Προς το περιεχόμενο

Η Nokia ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει τα Lumia 720 και Lumia 520


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το συνήθη ύποπτο, τον twitter λογαριασμό του @evleaks, μαθαίνουμε για τα σχέδια της Nokia για τη σειρά Lumia με Windows Phone 8, τα οποία προτίθεται να αποκαλύψει τη Δευτέρα στην έκθεση MWC 2013 και αφορούν τον εμπλουτισμό της με 2 νέα μοντέλα.Σύμφωνα με άλλες φήμες, το Lumia 720 που βλέπετε (άνω φωτογραφία) θα διαθέτει οθόνη 4.3' ιντσών με ανάλυση 800x480, διπύρηνο επεξεργαστή στο 1.0 GHz, 512mb RAM, 8GB αποθηκευτικό χώρο που επεκτείνεται μέσω θύρας microSD αλλά και δύο κάμερες των 6mp και 2mp. Το Lumia 520 σύμφωνα με τις ίδιες φήμες θα διαθέτει οθόνη 4' ιντσών, κάμερα 5mp, ίδιο επεξεργαστή και μνήμη με το Lumia 720 ενώ ο αποθηκευτικός χώρος θα περιορίζεται στα 4GB.

 

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Και τα δύο μοντέλα όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες, θα κυκλοφορήσουν σε πολλά χρώματα, θα απευθύνονται στη μεσαία αγορά ενώ το πλαστικό κυριαρχεί στην κατασκευή τους. Περισσότερες πληροφορίες αλλά και κατά πάσα πιθανότητα την τιμολογιακή πολιτική της Nokia, θα τα μάθουμε το πρωί της Δευτέρας στην προγραμματισμένη συνέντευξη τύπου της εταιρείας.

 

Link.png Site: theverge.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντού διαβάζω οτι εχει πεθάνει...γιατί έχει πεθάνει ρε παιδιά;

μια χαρά κινητάκια βγάζει.. ακόμα και τα low-end μοντέλα της είναι αξιοπρεπή

 

τώρα η τιμολογιακή πολιτική που ακολουθεί είναι λιγο τραγική, ιδιαίτερα για τη σειρά lumia. Πιστέυω οτι μόνο το 620 είναι value for money...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντού διαβάζω οτι εχει πεθάνει...γιατί έχει πεθάνει ρε παιδιά;

μια χαρά κινητάκια βγάζει.. ακόμα και τα low-end μοντέλα της είναι αξιοπρεπή

 

τώρα η τιμολογιακή πολιτική που ακολουθεί είναι λιγο τραγική, ιδιαίτερα για τη σειρά lumia. Πιστέυω οτι μόνο το 620 είναι value for money...

Και το 710 ηταν σουπερ για τα λεφτα του και την ποιοτητα του... ιδια χαρακτηριστικα με το 800, αλλα, οχι την τοσο καλη οθονη του. Anyway, με το last update που μπηκε πλεον δεν εχω κανενα λογο να μη λεω οτι ειναι καταπληκτικο κινητο. Ο μονος λογος που θα πηγαινα στο 720 ειναι τα touch πληκτρα, η 2η μπροστινη καμ. και η m.SD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WP8 δεν νομιζω να υπολειπεται σε κατι σε σχεση με τα αλλα λειτουργικα... Σκεφτειτε οτι απο τοτε που το εχω παρει το κινητο 2-3 φορες εχει κλεισει, οταν ξεχασα να το φορτισω... Ουτε κολληματα, ουτε restarts στο ασχετο, ουτε τιποτα. Η δε διαχειριση μνημης του απλα αψογη. Anyway, πιστευω οτι η ΝΟΚΙΑ εχει και θα εχει μερικα πολυ καλα κινητα, οπως και οτι θα βγαλει και καποια υπερκτιμημενα (σε κοστος) για να πιασει και το high end κομματι της πιττας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά υποστηρίζετε ολοι την ΝΟΚΙΑ ομως δυστηχως.. 

 

Η αλήθεια είναι αυτη. 

 

Το 920 δεν εχει ερθει ακομη στην ελλαδα, και οταν ερθει σε κανενα μηνα θα κανει 680 ευρω. Χρηματα με τα οποια παιρνεις πλεον τουλαχιστον 3-4 καλυτερες συσκευες.. 

 

Το 820 κανει 530 ευρω, για ονομα του θεου. Με αυτα τα χρηματα παιρνεις S3. 

 

Για απο εκει και κατω, δεν εχω γνωμη. Σιγουρα παντως δεν θα εδινα 400+ ευρω για 512 μνημη. 

 

Δυστηχως η ΝΟΚΙΑ στην αναγκη της πανω, επεσε στην Microsoft, η οποια με το WP8 εκανε μια καλη κινηση, ΑΛΛΑ ειναι ακομη σε πολυ πρώιμο  σταδιο. Οσοι το εχουν δουλεψει, το καταλαβαίνουν οτι έναντι του  Android υπολείπεται.. Καλο flow, διαχειρηση μνημης κτλ, αλλα...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν εχει ερθει Ελλαδα αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι το κινητό δεν υφίσταται

 

Δεν θέλουν ολοι S3 και android

 

Υπολείπεται σε δυνατότητες ναι (τις οποιες πραγματικα μπορει να μην χρειαζεται και κανενας), αλλα εσυ ο ιδιος μας λες τα θετικα των WP, τα οποια μαλλον ειναι αυτα που χρειάζονται ολοι! Και υπαρχουν στις συσκευες ολου του φασματος των χαρακτηριστικών. Εγω παντως που το εχω δουλέψει βλέπω τα θετικα του και ναι μπορω να παραβλεψω αυτα που θεωρούνται αρνητικά

