Προς το περιεχόμενο

επεξεργαστης Q6600 με mobo P5KC την γνωμη σας


giannis_chivas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω αυτον τον Q600 τωρα κ 4 χρονια κοντα..σκεφτομαι οτι ειναι ωρα να αλλαξω τις μνημες απο DDR2 σε DDR3...η απορια μου ειναι...η mobo που εχω υποστηριζει DDR3 μεχρι 1333MHz...εως κ 4 GB...να αφησω αυτη ως εχει η' να κανω αλλαγη κ σε αυτην?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συντρέχουν και οι 3 μαζί παρακάτω προϋποθέσεις:

 

1. Εχεις μείνει με μικρή ποσότητα RAM DDR2 (1 ή 2GB)

2. Οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς «διψούν» για μπόλικη RAM

3. Έχεις εγκατεστημένο 64μπιτο λειτουργικό ή μπορείς να μεταβείς άμεσα και χωρίς κόστος σε τέτοιο

 

τότε ναι, αξίζει να αφαιρέσεις τα DDR2 DIMMs και να πας σε 4GB DDR3.

 

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση, όχι. To socket 775 και οι Core 2 επεξεργαστές της Intel συνιστούν μία νεκρή πλατφόρμα. Αν προσδοκάς σημαντική βελτίωση επιδόσεων, μόνο με ολική αλλαγή πλατφόρμας θα την έχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συντρέχουν και οι 3 μαζί παρακάτω προϋποθέσεις:

 

1. Εχεις μείνει με μικρή ποσότητα RAM DDR2 (1 ή 2GB)

2. Οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς «διψούν» για μπόλικη RAM

3. Έχεις εγκατεστημένο 64μπιτο λειτουργικό ή μπορείς να μεταβείς άμεσα και χωρίς κόστος σε τέτοιο

 

τότε ναι, αξίζει να αφαιρέσεις τα DDR2 DIMMs και να πας σε 4GB DDR3.

 

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση, όχι. To socket 775 και οι Core 2 επεξεργαστές της Intel συνιστούν μία νεκρή πλατφόρμα. Αν προσδοκάς σημαντική βελτίωση επιδόσεων, μόνο με ολική αλλαγή πλατφόρμας θα την έχεις.

Οπως τα λεει ο parsifal.

Εγω θα προσθεσω και τα εξεις:

Εαν εχεις 4Gb ddr2,δεν θα δεις διαφορες βαζοντας 4Gb ddr3.

Εαν εχεις 2Gb ddr2 και τα βαλεις σε αγγελια,με τα χρηματα που θα παρεις και με κανα 10αρικο ακομα,μπορεις να βαλεις 4Gb ddr3.

Η πολλη ram,ποτε δεν εκανε κακο...παντα σε συνδιασμο με windows 64 bit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω αυτον τον Q600 τωρα κ 4 χρονια κοντα..σκεφτομαι οτι ειναι ωρα να αλλαξω τις μνημες απο DDR2 σε DDR3...η απορια μου ειναι...η mobo που εχω υποστηριζει DDR3 μεχρι 1333MHz...εως κ 4 GB...να αφησω αυτη ως εχει η' να κανω αλλαγη κ σε αυτην?

 

Δεν μας ειπες ποιες ddr2 ram εχεις , και τι εφαρμογες - games δουλευεις στο pc .

 

Αν συντρέχουν και οι 3 μαζί παρακάτω προϋποθέσεις:

 

1. Εχεις μείνει με μικρή ποσότητα RAM DDR2 (1 ή 2GB)

2. Οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς «διψούν» για μπόλικη RAM

3. Έχεις εγκατεστημένο 64μπιτο λειτουργικό ή μπορείς να μεταβείς άμεσα και χωρίς κόστος σε τέτοιο

 

τότε ναι, αξίζει να αφαιρέσεις τα DDR2 DIMMs και να πας σε 4GB DDR3.

 

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση, όχι. To socket 775 και οι Core 2 επεξεργαστές της Intel συνιστούν μία νεκρή πλατφόρμα. Αν προσδοκάς σημαντική βελτίωση επιδόσεων, μόνο με ολική αλλαγή πλατφόρμας θα την έχεις.

 

Δεν ειναι "νεκρη πλατφορμα" .

 

Αν και ο επεξεργαστης που εχει δουλευει στα 2.4 , αναλογα την χρηση που κανει μπορει να ειναι μια χαρα .

 

Πολλοι εκαναν αναβαθμιση και εφτιαξαν χειροτερο συστημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τις DDR2 800MHZ...απλα μου τη σπαει που μου τρωει κοληματα το pc...κατεβαζω κατι με τον idm κ αν ειναι μεγαλο σε μεγεθος την ωρα που τελειωνει το κατεβασμα κ κανει μια ανακαταταξη του αρχειου...κολαει ολο το pc!!γιαυτο σκεφτομουν να παω σε DDR3 με ssd δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τις DDR2 800MHZ...απλα μου τη σπαει που μου τρωει κοληματα το pc...κατεβαζω κατι με τον idm κ αν ειναι μεγαλο σε μεγεθος την ωρα που τελειωνει το κατεβασμα κ κανει μια ανακαταταξη του αρχειου...κολαει ολο το pc!!γιαυτο σκεφτομουν να παω σε DDR3 με ssd δισκο

 

Αποσυμπιεση κανει , πχ απο .rar το κανει .avi . Δεν ειναι λογος να αλλαξεις ram , ειναι θεμα cpu - σκληρου δισκου , λειτουργικου κτλ , με ενα φορματ μπορει να φτιαξει . Εχω καιρο να χρησιμοποιησω idm αλλα δες απο τις ρυθμισεις αν μπορεις να απενεργοποιησεις την αποσυμπιεση και να την κανεις οποτε θελεις εσυ με ενα αλλο προγραμμα .

