Προς το περιεχόμενο

hd 4870 x2 πρόβλημα!


driver4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, άρχισε τα ίδια, έχω καθαρίσει απο σκόνες, drivers παλιούς και καινούργιους πάντα με προσοχή και καλό "καθαρισμό", θερμοκρασίες κάρτας φυσιολογικές, δοκιμή με hdmi & dvi.

Τις πιο πολλές φορές μπουτάρει κανονικά και κάνω την δουλειά μου, μερικές φορές ενώ ανοίγει κανονικά κάνει artifacts και κάνω restart χωρίς αποτέλεσμα αφού δεν δίνει σήμα. Άλλες φορές εξ αρχής δεν μπουτάρει και κάνει restart μόνος του πάλι χωρίς να δίνει σήμα. Επειδή έχω μια καινούργια x1950pro, την έβαλα αλλά είναι προπολεμική για τα δεδομένα των gpu, χωρίς αποτέλεσμα. Λέω να πάρω αυτή, http://www.amazon.co.uk/Asus-Radeon-Graphics-PCI-Express-Dust-proof/dp/B004XANO24/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1366278845&sr=8-1&keywords=hd+6670, δεν θέλω να δώσω πολλά, παίζει καμμιά άλλη σε αυτά τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ρε πεδεσ επαθα κ γο ξαφνικα προβλιμα με την ιδια καρτα (hd4870x2) ξαφνικα η καρτα ενω δουλευε μια χαρα, παντου, σημερα παο να αναψω τον υπολογιστη αναβει δεν διχνει εικονα, στην καρτα αναβουν ολα τα κοκινα λεντ που εχει, εβαλα μια αλλη καρτα να δοκιμασο που ειχα προχιρη κ το pc δουλευε μια χαρα, ξαναβαζο την 4870χ2 κανει προβλημα αναβουν ολα τα κοκινα λεντ, κ οι ανεμιστηρεσ ολοι του pc μου τρελενονται λειτουργουν υπερβολικα γριγορα.

 

ασ με βοηθισει καπιοσ αν γνοριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε πεδεσ επαθα κ γο ξαφνικα προβλιμα με την ιδια καρτα (hd4870x2) ξαφνικα η καρτα ενω δουλευε μια χαρα, παντου, σημερα παο να αναψω τον υπολογιστη αναβει δεν διχνει εικονα, στην καρτα αναβουν ολα τα κοκινα λεντ που εχει, εβαλα μια αλλη καρτα να δοκιμασο που ειχα προχιρη κ το pc δουλευε μια χαρα, ξαναβαζο την 4870χ2 κανει προβλημα αναβουν ολα τα κοκινα λεντ, κ οι ανεμιστηρεσ ολοι του pc μου τρελενονται λειτουργουν υπερβολικα γριγορα.

 

ασ με βοηθισει καπιοσ αν γνοριζει

Ποιο τροφοδοτικό έχεις εσύ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου αυτη η καρτα ειναι για πεταμα, καλυτερα να δωσεις 100 ευρω να παρεις μια καινουρια και να εχεις το κεφαλι ισυχο παρα να κρατησεις τη θερμαστρα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κάρτα είναι (ήταν), αρκεί ο χρήστης να είχε μεριμνήσει για την ψύξη της.Στους 90-φεύγα βαθμούς που βάραγε με την stock ψύκτρα,ήταν θέμα χρόνου να αποδημήσει.Οι περισσότερες 4870Χ2 έτσι βρήκαν άδοξο τέλος.Το ίδιο θέμα εκτιμώ οτι θα έχουν όσοι κάτοχοι R9 290 με reference cooler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε πεδεσ επαθα κ γο ξαφνικα προβλιμα με την ιδια καρτα (hd4870x2) ξαφνικα η καρτα ενω δουλευε μια χαρα, παντου, σημερα παο να αναψω τον υπολογιστη αναβει δεν διχνει εικονα, στην καρτα αναβουν ολα τα κοκινα λεντ που εχει, εβαλα μια αλλη καρτα να δοκιμασο που ειχα προχιρη κ το pc δουλευε μια χαρα, ξαναβαζο την 4870χ2 κανει προβλημα αναβουν ολα τα κοκινα λεντ, κ οι ανεμιστηρεσ ολοι του pc μου τρελενονται λειτουργουν υπερβολικα γριγορα.

 

ασ με βοηθισει καπιοσ αν γνοριζει

η κάρτα χαιρέτησε, γνωστό το θέμα με τις 4870χ2, το cooler είναι για τα μπάζα, όχι για 2πύρηνη, βασικά απορώ πως σου κράτησε τόσο, έχω βαρεθεί να βλέπω καμένες τέτοιες..

 

Μια χαρά κάρτα είναι (ήταν), αρκεί ο χρήστης να είχε μεριμνήσει για την ψύξη της.Στους 90-φεύγα βαθμούς που βάραγε με την stock ψύκτρα,ήταν θέμα χρόνου να αποδημήσει.Οι περισσότερες 4870Χ2 έτσι βρήκαν άδοξο τέλος.Το ίδιο θέμα εκτιμώ οτι θα έχουν όσοι κάτοχοι R9 290 με reference cooler.