 

Και η αληθεια ειναι οτι τα WP απο την πρωτη στιγμη ακομα και πριν το mango εκανε εξαιρετικα αυτα που υποσχοταν ενω ακομα και το 2013 με μονοπυρηνη συσκευη δε νιωθεις κανενα προβλημα. Ωραιο το android αλλα δεν ειναι η απαντηση για ολα, ουτε και χρειάζεται η αγορά περισσότερα μοντέλα ωστε να κρίνεται η Nokia επειδη δε βγαζει android

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Wp το μόνο που χρειάζονται είναι την ποιότητα ξατασκευής των εφαρμογών του ιος...Κατα τα αλλα είναι κορυφή κατα την γνώμη μου...Αν η τιμή τους πάει ενα 50αρικο κάτω απο τις αρχικές τιμές που δίνουν τώρα και μαζέψουν προγραμματιστές που θα γράφουν κορυφαίας ποιότητας εφαρμογές όπως στο ιος πιστεύω το λειτουργικό θα ανέβει παρα πολυ!! Το αντροιντ για μένα δν αξίζει μια! Μόνο για τα κινέζικα είναι...Ιος με τζέιλμπρεικ απλα δν παίζεται...Παίζει μονο του!! και για να μην παρεξηγηθώ φαν των WP είμαι...Απλα τώρα έτυχε να έχω στην κατοχή μου iphones (4s - 5) μιας και τα βρήκα σε πάρα πολυ καλη τιμή απο έξω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλα τα κινητα αν κ θα ηθελε να δω το 720 αν ειχε 1GB ram . Παντως καλο ειναι που παρουσιζει νεα μοντελα ειδκα στην μεσαια κατηγορια καθως εκει παιζονται ολα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Wp το μόνο που χρειάζονται είναι την ποιότητα ξατασκευής των εφαρμογών του ιος...Κατα τα αλλα είναι κορυφή κατα την γνώμη μου...Αν η τιμή τους πάει ενα 50αρικο κάτω απο τις αρχικές τιμές που δίνουν τώρα και μαζέψουν προγραμματιστές που θα γράφουν κορυφαίας ποιότητας εφαρμογές όπως στο ιος πιστεύω το λειτουργικό θα ανέβει παρα πολυ!! Το αντροιντ για μένα δν αξίζει μια! Μόνο για τα κινέζικα είναι...Ιος με τζέιλμπρεικ απλα δν παίζεται...Παίζει μονο του!! και για να μην παρεξηγηθώ φαν των WP είμαι...Απλα τώρα έτυχε να έχω στην κατοχή μου iphones (4s - 5) μιας και τα βρήκα σε πάρα πολυ καλη τιμή απο έξω

 

Βέβαια , το iOS από μόνο του είναι εντελώς άχρηστο , μόνο για τηλέφωνα (χωρίς 3G εικόνα) και μηνύματα. Από εκεί και πέρα έχει στηθεί ένα Μέγα marketing και έχουν πέσει όλοι οι Developer με κόπο και ιδρώτα (δικό τους όχι της Apple) και τους έχουν κάνει μάγκες.

 

Η MS βαδίζει στα χνάρια της Apple αλλά δεν τους βγαίνει γιατί οι Developers προτιμούν Apple , μετά Android και τέλος MS. 

Έτσι έχει μείνει στον πάτο και μπράβο της.

*Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

 

To Android είναι ένα λειτουργικό που βασίζετε Πρώτα στις δικές του λειτουργίες και μετά στις εφαρμογές των Developer και είναι το πιο Δημοκρατικό μιας και σε αφήνει να κάνεις τα πάντα με τα δεδομένα σου (Αποστολές - λήψεις , αντιγραφές , διαγραφές κτλπ) και μπράβο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

At the end of the day... που λένε οι "φίλοι" μας οι Αμερικάνοι... και το βρίσκω σωστό...

 

Με το κινητό μου καταλήγω απλά να παίρνω τηλέφωνα, να στέλνω μηνύματα, να ελέγχω κάτι στα γρήγορα στο internet να στέλνω και να παίρνω κανα email... άντε να βγάλω και ένα βίντεο ή μια φώτο και θέλω αυτά τα βασικά να τα κάνω γρήγορα...

 

Και με όποια επαφή είχα με iPhone ή WP ήταν πολύ ευχάριστη εμπειρία... είμαι πολύ εντυπωσιασμένος με το 610 της Nokia γιατί ενώ από Hardware Stats δεν είναι κάτι το τρομερό, δουλεύει άψογα!!!

Αντίστιχο iPhone δεν υπάρχει οπότε μπορώ να το συγκρίνω μόνο με τα αντίστοιχα android που πραγματικά σέρνονται μπροστά του...

Άσε που στα 200€ (τιμή του 610) δεν βρίσκεις κάτι ποιοτικό σε android όλες οι συσκευές είναι κακοφτιαγμένες και συνήθως να τρέχουν adroid 2.3 το οποίο έχω και εγώ στο κινητό και σέρνομαι σαν την κάμπια στο πεζοδρόμιο...

 

Πραγματικά έχω βαρεθεί να περιμένω 2-3 δευτερόλεπτα για να πάω στις επαφές...

Άλλα 2-3 δευτερόλεπτα να από τη στιγμή που θα πατήσω κλήση να ξεκινήσει η διαδικασία και για να μην πω όταν θέλω να γράψω μήνυμα ή να βγάλω μια φώτο...

 

Εν κατακλείδι δεν με ενδιαφέρουν τα stats αν το κινητό μπορεί να κάνει ότι ζητάω γρήγορα χωρίς περιτές καθυστερήσεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...