Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκλεισα αύριο στις 9.30 στη V-Max μάγκες, 8η σειρά κέντρο!

Όποιος θέλει μετά να έρθει να μου μιλήσει να το συζητήσουμε (θα φοράω ένα μπλουζάκι με τη φάτσα του Nolan).

Γινεται να το ματαιωσεις και να κλεισεις την ερχομενη Δευτερα για να συναντηθουμε και να ανταλλαξουμε αποψεις σχετικα με το ποσο γαματοι ειμαστε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να το ματαιωσεις και να κλεισεις την ερχομενη Δευτερα για να συναντηθουμε και να ανταλλαξουμε αποψεις σχετικα με το ποσο γαματοι ειμαστε ?

 

Εννοείς να το αναβάλλω? Ματαίωση είναι η οριστική ακύρωση μιας προγραμματισμένης δραστηριότητας.

 

Όχι, αλλά αν μου αρέσει ξαναέρχομαι τη Δευτέρα αν θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, βλεπω εδω οτι υπαρχει και προβολη σε 4Κ. Αυτό ή VMAX?

 

Λεει:

Υψηλό ρυθμός ανανέωσης καρέ (HFR).

Τετραπλάσια οπτική πληροφορία 3840x2160 pixel.

Εικόνα υψηλής αντίθεσης 8000:1 που περιορίζει την διαρροή του φωτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα. Υπέροχη. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη του,πιθανότατα όχι αλλά ρισπεκτ, ο άνθρωπος απλά το 'χει. Υπέροχο ταξίδι, με το 3ο μέρος να τα σπάει όλα κατά τη δική μου γνώμη.

 

Πολλά μπράβο, περιμένω ήδη το επόμενο έργο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις την είδα. Δε θα πω πολλά. Όταν έπεσαν οι τίτλοι τέλους με το ζόρι κρατιόμουν να μην πλαντάξω στα κλάματα. Ήταν από δέος. Εντάξει πάντα τρελενόμουν με σενάρια space exploration οπότε ο Nolan μάλλον βρήκε το κουμπί μου. Visually ήταν masterpiece. Δε θα την προτείνω γιατί προφανώς δεν είμαι αντικειμενικός αλλά για μένα είναι η δεύτερη που με κάνει να νιώθω σα μαστουρωμένος από ευχαρίστηση (η πρώτη ήταν το requiem for a dream)

 

2 ταινίες σε 15 χρόνια .... καλά πάμε :) Και στις 2 παίζει η Elen Bernstyn

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλή ταινία... Καθηλωτική σε όλη τη διάρκειά της και σηκώνει και αρκετή συζήτηση γενικά. Προβληματισμός αρκετά και γενικά όλη αυτή η φάση στο διάστημα ένα έπος! Παράδοξα είχε επίσης, που ήταν αρκετά mind blowing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά βγαίνεις από τον κινηματογράφο και νιώθεις μικρός... πολύ μικρός... 

 

για όσους έχουν διαβάσει έστω και λίγη φυσική θα την ΛΑΤΡΕΨΟΥΝ. όλοι οι άλλοι θα χαρούνε καλά εφέ στο 1/5 της ταινίας και θα βαρεθούνε. προσωπικά την λάτρεψα έχοντας διαβάσει όλα όσα διαπραγματεύεται η ταινία. αυτά τα λίγα που μόλις επέστρεψα από την προβολή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπος.Η ταινία σίγουρα σε λίγα χρόνια θα αναφερεται ως classic δίπλα σε space odyssey. Υπήρχαν στιγμές που ανατρίχιασα δεν ξερω. Τι να πρωτοπει κανεις φοβερή δουλειά σε visual effects, φοβερή μουσική από Ζιμερ φοβερές ερμηνείες από Χαθαγουει Μακοναχι κτλ. Σεναριακα, σκηνοθετικά άψογη με επιστημονικό υπόβαθρο κ ευκαιρίες γ προβληματισμο. Ο Νολαν επιστρέφει μετά από ένα κακό TDKR καταπιάνεται με ένα δύσκολο είδος και καθιερώνεται γ μένα ως ο καλύτερος σκηνοθέτης της γενιάς του. Κάνει κάτι προμηθεες κτλ. ν μην βλέπονται. Συνολικά δε ξέρω αν είναι η καλύτερη τ ταινία αλλα πήγα με υψηλές απαιτήσεις κ έφυγα ενθουσιασμενος. 9/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Άσε μας ρε βλάχο που έχεις δει δυο σεζόν big bang theory και έχεις άποψη για wormholes, και 5η διάσταση".

 

Αυτό.

 

Είναι τόσο γαμάτη αλλα και τόσο επιφανειακά ψαγμένη ταινία που εύκολα ξεφεύγει κανείς προς την επιτήδευση. Σαν scifi μου προκάλεσε απίθανο δέος, με "έπνιξε" και με εξέπληξε με τον μακρινό ρεαλισμό της κάτι πολύ δύσκολο μιας και γενικά αντιπαθώ το είδος.

 

Απο κει και πέρα το είδα σαν μια αναπαράσταση μιας διαστημικής εξόρμησης και σε πολύ λίγα σημεία με ξένισε ή μου φάνηκε υπερβολική (πάντα στα πλαίσια του scifi).

 

Πραγματικά το μόνο μου παράπονο απο την ταινία είναι το μετά της. Είναι πολύ δύσκολο να σχολιάσεις ο,τι είδες χωρίς να φανείς pretentious αναλφάβητος τσομπάνης. Η πιο κοντινή μου επαφή με τη φυσική είναι το κοτόπουλο με μπύρα του sellers (αχχχ ), αλλα παρ'όλα αυτά μου βγαίνει μια τάση για σχολιασμό, κάτι που με φέρνει σε δύσκολη θέση μιας και απο τη μία είμαι αμαθής(not even close στην ημιμάθεια) και απο την άλλη η μισή ευχαρίστηση της ταινίας είναι στο μπλα μπλα που ακολουθεί αλλα είναι αδύνατο να συμβεί χωρίς αμφίδρομο cringe.

 

Τέλος πάντων δεν είναι ταινία για όλους (να ορίστε) και έχει range απόψεων απο το "η καλύτερη ταινία που έχω δει στη ζωή μου" μέχρι το "κοιμήθηκα στο δεύτερο μισό απο αυτή τη παπαριά.

 

Εγώ θα τη χαρακτηρίσω απλά ένα σύγχρονο έπος και το πλέον "ρεαλιστικό" scifi που έχω δεί ποτέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους έχουν διαβάσει έστω και λίγη φυσική θα την ΛΑΤΡΕΨΟΥΝ. όλοι οι άλλοι θα χαρούνε καλά εφέ στο 1/5 της ταινίας και θα βαρεθούνε. προσωπικά την λάτρεψα έχοντας διαβάσει όλα όσα διαπραγματεύεται η ταινία. αυτά τα λίγα που μόλις επέστρεψα από την προβολή

Χολιγουντιανό Blockbuster και να απευθύνεται μόνο σε γνώστες φυσικής; Δε νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Χολιγουντιανό Blockbuster και να απευθύνεται μόνο σε γνώστες φυσικής; Δε νομίζω...</p>

 

Κι όμως η έλλειψη η μή κάποιων βασικών γνώσεων (επιφανειακά) είναι που απογειώνει η καταστρέφει την ταινία. Η μαγεία της δεν έχει καμία επαφή με τα blockbuster attributes και όπως είπε ο paularas αν κάποιος πάει για τα πιου πιου λέιζορς θα απογοητευτεί. Είναι περισσοτερο υπαρξιακή παρα οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...