Προς το περιεχόμενο

Αξιολόγηση προσφοράς.


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ένας γνωστός μου θέλει να στήσει ένα e-shop, που θα πουλάει λίγα και συγκεκριμένα πράγματα.

Μίλησε με μια εταιρεία, η εταιρεία του έκανε την προσφορά, εγώ είδα τις τιμές και φλίπαρα, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα αν και πόσο υψηλές είναι, θέλω λίγο τη βοήθειά σας να μου πείτε πόσο θα το κοστολογούσατε εσείς όλο αυτό ή γενικά, τι καταλαβαίνετε από τη φάση.

 

Παραθέτω σε τίτλους τις τιμές για κάθε υπηρεσία και σε spoiler λίγες παραπάνω λεπτομέρειες.

 

Κατασκευή δυναμικής ιστοσελίδας σε Open Source πλατφόρμα (Drupal 7) σε 1 γλώσσα (ελληνικά): 3.000 €

Δόμηση Περιεχομένου - Information Architecture - Usability
Επαγγελματικός Εικαστικός Σχεδιασμός
Στην τιμή περιλαμβάνεται ο σχεδιασμός 3 layout: αρχικής σελίδας, εσωτερικής σελίδας περιεχομένου, σελίδας
επικοινωνίας.

Βελτιστοποίηση γραφικών για γρήγορο φόρτωμα σελίδας.
Σχεδιασμός και Προγραμματισμός φιλικός προς μηχανές αναζήτησης.
Έλεγχος συμβατότητας με τους βασικούς browsers (IE 9, IE 10, Firefox, Opera, Safari, Google
Chrome).

Δυνατότητα διαχείρισης από μη εξειδικευμένο προσωπικό το οποίο θα μπορεί:
Να προσθέτει, τροποποιεί, διαγράφει ενότητες/κατηγορίες περιεχομένου.
Να προσθέτει, τροποποιεί, διαγράφει τα κουμπιά των μενού.
Να προσθέτει, τροποποιεί, διαγράφει σελίδες περιεχομένου (ειδήσεις, άρθρα, στατικές
σελίδες κτλ.).
Δυνατότητα ταυτόχρονης διαχείρισης από περισσότερους του ενός διαχειριστές με δυνατότητα
ορισμού διαφορετικών δικαιωμάτων.
Δυνατότητα επεξεργασίας των άρθρων από iPhone.
Φόρμα επικοινωνίας.
Αποθήκευση επικοινωνιών στη βάση δεδομένων και δυνατότητα εξαγωγής σε Excel.
Μηχανισμό αυτόματης μετατροπής των φωτογραφιών σε μικρότερο μέγεθος και άνοιγμα με popup.
Διαχείριση φωτογραφιών με γραφικό περιβάλλον που επιτρέπει το ανέβασμα στο server.
Διαχείριση banner και block πληροφοριών

Ενσωμάτωση Video
Έξυπνη Αναζήτηση με βάση τη ρίζα της προς αναζήτηση λέξης (Stemming)
Ανοικτός κώδικας, χωρίς δεσμεύσεις

Καταχώριση από εμάς των πρώτων 30 σελίδων περιεχομένου.
Εκπαίδευση στη χρήση του συστήματος στα γραφεία μας ή τηλεφωνικά.



Μηχανισμός Πολυγλωσσικότητας και εισαγωγή επιπλέον 2 γλώσσες (αγγλικά, γερμανικά): 1.200 €


Περιλαμβάνει:
Μηχανισμό που επιτρέπει την εισαγωγή του περιεχομένου του site σε επιπλέον γλώσσες.
Σημαιάκια που επιτρέπουν την εναλλαγή γλώσσας του site.
Καταχώριση του περιεχομένου στις επιπλέον γλώσσες (μέχρι 30 σελίδες).
Δεν περιλαμβάνει:
Τη μετάφραση του περιεχομένου, το οποίο θα πρέπει να μας δοθεί έτοιμο σε ψηφιακή μορφή.



