Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σκληρός δίσκος


mindsir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, σκληρός δίσκος 500GB 2.5" με windows 7 σε laptop... Ξαφνικά εμφανίζει το γνωστό μήνυμα όταν δεν "βρίσκει" τον σκληρό δίσκο για να bootarei..   No bootable device ... press any key... κτλ

Δεν φαίνεται καθόλου στο Bios...

Ο σκληρός δίσκος συνδέθηκε σε desktop σύστημα και "παίρνει" κανονικά ρεύμα, "στροφάρει" κανονικά...

αλλά δεν φαίνεται πουθενά, δεν αναγνωρίζεται από πουθενά... dead...

Καμία ιδέα... ?? Ευχαριστώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπει να του δωσεις εντολη για να ξεκηνηση να booταρι μεσα απο τα bios.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση... Ο δίσκος δεν "αναγνωρίζεται" από το Bios.... Και από κανένα Bios από τα 4 συστήματα που έχω δοκιμάσει... Δεν το συζητώ για λειτουργικά συστήματα... από την στιγμή που δεν τον "βλέπει" το bios...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά θέμα δίσκου ... Δεν πιστεύω να φτεει το σύστημα σ που δεν αναγνωρίζει τον σκληρό .. Αν έχεις κάποιο γνωστό να σου δώσει κάποιον SSD η κάποιον άλλο σκληρό να τον βάλεις πανω να δεις αν στον αναγνωρίζει θα ήταν καλά. Αν.και αυτό είναι διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθάρισε μια της επαφές και του δίσκου και του laptop και αν συνεχίζει να μην φαίνεται λογικά πας για άλλον (η τα στάζεις χοντρά)

Το κοίταξα και αυτό, το laptop δεν έχει ίχνος σκόνης ή κάποια άλλη βρωμιά, σχεδόν καινούριο... σε ευχαριστώ..  :)

 

Είναι καθαρά θέμα δίσκου ... Δεν πιστεύω να φτεει το σύστημα σ που δεν αναγνωρίζει τον σκληρό .. Αν έχεις κάποιο γνωστό να σου δώσει κάποιον SSD η κάποιον άλλο σκληρό να τον βάλεις πανω να δεις αν στον αναγνωρίζει θα ήταν καλά. Αν.και αυτό είναι διαδικασία.

Και εγώ αυτό πιστεύω... Δεν μπορεί να μην τον αναγνωρίζει σε 4 διαφορετικά συστήματα... συν το ότι τον δοκίμασα και με εξωτερικές θήκες usb... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μένα αν χρησιμοποιείς το λάπτοπ για απλή χρήση πάρε έναν SSD 120 gb και αν θες και τραγούδια πάρε και έναν εξωτερικό 500αρι και είσαι κομπλέ ... Μιλάμε πάντα για το αν όντως έχει θέμα ο σκληρός σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Mάιντσερ, από τη στιγμή που δεν διαβαζόταν από BIOS διαφορετικών συστημάτων, μάλλον πάπαλα. Επειδή όμως ανέφερες ότι συνεχίζει να τροφοδοτείται, υπήρχε (και υπάρχει) ένα ενδεχόμενο να είναι θέμα firmware (σπάνιο μεν, αλλά). Μ' αυτό το σκεπτικό είπα μπας και μιλάμε για κανέναν Seagate που κουβαλάει γνωστό προβληματικό f/w (αν και δεν είμαι σίγουρος αν είχε υπάρξει και σε 2.5άρηδες αυτό το f/w), οπότε θα μιλούσαμε γαι κάτι πολύ συγκεκριμένο (και θα υπήρχε και τρόπος ανάνηψης). Ως WD όμως, δυστυχώς απομακρυνόμαστε από ολ' αυτά...

 

2 πράμματα "βλέπω" : ή είναι ζήτημα μερικής αστοχίας του μοτέρ, οπότε δεν μπορεί να γίνει κάτι (παρά μόνο από εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης που θα χρεώσει μαλλιοκέφαλα), και "απλώς" σου μένει η επιλογή να δεις αν τυχόν είναι ακόμη εντός εγγυήσεως (από τη μαμά WD, αν όχι από τον μεταπράτη), οπότε γκούγκλαρε "wd warranty check" μπες στη σχετική σελίδα, και έλεγξε με βάση το S/N του την ισχύ της εγγυήσεώς του (κατά πάσα πιθανότητα θα δεις ότι δεν υπάρχει εγγύηση, πόσο μάλλον όταν είναι μέρος από σύνθεση λαπτοπ, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το τσεκάρεις. Κι αν τυχόν ισχύει, τουλάχιστον γλυτώνεις τα λεφτά του δίσκου, ή έστω μεγάλο μέρος εξ' αυτών, καθώς θα σου κοστίσει γύρω στα 6 με 7€ για να τον στείλεις με συστημένο ΕΛΤΑ στην WD Γερμανίας για αντικατάσταση, αφού τον συσκευάσεις κατάλληλα με βάση τις οδηγίες της WD για RMA. Την επιστροφή την χρεώνονται αυτοί).

