Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνημα στον προγραμματισμό


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια . Ενδιαφερομαι να ξεκινησω στον τομεα του προγραμματισμου , και ιδιαιτερα στοχευω στη δημιουργια Iphone apps (Objective C) . Το θεμα ειναι πως δεν εχω ξανασχοληθει με προγραμματισμο ουτε λιγο , παρολα αυτα εχω παρει αποφαση να κανω το βημα. Τι χρειαζεται να διαβασω , ωστε να παρω τις βασικες γνωσεις ; Βιβλια , λινκς και οτιδηποτε πληροφορια εχετε να προτεινετε ειναι ευπροσδεκτη

 

Ακομη και σχολες αν γνωριζετε στη θεσσαλονικη θα ηταν καλο να τις αναφερετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης . Ειμαι φοιτητης ιστοριας και αρχαιολογιας στο ΑΠΘ , 19 ετων. Με τα μαθηματικα δεν τα πηγαινα αρκετα καλα ανεκαθεν. Αυτο σημαινει πως δε θα μπορεσω να ασχοληθω ; Ειναι ικανο να με αποτρεψει ; Το ρωταω αυτο καθως με μια μικρη κουβεντα που ειχαμε μου ειπαν οτι θελει πολυ μεγαλη γνωση μαθηματικων και προγραμματιστης γινετα ικανεις μονο απο το πανεπιστημιο. Τελος , μηπως χρειαζεται να διαβασω και αλλα βιβλια για να παρω τις βασεις και να μπω στη θεωρια του προγραμματισμου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να γνωρίζεις τουλάχιστον μαθηματικά λυκείου. Να ξέρεις πρόσθεση, αφαίρεση, διαίρεση, πολλαπλασιασμό και κανα Πυθαγόρειο Θεώρημα τουλάχιστον :P. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι απο το 0 έως και το 9 σημαίνει 10 φορές.

Όταν γίνεις advanced θα μάθεις να χρησιμοποιείς και το modulo "%".

 

Ναι οκ δεν θα γίνεις ο σούπερ computer scientist που θα "κάνει παπάδες" αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό και να φτάσεις σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να γνωρίζεις τουλάχιστον μαθηματικά λυκείου. Να ξέρεις πρόσθεση, αφαίρεση, διαίρεση, πολλαπλασιασμό και κανα Πυθαγόρειο Θεώρημα τουλάχιστον :P. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι απο το 0 έως και το 9 σημαίνει 10 φορές.

Όταν γίνεις advanced θα μάθεις να χρησιμοποιείς και το modulo "%".

 

Ναι οκ δεν θα γίνεις ο σούπερ computer scientist που θα "κάνει παπάδες" αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό και να φτάσεις σε ικανοποιητικό επίπεδο.

 

Μου δίνεις πάσα να κάνω ερώτηση τώρα...:

 

Ποιά είναι τα απαραίτητα που πρέπει να έχει για να ασχοληθεί κάποιος επαγγελματικά με τον προγραμματισμό;

Εννοείται ότι θα προέρχεται από CS σχολή,αλλά αυτό και μόνο δε φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τεχνικές γνώσεις χρειάζεται να έχει μπλα μπλα με τον πελάτη.

Κάποιες στάνταρ δικαιολογίες π.χ.

"Το pc σας είναι πολύ παλιο γι'αυτο δεν ξεκινάει καν η εφαρμογή μου, πρέπει να αγοράσετε άμεσα άλλο"

"Έχετε κάποιο ιο που κάνει το πρόγραμμα να σκάει κατά διαστήματα"

"Αυτό δεν είναι bug, είναι η μπλε οθόνη που πρέπει να εμφανιστεί αν δεν συμπληρώσετε όλα τα πεδία  :-D "

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια σκεφτομαι λοιπον να ασχοληθω και να αρχισω αγοραζοντας αυτο το βιβλιο που μου προταθηκε απο εδω http://viewitem.eim.ebay.gr/iOS-Programming-The-Big-Nerd-Ranch-Guide--Joe-Conway-NEW-Paperback/360544184120/item . Κατι ακομα... Διαβασα πως για να κανεις ios programming πρεπει να χεις μονο mac. Εγω θα αγορασω Iphone , αλλα εχω σταθερο pc. Αυτο με αποτρεπει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τεχνικές γνώσεις χρειάζεται να έχει μπλα μπλα με τον πελάτη.