Ηλεκτρονικό Κατάστημα (E-Shop): 2.000 €

Εύκολη Διαχείριση
Δυνατότητα προσθήκης, τροποποίησης, διαγραφής απεριόριστου αριθμού προϊόντων, κατηγοριών
και υποκατηγοριών.
Δυνατότητα πολλαπλής ταξινόμησης. Κάθε προϊόν μπορεί να ανήκει σε πολλές κατηγορίες
προϊόντων.
Απεριόριστος αριθμός φωτογραφιών ανά προϊόν με δυνατότητα μεγέθυνσης.
Διαχείριση προσαρμοσμένη στον τρόπο εργασίας σας
Παρακολούθηση από τη διαχείριση της κατάστασης (status) των παραγγελιών.
Δυνατότητα δημιουργίας custom καταστάσεων παραγγελιών ανάλογα με τη ροή εργασίας που
θέλετε να εξυπηρετήσετε.
Παρακολούθηση στοκ προϊόντων και αυτόματη απενεργοποίηση εξαντλημένων προϊόντων.
Δυνατότητα ρύθμισης πολλαπλών καταστάσεων διαθεσιμότητας προϊόντων. Π.χ. "άμεσα διαθέσιμο",
"διαθέσιμο σε 3 ημέρες", "μη διαθέσιμο" κτλ.
Εμφάνιση/Απόκρυψη από τον πίνακα των παραγγελιών των πεδίων που επιθυμείτε.
Μεταφορικά - Τρόποι Πληρωμής
Ρύθμιση πολλαπλών τρόπων πληρωμής (αντικαταβολή, τραπεζική κατάθεση, πιστωτική κάρτα,
PayPal).
Ρύθμιση τρόπων αποστολής και αυτόματου υπολογισμού μεταφορικών με βάση το βάρος των
προϊόντων, το νομό αποστολής κτλ.
Δυνατότητα ρύθμισης κανόνων χρέωσης. Π.χ. δωρεάν μεταφορικά για παραγγελίες άνω των 60
ευρώ.
Εύκολο Checkout & One-Page-Checkout



Ενέργειες SEO: 2.000 €

Το να βγαίνει το site "ψηλά" στα φυσικά αποτελέσματα του Google είναι σημαντικό γιατί αυτό σημαίνει πολλή
και δωρεάν επισκεψιμότητα. Το Google μας συμβουλεύει για το πώς θα το πετύχουμε αυτό δίνοντας 2 βασικές
συμβουλές:
Εστιαστείστε στη δημιουργία καλού, πρωτότυπου, χρήσιμου περιεχομένου.
Βοηθήστε τα ρομπότ του Google να διαβάσουν το περιεχόμενο του site σας και τη δομή του.
Φιλικά URL
Αυτόματη μετατροπή των ελληνικών χαρακτήρων στα url σε λατινικούς
Μηχανισμός αυτόματης δημιουργίας sitemap
Δημιουργεί αυτόματα sitemap σε μορφή xml, κατάλληλο για υποβολή στο Google Webmasters Central. Θα
ρυθμίσουμε το μηχανισμό ώστε να συμπεριλαμβάνει τις σελίδες που απαιτείται.
Εγγραφή στο Google Webmasters Central και υποβολή του sitemap.



Σχεδιασμός Λογοτύπου και Εταιρικής Ταυτότητας: 1.000 €

Google Analytics E-Commerce Pack: 1.500 €


Βασικό Setup

Search Tracking Setup

Event Tracking Setup
Goal Tracking Setup
Conversion Funnel Tracking Setup
E-Commerce Tracking Setup



---

Φιλοξενία Ιστοσελίδας στο Hosting200: 150 €

24ωρη παρακολούθηση και υποστήριξη.
cPanel για εύκολη διαχείριση.
Αυτόματη ενημέρωση του server με ενημερώσεις ασφαλείας.
Υποστήριξη PHP, MySql.
Στατιστικά επισκεψιμότητας.
Δύο σκληροί δίσκοι σε RAID1 (όλα τα δεδομένα εγγράφονται και στους δύο για ασφάλεια).
Καθημερινό αυτοματοποιημένο backup.
Αποθήκευση 3 εκδόσεων του backup στο server (ημερήσιο, εβδομαδιαίο, μηνιαίο).
Δυνατότητα λήψης backup τοπικά στον υπολογιστή σας με το πάτημα ενός κουμπιού.
Το πακέτο φιλοξενίας που σας προτείνουμε (Hosting200) περιλαμβάνει:
200Mb χώρο στο σκληρό δίσκο.
10 Gb μηνιαία κίνηση.
10 E-Mail accounts POP3.



Live Mail by Microsoft: 200 €

Για τη διαχείριση των email σας προτείνουμε την υπηρεσία Live Mail από τη Microsoft.
Με αυτήν θα έχετε:
Απεριόριστο αριθμό email accounts στο domain σας με απεριόριστο χώρο στο καθένα.
Δυνατότητα πρόσβασης στο email σας από παντού (Outlook, Outlook Express, Browser, κινητό).
Εμείς θα αναλάβουμε για εσάς:
Το άνοιγμα και τη ρύθμιση του Account.
Τη δρομολόγηση των email σας στους server της Microsoft.
Εκπαίδευση χρήσης και τεχνική υποστήριξη.