 

Η 2η περίπτωση που εγώ μπορώ να "δω", είναι να γκουγκλάρεις το πλήρες μοντέλο του (όχι S/N, P/N κτλ - απλά το πλήρες μοντέλο όπως αναγράφεται στο στίκερ του) με την ένδειξη "firmware" μπας και βρεις ποστς που να αναφέρουν περιπτώσεις προβληματιού firmware στο μοντέλο - όχι ότι δεν μπορεί να έπαθε ζημιά απλώς το δικό σου, χωρίς να είναι γενικό πρόβλημα. Έτσι για να ξέρεις τί παίχτηκε δηλαδή, διότι για να επισκευαστεί είναι ιστορία-αμαρτία.

 

Αν το θέμα σου είναι αρχεία περισσότερο, και όχι ο σκληρός ο ίδιος, και αν δεν είναι τόσο σημαντικά, θα έλεγα συμβιβάσου από τώρα με την ιδέα ότι δεν παίζει να τα ξαναέχεις, κι αν είναι πράγματα που ξαναβρίσκονται, αρχίνα να τα ψάχνεις/ξανακατεβάζεις.

 

Και, φυσικά, υπάρχει και η περίπτωση να αναζητήσεις πλακέτα από ολόιδιο μοντέλο, να κάνεις την αλλαγή, και να ελπίζεις ότι θα δουλέψει (ΑΝ το ζήτημά του έχει να κάνει με ηλεκτρονικά της πλακέτας βέβαια). Μόνο που αν χρειαστεί να την πληρώσεις, ρισκάρεις να πάνε τζάμπα και αυτά τα χρήματα. Κυριώς eBay ψάξου, αν ενδιαφέρεσαι, αλλά και γκουγκλάροντας "<μοντέλο> pcb". Έτσι για το γαμώτο κάνε κι ένα ποστ εδώ http://www.insomnia.gr/topic/353340-χάλασε-ο-δίσκος-βάφτε-τον-μπλε-και-χαριστε-τον/ μπας και βρεθεί δωρητής, αν πολύ χλωμό το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Mάιντσερ, από τη στιγμή που δεν διαβαζόταν από BIOS διαφορετικών συστημάτων, μάλλον πάπαλα. Επειδή όμως ανέφερες ότι συνεχίζει να τροφοδοτείται, υπήρχε (και υπάρχει) ένα ενδεχόμενο να είναι θέμα firmware (σπάνιο μεν, αλλά). Μ' αυτό το σκεπτικό είπα μπας και μιλάμε για κανέναν Seagate που κουβαλάει γνωστό προβληματικό f/w (αν και δεν είμαι σίγουρος αν είχε υπάρξει και σε 2.5άρηδες αυτό το f/w), οπότε θα μιλούσαμε γαι κάτι πολύ συγκεκριμένο (και θα υπήρχε και τρόπος ανάνηψης). Ως WD όμως, δυστυχώς απομακρυνόμαστε από ολ' αυτά...

 

2 πράμματα "βλέπω" : ή είναι ζήτημα μερικής αστοχίας του μοτέρ, οπότε δεν μπορεί να γίνει κάτι (παρά μόνο από εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης που θα χρεώσει μαλλιοκέφαλα), και "απλώς" σου μένει η επιλογή να δεις αν τυχόν είναι ακόμη εντός εγγυήσεως (από τη μαμά WD, αν όχι από τον μεταπράτη), οπότε γκούγκλαρε "wd warranty check" μπες στη σχετική σελίδα, και έλεγξε με βάση το S/N του την ισχύ της εγγυήσεώς του (κατά πάσα πιθανότητα θα δεις ότι δεν υπάρχει εγγύηση, πόσο μάλλον όταν είναι μέρος από σύνθεση λαπτοπ, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το τσεκάρεις. Κι αν τυχόν ισχύει, τουλάχιστον γλυτώνεις τα λεφτά του δίσκου, ή έστω μεγάλο μέρος εξ' αυτών, καθώς θα σου κοστίσει γύρω στα 6 με 7€ για να τον στείλεις με συστημένο ΕΛΤΑ στην WD Γερμανίας για αντικατάσταση, αφού τον συσκευάσεις κατάλληλα με βάση τις οδηγίες της WD για RMA. Την επιστροφή την χρεώνονται αυτοί).

