Προς το περιεχόμενο

Πελατολόγιο σε Access ή Excel?


Deathrash666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια θα ήθελα να φτιάξω ένα πελατολόγιο για μία επιχείρηση που να κρατάει ονόματα διευθύνσεις, σημειώσεις κτλ πελατών.

 

Θέλω μέσω αυτού του καταλόγου να στέλνω μαζικά e-mail για προσφορές, ευχές για γιορτές, κοκ καθώς και να έχω γρήγορη αναζήτηση πελατών του τύπου "Δώσε μου όλους τους πελάτες που τους λένε Γιώργο Παπαδόπουλο".

 

Επίσης επειδή το πρόγραμμα δεν είναι για μένα, θα ήθελα αν γίνεται να φτιάξω μία φόρμα για εύκολη εισαγωγή νέων πελατών.

 

Επίσης η αποστολή e-mail δεν με πειράζει αν δεν υπαρχει μεσα στο προγραμμα (δεν γνωριζω αν το Excel ή το Access υποστηρίζουν τέτοια λειτουργία) αρκεί να μπορώ να πάρω ευκολα τα ονοματα και να στείλω τα e-mail μέσου άλλου προγράμματος.

 

Ανάμεσα στα 2 προγράμματα ποιο μου προτείνεται για τις ανάγκες μου? Να σημείωσω πως έχω θεωρητικές γνώσεις απο βάσεις δεδομένων (πινακες, κλειδια κτλ) αλλά ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με Access, μπορώ να μάθω ομως αν αξίζει τον κόπο. Απο Excel επίσης γνωρίζω τα βασικά.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Πώ πω το είχα ξεχάσει σήμερα το είδα τυχαία !!Ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα και βγήκα και σε σύνταξη !!!!!

 

Στις 10/3/2013 στις 11:46 ΠΜ, dimitrios10 είπε

ΕΓΩ  ΤΗ ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΕ VISUAL BASIC 10 ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΙΓΩ ΑΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ 4 ΟΠΩΣ ΕΓΩ !!!ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ  ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ !!!!

post-258799-0-15313100-1362908881_thumb.jpg

Δεν μπορώ να το κάνω αυτόνομο ,δηλαδή να το έχω σε ένα στικάκι στη τσέπη μου και να το βάζω σε υπολογιστή !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2020 στις 9:51 ΜΜ, dimitrios10 είπε

Πώ πω το είχα ξεχάσει σήμερα το είδα τυχαία !!Ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα και βγήκα και σε σύνταξη !!!!!

Είσαι πάντως σε καλό δρόμο!!! :D

Στις 10/12/2020 στις 9:51 ΜΜ, dimitrios10 είπε

Δεν μπορώ να το κάνω αυτόνομο ,δηλαδή να το έχω σε ένα στικάκι στη τσέπη μου και να το βάζω σε υπολογιστή !!!

Η vb έχει δυνατότητα δημιουργία αυτόνομου exe που να τρέχει οπουδήποτε, αρκεί να υπάρχουν τα κατάλληλα dll. Είχα κάνει παλαιότερα ένα πρόγραμμα σε vb6 και το είχα σε στικάκι. Απλά επειδή πρέπει να ενημερώνεται σαν βάση θα πρέπει να δοθεί προσοχή στα paths απ' όπου θα τραβάει τα δεδομένα για να μπορεί να τρέχει portable.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...