Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούργιου εκτυπωτή


Giorgos3924

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πολυμηχάνημα hp all in one officejet 6310 ο οποίος τα τελευταία 2-3 χρόνια αν και ελάχιστα έως καθόλου χρησιμοποιημένος μου χει βγάλει αρκετά προβλήματα.

Το κυριότερο είναι το μελάνι-μελανοδοχείο. Έχω αγοράσει αρκετές φορές γνήσια μελανάκια HP και σχεδόν

πάντα καταλήγουν βουλωμένα-ξεραμένα χωρίς να έχω καταφέρει να ξοδέψω ούτε το μισό μελάνι!!

Μιλάω για διάστημα 2-3 εβδομάδων. Αν και δε νομίζω πως είναι πρόβλημα του εκτυπωτή καθώς οι κεφαλές είναι πάνω στα μελανοδοχεία. Και πιστεύω πως σε πολλούς συμβαίνει αυτό. Φυσικά έχω προσπαθήσει πολλές φορές να τα καθαρίσω, βάζοντας τα σε ζεστό νερό, σκουπίζοντάς τα με οινόπνευμα αλλά μάταια. Ελάχιστες φορές τα έχω καταφέρει αλλά και πάλι σε λιγότερο από 1 βδομάδα βουλώνουν πάλι και μετά δεν γίνεται τίποτα και καταλήγω πάλι σε άλλη αγορά μελανοδοχείων.

Και εκτός αυτού, μερικές φορές υπάρχει άλλο ένα πρόβλημα που δεν δέχεται το μελανοδοχείο του.

όχι γιατί έχει ξαναγεμιστεί αλλά ακόμα και στο γνήσιο μισογεμάτο μπορεί να πετάξει το μήνυμα: "Σφάλμα δοχείου - Αφαιρέστε και επανατοποθετήστε το δοχείο στα αριστερά" (έγχρωμο). Ξέρω κάποιον που έχει τον ίδιο εκτυπωτή και βγάζει το ίδιο μήνυμα για το δεξί δοχείο (μαύρο) και απ' ότι διάβασα στο internet γιαυτό είναι σφάλμα της HP από ελαττωματική σειρά εκτυπωτών και δεν λύνεται ακόμα και με αντικατάσταση, στη δική μου περίπτωση έχει λήξει και η εγγύηση οπότε...

Πρόσφατο παράδειγμα, όπως είχα ξαναγράψει στο φόρουμ, είχα ένα καινούργιο γνήσιο μελανοδοχείο

με το οποίο ούτε 10 σελίδες δεν πρόλαβα να εκτυπώσω και σε διάστημα 2 εβδομάδων παρέδωσε πνεύμα

Και τώρα δεν ξεβουλώνει με τίποτα. Και φυσικά όσο το σκαλίζω τόσο φοβάμαι μην πετάξει σφάλμα πάλι

όπως τα προηγούμενα που είχα και τρέχω

..

Η ερώτηση τώρα είναι, τί πρέπει να κάνω.

Αξίζει περισσότερο να πάρω καινούργια μελανοδοχεία και να προσπαθήσω να τα προστατέψω να μην ξαναβουλώσουν; Ή να πάρω μεταχειρισμένα; Ή να δώσω τα δικά μου για καθάρισμα;  Αυτό δεν αναιρεί το σφάλμα που μπορεί να πετάξει οποιαδήποτε στιγμή. Έχω πετάξει 4-5 μελανοδοχεία έτσι.

 

Μήπως αξίζει περισσότερο να κοιτάξω για άλλον εκτυπωτή; Να σώσω λίγα λεφτά από περαιτέρω προσπάθειες, έστω και 10-15 ευρώ και να τα δώσω σε έναν πιο αξιόπιστο;

Σκεφτόμουν να δώ μόνο για εκτυπωτή και όχι πολυμηχάνημα, λόγω τιμής, μιας και το σκάνερ που έχει

ο δικός μου δουλεύει ευτυχώς μια χαρά και είναι το μόνο που μπορώ να χρησιμοποιώ πλέον με "ασφάλεια". Και αν θα έπαιρνα κάποιον δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 100 ευρώ.

