Προς το περιεχόμενο

! Προβλημα με το PC μετα το format !


alexander437

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, λοιπον εχω το εξης προβλημα αν μπορειτε να βοηθεισετε !

Πηγα χθες να κανω format και clean install τα windows 7 64bit στο pc μου. Κανω format και τους 2 δισκους (wd caviar και corsair force series gt), μεσω του windows installer, παταω να εγκαταστεισω τα windows στον corsair.

 

Ολα καλα μεχρι εδω, τελειωνει η εγκατασταση, παει να bootarei bootmgr is missing. Ξανακανα 2 - 3 φορες format - install τιποτα. 

 

Περναω μετα τα windows στον αλλο δισκο bootarei κανονικα (στο bios first priority o wd και μετα ο corsair), αλλα μετα βλεπω οτι εχει bootarei με τον corsair.... To καταλαβα απο τα προγραμματα που by default θελανε να εγκατασταθουν στον corsair, και απο την τρελή ταχυτητα του SSD.

 

Περιεργα πραγματα... εκανα unplug τον WD και δεν bootarei...bootmgr is missing ξανα.....
Τι μπορει να φταιει ; Θελω να ξεφορτοθω τα windows απο τον WD, γιατι θελω να περασω mac os και οχι μονο....

 

100 format εχω κανει αυτο ομως 1η φορα....

 

PS. Δεν ξερω αν εχει καμια σχεση, με το cd δεν μου ανοιγε το installer των windows, στο 1ο loading screen μου εβγαζε ενα I/O error κατι τετοιο, μετα bootara απο φλασακι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση ποιο έχεις προτεραιότητα στο bios τα windows βάζουν τον mbr στον πρώτο στην σειρά δίσκο που βρίσκουν,αν τον corsair τον έχεις σε sata3 μπορεί η μητρική να βλέπει μόνο τους sata2 σαν θύρες εκκίνησης ή έστω να τους έχει σε προτεραιότητα και να είναι πάντα πριν από της sata3,πρέπει να διαβάσεις κάνα εγχειρίδιο μπας και λέει.

 

Άσε μόνο τον ssd πάνω και δες αν υπάρχουν driver(sata3 controler) για την εγκατάσταση από την σελίδα της μητρικής και κάνε clean install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...