Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνημα στον προγραμματισμό


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν γινεται να προσβληθεις απο το Ιντερνετ ειναι τελειως ανωνυμο!!!!!! χαχαχα ελεος εμενα τουλαχιστον μου φαινεται αστειο...

 

@defacer το κυριοτερο και απτοτερο επιχειρημα για καποιον που μιλαει για εμπειρια ειναι η δουλεια του. Τα εργα ειναι περισσοτερο πειστικα απο τα λογια. Δεν πουλας μουρη οταν μιλας για την δουλεια που εχεις κανει ειδικα οταν σε εχει ρωτησει ο αλλος να μαθει που ενδιαφερεται και εγω σε ρωτησα ο ιδιος προσωπικα. Αν δεν μιλησεις και καθολου για την δουλεια σου πως θα μαθουν οι αλλοι τι εχεις κανει? πας στο αλλο ακρο.

 

Οταν σου λεω τι μας λες... δεν σημαινει οτι ειμαι εριστικος οταν εχεις πει κατι περιεργο και ειναι περιεργο να λες οτι δεν ξερει καποιος απο προγραμματισμο εφοσον εχει παραθεσει ενα καρο δικα του ολοκληρωμενα προγραμματα και παιχνιδια. Σου λεω σε αυτο διαφωνω ... πως λες οτι δεν ξερει καποιος που φτιαχνει ενα καρο προγραμματα .... μου θυμιζεις εναν που ειχε ανακαλυψει πως δουλευει η μνημη κατω απο τα προγραμματα και ειχε ανεβασει και εναν οδηγο για το buffer overflow με εντολες assembly JUMP και δεν συμμαζευεται οταν γινεται η κληση μιας συναρτησης κτλπ κτλπ και ελεγε καποιον που απλα προγραμματιζει κωδικογραφο υποτιμητικα. Ενταξει ο καθενας μπορει να βρει ενα σημειο να σε κτυπησει συμφωνοι αυτο δεν σημαινει οτι εσυ εισαι μπαζο πχ.

 

Και κατα την γνωμη σου ποιος ξερει προγραμματισμο? αυτος που σχεδιαζει δικους του αλγοριθμους? και ξερει απο πολυπλοκοτητες κτλπ? ποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@defacer το κυριοτερο και απτοτερο επιχειρημα για καποιον που μιλαει για εμπειρια ειναι η δουλεια του. Τα εργα ειναι περισσοτερο πειστικα απο τα λογια. Δεν πουλας μουρη οταν μιλας για την δουλεια που εχεις κανει ειδικα οταν σε εχει ρωτησει ο αλλος να μαθει που ενδιαφερεται και εγω σε ρωτησα ο ιδιος προσωπικα. Αν δεν μιλησεις και καθολου για την δουλεια σου πως θα μαθουν οι αλλοι τι εχεις κανει? πας στο αλλο ακρο.

 

Δε σε προβληματίζει το γεγονός ότι είσαι ο μόνος που έχει κάνει (πολλάκις) θέμα τη δουλειά μου και τα διαπιστευτήριά μου; Επιμένεις να λες πως πρέπει οι άλλοι να μάθουν τι έχω κάνει -- για ποιό λόγο; Τα έργα είναι πειστικότερα από τα λόγια, ναι -- αλλά τι είδους έργα; Το να έχεις γράψει άπειρο κώδικα που ποιοτικά είναι βόθρος τι είδους έργο είναι; Σίγουρα δείχνει πως τουλάχιστον μπορείς να γράψεις ένα πρόγραμμα απ' την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά αυτό δε σημαίνει και πολλά. Είναι από τα πράγματα που και ένας ξεψαρωμένος junior μπορεί να κάνει.

 

Anyway τζάμπα το συζητάμε. Σου έχω ήδη δώσει, σε προηγούμενη παρόμοια φάση, links για να δεις κώδικά μου. Τον είδες; Έχω δώσει, αν θυμάμαι καλά, και link στο profile μου στο StackOverflow. Το είδες; Έψαξες να διαβάσεις μερικές από τις καλές απαντήσεις μου σε τομείς που σε ενδιαφέρουν; Έκατσες στη συνέχεια να ψάξεις μόνος σου το θέμα στο οποίο αναφέρονται, να δεις τι έγραψα και τι έγραψαν άλλοι και να βγάλεις συμπέρασμα; Αν ναι, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις επιπλέον και πώς θα σε βοηθήσει; Αν όχι, γιατί να μπω στον κόπο να πω περισσότερα;

 

 

Οταν σου λεω τι μας λες... δεν σημαινει οτι ειμαι εριστικος οταν εχεις πει κατι περιεργο και ειναι περιεργο να λες οτι δεν ξερει καποιος απο προγραμματισμο εφοσον εχει παραθεσει ενα καρο δικα του ολοκληρωμενα προγραμματα και παιχνιδια.