Αν και δεν γνωρίζω πόσο καλό εκτυπωτή βρίσκεις σ αυτά τα λεφτά ή και λιγότερα.

Και θα προτιμούσα κάποιον "γνωστό" στο εύρυ κοινό, best seller δηλαδή :P :D

Αν υπάρχει κάτι από εξωτερικό, amazon, ebay κτλ και άξιζει οικονομικά και ποιοτικά, έστω και λίγο θα το σκεφτόμουν αλλά για πρώτη φάση θα κοιτάξω από Ελλάδα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων και συγνώμη για το κουραστικό κείμενο :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω τον ιδιο ακριβος αλλα ποτε δεν ειχα το προβλημα που λες. Εμενα μου εσπασε ο μεντεσες πριν 2 βδομαδες στο πορτακι για τα μελανια, καινη φανταστικη ΗΡ δεν εχει ανταλλακτικα... Ελυσα ολο το πολυμηχανημα κ τους εβγαλα αλλα δεν κολλανε με τπτ...

Γνωμη μου ειναι να παρεις καποιον καινουργιο..οχι πολλα λεφτα εφοσοννδεν ειναι και ζητουμενο σου και δεν τον χρησιμοποιεις πολυ καθως μετα απο 2-3 χρονια παυουν να φερνουν ανταλλακτικα..

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον ιδιο ακριβος αλλα ποτε δεν ειχα το προβλημα που λες. Εμενα μου εσπασε ο μεντεσες πριν 2 βδομαδες στο πορτακι για τα μελανια, καινη φανταστικη ΗΡ δεν εχει ανταλλακτικα... Ελυσα ολο το πολυμηχανημα κ τους εβγαλα αλλα δεν κολλανε με τπτ...

Γνωμη μου ειναι να παρεις καποιον καινουργιο..οχι πολλα λεφτα εφοσοννδεν ειναι και ζητουμενο σου και δεν τον χρησιμοποιεις πολυ καθως μετα απο 2-3 χρονια παυουν να φερνουν ανταλλακτικα..

 

Sent from my iPad using Insomnia

Εμένα μου χει συμβεί πολλές φορές και μόνο στο έγχρωμο.

Όπως είπα έχω δεί επίσης τον ίδιο εκτυπωτή να βγάζει off το μαύρο.

Μου χει τύχει να έχω χρησιμοποιήσει 3 καινούργια δοχεία έγχρωμα για 1 μαύρο ξαναγεμισμένο 3 φορές!

 

Δεν γίνεται προτιμώ να πάρω έναν φθηνό με 60-70 ευρώ.

Βασικά θα κοιτάξω για πολυμηχάνημα μιας και θέλω να βγάζει και φωτοτυπίες χωρίς το pc ανοιχτό.

Είμαι μεταξύ Epson και canon. Περισσότερο σε Epson...

Καμια πρόταση; Θα θελά αν γινόταν να μπορούσα να έχω και καλή φωτογραφική εκτύπωση.

Αυτός που χω θέλει αρκετή επεξεργασία στην εικόνα για να βγάλει ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Δεν θα με πείραζε να έδινα μερικά παραπάνω αν είχα φθηνή και ποιοτική εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον ιδιο ακριβος αλλα ποτε δεν ειχα το προβλημα που λες. Εμενα μου εσπασε ο μεντεσες πριν 2 βδομαδες στο πορτακι για τα μελανια, καινη φανταστικη ΗΡ δεν εχει ανταλλακτικα... Ελυσα ολο το πολυμηχανημα κ τους εβγαλα αλλα δεν κολλανε με τπτ...

Γνωμη μου ειναι να παρεις καποιον καινουργιο..οχι πολλα λεφτα εφοσοννδεν ειναι και ζητουμενο σου και δεν τον χρησιμοποιεις πολυ καθως μετα απο 2-3 χρονια παυουν να φερνουν ανταλλακτικα..

 

Sent from my iPad using Insomnia

Σπανε οι μεντεσεδες γιατι αν προσεξες τα ελατηρια εχουν τετοια δυναμη που θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν για αμορτισερ σε τρακτερ.

