Προς το περιεχόμενο

Αγορά Corel Draw X5. Εξωτερικό ; Ελλάδα ;


angelheart.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κουνιάδος μου θέλει να το αγοράσει. Προορίζεται για επαγγελματική χρήση. Πάμε στο ψητό τώρα μιας και εγώ δεν ξέρω περισσότερα.

 

1 μπορεί να το πάρει από το εξωτερικό ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ; γιατί για Ελλάδα τις τιμές πάνω κάτω τις μάθαμε.

 

2 αν το πάρεις από εξωτερικό, τι πρόβλημα μπορεί να έχεις (λέμε τώρα) εφόσον έρθουν "τα παιδιά" και το ψάξουν ;

 

παιδιά παρακαλώ πάρα πολύ, επειδή είναι για επαγγελματία όσο μπορούμε να μείνουμε στο θέμα. Εννοείται πως αν κάποιος έχει κάποια άλλη πρόταση (για software πχ) το συζητάμε.

 

Να είστε καλά όλοι.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα σχόλιο μόνο και συγνώμη για το offtopic

υπάρχουν αυτή τη στιγμή άτομα στην ελλάδα που αγοράζουν γνήσιο software;

πραγματικά μου κάνει εντύπωση.

στην επιχείρηση που δουλεύω (για λιγο ακόμη) υπάρχουν μετρημένοι 70 υπολογιστές.

μόνο οι 20 έχουν άδειες, κατα τυχη και αυτοί διότι είναι Laptop Που αγοράστηκαν πρόσφατα και είχαν τα windows μέσα.

όλα τα άλλα λογισμικά είναι σπασμένα. και δε μιλάμε για winrar και τέτοια.

τι έλεγχοι μου λες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής έχω βρεί (τώρα το ψάχνω και εγώ, μέχρι σήμερα δεν με ενδιέφερε καθόλου)

 

1 μια αγγελία στο ebay όπου ο τύπος το δίνει 213€

2 κάμποσες σελίδες οι οποίες πουλάνε ΟΕΜ εκδόσεις και όπου οι τιμή είναι παντού η ίδια (τυχαίο ?) 116€

 

Στα φόρουμ της Corel πάντως υποστηρίζουν οτι αυτοί ΔΕΝ έχουν δώσει ΟΕΜ εκδόσεις, και οτι το πιο πιθανό είναι οτι πρόκειται περί εκδόσεων με μειωμένες δυνατότητες. Φυσικά, αυτοί δεν γίνεται να έλεγαν και κάτι διαφορετικό.

 

Το θέμα με το ΟΕΜ όμως είναι οτι χωρίς το Hardware το οποίο (υποτίθεται οτι) συνοδεύει, το πρόγραμμα δεν είναι νόμιμο.

 

Σημείωση : παιδιά, καταλαβαίνω οτι σε κάποιους φαίνεται παράλογο, να θέλει κάποιος να ΑΓΟΡΑΣΕΙ software. Για μένα ποτέ δεν ήταν. Εξ ου και όταν πρωτοέβαλα Linux η χρονολογία ξεκινούσε από 1. Αν μπορείτε να βοηθήσετε σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου σε μια επιχείρηση αν δεν εχεις τιμολογιο σε οτι υπαρχει μεσα στο μαγαζι θεωρειτε παρανομο και μπορει να σου επιβληθει προστιμο.

οποτε ειτε βαλεις σπασμενο, ειτε αγορασεις απο εξω γνησιο ειναι το ιδιο.

 

στην δουλεια μας παλιοτερα ειχανε γινει ελεγχοι σε φωτογραφεια. μιλαω για το 2006 περιπου και ετσι ειχαμε αναγκαστει να αγορασουμε το φωτοσοπ 1350 ευρω, μιας και το προστιμο ηταν 1000 ευρω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ. Το ωραίο είναι οτι ακριβώς αυτό του είπα και εγώ (περί τιμολογίου) χωρίς να έχω γνώση του αντικειμένου. Εξ ου και ρώτησα στο Νο2 αν ήξερε κάποιος κάτι παραπάνω.

 

Ελπίζω να ακούσω περισσότερες γνώμες (και ιδέες) παιδιά. Βοηθάτε, μήπως βγάλουμε καμιά άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην επιχείρηση που δουλεύω (για λιγο ακόμη) υπάρχουν μετρημένοι 70 υπολογιστές.

μόνο οι 20 έχουν άδειες, κατα τυχη και αυτοί διότι είναι Laptop Που αγοράστηκαν πρόσφατα και είχαν τα windows μέσα.

όλα τα άλλα λογισμικά είναι σπασμένα. και δε μιλάμε για winrar και τέτοια.

τι έλεγχοι μου λες....

 

Είναι που, στην επιχείρηση που δουλεύεις, έτυχε και δεν έγινε ακόμα έλεγχος. Ίσως βέβαια και να μη γίνει ποτέ, αφού δεν είναι δυνατόν να ελεγχθούν οι πάντες. Αν γίνει όμως και αισθανθούν οι ιδιοκτήτες το «τσούξιμο» - η «ταρίφα» πάει ξεχωριστά για κάθε μη νόμιμη εγκατάσταση προγράμματος/λειτουργικού - θα βλαστημήσουν την ώρα που δεν έκαναν ακόμα και το σκατό τους παξιμάδι, προκειμένου να αγοράσουν άδειες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ματιά για το τι λέει η EULA της Corel μας διαφωτίζει αρκετά

 

The Software is licensed to You, not sold to You. You must lawfully acquire the Software from Us, or Our authorized resellers. Otherwise You don't have a right to use the Software. You may only purchase and/or download the Software from Corel's or its authorized reseller's store, eStore, or website that is located in the country in which you hold legal residency.

 

Συνεπώς ακόμα και να το πάρεις από κάποιον εκτός Ελλάδος νόμιμα (να πληρώσεις δλδ ΚΑΝΟΝΙΚΑ) δεν είναι νόμιμο. Ζάχαρη. Όχι οτι δεν το περίμενα φυσικά.

 

Πχ στο Amazon μπορείς να το βρείς με €239 + μεταφορικά από Αγγλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...