Προς το περιεχόμενο

Αξιολόγηση προσφοράς.


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μιλάμε για την προχειροδουλειά που περιγράφεις την οποία μπορεί να την κάνει και ενα παιδί που έχει τελειώσει μόνο δημοτικό ναι, τότε έχεις δίκιο Αν εσύ κάνεις τέτοιες δουλειές έτσι να τις κοστολογείς αλλά όπως και να το κάνουμε υπάρχουν παντα και οι επαγγελματίες και όχι μονο τα παιδάκια που απλά παίζουν για να περάσουν την ώρα τους. Αν η δουλειά κάποιου αξίζει και 25,000 να τα πάρει. Γιατι οχι;

 

Ο καθένας πρέπει να αμείβεται όσο αξίζει να αμειφθεί. Ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. Όσοι περνούν δουλείες των 300 κ 400 ευρώ ας μην κατηγορούν τους υπόλοιπους που θέλουν η δουλειά τους να έχει κάποια αξιοπρέπεια

Συγνωμη φιλτατε ,400 ευρω δεν ειναι για e-shop αλλα για καποιο site στημενο σε cms(αγορασμενη αδεια template) με καποια σοβαρα Plugins πχ για ενα καταστημα οπτικων ,μια απλη παρουσια στο net . Αυτο . Και μαλιστα τα 400 ειναι υπερβολικα ,ξερω ατομα με 300 στηνουν παπαδες (και τους εχω πει οτι πουλανε πολυ φτηνα αυτο που κανουν αλλα για εκεινους 2κ-2.5κ το μηνα ειναι δωρο ζωης φιλε) ,και εχουν  min 10 δουλειες το μηνα ,αν ειχαν 4 χερια και τα 4 θα δουλευαν , εχουμε κριση ,εχεις ενα freelancer.com να σε απειλει και πρεπει να συμβιβαστεις για να γινει βιωσιμος , εαν εσυ θεωρεις αυτα τα ποσα μικρα,χαιρομαι για σενα γιατι μαλλον κανεις δουλειες για 2-3χ ποσα ,πραγματικα συγχαρητηρια και δεν το λεω με κακια .

 

 

Τρία πράγματα μπορεί να συμβαίνουν εδώ:

  1. Κάτι κατάλαβα τελείως λάθος
  2. Την ώρα που τα έγραφες αυτά μουρμούριζες trololol
  3. Δεν έχεις κάνει τη διαίρεση 400 / 32

 100 ευρω το 8ωρο ,στο ειπε και ο απο πανω ...μαλλον κατι εσυ δεν καταλαβες καλα ,δηλαδη για ενα site οπως ειπα για ενα καταστημα οπτικων ,αγοραζωντας ενα πολυ καλο ετοιμο template 40ευρω πχ ,σου πεφτουν "λιγα " 360-450 ευρω ωστε να το στησεις σε 3-4 μερες ? Επισης βαλε και εξοδα φωτογραφου 50Ε γιατι και αυτοι πρεπει να ζησουν και οχι να τρεχω εγω με την ψηφιακη μου να βγαλω φωτο το καταστημα η οτιφηποτε χρειαστει φωτο. Επισης υπαρχει και ο γραφιστας για εξειδικευμενα πραγματα...οποτε αναλογα πρεπει να πληρωθει και αυτος  οποτε απο ενα ποσο 500 ευρω σου μενουν 350-400 ..Ειναι προτιμοτερο να εχεις τετοιες τιμες ,να εχεις 7-8  δουλειες Min το μηνα ωστε και ανετα να πληρωσεις τα παγια (ΟΑΕΕ και εφορια) αλλα και να ζησεις ανετα . Ξαναλεω συναδελφε κατι δεν καταλαβες καλα .Εαν τωρα εσυ θες να κανεις δικο σου custom template και να το εξελιξεις ...οκ φυσικα δεν μπρορεις να το πουλησεις 500Ε αλλα 1000/περιπτωση ... ειναι προβλημα σου αυτο ομως ,η αγορα το 2013 δεν ειναι η αγορα του 2000 οταν μπορεις στον πελατη να δωσεις ενα αποτελεσμα που τον ικανοποιει 100% ειναι εξισου καλο ή καλυτερο απ τους ανταγωνηστες του και το εκανε με λιγα χρηματα  και εισαι σοβαρος στο support σου αυτος θα σoυ φερει και αλλους πελατες ,ο ευχαριστημενος πελατης και η σωστη σχεση σου με αυτον ειναι το σημαντικοτερο οταν ο πελατης σε παιρνει τηλεφωνο και σε ευχαριστει ξερει οτι δεν τον κοροιδεψες.