Βγαλε τελειως τα ελατηρια για να κλεινει το καπακι καλυτερα.

 

 

Δεν παυουν να φερνουν ανταλλακτικα μετα απο καποια χρονια.Δεν εχουν βγαλει ποτε ανταλλακτικα για αυτα τα φθηνα  μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με ενδιαφέρουν τα ανταλακτικά, δεν έχω σκοπό να σπάσω κάτι. :P

Αρκεί να δουλεύει καλά, να εκτυπώνει σωστά (χωρίς γραμμές κτλ...) με σωστές αποχρώσεις...

Και φυσικά, το κυριότερο, να μην χρειαστεί να πετάω τα καινούργια μου μελάνια όπως με αναγκάζει ο τωρινός! :-(

Θα προτιμούσα αν γινόταν να μπορώ να τα γεμίζω και μόνος μου ή ακόμα να μπορώ να βρίσκω προσφορές για

χονδρική μέσω ιντερνετ (amazon, ebay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου έχει τον lexmark pro 209. Μέχρι τώρα είναι πολύ ευχαριστημένος. Παίρνει το 105xl μελανάκι που κοστίζει περίπου 4 ευρώ και είναι για 510 σελίδες, δεν αξίζει τον κόπο ούτε να τα δώσεις για γέμισμα (οπότε αν πας σε lexmark δες να παίρνει τέτοια μελανάκια).

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις για brother απο amazon.co.uk (κυκλοφορούν συμβατά μελανάκια) ή για epson που έχει πολύ φθηνά στο ebay.

Eγώ ψάχνοντας πρίν λίγες μέρες κατέληξα στο hp offijet pro 8600.  Πάντως ό,τι μαι να πάρεις συμβουλή μου είναι κάθε 10-15 μέρες να τυπώνεις μια δοκιμαστική (έγχρωμη) σελίδα για να μη στεγνώνουν τα μελανάκια (ειδικά στα επαναγεμισμένα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ για canon έλεγα. ο lexmark pro 209 νομίζω πήγαινε γύρω στο 200αρι.

Εγώ κοιτούσα μέχρι 100.

Τον HP officejet 6310 τον πήρα νομίζω το 2008, γύρω στα 150 ευρώ.

Και όπως λες φίλε achilles_g_ εγώ έκανα εκτυπώσεις κάθε βδομάδα ή 10ήμερο.

Και πώς έτυχε όμως στο 10ήμερο να βρώ το καινούργιο αυθεντικό μελάνι hp 343 (έγχρωμο) βουλωμένο μετά από μερικές εκτυπώσεις

ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω.

Γιαυτό φοβάμαι να δώσω πάλι τόσα λεφτά!

Και επίσης φοβάμαι να δώσω λεφτά για γνήσια μελανάκια (45-50 ευρώ) γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος πως κι αυτά την ίδια τύχη θα χουν, όπως και τα λεφτά που θα δώσω...

Ξέρω πως ψάχνοντας φθηνό εκτυπωτή δεν λύνεται το πρόβλημα απλά ψάχνω μια value for money σ αυτά τα λεφτά.

Με βάση τα reviews πάντα.

Το καλό που έβλεπα με τα canon ή epson είναι πως βρίσκεις από ebay 10άδες, 20άδες μελανάκια με σχεδόν 1 ευρώ το κομάτι.

Δηλαδή με 20 ευρώ περίπου θα είχα εκτυπώσεις για 1 χρόνο ξοδεύοντας ~300 φύλλα το μήνα... και πολλά λέω.

 

Και επίσης ξέχασα να αναφέρω πως μου τρώει πολύ μελάνι. Το τελευταίο έγχρωμο που μπήκε και βγήκε σχεδόν άδειο (το τυχερό δηλαδή) από τον εκτυπωτή με το ζόρι αν έβγαλε 100 σελίδες.

 

ο lexmark pro209 με πόσα λεφτά γεμίζει;

4 δοχεία δεν έχει;

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον lexmar pro 209 τον είχε πάρει κοντά στα 100 μου είχε πει. Αλλά πλέον διαβάζω ότι έχει σταματήσει να βγαίνει κι έχει εξαφανιστεί.