Κάποιες στάνταρ δικαιολογίες π.χ.

"Το pc σας είναι πολύ παλιο γι'αυτο δεν ξεκινάει καν η εφαρμογή μου, πρέπει να αγοράσετε άμεσα άλλο"

"Έχετε κάποιο ιο που κάνει το πρόγραμμα να σκάει κατά διαστήματα"

"Αυτό δεν είναι bug, είναι η μπλε οθόνη που πρέπει να εμφανιστεί αν δεν συμπληρώσετε όλα τα πεδία  :-D "

 

Σιγά μην του τα λες,βάλε να πετάει τίποτα messages... :-D

 

Πέρα από την πλάκα,καμιά άλλη γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια σκεφτομαι λοιπον να ασχοληθω και να αρχισω αγοραζοντας αυτο το βιβλιο που μου προταθηκε απο εδω http://viewitem.eim.ebay.gr/iOS-Programming-The-Big-Nerd-Ranch-Guide--Joe-Conway-NEW-Paperback/360544184120/item . Κατι ακομα... Διαβασα πως για να κανεις ios programming πρεπει να χεις μονο mac. Εγω θα αγορασω Iphone , αλλα εχω σταθερο pc. Αυτο με αποτρεπει ;

 

Πρακτικά ναι, για να γράψεις για IOS συσκευές πρέπει να έχεις MAC. Σε ένα άρθρο που είχα δει για να γράψει κανείς πρέπει να δώσει κοντά 2 χιλιάρικα για hardware. Γιατί περιορίζεσαι τόσο πολύ άμεσα; Πάρε το iphone καλή παντοφλίτσα είναι αλλά ξεκαθάρισε λίγο τους στόχους σου! Γιατί δεν ξεκινάς με την PHP που είναι και της εποχής; Βρίσκεις και ένα σωρό βιβλιογραφία τσάμπα και open source!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, τον σεπτεμβριο που θα ερθει θα μπω σε μια σχολι για programmer analyst, και θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καπιο Ελληνικο eBook για προγραματισμο ειτε ειναι C ειτε pascal η html απλα για να ξεκινησω να περνω καπιες γνωσεις και αν ξερεται και καπιο προγραμμα για να δουλεψω με την αναλογη γλωσσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό βιβλίο για αρχή είναι αυτό Link.png Site: http://c.bytes.gr/">Η Γλωσσα C σε βάθος

Το διδάσκομαι σε σχολή CS, είναι ευανάγνωστο και περιγράφει πολύ καλά τις βασικές αρχές. μετά μπορείς να πας σε κάποιο reference πιο εξειδικευμένο και με περισσότερες λεπτομέρειες... Αυτά από μένα για την γλώσσα C. 

Για IDE μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον DEVC++. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο βήμα είναι να μάθεις καλά αγγλικά για να μπορείς να διαβάζεις αγγλικά βιβλία.

Ξερω και αγγλικα και Γαλλικα γιατι ειμαι στον Καναδα απλα ρωτησα για Ελληνικο Βιβλιο γιατι ωπος και να το κανεις την γλωσσα σου την καταλαβενεις καλητερα... Ευχαριστω Alexc θα το κιταξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. Ευχαριστω Alexc θα το κιταξω

 

Βασικά η C δεν σου κάνει για iOS, εκεί θέλεις Objective C όπως πολύ σωστά αναφέρεις και στο αρχικό σου ποστ. Αν όμως όντως ενδιαφέρεσαι και για σκέτη C, τότε δες και το "C Programming, a Modern Approach - 2nd Edition" του N.N.King.

 

Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο introductory βιβλίο για C που έχω διαβάσει ποτέ.

 

EDIT:

 

Ουπς, συγγνώμη... νόμιζα πως ήσουν ο topic-starter, που ζήταγε iOS programming. Όμως η πρόταση για το βιβλίο του King που σου έκανα παραμένει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...