 

Ξερω e-shop που στηθηκε με 3Κ και ξερω e-shop που στηθηκε με 13Κ και τα 2 ειναι σε cms σε γενικες γραμμες αριστα ,το ενα εχει custom 40% κωδικα και το αλλο ειναι σε oscommerce(3κ) ... αυτος που εδωσε 3Κ εδωσε αλλα 2 για διαφημιση ... σε 5 μηνες ειχε κανει αποσβεση και παει μαμιωντας ,και εδωσε αλλες 4 δουλειες αναλογες απο συναδελφους του...  Και τα 2 site παραδωθηκαν σε 3Βδομαδες και ειχαν πολλους κωδικους . Δικαιωμα σου να ζητας ΟΣΟ θες.....και το οτι ο καθενας ζηταει αυτα που θελει οκ...αν βρεις εσυ ανθρωπους να σε πληρωνουν με γεια σου με χαρα σου μαγκα ! 

 

Οσο για το 8ωρο ... εαν μπορεις να εισαι πανω απο 8-9 ωρες πανω απο το pc και την οθονη...εισαι ΗΡΩΑΣ .Εαν εχεις κανει ενα σωστο κυκλο μπορεις να χωριζεις την εργασια σου σε 8ωρα ,εαν κυνηγας τα χρηματα και τις καλες...ουτε 12 ωρο δεν σου φτανει. Εγω προτιμω να εργαζομαι 8-9 ωρες και το ΣΚ να παω για ψαρεμα φιλε μου . Στην τελικη πρεπει να σεβεσαι τον ιδιο σου τον εαυτο πρωτον και να ζεις σαν ανθρωπος ,και ο ελευθερος επαγγελματιας ειδικα στον εξειδικευμενο αυτον τομεα εαν βαλει προγραμμα και προσαρμοσει καποια πραγματα ΕΙΝΑΙ δυνατον να δημιουργησει προγραμμα στην εργασια του και στην ζωη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι απαντήσεις σας αποδεικνύουν την άγνοια σας πάνω στο θέμα.... από τη στιγμή που δεν έχετε ιδέα γιατί αναμασάτε αυτά που σας έχουν πει λανθασμένα κάποιοι άλλοι;;

 

Για τον Ελεύθερο επαγγελματία δεν υπάρχει 8ωρο.... δεν πληρώνεται με το 8ωρο.... ούτε έχει δουλειά κάθε μέρα.

 

Στην καλύτερη να έχει μια δουλειά τον μήνα και με αυτή πρέπει να πληρώσει ασφάλεια, εφορία και να ζήσει.

 

Τα 400 για cms με έτοιμο template είναι για κάποιον που δεν το κάνει επαγγελματικά.... κοινώς το κάνει μαύρα!!! και συνήθως αυτοί όχι παπάδες δεν κάνουν... αλλά ούτε τις βασικές ρυθμίσεις δεν ξέρουν να κάνουν στα cms που στήνουν.

 

Ειλικρινά ποιοι από εσάς που με τόση ευκολία γράφετε όλες αυτές τις εξυπνάδες... πρώτον μπορείτε να βρείτε 7-8 δουλειές τον μήνα... και δεύτερον να προλάβετε να τις τελειώσετε όλες σε ένα μήνα;;;

 

Σταματήστε λοιπόν να γράφετε ότι σας κατέβει και να παραμυθιάζετε όσους δεν έχουν σχέση με το χώρο...

 

 

Υ.Γ. Βάλτε και κανένα link από τις δουλειές σας να δούμε κι εμείς τις 7-8 δουλειές το μήνα που λέτε και τι ποιότητας είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από την πλευρά μου το θέμα έχει εξαντληθεί. Το μόνο που έχω να πω είναι πως όταν είσαι ελεύθερος, εκτός από τις ώρες που κάνεις τη "δουλειά δουλειά", υπάρχουν