 

Το όλο point εκείνου του post μου ήταν να σου δώσω να καταλάβεις πως άλλο "προγραμματισμός" και άλλο "γράφω προγράμματα". Μήπως δεν το είπα αρκετά ξεκάθαρα; Απο κει και πέρα είναι λογικό να το θεωρείς περίεργο επειδή δεν μπορείς να το αντιληφθείς μόνος σου -- αν μπορούσες θα φαινόταν και γω δε θα έμπαινα στον κόπο να το πω.

 

"Πώς λέω ότι δεν ξέρει" -- σοβαρά, μπαίνεις ποτέ στον κόπο να διαβάσεις προσεκτικά τα post μου; Ειδικά εκείνα που είναι τεράστια και έχουν πολλά links; Για ποιόν τα βάζω πιστεύεις τα links; Με ποιό σκοπό; Ακόμα και σ' αυτό το ίδιο thread έχω δώσει απάντηση σ' αυτό το ερώτημα. Πρέπει να στην τρίψω στη μούρη για να γίνει αντιληπτή;

 

Σκέψου το αν θες. Και διάβαζε πιο προσεκτικά.

 

Και κατα την γνωμη σου ποιος ξερει προγραμματισμο? αυτος που σχεδιαζει δικους του αλγοριθμους? και ξερει απο πολυπλοκοτητες κτλπ? ποιος?

 

Δε μπορώ να σου δώσω απάντηση 100% αεροστεγή. Εσύ μπορείς να μου πεις ποίος είναι αυτός που ξέρει π.χ. ιστορία; Δοκίμασε να δώσεις μια απάντηση η οποία να μην επιτρέπει ούτε false positive ούτε false negative. Δε γίνεται.

 

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι όπως και σε αρκετούς άλλους τομείς, όταν 2 άνθρωποι που ξέρουν προγραμματισμό "συναντηθούν" το καταλαβαίνουν αμφότεροι. It takes one to know one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer απο την στιγμη που θα ημουν σε μια επιχειρηση και θα της εφερνα εσοδα .... και γυριζες να κρινεις εμενα σαν επαγγελματια αν ξέρω ή δεν ξερω θα ηταν το λιγοτερο αστειο αυτο σου λεω επειδη ενα καρο ανθρωποι θα με ειχανε διαλεξει για αυτη τη θεση λες ολοι αυτοι να ειναι ηλιθιοι και εσυ να εισαι ο έξυπνοτερος? Τωρα εσενα δεν σε προβληματιζει που αυτοι ειναι περισσοτεροι και εσυ ο ένας? Κρατανε επιχειρησεις και εταιρειες .... ειναι μεσα στην πιατσα.... ξέρουν πραγματα.

 

Οι επαγγελματιες στον ιδιωτικο τομεα ειδικα αξιολογουνται καθημερινα.... βοθρος δεν ειναι ενα παιχνιδι ολοκληρωμενο που παιζει οπως το θες. Εσυ θα μπορουσες να το φτιαξεις? και το κρινεις ετσι? γιατι μονο να κρινουμε ειμαστε στην Ελλαδα και να το παιζουμε ολοι αρχηγοι. Ο πραγματικα επαγγελματιας δεν μιλαει ομως... και συνεχιζει να δουλευει και να προσπαθει.

 

Προσπαθω να ξεδιαλυνω την κουβεντα και κανω συγκεκριμενες ερωτησεις ακριβως για να μην δημιουργουνται μεγαλες απαντησεις που κουραζουν τον κοσμο αν και δεν το καταφερνουμε και πολυ ως τωρα αλλα τελοςπαντων.

 

p.s Ναι μπορω να σου πω ποιος ειναι αυτος που ξερει ιστορια γινεται και παραγινεται..... επισης μπορω να προσλαβω και εναν για να κανει την δουλεια που πρεπει οπως πρεπει. Εσυ αν δεν μπορεις να διαλεξεις καποιον τι να σου πω...... δεν χρειαζεται να ειναι δα και φιλοφοσος καποιος ή Bill Gates .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer απο την στιγμη που θα ημουν σε μια επιχειρηση και θα της εφερνα εσοδα .... και γυριζες να κρινεις εμενα σαν επαγγελματια αν ξέρω ή δεν ξερω θα ηταν το λιγοτερο αστειο αυτο σου λεω επειδη ενα καρο ανθρωποι θα με ειχανε διαλεξει για αυτη τη θεση λες ολοι αυτοι να ειναι ηλιθιοι και εσυ να εισαι ο έξυπνοτερος? Τωρα εσενα δεν σε προβληματιζει που αυτοι ειναι περισσοτεροι και εσυ ο ένας? Κρατανε επιχειρησεις και εταιρειες .... ειναι μεσα στην πιατσα.... ξέρουν πραγματα.