 

 

Σύνολο βγαίνει κοντά 11-12 χιλιάρικα, το ρίξανε στα 8. Αλλά μία το OpenSource της φάσης, δύο κάτι δωρεάν παροχές από Google και MS, δεν ξέρω, κάτι μου βρωμάει. Πείτε κι εσείς που έχετε τις γνώσεις.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα επρεπε να βρωμαει στο:

200 ευρω για live mail + 150ευρω για τα 10 gb μηνιαια κινηση...

 

okay 

το eshop, εχει καποιους μηχανισμους ασφαλειας που πρεπει να αγορασεις και κοστίζουν, αλλα δεν κανουν 1,5Κ

 

επισης 

3000Κ, ζητανε οταν σου φτιαχνουν μοναδικη σελιδα και δεν προκειται να ξαναχρησιμοποιηθεί πουθενα αλλου...

 

last but not least

εχω την νοσηρη υποψια οτι: οι ενεργειες SEO, ειναι εκείνο το plugin που βαζεις και κανεις 1-2 κλικ για να παρεις εναν μεγαλο κωδικο...

:ph34r:

 

πες του να τρεξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή εισαγωγή: Να ξερεις οτι open source <> δωρεαν. Ο καθενας κοστολογει τον κοπο του οσο θέλει εκείνος και καμια τιμή δεν ειναι κατακριτέα. Επισης το Ελληνικό κρατος αν θες να εισαι νομιμος περνει τα μισα λεφτα :/

 

Εχοντας αυτα στο μυαλο λοιπον οι τιμες του ειναι πολυ υψιλες, ίσως 300% πανω απο την αγορα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχει κανει ειναι οτι εχει χωρισει το project σε μικροτερα κομματια για να μην φαινεται μεγαλο το ποσο απο εκει και μετα το "νορμαλ" ειναι σχετικο οπως σου ειπα και πιο πριν. Δεν γνωριζω πολλες λεπτομεριες της δουλειας για να σου απαντησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για ένα τέτοιο project μια νορμάλ τιμή θα ήταν 2.5 - 3 χιλιάδες;

 

για ολα, εκτος απο τον σχεδιασμο εταιρικης ταυτοτητας, παιζουν tutorial στο internet...

 

+

unlimited disk space, unlimited transfer rate, free domain 

απο 2$ τον μηνα...

http://b2evolution.net/web-hosting/top-quality-best-webhosting.php

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολλά ζητάνε. Μακριά κι αλάργα.

 

Το πιο αστείο: ζητάνε 2,000€ για να ρυθμίσουν τα permalinks του Drupal και να βάλουν ένα plugin που φτιάχνει αυτόματα sitemap. Πολύ ωραίοι ρε. Για δουλειά μιας ώρας. Κι αυτό αν ρίχνεις και πασιέτζα ταυτόχρονα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνολο βγαίνει κοντά 11-12 χιλιάρικα, το ρίξανε στα 8.

 

 

Δλδ για ένα τέτοιο project μια νορμάλ τιμή θα ήταν 2.5 - 3 χιλιάδες;

 

Αυτη την εποχη ολα αυτα που περιγραφεις τα κανει και με 500 ευρω να ξερεις , ε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για ένα τέτοιο project μια νορμάλ τιμή θα ήταν 2.5 - 3 χιλιάδες;

 

Αν υποθέσουμε ότι όλα τα παραπάνω ξέρει να τα κάνει ένα άτομο το οποίο δουλεύει για 1Κ και θα του πάρουν 2 βδομάδες (υπεραισιόδοξη πρόβλεψη) μιλάμε για κόστος εργασίας 500 ευρώ. Βάλε και το κόστος μη-εργασίας για την εταιρία, ας πούμε άλλα τόσα. Επομένως έχουμε 1Κ καθαρό κόστος, υπεραισιόδοξο, χωρίς να βγάλει δεκάρα η εταιρία.

 

Πολύ χοντρικά για να αξίζει να ασχοληθεί η εταιρία θα πρέπει να κάνει ένα τζίρο τουλάχιστον 3x το νούμερο αυτό, δηλαδή 3Κ. Και ξαναλέω, υπεραισιόδοξα.

