Προς το περιεχόμενο

Εκκαθάριση δίσκου


Tribal21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το partition του σκληρού που έχω τα win7,είναι 103GB. Από αυτά χρησιμοποιούνται τα 62 και τα 41 είναι free. Πήγα να κάνω εκκαθάριση δίσκου και μου έβγαλε πως μπορούν να ελευθερωθούν μέχρι και 16,1GB!!!! Από τα οποία τα 13+ είναι temp αρχεία!!

Τελικά δεν την έκανα γιατί μου φάνηκαν πολλά(το 1/4 του δεσμευμένου δίσκου!!!!) και φοβήθηκα μην γίνει καμιά ζημιά και τρέχω με format κτλπ μετά...!!

Τι λέτε να την κάνω?? Πόσο επικίνδυνη είναι γενικότερα η εκκαθάριση δίσκου??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν έχεις καθαρίσει ποτέ τα temporary αρχεία, μπορεί να έχουν μαζευτεί τόσα πολλά.

Μπορείς να τα σβήσεις άφοβα εκτός από πολύ λίγα που άνοιξαν την ημέρα που θα τα σβήσεις, για τα οποία θα σου βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορείς να τα σβήσεις. Προσωπικά, έχω εφαρμόσει εδώ και χρόνια μια συνήθεια, δηλαδή να σβήνω τα αρχεία αυτά κάθε ΣΑ μαζί με άλλες εργασίες συντήρησης του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σ'ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

 

Ναι,δεν τα έχω καθαρίσει ποτέ αλλά πριν από περίπου 3-3,5 μήνες έκανα φορμάτ και γενικότερα δεν κάνω πολλές προσθαφαιρέσεις προγραμμάτων...γι'αυτό και μου φάνηκαν πολλά τα 16GB που θα σβηστούν!

 

Εσύ πως τα σβήνεις αυτά τα αρχεία? Με την εκκαθάριση δίσκων των windows ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιλέγω και τα σβήνω και αν υπάρχει μέσα σ' αυτά κάποιο που δεν πρέπει να σβηστεί, το σύστημα σε ειδοποιεί.

 

Και για να ξέρουμε τι λέμε, ποιο λειτουργικό έχεις και ποια είναι η διαδρομή του Temp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εμπιστεύεσαι τον αυτόματο καθαρισμό, μπορείς να αφαιρείς χειροκίνητα τα περιττά αρχεία διαγράφοντας όλα τα περιεχόμενα των παρακάτω φακέλων (Εκτός από αυτά που δε θα σου επιτρέψει το σύστημα να διαγράψεις όπως ανέφερε πιο πάνω ο makfil):

C:\Users\user\AppData\Local\Temp (Μπορείς να γράψεις στη γραμμή διευθύνσεων του Explorer: %tmp% ή %temp% για να τον εμφανίσεις, αν έχεις ενεργοποιημένη την απόκρυψη κρυφών αρχείων και φακέλων).

C:\Windows\Temp

και

C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

με την προύπόθεση ότι θα έχεις κάνει επανεκκίνηση του λειτουργικού αν έχεις προηγουμένως πάρει ενημερώσεις (ουσιαστικά δηλαδή πάντα μετά από επανεκκίνηση για να είσαι σίγουρος).

Επίσης μπορείς να διαγράψεις προσωρινά αρχεία με τη βοήθεια των κατάλληλων επιλογών από τους browsers που χρησιμοποιείς.

Μην εμπιστεύεσαι πολύ την "Εκκαθάριση δίσκου" από τις ιδιότητες του δίσκου. Σε μένα κάποτε (σε λειτουργικό ΧΡ) είχε δημιουργήσει πρόβλημα και αναγκάστηκα να προχωρήσω σε επανεγκατάσταση λειτουργικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιλέγω και τα σβήνω και αν υπάρχει μέσα σ' αυτά κάποιο που δεν πρέπει να σβηστεί, το σύστημα σε ειδοποιεί.

 

Και για να ξέρουμε τι λέμε, ποιο λειτουργικό έχεις και ποια είναι η διαδρομή του Temp;

 

Win7 64bit έχω.  C:\Users\user\AppData\Local\Temp

 

Αφαίρεσα χειροκίνητα τα Temp αρχεία από τον φάκελο της διαδρομής που ανέφερα. 3.3GB όμως....μεγάλη διαφορά από τα 16gb που μου έλεγε η Εκκαθάριση δίσκου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα αρχεία που σου έδωσε ο nikomas50 (updates λειτουργικού κλπ), το λειτουργικό αποθηκεύει μερικές φορές μεγάλα αρχεία, τα οποία δεν είναι χρήσιμα.

 

Εάν μπορείς να δεις, από την εκκαθάριση, ποια αρχεία θεωρεί ότι μπορούν να σβηστούν, και βεβαιωθείς ότι είναι temporary, μπορείς να τα σβήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρισε και το system restore μια, που σιγουρα εχει πολυ πραγμα. Για να το κανεις αυτο, κατεβασε το ccleaner και καθαρισε και ολο το pc σου με αυτο το εργαλειο.

 

Τσεκαρε τα ολα αφοβα, εκτος απο κατι advanced. Και στο κουμπι tools εχει και το system restore και σου κραταει απλα ενα τελευταιο μηπως και....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει οτι τα εργαλεία αυτά πιο πολύ δημιουργούν προβλήματα,παρά λύνουν!! Και τα φοβάμαι λίγο είναι η αλήθεια.... :mellow:

Ενώ το να μπαίνεις σε φακέλους του συστήματος και να σβήνεις αρχεία επειδή το είπε κάποιος στο ίντερνετ... :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...