Προς το περιεχόμενο

Αποριες σχετικα με android


nikos1608

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεία σας είμαι χρήστης ios και έχω κάποιες βασικές απορίες για το android, αρχικά υπάρχει κάποιο software σαν το itunes με το οποίο κάνεις συγχρονισμό με τον υπολογιστή τη μουσική σου τις ταινίες σου και τις εφαρμογές σου και κάνεις update το κινητό σου   ?? επίσης είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές όπως mtorrent ? τι ακριβώς κάνουν ? μπορείς να κατεβάσεις οποιοδήποτε αρχείο torrent πχ ένα Pc game στο κινητό ???

επίσης χρησιμοποιώ στο iPhone το gps ΝΑVV greece και είναι πολύ καλό υπάρχει στα android ? ή υπάρχει κάποιο φτηνό και καλό ? τα ρωτάω όλα αυτά γιατί σκέφτομαι να πουλήσω το iphone μου για ένα nexus 4 και δεν ξέρω καθόλου από android 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εκανα διαχωρισμο το ποστ σου σε νεο θεμα γιατι το αλλο ηταν κυριως για το S2 :)

 

Ξεκιναμε:

 

1) Οχι δεν υπαρχει λογος χρησης αναλογου software. Στο android ειναι πιο κλασικη η διαδικασια. Δηλαδη drag and drop ή copy/paste. Πετας τη μουσικη σου και τα βιντεο σε αντιστοιχους φακελους οπως θα εκανες σε ενα usb flashακι. Μετα με αναλογο προγραμμα τα ανοιγεις απο τη συσκευη σου. 

Στο Nexus ειδικα το update γινεται over the air. Δηλαδη απλα οταν υπαρχει αναβαθμιση σε ενημερωνει και σε ρωταει αν θελεις να την κανεις.

 

2) Σχετικα με το mtorrent χρησιμοποιειται οπως στο pc.

 

3) Για το NAVV δεν ξερω, αλλα εχεις πολλες επιλογες με επικρατεστερες απ'οσο γνωριζω εγω τα Navigon, Sygic, iGo, Don't Panic. Για τιμες δεν ξερω ακριβως αλλα με ενα search στο google θα πεσεις σε λινκ απο το google play που εχει τις τιμες τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, έφυγα για nexus 4 ! Μεγάλες διάφορες πάντως με το "κλειστο" λογισμικό που έχω τωρα στο iPhone, δηλαδή θα έχω στα χέρια μου ένα μηχάνημα συμβατό με τα πάντα σαν pc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, έφυγα για nexus 4 ! Μεγάλες διάφορες πάντως με το "κλειστο" λογισμικό που έχω τωρα στο iPhone, δηλαδή θα έχω στα χέρια μου ένα μηχάνημα συμβατό με τα πάντα σαν pc ?

Να υποθέσω δεν έχεις κάνει ποτέ jailbreak ώστε να μπορείς να κανεις ολα αυτά που λες παραπάνω με το iphone :)

 

Σταλμένο από το iΤσίου, το ταχυδρομικό περιστέρι της apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χμμμ περιπου ναι.

Για να διευκρινησω λιγο αυτο που ειπα σχετικα με το mtorrent, φυσικα θα μπορεις να κατεβαζεις αρχεια (βλ. παιχνιδια κλπ), αλλα δε θα μπορεις να τα τρεξεις εκει (πχ exe) αλλα στον υπολογιστη. 

Αλλης μορφης αρχεια (μουσικης, βιντεο, φωτο κλπ) υποστηριζονται κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει λογικο ;)

Ευχαριστω πολυ!

Marilina θα εμπλεκα με jailbrake απλα άμα πούλησω το κινητο που έχω τωρα 250-280€ ( iPhone 4 16GB) περνώ με 200 ευρω στη χειρότερη ένα nexus 4 και έχω και εγγύηση και καλύτερο τηλεφωνο πιστεύω αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε διαφορες συσκευες υπαρχουν σουιτες αντιστοιχες του itunes, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποχρεωτικη η χρηση τους οπως το itunes

 

για το nexus που κοιτας δεν υπαρχει καθολου αυτη η επιλογη, τα αρχεια τα περνας οπως θα εκανες σε εναν οποιοδηποτε εξωτερικο σκληρο μεσω usb (ή ασυρματα  με διαφορες εφαρμογες μεσω wifi)  και ο συγχρονισμος γινεται μονο over the air οπως και τα updates * και αν θες να κανεις backup υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις κανονικο backup με τα παντα ολα.

 

με το μtorrent οπως ειπωθηκε μπορεις να κατεβασεις οποιοδηποτε αρχειο χωραει στη μνημη της συσκευης σου, ο,τι κι αν ειναι αυτο , και μπορεις να τρεξεις μονο αυτα που τρεχει η συσκευη 

 

το μονο "περιοριστικο" πραγμα που εχω συναντησει στο android ειναι να μη μπορεις να στειλεις απευθειας .apk (το αντιστοιχο του .exe στο android ) με bluetooth σε αλλη συσκευη .  εκει πρεπει να καταφυγεις σε λυσεις iphone (mail, dropbox) , οτιδηποτε αλλο παει κανονικα σε αλλες συσκευες 

 

 

*να πω εδω οτι τα updates γινεται να τα κανεις χειροκινητα, ειδικα σε nexus που μπορεις βασικα να κανεις ο,τι θελεις , αλλα ο επισημος τροπος ειναι μεσω wifi ή 3g .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το μονο "περιοριστικο" πραγμα που εχω συναντησει στο android ειναι να μη μπορεις να στειλεις απευθειας .apk (το αντιστοιχο του .exe στο android ) με bluetooth σε αλλη συσκευη .  εκει πρεπει να καταφυγεις σε λυσεις iphone (mail, dropbox) , οτιδηποτε αλλο παει κανονικα σε αλλες συσκευες 

 

Είσαι σίγουρος; Δεν το έχω συναντήσει αυτό. Τουλάχιστον σε καθαρό android (cyanogenmod rom) δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και νομίζω πως δεν υπάρχει ούτε σε στοκ samsung firmware. 