 

Το συμπέρασμά μου: 8Κ είναι μάλλον πολλά, αλλά 2.5 με 3 είναι ένα κομμάτι ψωμί και θα έπρεπε να είναι τελείως απελπισμένοι για να το κάνουν.

 

για ολα, εκτος απο τον σχεδιασμο εταιρικης ταυτοτητας, παιζουν tutorial στο internet...

 

+

unlimited disk space, unlimited transfer rate, free domain 

απο 2$ τον μηνα...

http://b2evolution.net/web-hosting/top-quality-best-webhosting.php

 

Δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτού του σχολίου. Συγκρίνουμε tutorial στο internet με μια έτοιμη δουλειά "με το κλειδί στο χέρι" από επαγγελματίες; Δε θέλω να το παίξω εξυπνάκιας αλλά απλά lol.

 

Αυτη την εποχη ολα αυτα που περιγραφεις τα κανει και με 500 ευρω να ξερεις , ε...

 

Μια ερώτηση μόνο: το έχεις κάνει έστω και μία φορά αυτό με 500 ευρώ;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μόνο: το έχεις κάνει έστω και μία φορά αυτό με 500 ευρώ;

 

Προσωπικα οχι, αλλα γνωριζω ανθρωπους, που και το εχουν κανει και θα το ξανακανουν. Ειναι κατι web designers/developers/programmers που αρχικα τους ριξανε το μισθο, μετα τους τον εκαναν ημιαπασχολησης και τελος τους αναγκασαν να μπουν στο ταμειο ανεργιας για ψιχουλακια επειδη τους ειχαν κανα χρονο απληρωτους και καπως επρεπε να βγαλουν τα προς το ζην...

 

Αντε πες σ αυτους οτι χαλανε την πιατσα...

 

Επισης αυτα που διαβασα στα σποιλερ, στο αρχικο ποστ, ειναι τουλαχιστον τραγικα, ε...Παλι καλα που δεν του ειπαν να του χρεωσουν τη βενζινη που χαλανε απ το σπιτι τους στο γραφειο, τα τσιγαρα και το σαντουιτς που τρωνε στο διαλειμμα...

 

Αν ειναι να σκασει τοσα φραγκα τον φερνω σε επαφη με εταιρια που θα του φτιαξει custom cms μονο για την παρτυ του και απ τα 8κ θα του μεινουν και λεφτα να τρωει απ το σταθμο της μασας για ενα χρονο...

 

Ο τυπος που του εδωσε την προσφορα αξιζει το βραβειο σαλτσας...

 

Ειμαι περιεργος να μαθω ποια ειναι αυτη η εταιρια που ζηταει 8κ για ενα e-shop που θα πουλαει "λιγα και συγκεκριμενα πραγματα" και θα ηθελα να δω και portfolio...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι όλα τα παραπάνω ξέρει να τα κάνει ένα άτομο το οποίο δουλεύει για 1Κ και θα του πάρουν 2 βδομάδες (υπεραισιόδοξη πρόβλεψη) μιλάμε για κόστος εργασίας 500 ευρώ. Βάλε και το κόστος μη-εργασίας για την εταιρία, ας πούμε άλλα τόσα. Επομένως έχουμε 1Κ καθαρό κόστος, υπεραισιόδοξο, χωρίς να βγάλει δεκάρα η εταιρία.

 

Πολύ χοντρικά για να αξίζει να ασχοληθεί η εταιρία θα πρέπει να κάνει ένα τζίρο τουλάχιστον 3x το νούμερο αυτό, δηλαδή 3Κ. Και ξαναλέω, υπεραισιόδοξα.

 

Το συμπέρασμά μου: 8Κ είναι μάλλον πολλά, αλλά 2.5 με 3 είναι ένα κομμάτι ψωμί και θα έπρεπε να είναι τελείως απελπισμένοι για να το κάνουν.

 

 

Δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτού του σχολίου. Συγκρίνουμε tutorial στο internet με μια έτοιμη δουλειά "με το κλειδί στο χέρι" από επαγγελματίες; Δε θέλω να το παίξω εξυπνάκιας αλλά απλά lol.

 

 

Μια ερώτηση μόνο: το έχεις κάνει έστω και μία φορά αυτό με 500 ευρώ;

αμα εισαι του κλαδου, θα επρεπε να ξερεις οτι τα περισσοτερα ειναι κλεμμενα. Οπως προειπα στο 1ο ποστ μου

 

 

θα επρεπε να βρωμαει στο:

200 ευρω για live mail + 150ευρω για τα 10 gb μηνιαια κινηση...

