Προς το περιεχόμενο

[Παρουσίαση] OCZ Vector 256GB SSD


GeorgeVasil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετικος SSD!.Εγω εχωω τον 128GB πανω σε SATA2 καθως η μητιρκη μου δεν υποστοριζει ΣΑΤΑ3 και μπουταρε σε 13 sec!.Ο κλασσικος σκληρος που ειχα Samsung HD103SJ 1TB SATA2 7200 rpm ηθελε 30-35 sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε μπας και πέσουν οι τιμές στους μηχανικούς πιο γρήγορα

 

Πραγματικά αν και δεν μπορώ να πω, πως δεν έχουν πέσει...(ίσως φανώ λιγάκι αχάριστος) θα ήθελα ακόμα λιγάκι κανένα 20ρικο ας πούμε...θα ήταν καλά. Απο 80-90 που πέρνω 1Τ (καλό μοντέλο) να το αγοράζω με 60-70 :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά σε όλους,

Ότι και να σας πω για τον δίσκο είναι λίγο.

Έχω εγκαταστήσει τον 512 στο τελευταίο Mac Pro 12πύρινο με 16G Ram πάνω σε SATA2 που τρέχει 10.6.8. Δυστυχώς επειδή το μηχάνημα είναι δουλειάς δεν θέλαμε να κάνουμε clean install και αρκεστήκαμε στην αντιγραφή του συστήματος με clonezilla. Όλοι οι χρόνοι έχουν πέσει κάτω του ενός τετάρτου τουλάχιστον, με boot σε κάτι λιγότερο από 12 δεύτερα. Όλα αυτά σε συνδιασμό με τον raptor που αναλαμβάνει όλα τα temp files και την virtual memory. Κόστος απόκτησης τρελό, αλλά αξίζει τα χρήματά του σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο επιδόσεις όταν είναι πάνω από το μισό, γεμάτος όμως;

γιατί μέχρι τώρα καλές είναι σε όλους τους ssd  οι επιδόσεις που σχεδόν δεν καταλαβαίνεις διαφορά μεταξύ τους αλλά μερικές λεπτομέρειες όπωσ η παραπάνω κάνουν τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο δίσκος είναι στους κορυφαίους τις αγοράς και με τους κορυφαίους έπρεπε να συγκρίνεται. Για ποιον λόγο υπάρχουν στα benchmarks δίσκοι σαν τον agility 4 και λείπουν δίσκοι σαν τον 840 pro;

Σωστά! Έχω τον 840 pro και ήθελα να δω αν την πάτησα. Θα περιμένουμε οπότε για τη σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι ειναι ακομα ακριβοι οι ssd.

Για αυτα που προσφερουν ειναι ΠΟΛΥ φτηνοι ...ξερεις τι σημαινει για μια εταιρια που ασχολειται με Multimedia να εχει full ssd στους server της και στα pc της ....σε ενα 3 μηνο βγηκε το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πιστευω οτι ειναι ακομα ακριβοι οι ssd.

Για αυτα που προσφερουν ειναι ΠΟΛΥ φτηνοι ...ξερεις τι σημαινει για μια εταιρια που ασχολειται με Multimedia να εχει full ssd στους server της και στα pc της ....σε ενα 3 μηνο βγηκε το κοστος.
Οχι μόνο αυτο...έχεις ένα σύστημα 2-3 χρονια και ψάχνεσαι για αναβάθμιση, βάζεις με 100 (και με λιγότερα μπορείς να βρεις) έναν καλο ssd και η ανταπόκριση του υπολογιστή ανεβαίνει επίπεδο!Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι ειναι ακομα ακριβοι οι ssd.

κατά τι γνώμη μου όχι για αυτά που προσφέρουνε φιλε. και στην τελική εφόσον πολλοίς κόσμος τον θέλει κύριος για τα boot time/Write+read times και gaming perfomance ένας ssd στα 120/150 gb είναι ότι πρέπει και έχεις και τον sata2/3 σαν storage!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...