καμία σχέση, η ref 290 δουλεύει στους 95 ρυθμισμένη από μαμά, τα έχουμε ξαναπεί αυτά όταν πρωτοκυκλοφόρησε και πολλοί τρόμαξαν με τα 95ρια που μετρούσαν, κανονική θερμοκρασία λειτουργίας είναι, το μπαζόνι η x2 στους 95 είναι ετοιμοθάνατη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν υπάρχει "ρυθμισμένη" θερμοκρασία.Αμφότερες οι κάρτες έχουν ανεπαρκές σύστημα ψύξης,θέμα χρόνου το RMA.Στην περίπτωση της Χ2,πάνω στην διετία είχε γεμίσει το forum του guru3d με αναφορές.

Προσωπικά,επειδή και αυτή η κάρτα πέρασε απο τα χέρια μου,άλλαξα την μαμά ψήκτρα με μια Accelero.Με το καλημέρα σας απο 92>60 βαθμούς.

 

Παρεμπιπτόντως,στην κανονική θερμοκρασία λειτουργίας η R9 290 ρίχνει την συχνότητα του πυρήνα (throttling) για να μην τον πάρεις στο χέρι.Normal και ε αυτό;Γελάνε και οι πέτρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν υπάρχει "ρυθμισμένη" θερμοκρασία.Αμφότερες οι κάρτες έχουν ανεπαρκές σύστημα ψύξης,θέμα χρόνου το RMA.Στην περίπτωση της Χ2,πάνω στην διετία είχε γεμίσει το forum του guru3d με αναφορές.

Προσωπικά,επειδή και αυτή η κάρτα πέρασε απο τα χέρια μου,άλλαξα την μαμά ψήκτρα με μια Accelero.Με το καλημέρα σας απο 92>60 βαθμούς.

 

Παρεμπιπτόντως,στην κανονική θερμοκρασία λειτουργίας η R9 290 ρίχνει την συχνότητα του πυρήνα (throttling) για να μην τον πάρεις στο χέρι.Normal και ε αυτό;Γελάνε και οι πέτρες!

Και η 9800gtx+ ειχε πλακα :P.Θυμαμαι οτι θεωρουταν καλη η θερμοκρασια κατω απο 95 βαθμους xD

 

ps:Περιμενω να δω πως θα κρυωνουν τα hbm stacks στις νεες amd με 300-350w boards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν υπάρχει "ρυθμισμένη" θερμοκρασία.Αμφότερες οι κάρτες έχουν ανεπαρκές σύστημα ψύξης,θέμα χρόνου το RMA.Στην περίπτωση της Χ2,πάνω στην διετία είχε γεμίσει το forum του guru3d με αναφορές.

Προσωπικά,επειδή και αυτή η κάρτα πέρασε απο τα χέρια μου,άλλαξα την μαμά ψήκτρα με μια Accelero.Με το καλημέρα σας απο 92>60 βαθμούς.

 

Παρεμπιπτόντως,στην κανονική θερμοκρασία λειτουργίας η R9 290 ρίχνει την συχνότητα του πυρήνα (throttling) για να μην τον πάρεις στο χέρι.Normal και ε αυτό;Γελάνε και οι πέτρες!

όταν εγγυάται ο κατασκευαστής για νορμαλ λειτουργία στους 95  και επιπλέον 1,5 χρόνο μετά δεν έχουμε γεμίσει από καμένες ρεφ 290, όπως είχε συμβεί με τα σκουπιδαριά τις x2,  το τι άποψη έχεις εσύ σαν απλός καταναλωτής περιττεύει..

 

ώστε η 290 όπως οι περισσότερες hi-end ref κάρτες πέφτουν 30+ βαθμούς μόλις μπει accelero, μάλιστα, σε λίγο θα μας πεις και πως μόλις ανακάλυψες ότι η γη κινείται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν εγγυάται ο κατασκευαστής για νορμαλ λειτουργία στους 95  και επιπλέον 1,5 χρόνο μετά δεν έχουμε γεμίσει από καμένες ρεφ 290, όπως είχε συμβεί με τα σκουπιδαριά τις x2,  το τι άποψη έχεις εσύ σαν απλός καταναλωτής περισεύει..

 

Εγγύηση έδινε και η εκάστοτε εταιρία για την 4870Χ2 της και την τιμούσε όσο υπήρχε σε ισχύ.

Επειδή ο κόσμος όμως δέν τρώει κουτόχορτο,προσανατολίστηκε σε custom υλοποιήσεις της R9 290.Λύσεις σε αντίστοιχη πληθώρα, απλά ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ στην περίπτωση την 4870Χ2 και επειδή έχουμε ακόμα 6 μήνες,κράτα μικρό καλάθι για τις reference R9.Εδώ θα ήμαστε,αμφιβάλλω αν θα παραμείνεις στο forum μέχρι τότε.

 

ώστε η 290 όπως οι περισσότερες hi-end ref κάρτες πέφτουν 30+ βαθμούς μόλις μπει accelero, μάλιστα, σε λίγο θα μας πεις και πως μόλις ανακάλυψες ότι η γη κινείται..

 

Η αναφορά ήταν για την Arctic Cooling 4870X2 Extreme.Φυσικά το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση της AC Extreme III/IV για την R9 290.

Απο τα συμφραζόμενα,μήπως προσπαθείς να μου πείς το αυτονόητο;Οτι αμφότερες κάρτες έχουν ανεπαρκές σύστημα ψύξης;

 

Παρεμπιπτόντως δέν μου παρέθεσες τις απόψεις σου πάνω στο θέμα του throttling,σάν χρήστης,σάν καταναλωτής ή σάν περαστικός (διάλεξε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...