Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με Video


navarino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα.

Αρχικά να πω πως δεν έχω πρότερη επαφή με το θέμα οπότε μην  πέσετε να με φάτε.

 

1.Λοιπόν, κατεβάζοντας βίντεο και μετά κάνοντας τα αναπαραγωγή στον H/Y μου, παίζουν κανονικά καταλαμβάνοντας όλη την έκταση της οθόνης μου (1366χ768), κοιτώντας τα στοιχεία του βίντεο βλέπω

πως έχει χαμηλότερη ανάλυση (430χ238) από αυτή της οθόνης μου. Πως γίνεται λοιπόν να καταλαμβάνει όλη την οθόνη και ταυτόχρονα να μην χάνει σε ποιότητα?

 

2.Εξαιτίας έλλειψης αποθηκευτικού χώρου έχω ξεκινήσει να συμπιέζω μερικές από τις ταινίες με το Any 

Video Converter. Τα  παραγώμενα βίντεο διατηρούν την αρχική τους ανάλυση, όταν όμως τα αναπαράγω

τότε δεν καταλαμβάνουν όλη την οθόνη αλλά ένα μέρος αυτής. Γιατί συμβαίνει αυτό και δεν γίνεται αυτό που περιέγραψα πριν? Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω?

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα για την συγκεκριμένη εργασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς μαγικά να παράγεις ποιότητα που δεν υπάρχει,με την οθόνη που έχεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βλέπεις ταινίες σε 720p αφού θα έχουν το μικρότερο δυνατό «τράβηγμα».

 

Το Free make Video Converter είναι πολύ καλό και είναι και ελεύθερο,με το δικό σου μήπως αλλάζεις την κατάληξη του βίντεο και έτσι παίζει με άλλο πρόγραμμα ή ρυθμίσεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφω στο 1 μπορείς να μου πεις πώς γίνεται? 

 

Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα να χάσω λίγο σε ποιότητα. Αυτό που θέλω είναι τα νέα βίντεο να παίζουν σε όλη την οθόνη.

Θα δοκιμάσω το πρόγραμμα που προτείνεις και θα πώ εντυπώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς κάτι που είναι σε 430χ238 να το μεγεθύνεις σε 1366χ768 και να φαίνεται όμορφα,είναι όπως στα γραμματόσημα αν τα βλέπεις από κανονική απόσταση μοιάζει «ζωντανή» η εικόνα,αν πας πολύ κοντά όμως βλέπεις ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Για αυτό και είπα πριν καλύτερα να βλέπεις 720p.

 

Με ποιο πρόγραμμα βλέπεις τα βίντεο;;Στα περισσότερα αν κάνεις διπλό κλικ πάνω στην εικόνα γίνεται fullscreen και καταλαμβάνει όλη την οθόνη.Μήπως όμως εννοείς ότι βγάζει μαύρες μπάρες πάνω-κάτω η ταινία;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε αυτό εννοώ. 

Το κατεβασμένο βίντεο με διπλό κλικ καταλαμβάνει όλη την οθόνη.

Το βίντεο που εγώ φτιάχνω, αν και έχει την ίδια ανάλυση με το αρχικό βίντεο, με  διπλό κλικ έχει μαύρες μπάρες πάνω, κάτω, δεξιά και

αριστερά.

Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μέσα από της ρυθμίσεις και πες μας εσύ γιατί,ή θα αλλάζει η ανάλυση ή θα αλλάζει το aspect ratio.

Αν θες τρέξε το mediainfo πάνε view->text φόρτωσε της ταινίες μια-μια και κάνε αντιγραφή επικόλληση της πληροφορίες εδώ σε διαφορετικά spoiler να δούμε τι ακριβός αλλάζει το πρόγραμμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζω ας πούμε ένα επεισόδιο από το  Big  Bang Theory το οποίο έχει ανάλυση 640*480.

Όταν το κάνω αναπαραγωγή με διπλό κλικ πιάνει όλη την οθόνη. Πώς γίνεται αυτό?

 

Αυτό που κάνω εγώ όταν συμπιέζω ένα βίντεο είναι να κρατάω τα πάντα ίδια εκτός απο το bitrate το οποίο το χαμηλώνω (για να μειωθεί το μέγεθος του αρχείου).

Το παραγώμενο όμως βίντεο αν και διατηρεί την ανάλυση του αρχικού, κατά την αναπαραγωγή με διπλό κλικ εμφανίζονται μαύρες μπάρες γύρω του. Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά?

 

 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να μειώσεις το μέγεθος ενός βίντεο? Ας χάσω λίγο σε ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό με το mediainfo να δούμε τι παίζει...

Και μην κάνεις της μετατροπές με το any αφού βγάζει βίντεο για συγκεκριμένες συσκευές οπότε λογικό να βγάζει προβλήματα στο Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ορίστε ένα printscreen. 

62149306.jpg

Το αριστερά (example 1) είναι το αρχικό, το δεξιά (example 2) το παραγώμενο.

Το format είναι το ίδιο,ο codec είναι ίδιος, η ανάλυση είναι πανομοιότυπη, αυτό που αλλάζει είναι το aspect ratio.