 

Άρα το ίδιο είσαι "εσύ" και το ίδιο και ο Torvalds έτσι; Μιας και φέρνουν έσοδα στην εταιρία τους και οι 2. Ή το ίδιο είναι ο junior, o senior, ο team lead και ο CTO; Όλοι αυτοί έσοδα φέρνουν, αλλιώς θα είχαν αντικατασταθεί από άλλους. Ο team lead δηλαδή δεν έχει τα προσόντα για να πει ότι ο τάδε junior είναι άσχετος και θα έπρεπε να ακολουθήσει καριέρα στην κομμωτική καλύτερα? Αν δεχτούμε ότι τα έχει, και άρα δεν είναι όλοι ίσα κι όμοια, τότε πού βρίσκεται το επιχείρημα "από τη στιγμή που θα έφερνα έσοδα"?

 

Επίσης, έχεις σκεφτεί ποτέ ότι υπάρχουν όχι μόνο στον προγραμματισμό αλλά σε όλους τους χώρους άχρηστοι άνθρωποι (και δεν εννοώ "δεν καλύπτουν τα δικά μου αυθαίρετα στάνταρ", εννοώ "τόσο άχρηστοι που ακόμα και άσχετος θα μπορούσε να το καταλάβει") οι οποίοι παρόλα αυτά δεν έχουν απολυθεί; Αν το έχεις σκεφτεί τότε τι επιχείρημα έχεις; Αν δεν το έχεις σκεφτεί, επέτρεψέ μου να σου επιστρέψω ευγενικά τον τίτλο του αγαθούλη.

 

Χρειάζεται να τα λέω αυτά τα πράγματα; Κάνε τον κόπο να σκεφτείς μόνος σου αν μπάζει νερά αυτό που λες πριν το ποστάρεις.

 

 

Οι επαγγελματιες στον ιδιωτικο τομεα ειδικα αξιολογουνται καθημερινα.... βοθρος δεν ειναι ενα παιχνιδι ολοκληρωμενο που παιζει οπως το θες. Εσυ θα μπορουσες να το φτιαξεις? και το κρινεις ετσι? γιατι μονο να κρινουμε ειμαστε στην Ελλαδα και να το παιζουμε ολοι αρχηγοι. Ο πραγματικα επαγγελματιας δεν μιλαει ομως... και συνεχιζει να δουλευει και να προσπαθει.

 

Ποτέ δεν το έπαιξα αρχηγός. Επίσης, ο πραγματικά επαγγελματίας είναι παθιασμένος με τη δουλειά του και μιλάει γι' αυτή σε κάθε ευκαιρία. Ο πραγματικά επαγγελματίας που έχει ένα επίπεδο Χ επιπλέον προσπαθεί να ανεβάσει και τους τριγύρω του στο επίπεδό του.

 

Αλήθεια ποιά διαφορά νομίζεις ότι έχει ο junior από τον senior και τον lead που ανέφερα παραπάνω; Το πόσα χρόνια έχουν που βγήκαν στην αγορά;

 

p.s Ναι μπορω να σου πω ποιος ειναι αυτος που ξερει ιστορια γινεται και παραγινεται..... 

 

Μη με κρατάς λοιπόν σε αγωνία. Και σε προειδοποιώ από τώρα, χωρίς κανένα ίχνος εχθρότητας, πως θα κάνω ο,τι μπορώ για να μετανιώσεις που το είπες αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@starlight:

 

O (από μόνος του βαφτισμένος) team leader (νομίζει πως) έχει τα προσόντα να υποδείξει προς απόλυση ως άσχετο τον τάδε junior, αλλά ο ίδιος μετράει για παράδειγμα το complexity όχι με τα loop iterations σε μια λίστα αλλά με τα στοιχεία που "ακουμπάει" :lol: σε constant time το loop.

 

Καλή συνέχεια, καληνύχτα και καλό κουράγιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει πλάκα να δούμε αν θα έρθει ο Parsifal τελικά και τι θα κάνει...

 

Κατά τα άλλα αυτή η ιστορία με το O(n * whatever) πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου πώς μπορεί κάποιος να μην καταλαβαίνει το απλούστερο πράγμα: δεν έχει καμία σημασία ο ακριβής αριθμός των επαναλήψεων (ο οποίος εξαρτάται όχι μόνο από τη σταθερά C αλλά και από τους υπολοιπόμενους όρους της συνάρτησης που θέτει άνω όριο) όταν μιλάμε για αλγοριθμική πολυπλοκότητα.