 

Πάντως δε νομίζω του ts να του λείψει αυτό αν υπάρχει όντως κάποιος περιορισμός. Εδώ αντέχει χωρίς αποστολή εικόνων και mp3 μέσω bluetooth, στα apk θα τον χαλάσει; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Android δεν υπάρχει περιορισμός. είσαι ελεύθερος να "χτίσεις" το κινητό σου όπως γουστάρεις σε συνάρτηση πάντα με τα χαρακτηριστικά. και overclock μπορείς να τους κάνεις κι ότι θέλεις. ούτε iTunes ούτε τίποτα

 

από iPhone σε N4 θα δεις αλλαγές ανάλογα με το τι θα κάνεις (root/custom ROM). ακόμα κι μαμίσιο να το αφήσεις το κινητό, πάλι θα μπορείς να το κάνεις customisation χάρης εφαρμογές από το Google Play που δεν χρειάζεται να γίνει root το κινητό

 

όσο για την εγγύηση μην σε ανησυχεί. όταν το κάνεις unroot το επαναφέρεις σε κατάσταση εγγύησης. κοινώς δεν πρόκειται να την χάσεις την εγγύηση επειδή "πείραξες" το κινητό, μιας και με το unroot το επαναφέρεις.

 

είπαν κι άλλα τα παιδιά ποιο πάνω. αυτά τα πολύ λίγα από μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος; Δεν το έχω συναντήσει αυτό. Τουλάχιστον σε καθαρό android (cyanogenmod rom) δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και νομίζω πως δεν υπάρχει ούτε σε στοκ samsung firmware. 

 

Πάντως δε νομίζω του ts να του λείψει αυτό αν υπάρχει όντως κάποιος περιορισμός. Εδώ αντέχει χωρίς αποστολή εικόνων και mp3 μέσω bluetooth, στα apk θα τον χαλάσει; :lol:

dude , το δικο μου android ειναι πιο καθαρο και απο το καθαροτερο χιονι :P

 

(με εξαιρεση τον κερνελ :P και λιιιγο τη ρομ :P αλλα στην ουσια μια deodexed στοκ ειναι και αυτη  ) 

 

οχι δε γινεται σε κατι samsung που ειχα προσπαθησει να στειλω προσφατα καποια προγραμματα , αλλα αυτη ειναι μικροενοχληση.. 

 

οτιδηποτε αλλο βεβαια παει κανονικα.  και δε ξερω αν στη προκειμενη περιπτωση οι δικες τους ρομ για λογους ασφαλειας δε το δεχονταν , το αποτελεσμα ομως ηταν dropbox και λινκ στο talk απο οπου τις κατεβασαν κανονικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dude , το δικο μου android ειναι πιο καθαρο και απο το καθαροτερο χιονι :P

 

(με εξαιρεση τον κερνελ :P και λιιιγο τη ρομ :P αλλα στην ουσια μια deodexed στοκ ειναι και αυτη  ) 

 

οχι δε γινεται σε κατι samsung που ειχα προσπαθησει να στειλω προσφατα καποια προγραμματα , αλλα αυτη ειναι μικροενοχληση.. 

 

οτιδηποτε αλλο βεβαια παει κανονικα.  και δε ξερω αν στη προκειμενη περιπτωση οι δικες τους ρομ για λογους ασφαλειας δε το δεχονταν , το αποτελεσμα ομως ηταν dropbox και λινκ στο talk απο οπου τις κατεβασαν κανονικα 

Όταν λέω καθαρό εννοώ pure android :P (AOKP όπως είναι τα nexus ένα πράμα)

 

Μήπως για λόγους ασφαλείας δεν το δεχόταν το άλλο κινητό; (ξέρω γω μπορεί η samsung και η κάθε samsung να προσθέτει τέτοιες βλακείες για ασφάλεια) αλλά μη με κάνεις τώρα να φλασάρω στοκ ρομ στο Galaxy S να δοκιμάσω :P θυμάμαι ότι δεν είχα πρόβλημα. Α και να πω ότι χρησιμοποιούσα ES File explorer με root δικαιώματα και έστελνα apk από το /data. Τόσο λάθος να θυμάμαι; Θα το τσεκάρω την επόμενη φορά που θα πάω σε στοκ ρομ (αν υπαρξει τέτοια περίπτωση φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

galaxy nexus εχω σου λεω, πιο pure δε γινεται :P

(με es επισης , με root κτλ.. ) 

 

σε samsung με tw  τουλαχιστον δε μπορεσα να στειλω και θυμηθηκα και 3ο , του πατερα μου , που ειχα προσπαθησει επισης προσφατα

 

μολις συναντησω παλι φιλο μου που εχει επισης gnex θα το ξανακοιταξω και εχω και ενα asus tablet καπου εδω προχειρο , μολις το εντοπισω θα δοκιμασω και σε αυτο 

 

apk παντα εστελνα με λινκ με dropbox τωρα που το σκεφτομαι περισσοτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

Καλησπέρα . νέος σε android και πλέων με dell streak 5 .



Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να κάνω βιντεοκληση  και δεν ξέρω το πώς να γίνει



Σας παρακαλώ τα φώτα σας




 



 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...