 

Το any δίνει τη δυνατότητα να βγάλεις κοινές μορφές βίντεο. Δεν βγάζει μόνο για συγκεκριμένες συσκευές. Στο δεξί drop down menu

κατεβαίνοντας κάτω έχει αυτές τις επιλογές για οποιοδήποτε βίντεο (.mpg, .m2ts, .avi, .mp4, .asf, .mkv  κλπ)

 

Δοκίμασα και το free make video converter και ενώ ξεκινάει τη διαδικασία απλά σταματάει και το πρόγραμμα κλείνει χωρίς να βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους. Δεν ξέρω γιατί. Χρησιμοποιώ Windows 8.

Επεξ/σία από navarino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστερά έχεις 16:9 ανάλυση σε widescreen, οπότε λογικό να καταλαμβάνει όλον τον χώρο της οθόνης. Δεξιά η ανάλυση είναι 4:3, άρα η σωστή απεικόνιση της εικόνας σε widescreen οθόνη θα πρέπει να έχει τα κατάλληλα κενά από δεξιά & αριστερά. Εκτός εάν επιλέξεις εσύ μέσω του player να την επεκτείνεις σε full-screen, είτε διαστρεβλώνοντας την εικόνα χωρίς να χάσεις όρια, είτε κόβοντας αρκετά frames στον οριζόντιο άξονα ώστε να μη γίνει stretched.

 

Δε μας είπες το βίντεο όμως, σε τι aspect ratio πρέπει να απεικονίζεται για να δείχνει φυσιολογικό? Πόσταρε & foto από την εικόνα μέσω του player για να καταλάβουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο είναι όπως το κατεβάζει άρα θα είναι και σωστό το θέμα είναι ότι το πρόγραμμα του αλλάζει τελικά την ανάλυση από 624χ352 σε 640χ480 οπότε αλλάζει και το aspect ration,αλλάζει και τα καρέ ανά δεύτερο σε 25,οπότε και αυτό είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου είναι πως έχω και άλλα βίντεο τα οποία είναι 4:3 και όχι 16;9 με ανάλυση 640*480 και παίζουν χωρίς  μπάρες καταλαμβάνοντας όλη την οθόνη. Γιατί αυτή η διαφορά?

Ορίστε  και 2 εικόνες.

66173084.jpg

 

53906096.jpg

Η πρώτη είναι το αρχικό και  η δεύτερη το παραγώμενο.

 

Τα βίντεο τα θέλω 16:9 αλλά μέσα από το any δεν μπορώ να εντοπίσω που είναι η επιλογή για το aspect ratio.

 

Τελικά μέσα απο το vlc στο μενού Βίντεο -> Συντελεστής Αναλογίας, Αποκοπή .Πειράζοντας κάθε φορά αυτά τα 2 κατάφερα

και τα παραγώμενα βίντεο να πιάνουν όλη την οθόνη.

 

Το ερώτημα μου παραμένει.

Πώς ένα βίντεο 640*480 ή και μικρότερο ακόμα, με διπλό κλικ καταλαμβάνει όλη την επιφάνεια της οθόνης?

 

Ποιος πιστεύετε πως είναι ο καλύτερος τρόπος για να μειωθεί ο όγκος ενός βίντεο έστω και χάνοντας σε ποιότητα?

 

Sorry για το "σεντόνι"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου είναι πως έχω και άλλα βίντεο τα οποία είναι 4:3 και όχι 16;9 με ανάλυση 640*480 και παίζουν χωρίς  μπάρες καταλαμβάνοντας όλη την οθόνη. Γιατί αυτή η διαφορά?

 

Πώς ένα βίντεο 640*480 ή και μικρότερο ακόμα, με διπλό κλικ καταλαμβάνει όλη την επιφάνεια της οθόνης?

 

Ποιος πιστεύετε πως είναι ο καλύτερος τρόπος για να μειωθεί ο όγκος ενός βίντεο έστω και χάνοντας σε ποιότητα?

 

Sorry για το "σεντόνι"..

 

Προφανώς έχεις ρυθμίσει μέσα από τον player το βίντεο να γίνεται αυτόματα stretched to widescreen για να λες ότι σ'το κάνει & σε άλλα. Ποτέ ένα βίντεο με aspect ratio 4:3 δεν επεκτείνεται από μόνο του, ή θα απεικονίζεται σωστά σε wide οθόνη με το κενό που συνεπάγεται:

 

 

33crdky.png

 

 

ή θα διαστρεβλώνεται χωρίς να χάνεις όρια:

 

 

2qsxykp.png

 

 

ή θα επεκτείνεται με κόψιμο αρκετών frames στον οριζόντιο λόγο εικόνας:

 

 

15yafra.png

 

 

Όπως το βλέπω εγώ στη foto που πόσταρες, εκείνος που κωδικοποίησε το βίντεο επέλεξε το 3ο παράδειγμα για να επεκτείνει την εικόνα σε 16:9, μπορεί και λόγω ασχετοσύνης, οπότε τα frames έχουν ήδη χαθεί. Και επιχειρώντας να το κάνεις reencode σε 4:3 γίνεται μια τρύπα στο νερό όπως βλέπεις.

 

 

Για αξιοπρεπείς επανακωδικοποιήσεις, ξεκίνα να μαθαίνεις το Megui.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...