 

Κατά τα άλλα εσύ επιμένεις ότι το να κάνεις Χ iterations στο καθένα από τα οποία κάνεις δουλειά 1 είναι διαφορετικό από το να κάνεις X/2 iterations στο καθένα από τα οποία κάνεις δουλειά 2. Που είναι το ίδιο, αλλά ακόμα και αν δεν ήταν πάλι η πολυπλοκότητα θα παρέμενε σταθερή. I rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το ίδιο είσαι "εσύ" και το ίδιο και ο Torvalds έτσι; Μιας και φέρνουν έσοδα στην εταιρία τους και οι 2. Ή το ίδιο είναι ο junior, o senior, ο team lead και ο CTO; Όλοι αυτοί έσοδα φέρνουν, αλλιώς θα είχαν αντικατασταθεί από άλλους. Ο team lead δηλαδή δεν έχει τα προσόντα για να πει ότι ο τάδε junior είναι άσχετος και θα έπρεπε να ακολουθήσει καριέρα στην κομμωτική καλύτερα? Αν δεχτούμε ότι τα έχει, και άρα δεν είναι όλοι ίσα κι όμοια, τότε πού βρίσκεται το επιχείρημα "από τη στιγμή που θα έφερνα έσοδα"?

 

Επίσης, έχεις σκεφτεί ποτέ ότι υπάρχουν όχι μόνο στον προγραμματισμό αλλά σε όλους τους χώρους άχρηστοι άνθρωποι (και δεν εννοώ "δεν καλύπτουν τα δικά μου αυθαίρετα στάνταρ", εννοώ "τόσο άχρηστοι που ακόμα και άσχετος θα μπορούσε να το καταλάβει") οι οποίοι παρόλα αυτά δεν έχουν απολυθεί; Αν το έχεις σκεφτεί τότε τι επιχείρημα έχεις; Αν δεν το έχεις σκεφτεί, επέτρεψέ μου να σου επιστρέψω ευγενικά τον τίτλο του αγαθούλη.

 

Χρειάζεται να τα λέω αυτά τα πράγματα; Κάνε τον κόπο να σκεφτείς μόνος σου αν μπάζει νερά αυτό που λες πριν το ποστάρεις.

 

 

 

Ποτέ δεν το έπαιξα αρχηγός. Επίσης, ο πραγματικά επαγγελματίας είναι παθιασμένος με τη δουλειά του και μιλάει γι' αυτή σε κάθε ευκαιρία. Ο πραγματικά επαγγελματίας που έχει ένα επίπεδο Χ επιπλέον προσπαθεί να ανεβάσει και τους τριγύρω του στο επίπεδό του.

 

Αλήθεια ποιά διαφορά νομίζεις ότι έχει ο junior από τον senior και τον lead που ανέφερα παραπάνω; Το πόσα χρόνια έχουν που βγήκαν στην αγορά;

 

 

Μη με κρατάς λοιπόν σε αγωνία. Και σε προειδοποιώ από τώρα, χωρίς κανένα ίχνος εχθρότητας, πως θα κάνω ο,τι μπορώ για να μετανιώσεις που το είπες αυτό.

 

Τι σχεση εχει τωρα ο Torvalds με αυτο που σου λεω? ισα ισα σου ειπα εξαρχης οτι δεν ειμαστε ολοι Bill Gates .... υπαρχουν και ανθρωποι που κανουν καλα μια δουλεια και δουλευουν σε πιο μικρες επιχειρησεις. Δεν ξερω τι θα κανει ο team leader σου ειπα δεν εχω δουλεψει ποτε σε αυτα δεν ξερω... εσυ ξέρεις ? εχεις δουλεψει? αλλιως θα αρχισουμε να συζηταμε και οι 2 για πραγματα που δεν εχουμε εμπλακει και αρα δεν τα ξερουμε. Τα εσοδα να ξερεις οτι ειναι σοβαρο επιχειρημα παντως... καμια επιχειρηση δεν θα σε κρατησει αμα δεν της φερεις εσοδα.

 

Οσο για τους αχρηστους .... εγω δεν θα βιαζομουν να δωσω τετοιον χαρακτηρισμο σε εναν ανθρωπο ακομη και αν δεν τον επελεγα για μια δουλεια. Δεν εχουν απολυθει για καποιους λογους τους οποιους αν δεν τους ξερεις και παλι δεν μπορεις να μιλησεις. Μπορεις ομως να μιλησεις για παχυλους μισθους στο δημοσιο με απολυτηρια λυκειου εκει ναι.

 

Ο πραγματικος επαγγελματιας μιλαει για τη δουλεια σε καθε ευκαιρια? χαχαχαα ωραια βγες με καμια τυπισσα εσυ ραντεβου και ξεκινα να της λες τα δικα σου.... ή σε μια παρεα ... οπου δεν ασχολειται ο κοσμος με την πληροφορικη τραβα και πες τους για κλησεις συστηματος και εξηγησε τους τις διαφορες των πυρηνων ή πως γραφουμε σωστο κωδικα χωρις bugs hahaha θα σε περάσουν αν οχι για τρελο για εγωκεντρικο σιγουρα..... χαχαχαχα ελεος γελαω μονος μου εδω ρε defacer εισαι ωραιος !!!!! Σου ειπα και πριν αλλο να σε ρωτησουν και να απαντησεις και αν σου πει τπτ λες εσυ με ρωτησες.... και αλλο να ξεκινησεις μονος σου !!!! Ειχα εναν τυπο που εβγαινε εξω και μιλαγε στις γκομενες για υπολογιστες... δευτερο ραντεβου δεν υπηρξε !!!!!!!! χαχαχαχαχα θεος!!! ΘΕΟΣ!