 

Δοκιμασε καποιον αλλο download manager να δεις .

 

Κανε ενα memtest (bootable) να δεις αν εχεις προβλημα στις ram (αστο πολυ ωρα να τρεχει) .

 

Κατεβασε και το hd sentinel να δεις σε τι κατασταση ειναι ο σκληρος σου δισκος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν κανει unrar αμεσως ο idm...απλα την ωρα που τελειωνει το κατεβασμα ενος αρχειου γραφει οτι κανει μια ανακαταταξη...εκει ειναι που το πιανει το τρελλο κολημα,...ειδικα αμα ειναι κανα αρχειο πανω απο 500MB!!! η' αμα θελω να κανω unrar μεγαλης ταινιας κ ειμαι στο νετ....δε γινετε...πρεπει να μην κανω τιποτα αλλο μεχρι να τελειωσει το unrar...γιαυτο λεω για μνημες κ ssd δισκο...



Βρε giannis_chivas,με το τσιγκελι θα στα βγαζουμε??

Γραψε μας βρε φιλε,ποσα gb ram εχεις και ποια η μητρικη σου...

intel Q6600 mobo asus P5KC μνημες 2GB 800MHZ OS WIN7 32bit Pro καρτα γραφικων ati HD3870

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν κανει unrar αμεσως ο idm...απλα την ωρα που τελειωνει το κατεβασμα ενος αρχειου γραφει οτι κανει μια ανακαταταξη...εκει ειναι που το πιανει το τρελλο κολημα,...ειδικα αμα ειναι κανα αρχειο πανω απο 500MB!!! η' αμα θελω να κανω unrar μεγαλης ταινιας κ ειμαι στο νετ....δε γινετε...πρεπει να μην κανω τιποτα αλλο μεχρι να τελειωσει το unrar...γιαυτο λεω για μνημες κ ssd δισκο...

 

Με το συστημα που φανταζομαστε οτι εχεις (δεν εχεις γραψει ακομα αναλυτικα τι εχεις) , δεν δικαιολογειται τετοιο κολλημα , γιαυτο τσεκαρε τις ram - δισκο , να δεις αν εχεις καποιο προβλημα (κυριως τον δισκο) , και αν δεν βρεις ακρη κανεις ενα φορματ .

 

Ο επεξεργαστης σου εχει 1066 fsb , αν πας απο 800 σε 1066 ram θα δεις μικρη διαφορα (απο 1066 σε 1333 ελαχιστη) .

 

Δηλαδη το προβλημα σου μπορει να λυθει με 0 ευρω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου foker πως μπορω να κανω τεστ για να δω αν ειναι οκ ο σκληρος και οι μνημες?ο σκληρος ειναι σχετικα καινουριος..τον ειχα παρει πριν 2 χρονια ...ειναι ο western digital o greencaviar ...καπως ετσι λεγοτανε...1TB..ειχα το tuneup utilities  και ειχα κανει διαφορα τεστ για το σκληρο δεν μου εβγαζε κατι...κ με το uninstaller που εχω κανει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου foker πως μπορω να κανω τεστ για να δω αν ειναι οκ ο σκληρος και οι μνημες?ο σκληρος ειναι σχετικα καινουριος..τον ειχα παρει πριν 2 χρονια ...ειναι ο western digital o greencaviar ...καπως ετσι λεγοτανε...1TB..ειχα το tuneup utilities  και ειχα κανει διαφορα τεστ για το σκληρο δεν μου εβγαζε κατι...κ με το uninstaller που εχω κανει τιποτα...

 

 

Κανε ενα memtest (bootable) να δεις αν εχεις προβλημα στις ram (αστο πολυ ωρα να τρεχει) .

 

Κατεβασε και το hd sentinel να δεις σε τι κατασταση ειναι ο σκληρος σου δισκος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giannis_chivas,την σημερον ημερα,δεν πας πουθενα με 2Gb RAM (τροπος του λεγειν).

Οπως βλεπω,η μητρικη σου,μπορει να δεχτει 8Gb DDR2 (σε 4 slot που διαθετει), ή 4Gb DDR3 (σε 2 slot).

Επιλογες εχεις πολλες.Απο το να προσθεσεις ετσι οπως εισαι μνημη DDR2 εως τα 8gb,μεχρι να πουλησεις αυτες που εχεις και να βαλεις DDR3.

Για μενα,κανε οτι ειναι καλυτερο για την τσεπη σου,χωρις να περιμενεις θαυματα απο DDR2 σε DDR3.Το θαυμα θα υπαρξει απο την αυξηση των Gb.

Φυσικα,παντα σε συνδιασμο με windows 64 bit, και αν καταφερεις και ενα κλοκαρισμα στον επεξεργαστη σου,τοτε θα εχεις οτι καλυτερο μπορει να σου παρεχει το συστημα σου (που δεν εχει παραδωσει ακομα το πνευμα του - δειχνει τα δοντακια του)

Αν παλι,μεσα σ`αυτα,βαλεις και ssd δισκο...τοτε, δεν θα το αναγνωριζεις...

Οτι προσταζει η τσεπη σου λοιπον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειδα το edit που εκανες με τα χαρακτηριστικα του συστηματος σου .

 

Οπως λεει και ο Dimpa16 θελεις και αλλη ram .Εχεις 2 gb θελεις αλλα 2 gb , τα 8 gb ειναι υπερβολη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...