Προς το περιεχόμενο

Θερμοαγωγιμη παστα και Ψυκτικο υγρο


nem52

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη θερμοαγωγιμη παστα?? εγω χρησιμοποιουσα την Ceramic 2 που ηταν μαζι με μια ψυκτρα που ειχα παρει αλλα δεν εμεινα και πολυ ικανοποιημενος. Θελω να αλλαξω τωρα και στον Cpu kai stις δυο Gpu μου οποτε προτεινετε αναλογα. Επισης κοιταω τωρα στο ebay για Heatsinks για τις μνημουλες των καρτων μου. ειπα να τα φτιαξω ολα μαζι αυτα..

επισης κοιταω να βρω και κανενα καλο υγρο υδροψυξης. γιατι τελειωσε αυτο που ειχα (ενα της thermaltake) και το συμπληρωσα με απιονισμενο νερο.. και ειδα τεραστια πτωση στην αποδοση. ενας φιλος ψυκτικος χρησιμοποιουσε paraflu.. και μου το προτεινε αντι για ειδικο υγρο υδροψυξης. εσεις τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ εδώ και χρόνια την Artic Silver. Αυτή τοποθετώ τόσο σε CPU, όσο και σε GPU. Γνωρίζω ότι υπάρχουν καλύτερες, αλλά είναι αυτό που λέμε, "αυτή ξέρω, αυτήν εμπιστεύομαι". Δεν κυνηγάω πλέον τις θερμοκρασίες με το όπλο.

Όπως και να έχει, παρακάτω μπορείς να δεις σχετικά Reviews:


http://www.hardwaresecrets.com/article/Thermal-Compound-Roundup-February-2012/1490/5

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermal-interface-roundup-1.html

 

Η χρήση paraflu, είναι άσκοπη. Απιονισμένο νερό είναι καλή λύση, αλλά μπλέκεις κάνοντας μίξη και άλλα υγρά όπως κατά της άλγης και λίπανσης της αντλίας. Χρησιμοποιούσα χρόνια απιονισμένο, μέχρι που πρόσφατα έβαλα στο νερό την κάρτα γραφικών και επέλεξα το παρακάτω νερό:

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p6983_Aquacomputer-Double-Protect-Ultra-1000ml.html

Το βάζεις και ησυχάζεις. Έχει ότι χρειάζεται το κύκλωμα σου. Δεν χρειάζεται να προσθέσεις τίποτα.

 

Προτιμώ το διάφανο για να μην βαφτούν τα μέρη του κυκλώματος. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάποια άλλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα και αυτο ειναι η αληθεια... 

 

κοιτα... ουτε εγω κυνηγαω πλεον τις θερμοκρασιες... απλα ειμαι ψιλοτελειομανης.. και θελω το καλυτερο.. (και value for money.. ολο το pc μου ειναι value for money ουτως η αλλος..) απλα κοιτα να δεις.. εγω γενικα εδω και δυο χρονια το ειχα παρατησει το pc.. σκεψου το μεγαλο τον πυργο τον ειχα μεσα στην τουλαπα τελειως.. ειαχ μπλεξει και με μια πουτανα.. ασε δεν ειχα χρονο για τπτ. επισης αρχισα να κανω ποδηλατο σοβαρα, μπηκα σε ομαδα και τα λοιπα.. δυστηχως ομως επαθα τενοντιτιδα προσφατα και ξεκινησα παλι το gaming μεχρι να γινω καλα.. και ειδα τωρα αυτα τα temps και με επιασε κατι.. και αφου αρχισα παλι να τον χρησιμοποιω ειπα να τον φτιαξω οπως αρμοζει σε ενα pc ενος πρωην εξαιρετικα pc enthusiast! οχι τπτ αλλο.. για μια υποληψη ζουμε ρε γαμωτο.. και ετσι τωρα κανω τις ψακτικες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο που την βρηκες φθηνη να την παρω και εγω??



ωπ.. βρηκα το ενα γραμμαριο στα 2 ευρω στο πλαισιο.. τα υπολοιπα σωληνακια ποσο εχουν μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην ήσουν δεν θα υπήρχε άλλη λύση. Την καλύτερη έχεις. :P

εμενα μου χει μεινει αρκετη απο τη megahalems που εδιναν συριγγα , πρεπει να φτανει για τουλαχιστον 10 φορες ακομα

 

οποτε ενδιαφερον το οτι ειναι τοσο καλη (αν και το βλεπω στη πραξη οτι ειναι καλη εδω και χρονια) , να το ξερω να τη προτιμησω και σε μελλοντικη ψυκτρα 

 

(αν και οσο ταιριαζει σε socket που με ενδιαφερει  δε παιζει να την αλλαξω , γιατι θα πρεπει να δωσω αρκετα για να παρω κατι πραγματικα καλυτερο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...