 

Η 2η περίπτωση που εγώ μπορώ να "δω", είναι να γκουγκλάρεις το πλήρες μοντέλο του (όχι S/N, P/N κτλ - απλά το πλήρες μοντέλο όπως αναγράφεται στο στίκερ του) με την ένδειξη "firmware" μπας και βρεις ποστς που να αναφέρουν περιπτώσεις προβληματιού firmware στο μοντέλο - όχι ότι δεν μπορεί να έπαθε ζημιά απλώς το δικό σου, χωρίς να είναι γενικό πρόβλημα. Έτσι για να ξέρεις τί παίχτηκε δηλαδή, διότι για να επισκευαστεί είναι ιστορία-αμαρτία.

 

Αν το θέμα σου είναι αρχεία περισσότερο, και όχι ο σκληρός ο ίδιος, και αν δεν είναι τόσο σημαντικά, θα έλεγα συμβιβάσου από τώρα με την ιδέα ότι δεν παίζει να τα ξαναέχεις, κι αν είναι πράγματα που ξαναβρίσκονται, αρχίνα να τα ψάχνεις/ξανακατεβάζεις.

 

Και, φυσικά, υπάρχει και η περίπτωση να αναζητήσεις πλακέτα από ολόιδιο μοντέλο, να κάνεις την αλλαγή, και να ελπίζεις ότι θα δουλέψει (ΑΝ το ζήτημά του έχει να κάνει με ηλεκτρονικά της πλακέτας βέβαια). Μόνο που αν χρειαστεί να την πληρώσεις, ρισκάρεις να πάνε τζάμπα και αυτά τα χρήματα. Κυριώς eBay ψάξου, αν ενδιαφέρεσαι, αλλά και γκουγκλάροντας "<μοντέλο> pcb". Έτσι για το γαμώτο κάνε κι ένα ποστ εδώ http://www.insomnia.gr/topic/353340-χάλασε-ο-δίσκος-βάφτε-τον-μπλε-και-χαριστε-τον/ μπας και βρεθεί δωρητής, αν πολύ χλωμό το βλέπω...

Καταρχήν σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και το αναλυτικό info.... Δεν με απασχολεί τόσο ο σκληρός δίσκος και η αγορά νέου, όσο κάποια αρχεία φωτογραφίας τα οποία είχα/έχω μέσα στον δίσκο και προφανώς δεν ύπαρχουν σε κάποιο backup. Ωστόσο μιας και ανέφερες το θέμα με firmware και PCB σκληρού δίσκου, να σου πω ότι είχα μια άσχημη εμπειρία δυστηχώς με ένα Seagate της σειράς Barracuda 7200.11 με το γνωστό πρόβλημα 0ΜΒ... συν ότι έχει καμμένο PCB... και δεν έχω βρει ακόμα τον χρόνο να ασχοληθώ, δηλαδή να κλωνοποιήσω το PCB να κάνω firmware update και μετά ΑΝ μπορέσω να κάνω ανάκτηση αρχείων!! Και μου τυχαίνει και αυτό τώρα με τον WD... Τέλος πάντων.. Σε ευχαριστώ πάντως για τις σκέψεις σου είναι πολύ χρήσιμες....  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά για τις ευχαριστίες, μαν.

 

Δυστυχώς και καλώς ή κακώς, τα αντίγραφα είναι απαραίτητα από την πρώτη στιγμή, ακόμη κι αν είναι ολοκαίνουριος ένας δίσκος...

 

Όσο για τον 7200.11 σου, για πες λίγο το πλήρες μοντέλο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά για τις ευχαριστίες, μαν.

 

Δυστυχώς και καλώς ή κακώς, τα αντίγραφα είναι απαραίτητα από την πρώτη στιγμή, ακόμη κι αν είναι ολοκαίνουριος ένας δίσκος...

 

Όσο για τον 7200.11 σου, για πες λίγο το πλήρες μοντέλο του.

