Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ξυριστική Remington G520


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρήγγειλα μια Remington PG520 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα

 

Τη φόρτησα για πάνω από 5 ώρες και η μπαταρία του δεν έφτασε ούτε για 10 λεπτά, ούτε για ένα ξύρισμα.

 

Πόσο χρειάζεται να φορτίσει μια τέτοια μηχανή ?

 

Έχω πέσει σε ελλατωματική ή είναι όλες μάπα ... το θέμα είναι ότι ήταν και ακριβούτσικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρες ολόκληρη μηχανή και δεν έχει οδηγίες; Αν όχι μπες στο site και ψάξε το manual.

 

edit:

Μου πήρε 1 λεπτό να βρώ το manual και λέει οτι θέλει 16 ώρες φόρτισμα την πρώτη φορά... Επίσης το οτι την χρησιμοποίησες σίγουρα έκανε ζημιά στην μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλουν πολύ ώρα φόρτιση αυτές οι remington. Eχω πάρει και εγώ μια remington(οχι αυτο το μοντέλο, ενα πιο φτηνό) και την φορτισα μια μέρα την πρώτη φορά. Έχω κάνει 20 ξυρίσματα και ακόμα κρατάει.

Έχω πάθει πλάκα!

Επεξ/σία από rezoma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα έχει μπαταρία NiCd και την φορτίζει με ρεύμα <= C/10 (όπου C τα Amp/h), για να αποφύγει το κύκλωμα ελέγχου φόρτισης/θερμοκρασίας, για 14~16 ώρες. Αν όντως ακολουθούν αυτόν τον "κανόνα" δεν νομίζω να έπαθε κάτι η μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα έχει μπαταρία NiCd και την φορτίζει με ρεύμα <= C/10 (όπου C τα Amp/h), για να αποφύγει το κύκλωμα ελέγχου φόρτισης/θερμοκρασίας, για 14~16 ώρες. Αν όντως ακολουθούν αυτόν τον "κανόνα" δεν νομίζω να έπαθε κάτι η μπαταρία.

Μεγαλη χαζομαρα μου που δεν κοιταξα στο site

 

Μου φανηκε εντελως φυσιολογικο να μη θελει πανω απο 5 ωρες.

 

Ελπιζω να ειναι οπως τα λες και να μην επαθε κατι - εκελισε 16 ωρες φορτιση και θα την αφησω ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να την αφήσεις παραπάνω. Αν και πάλι δεν δεν κρατά η μπαταρία, το θεωρώ πολύ ποιο πιθανό να έχεις πέσει σε ελαττωματικό στοιχείο παρά να της προκάλεσες εσύ βλάβη. Εγώ θα την επέστρεφα.

 

Της δικής μου (Philips) την φόρτιζα "πάντα" (ξεχνούσα να την έχω φορτισμένη) ίσα για να κόβω τα γένια μου (φόρτισμα καμιά ώρα). Και τώρα μετά από ~5 χρόνια αν την αφήσω όλο το βράδυ φορτίζει κανονικά και έχει μεγάλη διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...