Προς το περιεχόμενο

Τσιχλες χωρίς ζάχαρη και χωρίς ασπαρτάμη


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω διαβάσει πολλά αρνητικα για την ασπαρτάμη, και θελω να την αποφυγω.

Το θεμα ειναι, οτι η ζάχαρη στις τσίχλες εχει μεν καταργηθεί προ πολλού, και καλώς έγινε, αλλά απο την αλλη, οποια μαρκα και αν εψαξα στο σουπερ μαρκετ, είχε ασπαρτάμη!

trident, orbit, mentos, vivident κλπ! Ολες!

Υπάρχουν και άλλα υποκατάστατα γλυκαντικά? Γιατι δεν χρησιμοποιουν? Να μας δηλητηριαζουν σιγα σιγα θελουν?

 

Υπαρχουν τσιχλες χωρις ζαχαρη, αλλα και χωρις ασπαρτάμη, σε σουπερ μαρκετ?

Πειτε αν ξερετε, μαρκα, σε ποιο σουπερ μαρκετ κλπ

(φαρμακειο δεν συζητω, γιατι θα πληρωσουμε τις τσιχλες χρυσαφι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίχλα χωρίς ασπαρτάμη/ζάχαρη = πετρέλαιο

 

Σοβαρά τώρα η ασπαρτάμη σε μικρές ποσότητες δεν πρόκειται να σου κάνει τίποτα, θα ανησυχούσα πιο πολύ για τις χρωστικές και τα άλλα Ε

 

EDIT: Υπάρχουν τσίχλες με stevia που είναι γλυκαντικό από εκχύλισμα φυτού αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

 

EDIT 2: Τελευταία υπάρχει μια αγιοποίηση των βοτάνων, αλλά ο περισσότερος κόσμος αγνοεί πως μερικά έχουν τις ίδιες ιδιότητες με τις βιομηχανικά παραγώμενες χημικές ενώσεις και μερικά από αυτά σκοτώνουν κιόλας. Το ότι κάτι υπάρχει στην φύση δεν είναι απαραίτητα και υγιεινό, καθώς και κάτι που δεν το παίρνουμε από την φύση δεν είναι απαραίτητα κακό στην υγεία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φαρμακεία θα βρεις με ξυλιτόλη που ειναι γλυκαντικό και κάνει και καλό στα δόντια γιατί εξισορροπεί το ph αλλά ναι είναι ακριβές...

Σε ΑΒ βασιλόπουλος θα βρεις μαστίχα χίου φυσική (ημιδιάφανη κίτρινη) σε κομματάκια που είναι τέρμα φυσική αλλά εκεί να δεις που έχει 4 ευρώ το κουτάκι...

 

Ίσως και η ΕΛΜΑ μαστίχα χίου που έβγαινε κάποτε να μην έχει ζάχαρη/ασπαρτάμη...

Κάτι απομιμήσεις χίου που βγάζει ο Μαρινόπουλςο/Μασούτης και είναι μόνο 3% μαστίχα χίου μακριά γιατί έχουν ζάχαρη / ασπαρτάμη...

Εγώ απλά μείωσα τις τσίχλες 90% και αγοράζω από φαρμακείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει τσιχλες με ξυλιτολη, αλλα εχουν και αυτες ασπαρταμη.



Μια χαρά είναι η ασπαρτάμη. Μην επηρεάζεστε από τις υστερίες του internet και των διαφόρων blogs.

 

Λιγο το ενα, λιγο το αλλο...

μετα απο χρονια, αναρωτιομαστε πως παθαινουμε καρκινους...

ολα μολυσμενα ειναι, αλλα τουλαχιστον αν μπορουμε να αποφυγουμε κατι, ας το κανουμε, εγω αυτο πιστευω, και αυτο προσπαθω, οσο μπορω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Όσο μπορούμε ας προσέχουμε. Ο καρκίνος δεν προέρχεται από μια αιτία αλλά από αθροιστική βλάβη στα κύτταρα. Λίγο το ένα λίγο το άλλο όλα προσθέτουν...

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτούς που θέλουν να μασούν συνέχεια τσίχλες. Εγώ μασάω τσίχλα πολύ σπάνια και αν τύχει. Γενικά το θεωρώ συνήθεια απλά...

Συνήθεια του γυμνασίου - λυκείου που όλοι μασούσαμε.

 

http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2785&category_id=54&keyword=%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%87%CE%BB%CE%B5%CF%82&option=com_virtuemart&Itemid=367&lang=el

 

και φυσικά κορρέ

http://www.pharmacy4u.gr/korresrefreshing-chewing-with-natural-lemon-flavour-10pcs-p-4096.html

 

Η βρες φυσική μαστίχα χίου σε μαγαζιά με βιολογικά και ΑΒ βασιλόπουλο που είχα βρει εκεί. Η κόψε τις τσίχλες. Τόσο απλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, λίγες ουσίες έχουν μελετηθεί περισσότερο από την ασπαρτάμη. Μια χαρά είναι, στο τέλος ακόμα και το σάλιο θα βγάλουν καρκινογόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν έχει σκληρή επικάλυψη με γλυκαντικο η τσίχλά, μέσα σε νερο διαλύεται σε λίγα λεπτά αυτη η επικάλυψη.

 

 

Καλά αν είναι να κάνεις αυτή τη διαδικασία κάθε φορά που θες να μασήσεις μια τσίχλα χέσε μέσα. Άσε που αν φύγει η ασπαρτάμη μασας κάτι σαν λάστιχο μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό για την ασπαρτάμη θυμάμαι μας το έλεγε η βιολόγος στο γυμνάσιο το 2004-2005...

Από τότε έβγαινε βρώμα για την ασπαρτάμη...

 

Αν μπορείς να την αποφύγεις απέφυγε την...

Για την ξυλιτόλη ας πούμε δεν βγήκε ακόμα βρώμα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως δε μπορεί σε κάποια χρόνια να πουν και για αυτή αλλά για την ώρα μιας που γενικά δε μασάω τσίχλες αν τύχει να μασίσω μια στις τόσες τότε απλά δε με νοιάζει τι θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θέμα είναι ότι βρώμες υπάρχουν για τα πάντα που δεν εκγρίνουν οι "υγιεινιστές", το θέμα είναι πόσο βάση έχουν. Πχ. η πρόσφατη υστερία για το κρέας αλόγου με τα φάρμακα.... Λες και τα μοσχάρια είναι μεγαλωμένα σε χωράφια με πράσινο χορτάρι,κ χωρίς φάρμακα. Κάθε χρόνο βγαίνει από ένα διατροφικό σκάνδαλό με συγκεκριμένο τύπο προϊόντος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η ασπαρτάμη. Μην επηρεάζεστε από τις υστερίες του internet και των διαφόρων blogs.

 

Οτι πεις. Τους παλιοψευτες που μας λενε ψεματα!

 

http://www.pentapostagma.gr/2013/03/i-aspartami-prokalei-karkino-nea-protoporiaki-meleti.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πεις. Τους παλιοψευτες που μας λενε ψεματα!

 

http://www.pentapostagma.gr/2013/03/i-aspartami-prokalei-karkino-nea-protoporiaki-meleti.html

 

Θέλω να βρώ μια παρόμοια έρευνα που να αφορά το διαβήτη και την κατανάλωση ενός κανονικού αναψυκτικού ημερησίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...