Τα αντίγραφα ασφαλείας είναι "νόμος" όπως λες, αλλά ξέρεις πως είναι ο Έλληνας, μόλις γίνει το κακό τρέχει να προλάβει.. .τέλος πάντων.. όσο για τον Seagate είναι ο Barracuda ST3500320AS με firmware: SD15 (είναι 3.5")... Έχω μιλήσει με κάποια παιδιά για κλωνοποίηση του "καμμένου" PCB.. άλλα απο εκεί και πέρα πρέπει να γίνει και η χειροκίνητη αναβάθμιση firmware... Έχω όλα τα απαραίτητα στοιχεία-πληροφορίες... αλλά χρειάζεται λίγο χρόνο.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα αντίγραφα, το καταλαβαίνω, και είναι και το κόστος, αλλά δυστυχώς όπως είπα, δεν γίνεται αλλιώς....(αλλιώς, "ρισκάρεις", απλά...).

 

Όσο για τον 7200.11, σε ρώτησα μπας κι έχω τέτοιο μοντέλο (το "320", το οποίο και όντως έχω), τυχόν για να βοηθήσω - όμως ο δικός μου έχει το SD81 (...σίγουρα είναι "SD15"; Μήπως είναι SD1S και δεν το είδες καλά; ).

 

Τώρα όσο γαι το firmware που λες, μπλέκει λίγο η κατάσταση : το τσιπάκι το σχετικό με το firmware, είναι πάνω στην πλακέτα. ΑΝ δεν χρειάζεται το συγκεκριμένο τσιπάκι που έχει η δική σου (καμμένη όπως λες) για ν' αναγνωριστεί ο δίσκος, μια αλλαγή πλακέτας απλώς, αρκεί. Υπάρχει όμως το ενδεχόμενο εκτός της αλλαγής της καμμένης πλακέτας με άλλη...άκαφτη, να χρειάζεται να γίνει ΚΑΙ μεταμόσχευση του τσιπ του firmware (να ξεκολλήσεις με "επίπονη" και προσεχτική δουλειά το σχετικό τσιπάκι από την δική σου πλακέτα, να κάνεις το ίδιο και από την άλλη πλακέτα που θα βρεις, και τέλος να κολλήσεις το τσιπάκι στην νέα...Καθόλου εύκολη διαδικασία, χρειάζεται να έχεις πείρα με κολλητήρια και τόσο λεπτές κολλήσεις, και το κατάλληλο κολλητήρι = αρκετό σε Βατ για να κάνει τις αποκολλήσεις και από την άλλη ούτε τόσο δυνατό για να μην "κάψεις" κάτι άλλο - το τσιπάκι ενδεχομένως......).

 

Βασικά, το έχεις βέβαιο ότι είναι "καμμένη" η δική σου πλακέτα; Την έχεις ελέγξει και το έχεις διαπιστώσει οπτικά; Μην τυχόν και είναι εντάξει δηλαδή, κι "απλά" έχει υποστεί την πασίγνωστη διάβρωση το firmware, δεν διαβάζεται ο δίσκος από το BIOS και νομίζεις ότι είναι "η πλακέτα" που έχει το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To firmware είναι το SD15. Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου, ότι έχω και "καμμένη" πλακέτα (ένα από τα δύο  TVS Diodes είναι κάρβουνο) άλλα και το γνωστό πρόβλημα της 7200.11 σειράς με το 0MB...

 

https://sites.google.com/site/seagatefix

 

Εγώ βέβαια γνωρίζω ότι το main firmware βρίσκεται όχι στην πλακέτα αλλά στον πραγματικό δίσκο... κάτι που κάνει την περίπτωση μου και όλων των σκληρών δίσκων της σειράς 7200.11, δύσκολη υπόθεση.. 

Και βέβαια με την αλλαγή της πλακέτας ναι μεν διορθώνω την "καμμένη"  πλακέτα αλλά χρειάζεται η παραπάνω διαδικασία για να διορθωθεί το "γνωστό" πρόβλημα της συγκεκριμένης σειράς Seagate...  Σου παραθέτω μέρος από την συνομιλία μου με κάποιους ειδικούς σε PCB σκληρών δίσκων....

 

 

It looks like there are two problems that needs to be fixed. I don’t think we will be able to fix both.

We can make a clone of your circuit board, and mail you back a new compatible one.

The firmware problem of 0MB can’t be fixed by the circuit board. That part of the firmware is stored on the actual drive itself.

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...