 

Περα απο την Ιστορια υπαρχουν ατομα που οταν κανουν κατι το μαθαινουν τελος. Δεν εχει το ξερω λιγο ή ετσι και ετσι ... δεν λενε μεν πολλα αλλα θα πουν το ξερω και θα κανουν αυτο που πρεπει. Θα πρεπει να δειχνεις και μια αυτοπεποιθηση οτι μπορεις αλλιως γιατι να σε επιλεξουν ? αμα πας σαν τον κακομοιρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σύσταση προς όλους, μην κοιτάτε να την πείτε ο ένας στον άλλον, αλλα δείτε τι μπορείτε να μάθετε ο ένας από τον άλλον. Σε ένα παρόμοιο νήμα τρόλλαρα ασυναίσθητα λέγοντας ότι η C++ είναι μάπα (και ακόμα το πιστεύω :P) και ο defacer (αλλά και άλλοι) μου την είπε πολύ χοντρά και σε προσωπικό επίπεδο με αποτέλεσμα να μου τη σπάσει απίστευτα. Παρ' όλα αυτά όμως, το άφησα να περάσει και από τότε διαβάζοντας τα post του έχω μάθει πολλά πράγματα, λεπτομέρεις για compile time σε C#, για το Mercurial κλπ, πράγματα που δεν θα τα είχα μάθει αν είχα κολλήσει σε αυτή τη λογομαχία. Διαλέξτε επομένως τι θέλετε να βελτιώσετε, you ego or your knowledge.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει πλάκα να δούμε αν θα έρθει ο Parsifal τελικά και τι θα κάνει...

 

Κατά τα άλλα αυτή η ιστορία με το O(n * whatever) πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου πώς μπορεί κάποιος να μην καταλαβαίνει το απλούστερο πράγμα: δεν έχει καμία σημασία ο ακριβής αριθμός των επαναλήψεων (ο οποίος εξαρτάται όχι μόνο από τη σταθερά C αλλά και από τους υπολοιπόμενους όρους της συνάρτησης που θέτει άνω όριο) όταν μιλάμε για αλγοριθμική πολυπλοκότητα.

 

Κατά τα άλλα εσύ επιμένεις ότι το να κάνεις Χ iterations στο καθένα από τα οποία κάνεις δουλειά 1 είναι διαφορετικό από το να κάνεις X/2 iterations στο καθένα από τα οποία κάνεις δουλειά 2. Που είναι το ίδιο, αλλά ακόμα και αν δεν ήταν πάλι η πολυπλοκότητα θα παρέμενε σταθερή. I rest my case.

 

http://www.insomnia.gr/topic/480501-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/page-3?do=findComment&comment=52253923

 

Γενικώς:

 

Τα πάντα είναι καθαρά θέμα του τι καλείσαι να επιλύσεις και σε ποιο πλαίσιο προδιαγραφών & εργαλείων.

 

Επειδή όμως είναι αδύνατον για οποιονδήποτε να καλύψει το τεράστιο εύρος των τομέων της πληροφορικής, και κατ' επέκταση του προγραμματισμού, η αγορά θα μπορούσαμε με σχετική ασφάλεια να υποστηρίξουμε πως χωρίζεται σε 2 μεγάλες κατηγορίες: την mainstrem και την niche. Σημειωστε πως έως ένα βαθμό αυτό λειτουργεί και αναδρομικά, δηλαδή η κάθε μια από αυτές τις κατηγορίες διαχωρίζονται εκ νέου σε mainstream και niche κατηγορίες.

 

Ο κανόνας είναι κάποιος να ξεκινάει mainstream στην αρχή της καριέρας του και να καταλήγει niche στο τέλος. Σε ελεύθερη μετάφραση μπορούμε να το πούμε: ξεκινάμε με γενικές γλώσσες (EDIT: γνώσεις) και καταλήγουμε περισσότερο εξειδικευμένοι σε κάποιον ή κάποιους τομείς.

 

Με όσο περισσότερους τομείς έχει κάποιος επαφή είτε στην μια είτε στην άλλη περίπτωση τόσο καλύτερα, αλλά η κύρια δυσκολία έγκειται στο να αποφασίσει ποιους τομείς να επιλέξει αρχικά, όταν ακόμα δεν έχει τη δυνατότητα και την γνώση να τους αξιολογήσει.

