Προς το περιεχόμενο

Ενα ξεκαθαρισμα για την τελικη αποφαση...


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλος μου ψαχνει για tablet και αυριο πρωι θελει να παμε να το παρουμε. Θελει απο 8-10 ιντσες και διαθετει εως 600-700 ευρω. Χρηση του θα γινεται πιο πολυ στο μαγαζι του απο αυτον και απο τους γονεις του. Θα τον ενδιεφεραι και καποια γραφιδα για να σταματησουν να γραφουν καποια πραγματα σε τετραδιο. Οσον αφορα την τιμη, φυσικα δεν θα τον χαλαγε να δωσει 300 - 400 ευρω και οχι τοσα πολλα που διαθετει, αλλα θελει κατι να του κρατησει για πολυ καιρο και να ειναι αξιοπιστο.

 

Προσωπικα του ειπα να παει σε apple και ας μην συμπαθω την εταιρεια μιας και πιστευω θα υπαρχει λιγοτερη ασυμβατοτητα σε εφαρμογες σε σχεση με το android και τις διαφορετικες εκδοσεις του καθως και καλυτερη μεταπωληση αν καποια στιγμη το θελησει. Επισης του ειπα για retina.

 

Ενα αλλο που μου ηρθε στο μυαλο (το εχει φιλη μου), ειναι το galaxy note 10.1 μιας και λενε οτι η γραφιδα του δουλευει απιστευτα αλλα και τα χαρακτηριστικα του (4πυρηνο με 2gb ram) ειναι πολυ καλα. Η αναλυση λιγο μας τα χαλαει που ειναι 1280x800, αλλα απο οσο το εχω δει στη φιλη μου δειχνει παρα πολυ καλα. Ιδια αναλυση εχει και το nexus 7 ομως που το εχει φιλος και εκεινο εχει 7αρα οθονη. Το γραφω για τη διαφορα οθονης τους και ιδιας αναλυσης, μηπως να κοιταγαμε κατι αλλο.

 

Βεβαια απιστευτη αναλυση εχει και το ipad 3.

 

Το ipad mini θα αξιζε? Βλεπω λιγο χαμηλα χαρακτηριστικα με βαση την τιμη (τον επεξεργαστη του ipad 2 κλπ).

 

Για πειτε καμια προταση.

 

Γραφιδα μπορει να χρησιμοποιηθει σε ολα?

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρατηγέ, θα σου έλεγα ότι το galaxy είναι πολύ καλή επιλογή, απ' την στιγμή που τον ενδιαφέρει και η γραφίδα.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDkQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.digitallife.gr%2Fdokimazoume-to-samsung-galaxy-note-10-48716&ei=VcZAUcSbHsTVPKfsgbgM&usg=AFQjCNH2yJZFS1nHGVGBZMOyJNkMm3hPxA&bvm=bv.43287494,d.ZWU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω Κωστα.

 

Αυτο ειχα δει και εγω το review (edit: ειναι και τηλεφωνο, ξεχασα...) και ειδα οτι λενε για τη γραφιδα του τα καλυτερα καθως και καποια βιντεο στο youtube οπως αυτο. http://www.youtube.com/watch?v=dWlFTnqN2qM

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, κατα βαση θα γινεται χρηση του στο μαγαζι αλλα και σπιτι/διακοπες θα το παιρνει ο φιλος και παιχνιδια - ταινιες θα βαζει.

 

Το μονο που σκεφτομαι ειναι η αναλυση του (αν και επαναλαμβανω δειχνει ωραιοτατα, το λενε και στο review αν και περιμενανε καλυτερη αναλυση και εκεινοι) και η μεταπωληση του αν αυτη χρειαστει που ειναι 2 πραγματα στα οποια φανταζομαι το ipad κερδιζει.

 

Βεβαια εχει την γραφιδα που ειπαμε και πιο πανω που ειναι πλεον βασικη για τον φιλο νομιζω.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κατα βαση θα γινεται χρηση του στο μαγαζι αλλα και σπιτι/διακοπες θα το παιρνει ο φιλος και παιχνιδια - ταινιες θα βαζει.<br><br>Το μονο που σκεφτομαι ειναι η αναλυση του (αν και επαναλαμβανω δειχνει ωραιοτατα, το λενε και στο review αν και περιμενανε καλυτερη αναλυση και εκεινοι) και η μεταπωληση του αν αυτη χρειαστει που ειναι 2 πραγματα στα οποια φανταζομαι το ipad κερδιζει.<br><br>Βεβαια εχει την γραφιδα που ειπαμε και πιο πανω που ειναι πλεον βασικη για τον φιλο νομιζω.

Αν πάρει ipad 3 δεν είναι τόσα πολλά τα λεφτά (αν μιλάμε για 16αρι). Εννοώ δε θα παει 600-700 ευρώ.

 

Σταλμένο από το iΤσίου, το ταχυδρομικό περιστέρι της apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα πηρε ipad 4 16gb, 4g στα 580 και μια προστασια οθονης αλλα 13 ευρω. Γραφιδα δεν πηρε γιατι βρισκαμε μονο καποιες που ηταν χοντρες μπροστα (πιο πολυ για κλικ δηλαδη και οχι για γραψιμο). Δεν ξερω και αν υπαρχει κατι αντιστοιχο (οπως δηλαδη το  note 10.1 με τη γραφιδα του) στο ipad αλλα φανταζομαι θα υπαρχει. Θα το ψαξουμε. Παντως το καλυτερο μαλλον θα ηταν για τη συγκεκριμενη περιπτωση το note 10.1 οπως ειπε και ο Κωστας, γιατι η γραφιδα κανει παπαδες (την δοκιμασε και ο φιλος στο πρωτο μαγαζι που πηγαμε).

 

Θα δουμε λοιπον...Ελπιζω να τη βρουμε την ακρη.

 

Aν γνωριζει φυσικα καποιος κατι για τη γραφιδα, φυσικα ας το αναφερει.

 

Edit: Ισως κατι τετοιο κανει δουλεια, αν ειναι να το παρει απο το internet σε περιπτωση που δεν το βρισκει Ελλαδα.

 

 

http://www.presscode.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=10231%3Aipen------ipad-&catid=72%3Atechnology&Itemid=287&lang=el

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ειναι φοβερη (απο οτι λενε :P). Εγω αν δεν δω διπλα διπλα με αλλο για να καταλαβω τι διαφορα δεν εχω προβλημα και με πιο φθηνα tablet.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ο αδελφός μου ipad και η ποιότητα της οθόνης, όπως έχω διαπιστώσει απο πρώτο χέρι, όντως είναι απ' τα πολύ δυνατά χαρακτηριστικά του.

Εγώ δεν έχω αξιωθεί ακόμα να έχω κάποιο αντίστοιχο μηχάνημα. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον.

Προηγούνται άλλα. Είδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ειναι και να το χρειαζεσαι. Προσωπικα, ενω το εχω σκεφτει μερικες φορες, δεν ξερω κατα ποσο πραγματικα χρειαζομαι καποιο tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "αξιωθεί" για πλάκα το' πα, εννοείται. :-)

Ούτε εμένα μου χρειάζεται αυτήν την περίοδο. Χρήσιμο θα ήταν για κάποιον που το θέλει για επαγγελματικούς λόγους (όπως ο αδελφός μου ή ο φίλος σου) ή για όποιον κάνει συχνά ταξίδια και θέλει να του περνάει η ώρα (όπως ένας γνωστός μου που ανεβαίνει κάθε τρεις και λίγο Θεσσαλονίκη και στο τρένο τόσες ώρες σκυλοβαριέται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...