζα αλλα με ενα νεο καλωδιο και μικρο.σαν αυτο που εχει στην συσκευασια και πες μου αν αλλαξε κατι



επισης στο Upload μηπως αντι για 869 εισαι 4869 και ξεφυγε κανα ψηφιο στο copy paste η ειναι πραγματι 869?(μαλλον ειναι 869 αλλα ρωταω και τυπικα)



το firewall του ρουτερ δεν κοβει αλλα πριν φτασουμε στο ποσο κατεβαζεις ας δουμε τι γινεται με τις ταχυτητες που συγχρονιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οτη πριζα τοιχου μονο το σπλιτερ οπως τα πειργραψα πιο πανω.

 

ναι ναι,ειχαμε ξαναμιλησει.

 

 

μεσω internet download manager κατεβασα τωρα αρχειο ζιπαρισμενο μικρο σε χωρητικοτητα(9 ΜΒ) με μολις....112,000κkb/sec!!!!!!!!!!!!!

 

ΑΡΓΑ ΔΗΛΑΔΗ!!!!!!!!!!!!!!!

 

στο upload ειναι 0,88Μbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε πρεπει να γινει δοκιμη σε καναν κατανεμητη η στην χωνευτη για να δουμε ποσο συγχρονιζεις εκει.αλλιως το δινεις βλαβη για να το ελε3χουν γιατι το Upload σου ειναι χαμηλο.αλλα δοκιμασε και απαντησε και σε αυτα που ειπα πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παω να παρω καλωδιο αλλο 4   5 μετρα....για κλιψ τηλ

για αρχη μην παρεις καλωδιο.δοκιμασε ενα τηλεφωνικο καλωδιο 2 μετρα σαν αυτο που ειναι μεσα στο κουτι και δες ποσο συγχρονιζει.μην πας να παρεις αλλο καλωδιο και δεν φταιει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ απλα πρεπει να παω τον πυργο πιο κοντα συν την οθονη,,,,,,δε φτανει το καλωδιο που εχει μεσα η συσκευασια..περιμενε λιγο...

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον πηγα τον υπολογιστη στο χολ κα ιμε μικρο εθερνετ καλωδιο καινουργιο μικρο σε μηκος και νεο καλωδιο αμεσσα απο τη πριζα τοιχου προς ρουτερ και pc εχω τα εξης; τελικες τιμες καλυτερες δε γινοντ5αι εκτος αν εμποδιζει το firewall του router

 

 

εχω

 

 

bandwidth   2299/29482

output  6.9/19

line att...  5.3/20.1

sn margin  8,7/8.3

 

θα δοκιμασω να κατεβασω αρχειο να δω...

 

ουαου!!!!!!!

 

απο speedtest.net  εχω

 

ping 29   download 27.52 MB!!!!!!!  KAI upload   2.07Mbps !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ftp αρχειο απο την otenet κατεβαζω με 1,47MB/SEC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

bandwidth   2299/29482

 

και ήμουν έτοιμος να σου ποστάρω να μην αλλαξεις το καλώδιο γιατι δεν θα δείς διαφορά... τόσο πολύ όμως?? μήπως το καλώδιο περνούσε απο καμια πρίζα δίπλα η κάποια άλλη ηλεκτρομαγνητική συσκευή?

 

κάνε μια καλή όμως και βάλε τα στοιχεία σου στο http://broadbandtest.eett.gr/

να δούμε πόσα μέτρα απέχεις απτο Α/Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ήμουν έτοιμος να σου ποστάρω να μην αλλαξεις το καλώδιο γιατι δεν θα δείς διαφορά... τόσο πολύ όμως?? μήπως το καλώδιο περνούσε απο καμια πρίζα δίπλα η κάποια άλλη ηλεκτρομαγνητική συσκευή?

 

κάνε μια καλή όμως και βάλε τα στοιχεία σου στο http://broadbandtest.eett.gr/

να δούμε πόσα μέτρα απέχεις απτο Α/Κ

δεν χρειαζεται να βαλει τα στοιχεια του.αφου εχεις ηδη το attenuation του.το καλωδιο του ειναι τηλεφωνικο μεγαλο και μαλλον τα εχει φαει τα ψωμια του

 

λοιπον πηγα τον υπολογιστη στο χολ κα ιμε μικρο εθερνετ καλωδιο καινουργιο μικρο σε μηκος και νεο καλωδιο αμεσσα απο τη πριζα τοιχου προς ρουτερ και pc εχω τα εξης; τελικες τιμες καλυτερες δε γινοντ5αι εκτος αν εμποδιζει το firewall του router

 

 

εχω

 

 

bandwidth   2299/29482

output  6.9/19

line att...  5.3/20.1

sn margin  8,7/8.3

 

θα δοκιμασω να κατεβασω αρχειο να δω...

 

ουαου!!!!!!!

 

απο speedtest.net  εχω

 

ping 29   download 27.52 MB!!!!!!!  KAI upload   2.07Mbps !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ftp αρχειο απο την otenet κατεβαζω με 1,47MB/SEC

μανια με την οτενετ.ασε την οτενετ.κολλησες με τον FTP της.

β.καλυτερα τωρα αν και το upload δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα καλυτερα απο πρν.εχεις και attenuation 20 οποτε δεν εισαι και οτι πιο κοντα οποτε μην περιμενεις πολλα παραπανω.αλλα πολυ καλυτερα απο πριν.ωρα να αλλαξεις καλωδιο.και σιγουρεψου οτι και το πριζακι ειναι καλα βιδωμενα τα καλωδια πανω εκει και οτι συνδεεται πισω απο το πριζακι μονο ενα ζευγαρι καλωδια.οτι μπορεις να τσεκαρεις οσο πιανουν τα χερια σου καντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη σου " poulinos"

 

παντως στο σερφαρισμα το απλο δε βλεπω καμια διαφορά!!!!!!!!!!

 

ισως φταιει που εχω και παλιο καπως pc.....

 

δεν ξερω απο αλλου να κατεβασω ftp αν ξερεις εσυ κανενα link να δω να κατεβασω γραψε μου το εδω!

 

το κατεβασμα  αρχειου ζιπαρισμενο δε θα αυξηθει που εχω μονο 1,42 ΜΒ/SEC?  (και με manager κιολας...)

 

 

λες:

"εχεις και attenuation 20 οποτε δεν εισαι και οτι πιο κοντα οποτε μην περιμενεις πολλα παραπανω."

 

ποσο μακρια ειμαι?

 

με την 24αρα...ημουν 16,0.....

 

--------------------------------------------------------

με βαση αυτα που εχω σε τι ειμαι καλος σε τι οχι? τι τιμες επρεπε να εχω ανα κατηγορια?

bandwidth 2299/29482

output 6.9/19

line att... 5.3/20.1

sn margin 8,7/8.3





 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...