 

Εκεί αναπόφευκτα καταφεύγει στην γνώμη των "ειδικών" ... είτε αυτοί λέγονται καθηγητές, είτε πανεπιστήμια, είτε παράγοντες της αγοράς, είτε δεν ξέρω τι άλλο. Η τελική απόφαση όμως είναι δική του, και κατά την άποψή μου το λιγότερο που θα πρέπει να κάνει είναι να ψαχτεί όσο περισσότερο μπορεί, και να μπορεί να ψυχανεμιστεί τουλάχιστον ποιοι είναι όντως ειδικοί, που ακριβώς είναι ειδικοί, γιατί έχουν χαρακτηριστεί ως ειδικοί και από ποιους έχουν χαρακτηρισθεί, έτσι ώστε η απόφαση που θα πάρει να είναι τουλάχιστον ενημερωμένη (αυτό που οι Αμερικάνοι ονομάζουν "educated decision").

 

Η δική μου άποψη είναι πως η χειρότερη πηγή για να αξιολογήσει κάποιος νέος όσα περιγράφω στην προηγούμενη παράγραφο είναι τα γενικά φόρουμ (όπως το παρόν). Αντίθετα, μια από τις καλύτερες πηγές, πάντα κατά την άποψή μου, είναι οι σελίδες των πανεπιστημίων (τα οποία στην συντριπτική τους πλειοψηφία δημοσιεύουν την διδακτέα ύλη τους) καθώς και οι κατά καιρούς δημοσιεύσεις περί τεχνολογιών, πρακτικών, κλπ από κατά πλειοψηφία αποδεκτούς "ειδικούς" (είτε μεμονωμένους επιστήμονες είτε εταιρείες). Αν και περισσότερο συχνά από ότι προσωπικά θα προτιμούσα, περιέχουν και "φυτευτές" κατευθύνσεις για να εξυπηρετήσουν τα ίδια συμφέροντά τους, αλλά αυτό δυστυχώς είναι κάτι που πολύ συχνά δεν μπορούν να το διαγνώσουν/αξιολογήσουν έγκαιρα ούτε και οι φτασμένοι ειδικοί (συνήθως επειδή αποτελούν κι αυτοί μέρος της εξυπηρέτησης συμφερόντων).

 

Επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα (πάντα βάση την προσωπικής μου γνώμης και εμπειρίας) να διαβάζετε πάντα και τον αντίλογο, και ιδιαίτερα σε ότι σας παρουσιάζεται ως πανάκεια. Ακόμα κι αν αυτό είναι συμβατό με το προσωπικό σας ένστικτο ή/και προτίμηση.

 

Για παράδειγμα, ακόμα κι αν θεωρείται πως π.χ. το imperative paradigm κάνει περισσότερο κλικ στην  ιδιοσυγκρασία σας, επιδιώξετε να διαβάσετε δημοσιεύεις που αναδεικνύουν τις ελλείψεις του, ακόμα και δημοσιεύσεις που το βρίζουν ευθέως ή φτάνουν και στα άκρα.

 

Ομοίως και για το OOP, και για το functional paradigm. Ομοίως και για οτιδήποτε άλλο θωρείτε θεμελιώδες στην προσπάθειά σας να ξεκαθαρίσετε μέσα σας το τοπίο, στον βαθμό που μπορείτε και θέλετε.

 

Είναι πολύ πιο χρήσιμο να διαβάσετε ένα ευχολόγιο και μια δριμεία κριτική για ένα αντικείμενο, από το να διαβάσετε μόνο 10 ευχολόγια επειδή κατά βάθος σας προσφέρει ικανοποίηση ή 10 κριτικές επειδή επίσης κατά βάθος σας προσφέρει ικανοποίηση. Προσπαθήστε όμως να διασταυρώνετε όσο μπορείτε τα διαπιστευτήρια όσων δημοσιεύουν είτε τα ευχολόγια είτε τις κριτικές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να σημειώσω και εγώ με την σειρά μου ότι τρώγεστε τόσες σελίδες για το ποια γλώσσα είναι η καλύτερη. Ο TS δεν νομίζω ότι είχε στο μυαλό του αυτό όταν ρώταγε. Συμμορφωθείτε λοιπόν! 

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει "καλύτερη" γλώσσα, κάθε γλώσσα είναι ένα εργαλείο δουλείας. Ανάλογα με την δουλεία που θες να κάνεις διαλέγεις και το κατάλληλο εργαλείο. Εγώ απάντησα από την σκοπιά μου, σαν ένας άνθρωπος που σε 5 χρόνια θέλει να αυτό-χαρακτηρίζετε ως hardware designer / embedded programmer.

 

Δεν μου αρέσει το web (όχι πως δεν θα το έκανα για τα φράγκα) αλλά το βρίσκω αδιάφορο, άλλοι φίλοι και γνωστοί το προτιμούν, γούστο τους, γούστο μ και μένα! Εγώ λοιπόν πρότεινα την C γιατί θεωρώ ότι είναι σχολείο για το low level programming και σε κάνει να νιώσεις πολλά πράγματα για το πως δουλεύει ένα PC (μακάρι κάποια στιγμή να γράψω και assembly σε σοβαρό επίπεδο) , άλλος έχει άλλη άποψη και προφανώς δεν λέω να ξεκινήσει κάποιος το web με C (δεν ξέρω και αν είναι ποτέ δυνατόν αλλά ποτέ μην λες ποτέ).

