Προς το περιεχόμενο

Η Ε.Ε επιβάλλει πρόστιμο 561 εκατ. ευρώ στη Microsoft για το browser ballot


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην προσπαθεις αδικα να του εξηγησεις. Ζουμε στην Ελλαδα οπου οι παραβασεις παραγραφονται, για αυτο η αποφαση φαινεται εξωπραγματικη.

 

Φίλε, μεγάλωσα Γερμανία, ξέρω πως είναι και δεν ζω την ελληνική πραγματικότητα. Ξανά λέω, ειναι άκυρο όλο το θέμα. Ψάξε να δεις τι έχει γίνει, γιατί δικαστική η Microsoft. Και ναι νόμος ειναι - γιατί βρήκαν μια τρύπα και την εκμεταλευσσανε εδώ στην Ευρώπη. Στην Αμερική, άλλη νομοθεσία, ειναι αλλιώς τα πράματα, ειναι σωστά εδώ; Η εκεί στην Αμερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι:

 

α) μονοπώλιο είναι η Microsoft, όχι η Apple, όχι το Linux, όχι κάποιος άλλος, άρα εννοείται ότι την Microsoft ΜΟΝΟ ελέγχουμε. Γιατί να ελέγξεις τις άλλες; Ποδόσφαιρο νομίζετε ότι παίζουμε και ευνοεί η διαιτησία τους μεν ή τους δε;

β) όχι, δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά, δεν κάνει ο καθένας ΟΤΙ θέλει και κανένα κράτος δεν έχει διοικούντες τόσο αμόρφωτους που να νομίζουν ότι "ναι, μωρέ, ας κάνει ο καθένας ότι θέλει, δεν θα τρέξει τίποτα, θα λειτουργήσει", γι' αυτό και υπάρχει ΕΛΕΓΧΟΣ.

γ) αυτά που έχουν γράψει τόσοι άλλοι, τόσες φορές: πρόκειται για δικαστική απόφαση.

 

α) και το ποδόσφαιρο Business είναι, άρα ναι υπάρχει και η αντίστοιχη διαιτησία

β) τα συμφέροντα κανονίζουν την αγορά. ουσιαστικός έλεγχος δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει ένα ψευτοέλεγχος ώστε να νομίζουμε πως όλα βαίνουν καλώς, πάντα με κριτήριο τα συμφέροντα

γ) πάμε πάλι στο α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

α) και το ποδόσφαιρο Business είναι, άρα ναι υπάρχει και η αντίστοιχη διαιτησία

β) τα συμφέροντα κανονίζουν την αγορά. ουσιαστικός έλεγχος δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει ένα ψευτοέλεγχος ώστε να νομίζουμε πως όλα βαίνουν καλώς, πάντα με κριτήριο τα συμφέροντα

γ) πάμε πάλι στο α)

 

Μα το δικό σου συμφέρον εξυπηρετεί! Κι εσύ διαμαρτύρεσαι; Γι' αυτό υπάρχει το κράτος, για να προστατεύει τα συμφεροντά ΜΑΣ από τον ιδιώτη. Ναι, η διαιτησία είναι "άδικη" (πολλά εισαγωγικά), ώστε να προστατευθείς ΕΣΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το δικό σου συμφέρον εξυπηρετεί! Κι εσύ διαμαρτύρεσαι; Γι' αυτό υπάρχει το κράτος, για να προστατεύει τα συμφεροντά ΜΑΣ από τον ιδιώτη. Ναι, η διαιτησία είναι "άδικη" (πολλά εισαγωγικά), ώστε να προστατευθείς ΕΣΥ!

 

ε? το δικό μου συμφέρον? ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ???? θέλω να γελάσω αλλά δεν μπορώ :P τέσπα δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι το κράτος σε προσέχει. το ίδιο κράτος που έχει φέρει στα όρια της φτώχιας πόσο κόσμο (όχι μόνο εδώ έτσι) ... ναι ναι το δικό μας συμφέρον κοιτάει το κράτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ε? το δικό μου συμφέρον? ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ???? θέλω να γελάσω αλλά δεν μπορώ :P τέσπα δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι το κράτος σε προσέχει. το ίδιο κράτος που έχει φέρει στα όρια της φτώχιας πόσο κόσμο (όχι μόνο εδώ έτσι) ... ναι ναι το δικό μας συμφέρον κοιτάει το κράτος!

 

Ναι, χωρίς κράτη ήταν καλύτερα τα πράγματα. Τι λέει μωρέ ο άνθρωπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χωρίς κράτη ήταν καλύτερα τα πράγματα. Τι λέει μωρέ ο άνθρωπος...

 

ορίστε? είπε κανείς να μην υπάρχει κράτος? όχι. αλλά όχι να λες οτι το κράτος που μας έχει φέρει εδώ μας προστατεύει κιόλας!!! μπας κι είσαι του Πρετεντέρη απεσταλμένος? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ορίστε? είπε κανείς να μην υπάρχει κράτος? όχι. αλλά όχι να λες οτι το κράτος που μας έχει φέρει εδώ μας προστατεύει κιόλας!!! μπας κι είσαι του Πρετεντέρη απεσταλμένος? :P

 

Το κράτος ευθύνεται ΚΑΙ για τα καλά που σου έχουν συμβεί, όχι μόνο για τα κακά. Και αυτό γιατί σε προστατεύει,  ΕΣΤΩ σε ορισμένες περιπτώσεις.