Μπορείς να δεις αυτό όταν πέσει πάλι η τιμή:

http://uk.camelcamelcamel.com/Brother-MFC-J825DW-Colour-Wireless-Printer/product/B005G3WDX8

και αυτούς!

http://www.amazon.co.uk/Epson-WorkForce-WF-2530WF-reliable-AirPrint/dp/B008QBCUKI/ref=sr_1_5?s=computers&ie=UTF8&qid=1363614796&sr=1-5

 

http://www.amazon.co.uk/Epson-WorkForce-WF-3520DWF-Double-sided-Printing/dp/B009L2QY1W/ref=sr_1_11?s=computers&ie=UTF8&qid=1363614796&sr=1-11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο brother ακριβός! Οι άλλοι δύο καλοί φαίνονται!

Από τιμές στα αναλώσιμα πώς πάνε;

Αξίζουν για να παίρνω χονδρική από ebay με κάνα 30 ευρώ;

 

Τα μεταφορικά από amazon πόσο είναι;

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τώρα το πρόσεξα.

Δεν τους ξέρω τους brother, ούτε ακουστά τους έχω. Πόσο αξιόπιστοι είναι;

Φυσικά για τους canon και τους epson, έχω ακούσει τα καλύτερα.

και για τους lexmark επίσης, άσχετα αν κάποτε μου τυχέ ένα μοντέλο των 60 ευρώ και εκτύπωνε

με κομένες γραμμές... ολοκαίνουργιο.

Και μετά πήρα τον HP officejet 6310 στα 150.

Καθόλου ευχαριστημένος έως τώρα, μέτρια ποιότητα εκτύπωσης ακόμα και σε ακριβό γυαλιστερό χαρτί

και φυσικά πολύ μελάνι.

είχα 3 HP μέχρι τώρα και δεν μπορώ να πώ τα καλύτερα.

Δεν αξίζει, ακόμα και να γεμίζεις τα μελανάκια κάποια στιγμή θα πρέπει να τα πετάξεις και να πάρεις καινούργια.

Άλλα 50 ευρώ. Ενώ με canon ή epson παίρνεις 10άδες ή 20άδες με 30 ευρώ και βγάζεις τις εκτυπώσεις του έτους.

Ακόμα και refilled πιστεύω πως μετράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τί γνώμη έχετε γιαυτούς;

 

1) EPSON EXPRESSION HOME XP-205

2) CANON PIXMA MX435

 

ο epson έχει wifi αλλά δεν με ενδιαφέρει και τόσο αυτό.

Καλό θα ήταν δε λέω αλλά με απασχολεί περισσότερο η ποιότητα εκτύπωσης (δεν ψάχνω ποιότητα φωτογραφείου

εννοείται...) και φυσικά το κυριότερο να έχει φθηνά μελανοδοχεία, δεν με πειράζει να παίρνω και επαναγεμισμένα απο ebay, αν γίνεται φυσικά (γνωρίζω το κόστος στην ποιότητα εδώ) και να είναι αξιόπιστος, μην με αφήσει κρεμασμένο μετά από 1 βδομάδα stand by όπως ο τωρινός....

 

Τώρα πρόσεξα πως στον canon έχει 2 μελανοδοχεία 1 για 3 χρώματα.

Αν τελειώσει ένα το πετάς όλο...

 

Γενικώς έχει καμια επιρροή στην ποιότητα εκτύπωσης αυτό;

Δηλαδή είναι καλύτερα 3 ξεχωριστά χρώματα αντί για 1 δοχείο;

 

Τί γνώμη έχετε γιαυτόν;

Canon PIXMA MG5350

http://www.amazon.co.uk/Canon-MG5350-Colour-Printer-Duplex/dp/B005I9JQRG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1363719895&sr=8-1

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως έχω καταλήξει σε Epson για inkjet και Samsung για laser μετα απο πολλές δοκιμές.

Όσο για τα αναλώσιμα, να ειναι καλα τα χύμα μελάνια και γραφίτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...