  • οι ώρες που πρέπει να ασχοληθείς για να πάρεις τη δουλειά
  • οι ώρες που πρέπει να ασχοληθείς γιατί ο πελάτης σε απασχολεί με διάφορους τρόπους
  • οι ώρες που δε θα δουλεύεις γιατί δε θα υπάρχει εκείνη τη στιγμή δουλειά
  • οι ώρες που θα δουλέψεις αλλά δε θα πληρωθείς γιατί έκανες λάθος εκτίμηση, ή γιατί ο πελάτης σε φέσωσε, ή γιατί θέλεις να τον κρατήσεις, ή δεν ξέρω τι άλλο
  • οι ώρες που θα είσαι άρρωστος ή διακοπές, ή που θα έχει πέσει το internet, ή που θα τα 'χει φτύσει ο σκληρός και γενικότερα δε θα μπορείς να δουλέψεις
  • οι ώρες που θα πρέπει να ξοδέψεις στη μόρφωσή σου για να μη σε προσπεράσουν οι εξελίξεις στο χώρο
  • οι ώρες που θα πρέπει να βγάλεις κάτι παραπάνω για να πάρεις ένα δώρο σ' ένα παιδί τα Χριστούγεννα
  • και πιθανότατα και άλλες που δε μου έρχονται αυτή τη στιγμή

Αν τώρα κάποιος πιστεύει ότι με 12 ευρώ την ώρα δουλειάς μεικτά θα βγάλει αρκετά για να καλύψει τα παραπάνω και να ζήσει αξιοπρεπώς, με γειά του με χαρά του. Εγώ προσωπικά αν έφτανα στο σημείο να κοστολογήσω την ώρα μου τόσο θα είχα ήδη αλλάξει καριέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sites στημένα σε CMS με έτοιμα themes, απο "επαγγελματίες developers & designers" που δεν ξέρουν να γράφουν μια γραμμή html/css/php ας παίρνουν 400 ευρώ και πολλά είναι. Άλλωστε έχει τιγκάρει η αγορά απο αυτούς, γι'αυτό και οι 9 στις 10 Ελληνικές σελίδες είναι jooml-οειδή εκτρώματα.

Όποιος θέλει τέτοιου επιπέδου δουλειές (το σουβλατζίδικο της γειτονιάς) go ahead. Απαράβατος κανόνας, παντού και πάντα, ότι πληρώσεις παίρνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον defacer μιας και έχω διαβάσει το θέμα , φυσικά ο καθένας χρεώνει όπως νομίζει για διάφορους λόγους αλλά ο ελεύθερος έχει όλα αυτά που αναφέρει ο defacer παραπάνω και πολλά ακόμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω πάντως και τη δική μου άποψη (μιας και είμαι εντός του χώρου) η τιμή καθεαυτή δεν λέει πολλά.

 

Την αρχική προσφορά θα τη θεωρούσα τσιμπημένη όχι λόγω τιμής, αλλά λόγω προσφερόμενων υπηρεσιών σε σχέση με τη τιμή. Οι υπηρεσίες θα μπορούσα να πω ότι είναι πολύ "λίγες" σε σχέση με το πρέπει να έχει ένα σοβαρό ecommerce site. Από την άλλη η τιμή θα έλεγα ότι είναι στο μέσο της αγοράς.

 

Στο χώρο το δικό μας μόνο δύο επιλογές έχουν νόημα.

 

Ή πήγαινε φθηνά με €2.000-€4.000, φτιάξε ένα site σε oscommerce, virtuemart κ.ο.κ. και δοκίμασε την αγορά, εκπαίδευσε τον εαυτό σου, δες αν θα έχεις κάποιες πωλήσεις οι οποίες θα αυξάνουν σταδιακά ώστε να αρχίσουν να φέρνουν κάποιο αποτέλεσμα με τις κατάλληλες κινήσεις ή πήγαινε ακριβά στα €15-20+.

 

Στη δεύτερη περίπτωση θα βρεις μια εταιρεία σοβαρή (που δεν θα αποτελείται από 2-3 άτομα αλλά θα έχει ένα σοβαρό αριθμό** επαγγελματιών που θα ασχοληθούν με το project) που θα σου στήσει μια επιχείρηση. Γιατί ουσιαστικά το άνοιγμα ενός ηλεκτρονικού καταστήματος αποτελεί το στήσιμο μιας επιχείρησης (ή ενός ακόμα υποκαταστήματος αντίστοιχα). Και επίσης η κατασκευή είναι το ένα κομμάτι. Το άλλο κομμάτι που είναι και το σημαντικότερο αφορά τη προώθηση του. Γιατί το να ανοίξεις μαγαζί είναι πανεύκολο, το να πετύχεις είναι το δύσκολο.

 

** Ενδεικτικά η ομάδα πρέπει να αποτελείται από 1-2 designers (με σωστή μελέτη UX), 2-3 developers (1 front end), 1 project manager, 1 account manager, 1 digital account manager (+1 πιθανώς για SEO που θα είναι dedicated σε αυτό, και δεν θα κάνει και τη καθαρίστρια παράλληλα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...