 

Τέλος το λέω για ακόμη μια φορά γιατί στην Ελλάδα είμαστε και στα @@ μας όλα.... "Το ότι ασχολούμαι με κάτι (ή ότι έχω αγοράσει κάτι), δεν με κάνει με την μία αυθεντία και με την καμία δεν κάνει το αντικείμενο με το οποίο ασχολούμαι το πιο γαμι..στερο απ' όλα."

 

Γι αυτό σταματήστε να μας πρήζετε κάθε φορά μία 1) με το ποια CPU είναι καλύτερη ---> αυτή που προφανώς έχω. 2) ποια γλώσσα προγραμματισμού είναι καλύτερη ----> αυτή που προφανώς ξέρω! 3) ποια διανομή είναι καλύτερη ---> αυτή που κατέβασα! (εδώ και αν γίνετε πόλεμος) 4) κτλπ κτλπ....

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα ... είσαι ωραίος φίλος cyberrobot! Ειδικά η τελευταία παράγραφος τα σπάει :lol:

 

Τα σέβη μου!!!! :)

 

EDIT:

 

Ελπίζω να είναι αντιληπτό πως όχι μόνο δεν τα γράφω ειρωνικά τα παραπάνω, αλλά αντιθέτως βρίσκω ειδικά την τελευταία σου παράγραφο άκρως χιουμοριστική και ιδιαιτέρως ευφυή! Θα την χρησιμοποιώ κι εγώ όταν μου δίνεται ευκαιρία :) Είσαι ωραίος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

StarLight πες αλήθεια, απλά με τρολάρεις έτσι;

 

Και μετά συζητάμε γιατί ο τάδε δεν παίρνει το δείνα στα σοβαρά.

 

Καλα defacer μολις βγεις με το καλο να δουλεψεις σε οποιοδηποτε ποστο θα δεις αν σε τρολαρω ή οχι :P

 

και οχι μονο εσυ... και εγω και ολοι μας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε προβληματίζει το γεγονός ότι είσαι ο μόνος που έχει κάνει (πολλάκις) θέμα τη δουλειά μου και τα διαπιστευτήριά μου; Επιμένεις να λες πως πρέπει οι άλλοι να μάθουν τι έχω κάνει -- για ποιό λόγο; Τα έργα είναι πειστικότερα από τα λόγια, ναι -- αλλά τι είδους έργα; Το να έχεις γράψει άπειρο κώδικα που ποιοτικά είναι βόθρος τι είδους έργο είναι; Σίγουρα δείχνει πως τουλάχιστον μπορείς να γράψεις ένα πρόγραμμα απ' την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά αυτό δε σημαίνει και πολλά. Είναι από τα πράγματα που και ένας ξεψαρωμένος junior μπορεί να κάνει.

 

Επειδή και σε εμένα, και σε άλλους φαντάζομαι, ο ίδιος έχει προβάλει την ίδια αδιακρισία μόλις στριμώχτηκε, πιστεύω πως μία τέτοια συμπεριφορά (πέρα από το λογικό λάθος που και εσύ έχεις τονίσει) είναι πρωτίστως θέμα ανασφάλειας. 

 

Σε περίπτωση που κατοχυρωθεί στο μυαλό του subject ότι αποδείχθηκε λάθος, θα προτιμάει να το έχει κάνει κάποια "θέση" παρά λογικά επιχειρήματα. Έτσι, θα επιβεβαιώσει ότι υπάρχει αντίπαλος και αυτός είναι κάποια θέση, το σύστημα, η κακούργα κενωνία. Το γεγονός αυτό όμως είναι λυπηρό μιας και αφενός εισάγει έννοιες όπως "αντίπαλος" (που αυτομάτως και κατ' ελάχιστο εισάγει τις έννοιες "επίθεση" και "άμυνα") και αφετέρου αποστερεί το subject από το να κοιτάξει το γεγονός πως ο μόνος που τον βάλει είναι ο εαυτός του. 

 

Anyway...

 

Σχετικά με εσένα και τον migf1, σας τα έχω ξαναπεί :P

 

Αλλά δε βαριέσαι...; Δεν είμαστε όλοι γεννημένοι να ταιριάζουμε με όλους. Αυτό όμως δεν κάνει κανένα "κατώτερο"/"χειρότερο" από τον άλλο, πόσο μάλλον δε όταν υπάρχει αντίλογος με επιχειρήματα. Προσωπικά το βλέπω σαν μία ωραία ζύμωση και καιρούς που θα αναπολείτε σε 5 χρόνια... αλλά δεν πειράζει :P

 

Cheers!

