Προς το περιεχόμενο

Lg 237L ή 23EA63V;


anttsit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικοί τα ίδια σχόλια κάνανε και για το μοντέλο IPS234V της LG. Προσωπικά δε με ανησυχεί. 

 

@anttsit

Επικοινώνησα με το παιδί που σου έλεγα. Έμεινε εντυπωσιασμένος και ενθουσιασμένος με την οθόνη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον θα την παραγγείλω τώρα στα κοντά, θα γράψω εντυπώσεις.

 

Το θέμα με τη βάση το λένε για όλες τις LG, βλέπω όμως τα περισσότερα reviews αγοραστών δεν το θεωρούν τόσο τραγικό όσο ο ένας που την πήγε πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα την 23ΕΑ63.

 

ΚΑταρχήν, εντυπωσιακή εμφάνιση, το πλαίσιο του πάνελ είναι πολύ λεπτό, όταν είναι κλειστή νομίζεις ότι δεν υπάρχει.

Η βάση φυσικά και δεν είναι... ατσάλινη, όμως δε δείχνει χειρότερη από την παλιά μου LG που είχε βάση από μέταλλο.

Χρώματα και απόκριση πολύ καλά σε ταινίες και παιχνίδια.

Όλα καλά μέχρι στιγμής, δεδομένου ότι την πήρα 168 ευρώ απο you.gr, τη συνιστώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί τα ίδια σχόλια κάνανε και για το μοντέλο IPS234V της LG. Προσωπικά δε με ανησυχεί. 

 

Προσωπικά το διαψεύδω.

 

Εδώ και 4+ μήνες δεν υπάρχει τέτοιο θέμα στη δικιά μου 234V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια σου anttsit ! Να την χαίρεσαι.

Εγώ ακόμα δε την έχω αγοράσει, γιατί μου έτυχε μια αναποδιά. Ελπίζω γύρω στις 20 του Απρίλη να την

αγοράσω κι εγώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το you.gr δεν εχει σε stock την LG 23ea63v.Την δευτερα το πρωι που εκανα την παραγγελία ελεγε διαθεσιμότητα σε 2-3 μερες,αλλα την τεταρτη το απογευμα με πήραν τηλέφωνο και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει και θα την εχουν απο 22 του απριλιου,δηλαδη μετα 2 σχεδον βδομαδες,φυσικα ακυρωσα την παραγγελια.Τωρα στο site τους λενε σε 7 μερες,πραμα αναληθες.Θα μπορουσαν εξαρχης να λεγανε την αληθεια...αναξιόπιστοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις μου ηρθε η οθονη,μετα απο αρκετη ταλαιπωρία με την παραγγελια,(μαλλον μονο το πλαισιο εχει καποιο στοκ).

Πρωτες εντυπωσεις ειναι αρκετα ικανοποιητικές και οσο για την βαση,για μενα δεν ειναι προβλημα. :-D  :-D 

Συντομα θα δοκιμαστει και σε hardcore gaming για πιο ασφαλη συμπερασματα. :-D :-D :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σκέφτομαι να αγοράσω την παραπάνω οθόνη (LG LCD LED 23'' 23EA63V Full HD Black)... αξίζει? 

 

Link.png Site: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=33367&cat=10&sub=356&pmanuf=0&sort=3&step=undefined">LG LCD LED 23'' 23EA63V Full HD Black

 

Τα 5ms μήπως θα μου δημουργήσουν πρόβλημα στο gaming ? (παίζω αρκετά παιχνιδια) Θα ηθελα καποιες γνωμες απο άτομα που γνωρίζουν η εχουν την ιδια οθόνη.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Εδώ και λίγες ώρες δοκιμάζω τη νέα μου οθόνη LG 23EA63V. Την αγόρασα απο το Πλαίσιο στο The Mall στα 167€. Δυστηχώς ήταν η τελευταία απ' όσο μου είπαν. Να αναφέρω ότι ήμουν και εγώ μεταξύ των δύο μοντέλων LG IPS237L-BN vs LG 23EA63V. Κατέληξα τελικά στην  LG 23EA63V κυρίως επειδή έχει και DVI απλά ένα λιγότερο HDMI σε σχέση με την άλλη και επειδή έχει την υποστήριξη για βάση τοίχου VESA ενώ η άλλη δεν αναγράφει κάτι τέτοιο ούτε στo site της LG που είδα. Παρακάτω αναφέρω τις εντυπώσεις μου. Είναι καθαρά προσωπικές και χωρίς να θέλω να παρασύρω κανέναν.

 

Θετικές:

  1. Πολύ καλή ποιότητα εικόνας.
  2. Πολύ καλά χρώματα (φαντάζομαι με Hardware Calibration θα βελτιωθούν ακόμα περισότερο, χωρίς να εννοώ ότι έτσι δεν είαμι ευχαριστημένος).
  3. IPS panel, με αποτέλεσμα πολύ ικανοποιητική γωνία θέασης (όχι super αλλά εντάξει δεν νομίζω ότι βλέπει κανείς απο 170° μοίρες).
  4. Όταν συνδέεις κάτι με HDMI εφόσον επιτρέπει το μέσο να περνάει και ο ήχος απο το HDMI καλώδιο, μπορείς να συνδέσεις π.χ. ακουστικά στο monitor και να πέρνεις απο εκεί τον ήχο μιάς και δεν έχει ενσωματωμένα ηχεία. 
  5. Πολλές ρυθμίσεις στο menu.
  6. Λεπτό περιθώριο γύρω γύρω απο την οθόνη (1cm μετρημένο).
  7. Λεπτός σχεδιασμός.
  8. Υποστήριξη βάσης VESA (θα γλυτώσεις και το πρόβλημα με το κούνημα της βάσης).
  9. Πολύ καλό MAT panel με αποτέλεσμα να μην κάνει σχεδόν καθόλου αντανακλάσεις θα έλεγα (θα το δώ και το πρωί με το φώς του ήλιου). Edit: Και με ήλιο μια χαρά!

 

Αρνητικές:

  1. Η βάση έχει ένα θέμα με το "ποτό" :-D . Δεν είναι πολύ στιβαρή με αποτέλεσμα με σχετικά έντονους κραδασμούς να κουνιέται η οθόνη (καλά μην φανταστείτε ότι κουνιέται τόσο εύκολα και τόσο πολυ. Προσωπικά δέν έχω θέμα).
  2. Δεν περιλαβάνει καλώδιο σύνδεσης HDMI ή έστω DVI παρά μόνο VGA.
  3. Η ποιότητα των πλαστικών (κυρίως η βάση και ο λαιμός της βάσης) δείχνουν φθηνά πλαστικά.

Συνοπτικά:

 

Γενικά μετά απο αυτές τις λιγες ώρες που την έχω λειτουργήσει θα την πρότεινα σίγουρα σε κάποιον που θέλει κάτι με τα παραπάνω χαρακτηριστικά και λεφτά.

 

Αυτά απο εμένα, ελπίζω να βοήθησα όποιον σκέφτεται για την αγορά της.

Επεξ/σία από kdiamant
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...