 

okay 

το eshop, εχει καποιους μηχανισμους ασφαλειας που πρεπει να αγορασεις και κοστίζουν, αλλα δεν κανουν 1,5Κ

 

επισης 

3000Κ, ζητανε οταν σου φτιαχνουν μοναδικη σελιδα και δεν προκειται να ξαναχρησιμοποιηθεί πουθενα αλλου...

 

last but not least

εχω την νοσηρη υποψια οτι: οι ενεργειες SEO, ειναι εκείνο το plugin που βαζεις και κανεις 1-2 κλικ για να παρεις εναν μεγαλο κωδικο...

:ph34r:

 

πες του να τρεξει

 

α, ναι 

εγω δεν το κανω με 500 ευρω αλλα τσαμπα (οταν δεν μου κοστιζει)... 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα οχι, αλλα γνωριζω ανθρωπους, που και το εχουν κανει και θα το ξανακανουν. Ειναι κατι web designers/developers/programmers που αρχικα τους ριξανε το μισθο, μετα τους τον εκαναν ημιαπασχολησης και τελος τους αναγκασαν να μπουν στο ταμειο ανεργιας για ψιχουλακια επειδη τους ειχαν κανα χρονο απληρωτους και καπως επρεπε να βγαλουν τα προς το ζην...

 

Αντε πες σ αυτους οτι χαλανε την πιατσα...

 

Δεν θα πώ ότι χαλάνε την πιάτσα, εφόσον έχουμε φτάσει στο σημείο να ανησυχούμε για το τι θα φάμε αύριο τότε θα πω και πάλι καλά που σκοτώνουν το web development αντί να σκοτώνουν περαστικούς για να τους ληστέψουν (wait for it, με τα επόμενα τελευταία πακέτα μέτρων λιτότητας θα φτάσουμε κι εκεί).

 

Θα πώ όμως ότι επειδή κάποιος βρίσκεται σε ανάγκη και δέχεται να αναλάβει μια δουλειά για ψίχουλα με τα οποία εννοείται πως δε βγαίνει να ζήσει (τουλάχιστον όμως βγαίνει να φάει), αυτό δε σημαίνει ότι το κόστος της δουλειάς με λογικά κριτήρια είναι τόσα όσα θα σου πάρει. Οπότε ναι, μπορεί όντως να ισχύει ότι σήμερα κάποιος θα δεχτεί να το κάνει αυτό με 500 ευρώ, αλλά σίγουρα δεν ισχύει ότι αυτή η δουλειά κοστολογείται 500 ευρώ.

 

@viper2005: Εννοείται ότι ο πρόχειρος υπολογισμός μου παραπάνω παίρνει σα δεδομένο πως θα γίνουν όλα με open source και copy paste. Αμα είσαι του κλάδου θα έπρεπε να ξέρεις ότι για custom δουλειά, σε 2 βδομάδες που έγραψα δεν προλαβαίνεις όχι να την κάνεις αλλά ούτε να τελειώσεις τις συζητήσεις με τον πελάτη σχετικά με το τι θέλει και τι περιμένει να του παραδώσεις.

 

Οι οποίες συζητήσεις (που προφανώς έγιναν σε κάποιο βαθμό σ' αυτή την περίπτωση) και η σύνταξη προσφοράς παρεμπιπτόντως καταναλώνουν χρόνο και χρήμα το οποίο αν δεν πάρεις τη δουλειά δε θα πάρεις πίσω, οπότε η όποια δουλειά πάρεις θα πρέπει να σε αποζημιώσει όχι μόνο για το κόστος των δικών της προκαταρκτικών αλλά και για αυτών που έκανες για τις δουλειές που δεν πήρες -- αλλιώς απλά η εταιρία μπαίνει μέσα και κλείνει.

 

Τέλος, λες "δε μου κοστίζει" αλλά εννοείς "δε μου κοστίζει λεφτά", ή μάλλον "δεν ξοδεύω λεφτά". Τα λεφτά δεν είναι το μόνο πράγμα που έχει αξία στη ζωή, και το ότι δεν ξοδεύεις δε σημαίνει πως δε σου κοστίζει (και το να κερδίζεις λιγότερα επειδή αντί για 2 δουλειές επι πληρωμή κάνεις μία και έναν εθελοντισμό κόστος είναι). Just saying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα οχι, αλλα γνωριζω ανθρωπους, που και το εχουν κανει και θα το ξανακανουν. Ειναι κατι web designers/developers/programmers που αρχικα τους ριξανε το μισθο, μετα τους τον εκαναν ημιαπασχολησης και τελος τους αναγκασαν να μπουν στο ταμειο ανεργιας για ψιχουλακια επειδη τους ειχαν κανα χρονο απληρωτους και καπως επρεπε να βγαλουν τα προς το ζην...