 

Υ.Γ. Το post του cyberbot αν και υπερβολικό (κοντά στην κόκκινη γραμμή) έχει μεγάλη δόση αλήθειας "in between the lines". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και σε εμένα, και σε άλλους φαντάζομαι, ο ίδιος έχει προβάλει την ίδια αδιακρισία μόλις στριμώχτηκε, πιστεύω πως μία τέτοια συμπεριφορά (πέρα από το λογικό λάθος που και εσύ έχεις τονίσει) είναι πρωτίστως θέμα ανασφάλειας. 

 

Σε περίπτωση που κατοχυρωθεί στο μυαλό του subject ότι αποδείχθηκε λάθος, θα προτιμάει να το έχει κάνει κάποια "θέση" παρά λογικά επιχειρήματα. Έτσι, θα επιβεβαιώσει ότι υπάρχει αντίπαλος και αυτός είναι κάποια θέση, το σύστημα, η κακούργα κενωνία. Το γεγονός αυτό όμως είναι λυπηρό μιας και αφενός εισάγει έννοιες όπως "αντίπαλος" (που αυτομάτως και κατ' ελάχιστο εισάγει τις έννοιες "επίθεση" και "άμυνα") και αφετέρου αποστερεί το subject από το να κοιτάξει το γεγονός πως ο μόνος που τον βάλει είναι ο εαυτός του. 

 

Anyway...

 

Σχετικά με εσένα και τον migf1, σας τα έχω ξαναπεί :P

 

Αλλά δε βαριέσαι...; Δεν είμαστε όλοι γεννημένοι να ταιριάζουμε με όλους. Αυτό όμως δεν κάνει κανένα "κατώτερο"/"χειρότερο" από τον άλλο, πόσο μάλλον δε όταν υπάρχει αντίλογος με επιχειρήματα. Προσωπικά το βλέπω σαν μία ωραία ζύμωση και καιρούς που θα αναπολείτε σε 5 χρόνια... αλλά δεν πειράζει :P

 

Cheers!

 

Υ.Γ. Το post του cyberbot αν και υπερβολικό (κοντά στην κόκκινη γραμμή) έχει μεγάλη δόση αλήθειας "in between the lines". 

 

χαχαχα ρε τι λες θα μας τρελανει τελειως ?!

Εγω στριμώχτικα??? εσυ με εκανες ιγκνορ .... εγω σε εχω αφησει ελευθερο να λες οτι θες δεν ταραζομαι. Αλλα προσεξε μην τα πεις αυτα πουθενα απεξω γιατι θα σε κοροιδευουνε... :P ερχεται ενας να μας πει για εμπειριες... και δεν θα τον ρωτησουμε που εχει δουλεψει? εγω ειμαι ο ανασφαλης? Εσυ πιστευεις τον καθενα χωρις αποδειξεις? Εχεις παει ποτε σε συνεντευξη εταιρειας? Αν σε ρωτησουν για την προυπηρεσια θα τους πεις οτι ειναι αδιακριτοι? χαχαχαχαχ ελεος

 

ειναι δυνατον καποιος να κραζει εναν επαγγελματια προγραμματιστη τον οποιο η εταιρεια εχει προσλαβει και πληρωνει απο την στιγμη που αυτος δεν εχει δουλεψει πουθενα? καλα με κοροιδευετε τωρα????

Με αυτα τα μυαλα καποιοι δεν θα πιασουν δουλεια ποτε και ειναι κριμα αν εχουν τις γνωσεις που παρουσιαζουν εδω μεσα. Το λεω με καθε ειλικρινεια.

 

Ανασφαλεια λεει.... ειπα εξαρχης οτι δεν εχω δουλεψει πουθενα παρα μονο κατι ιδιαιτερα... τι αδιακρισιες μου λες ή συζηταμε ή κοροιδευομαστε.... λαμβανω μερος σε μια συζητηση και λεω οτι εχω εμπειρια? ειμαι υποχρεωμενος αν θελω να ειμαι εντιμος να πω που εχω δουλεψει αλλιως κανω επιδειξη περιαυτολογω και δεν βοηθαω κανεναν.... μην ανησυχεις γνωστους εχω να καταλαβω αμα καποιος λεει ψεμματα ή αληθεια.

 

Αν καποιος εχει οντως επαγγελματικη εμπειρια θα τον αφησω να μου πει οτι εγω δεν εχω την εμπειρια να κρινω καποια πραγματα και θα κανω πασο... αλλα δεν ειδες πως ξεκινησε η συζητηση. Δεν ειδες αλλα βιαζεσαι να κρινεις. Και αν νομιζεις οτι σε προσβαλλω επειδη σου λεω αυτα τα πραγματα τοτε εισαι υπερβολικος. Ο migf1 έχει δειξει προτζεκτ τα οποια δειχνουν την εμπειρια του.... τις περισσοτερες φορες που μου εχει πει κατι εχω κανει πασο. Οι υπολοιποι οσοι απο τους οποιους κραζουν εχουν να δειξουν κατι ή να μας πουν που εχουν δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...