 

Και για να μην ξεφεύγουμε, αν έχεις κάποιο επιχείρημα πάνω στο θέμα της συζήτησης, να το ακούσουμε. Αν το επιχείρημα είναι "όλα γίνονται εναντίον μου, άρα αποκλείεται αυτό να είναι για καλό", σταματάμε εδώ και συγγνώμη για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ε? το δικό μου συμφέρον? ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ???? θέλω να γελάσω αλλά δεν μπορώ :P τέσπα δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι το κράτος σε προσέχει. το ίδιο κράτος που έχει φέρει στα όρια της φτώχιας πόσο κόσμο (όχι μόνο εδώ έτσι) ... ναι ναι το δικό μας συμφέρον κοιτάει το κράτος!

Ναι, χωρίς κράτη ήταν καλύτερα τα πράγματα. Τι λέει μωρέ ο άνθρωπος...

Χαχαχαχα που το διάβασες αυτο, δεν το είπε πουθενά, δικό σου συμπέρασμα ειναι ;) Αλλα το κράτος, είτε το ελληνικό, γερμανικό και οποιοδήποτε, σε προστατεύει μόνο όσο του συμφέρει. Δυστυχως έτσι ειναι.Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράτος ευθύνεται ΚΑΙ για τα καλά που σου έχουν συμβεί, όχι μόνο για τα κακά. Και αυτό γιατί σε προστατεύει,  ΕΣΤΩ σε ορισμένες περιπτώσεις.

 

Και για να μην ξεφεύγουμε, αν έχεις κάποιο επιχείρημα πάνω στο θέμα της συζήτησης, να το ακούσουμε. Αν το επιχείρημα είναι "όλα γίνονται εναντίον μου, άρα αποκλείεται αυτό να είναι για καλό", σταματάμε εδώ και συγγνώμη για το offtopic.

 

που είπα πως ΟΛΑ γίνονται εναντίον μου??? γιατί συνεχίζεις να παρερμηνεύεις τα λεγόμενα μου??

πάνω στο θέμα , clein mein , όπως είπε κι ένας φίλος είναι σαν να πήγε για καφέ ο gates (χοντρικά :P)

ούτως ή άλλως είμαστε εδώ και αρκετή ώρα off topic.

 

ΑΝ τώρα πιστεύεις πως το κράτος λειτουργεί με τέτοιο τρόπο για να σε προστατεύσει, σου είπα πως το ίδιο κράτος σε έχει φέρει σε τραγικές καταστάσεις (άρα δεν μπορεί και να σε προστατεύει, και να σε ... συνουσιάζει)

 

όπως είπε κι ο Αντώνης, σε "προστατεύει¨μέχρι εκεί που το συμφέρει.

 

αν λειτουργούσε έτσι όπως λες, θα ζούσαμε χρυσές εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλος αυτός ο ντόρος... Γιατί είναι λάθος να υπάρχει μέσα στα windows??? 

Όποιος δεν το θέλει τα σκυλιά είναι δεμένα και ο δρόμος ανοιχτός για να βάλουν ότι άλλο θέλουνε...

 

Θα μου πείτε και αυτός που δεν ξέρει να ψάχνει??? Δύο πράγματα τότε... 

1) Να μάθει...

2) Αν δεν ξέρει να ψάχνει τότε το να μην υπάρχει καθόλου πως ακριβώς τον βοηθάει????

 

Σε λίγο θα κάνουμε καταγγελία και στις αυτοκινητοβιομηχανίες που δεν μας αφήνουν να επιλέξουμε από ποια εταιρεία θα είναι τα διάφορα εξαρτήματα που χρησιμοποιούν και μας δίνουν το αυτοκίνητο έτσι όπως είναι... οι ξεδιάντροποι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ξέρετε τι θα πει; Σταματήστε να συγκρίνετε άσχετα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι linux διανομες ειναι δωρεαν γιατι δεν εχουν προοπτικη να πουληθουν οπως και οι Open source εφαρμογες.

Αν δεν υπηρχε ms και apple τωρα μια χαρα θα πουλαγε το ubuntu πχ θα εκανε και 100 ευρω η εκδοση.Το "free" δημιουργηθηκε λογω αδυναμιας πωλησης και λογο οτι ο κοσμος δεν ξερει τι ειναι το unix εξαρχης 

αυτο εννοω..με λιγα λογια κανεις δεν μπορει να 'χτυπησει' την microsoft ειδικα στο θεμα λογισμικο γιατι ολοι εχουν μαθει πλεον τα windows, ειναι ας το πουμε default με ενα καινουριο υπολογιστη..

τελος παντων ξεφυγαμε απο το θεμα του τοπικ:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτά στο ταμείο θα μπουν; (επηρεασμένος απ΄την ελληνική επικαιρότητα  :-D )

Έχω κάποια αμφιβολία.

 

Τα πρόστιμα που μπαίνουν σε εταιρείες από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, μπαίνουν στα Ευρωπαϊκά ταμεία, και με την μορφή χρηματοδοτήσεων, ΕΣΠΑ, και άλλα, επιστρέφονται/μοιράζονται στα κράτη μέλη...

 

Τώρα ως προς την αμφιβολία σου, την ίδια... έχω και εγώ.... χεχε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...