 

Αντε πες σ αυτους οτι χαλανε την πιατσα...

 

Επισης αυτα που διαβασα στα σποιλερ, στο αρχικο ποστ, ειναι τουλαχιστον τραγικα, ε...Παλι καλα που δεν του ειπαν να του χρεωσουν τη βενζινη που χαλανε απ το σπιτι τους στο γραφειο, τα τσιγαρα και το σαντουιτς που τρωνε στο διαλειμμα...

 

Αν ειναι να σκασει τοσα φραγκα τον φερνω σε επαφη με εταιρια που θα του φτιαξει custom cms μονο για την παρτυ του και απ τα 8κ θα του μεινουν και λεφτα να τρωει απ το σταθμο της μασας για ενα χρονο...

 

Ο τυπος που του εδωσε την προσφορα αξιζει το βραβειο σαλτσας...

 

Ειμαι περιεργος να μαθω ποια ειναι αυτη η εταιρια που ζηταει 8κ για ενα e-shop που θα πουλαει "λιγα και συγκεκριμενα πραγματα" και θα ηθελα να δω και portfolio...

 

ελλαδα = αρπακτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πώ ότι χαλάνε την πιάτσα, εφόσον έχουμε φτάσει στο σημείο να ανησυχούμε για το τι θα φάμε αύριο τότε θα πω και πάλι καλά που σκοτώνουν το web development αντί να σκοτώνουν περαστικούς για να τους ληστέψουν (wait for it, με τα επόμενα τελευταία πακέτα μέτρων λιτότητας θα φτάσουμε κι εκεί).

 

Θα πώ όμως ότι επειδή κάποιος βρίσκεται σε ανάγκη και δέχεται να αναλάβει μια δουλειά για ψίχουλα με τα οποία εννοείται πως δε βγαίνει να ζήσει (τουλάχιστον όμως βγαίνει να φάει), αυτό δε σημαίνει ότι το κόστος της δουλειάς με λογικά κριτήρια είναι τόσα όσα θα σου πάρει. Οπότε ναι, μπορεί όντως να ισχύει ότι σήμερα κάποιος θα δεχτεί να το κάνει αυτό με 500 ευρώ, αλλά σίγουρα δεν ισχύει ότι αυτή η δουλειά κοστολογείται 500 ευρώ.

 

Αν προσεξες στο πρωτο μου ποστ λεω "αυτη την εποχη..."  Κυκλοφορρει μια ατακα στο χωρο, δεν ξερω αν την εχεις ακουσει..."τιμες κρισης"

 

Ουτε εγω συμφωνω με το "σκοτωμα"...πολλες φορες εχω ακουσει "ναι αλλα ο αλλος μου το κανει με τοσα" και ακους την τιμη και φρικαρεις... σιγουρα δεν κοστολογειται 500ευρω η συγκεκριμενη δουλεια ετσι οπως την περιγραφει, αλλα αν ψαχτει θα βρει με τοσα...

 

8κ για e-shop και templates στην Ελλαδα του 2013 = υπερβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα και συγκεκριμένα πράγματα δεν λέει κάτι. Τι είδος επιχείρηση είναι ?

 

 

Στην προσφορά δεν αναφέρει πουθενά αν ο σχεδιασμός θα είναι από την αρχή ή θα χρησιμοποιήσει κάποιο template.

Όπως επίσης αν το eshop θα είναι custom ή θα βασιστεί πάνω στο drupal. Το drupal το αναφέρει μόνο για το site.

 

Εγώ με μια πρώτη ματιά βλέπω :

- ακριβό το multilanguage

- ακριβό το seo

- περιττό το analytics e-commerce

- περιττό το live mail

- ακριβό το hosting (200mb χώρο... 2013 έχουμε όχι 1995)

 

Η τιμή για την εταιρική ταυτότητα είναι normal.

 

Για τα υπόλοιπα πρέπει να ζητήσεις διευκρινήσεις.

 

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν είναι δουλειά των 8 χιλιάδων (αλλά ούτε των 500€).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...