Προς το περιεχόμενο

GTX 680 SLI vs GTX 690?


bobos73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω νέα κάρτα γραφικών αλλά προβληματίζομαι σε μια λεπτομέρεια. Να πάρω δυο 680 ή μια 690? ποια νομίζεται πως είναι καλύτερη υλοποίηση ,όσων αφορά την απόδοση? Περιμένω γνώμες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναν Τιτάνα πάρε.

 

Το πιο γρήγορο είναι το 2*680 αλλά όταν δουλέψει το SLI, το ίδιο ισχύει και για την 690 που είναι ελαφρώς πιο αργή.

Ενώ ο Τιτάνας έχει σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με μια 690 και είναι SingleGPU, που σημαίνει ότι θα παίρνεις το 100% κατευθείαν χωρίς να περιμένεις για οδηγούς κάθε φορά κλπ κλπ

 

 

Πες μας όμως από τι αποτελείται και το υπόλοιπο σύστημά σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναν Τιτάνα πάρε.

 

Το πιο γρήγορο είναι το 2*680 αλλά όταν δουλέψει το SLI, το ίδιο ισχύει και για την 690 που είναι ελαφρώς πιο αργή.

Ενώ ο Τιτάνας έχει σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με μια 690 και είναι SingleGPU, που σημαίνει ότι θα παίρνεις το 100% κατευθείαν χωρίς να περιμένεις για οδηγούς κάθε φορά κλπ κλπ

 

 

Πες μας όμως από τι αποτελείται και το υπόλοιπο σύστημά σου.

+1 :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να μας πεις τη σύνθεση του υπόλοιπου συστήματος, την ανάλυση του μόνιτορ/τηλεόρασης αλλά και για τι χρήση προορίζεται.

 

Ελπίζω να κάνω λάθος αλλά μου μυρίζει τρολ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μητρικη εχω την ASUS MAXIMUS IV EXTREME, επεξεργαστη εχω τον 2600Κ ,μνημες εχω τις Corsair Dominator Platinum 8GB DDR3-2133MHz Χ2 σετακια, τροφοδοτικο εχω το Enermax Revolution 87+ 850W ,δισκους εχω τον OCZ Vertex 4 SATA III 2.5" SSD 128GB & OCZ Vertex 2 SATA II 2.5" 240GB και οθονη εχω την LG M2452D-PZ 24" LED

 

ΥΓ. λετε να εχω προβλημμα με τα PCI? ......το λεω γιατι οι 680 & 690 ειναι PCI3........?

YΓ2. τι ειναι ο τιτανας? πρωτη φορα το ακουω........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μητρικη εχω την ASUS MAXIMUS IV EXTREME, επεξεργαστη εχω τον 2600Κ ,μνημες εχω τις Corsair Dominator Platinum 8GB DDR3-2133MHz Χ2 σετακια, τροφοδοτικο εχω το Enermax Revolution 87+ 850W ,δισκους εχω τον OCZ Vertex 4 SATA III 2.5" SSD 128GB & OCZ Vertex 2 SATA II 2.5" 240GB και οθονη εχω την LG M2452D-PZ 24" LED

 

ΥΓ. λετε να εχω προβλημμα με τα PCI? ......το λεω γιατι οι 680 & 690 ειναι PCI3........?

YΓ2. τι ειναι ο τιτανας? πρωτη φορα το ακουω........

 

 

1)οχι δεν θα εχεις κανένα απολύτος προβλημμα με τα PCI-E

2)http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/nvidia/%CE%B7-nvidia-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-gtx-titan-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E-r4492

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

YΓ2. τι ειναι ο τιτανας? πρωτη φορα το ακουω........

http://www.insomnia.gr/topic/476887-%CE%B7-nvidia-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-gtx-titan-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B9/

 

δεν σου φτάνει μια 680 στην ανάλυση που παίζεις? ποιος ο λόγος για SLI ή 690 για τα 1920Χ1080?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/476887-%CE%B7-nvidia-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-gtx-titan-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B9/

 

δεν σου φτάνει μια 680 στην ανάλυση που παίζεις? ποιος ο λόγος για SLI ή 690 για τα 1920Χ1080?

 

παιζω τωρα τελευτεα το serious sam3 και ψιλοκρασαρει που και που, αλλα και στο farcrαy3 δεν τα εμφανιζε αμεσως ολα τα γραφικα, ειχε μια ψιλοκαθυστεριση, γιαυτον τον λογο ειπαν να παω 2Χ680 ή 690....... ισως να υπερβαλω....δεν ξερω.......

για την τιταν λεει στο αρθρο πως ειναι πιο αργη απο την 690........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααα, είναι καθαρά θέμα παιχνιδιού..

Με τον SSD ίσως κερδίσεις κάποια κολληματάκια εδώ κι εκεί, τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παντως την εντυπωση οτι σε πολυ ανοικτα παιχνιδια που ο δισκος διαβαζει συνεχεια τα πραγματα ειναι καλυτερα 

 

κατα τα αλλα μονο και μονο για τους χρονους φορτωματος εγω παντα τα βαζω στον ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πλεον τα βαζω ολα , για αυτο τον πηρα αλλωστε οχι για να καθεται

 

βαλε μεσα και το crysis 3 επειδη το ειδα και σε μηχανικο βελτιωνεται πολυ ο χρονος φορτωματος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...