Προς το περιεχόμενο

χτυπησε ο Samsung F4 2TB.. recovery και αγορα νεου δισκου


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

...το αρχηγός; Για όλα. Έκανες ίσως την ιδανικότερη επιλογή για τον δίσκο, συν την απόφαση για "ξεσκαρταρίσματα", συν το ότι "δεν βιάζεσαι" αλλά θα τα κάνεις με τη σειρά τα πράγματα κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα... ολα αυτα στα λογια βεβαια.. στη πραξη ποτε δεν τα κανουμε τοσο καλα... :Β


 

με ποιο προγραμμα ειναι καλυτερα να διαβασω το SMART του δισκου;

 

 

και μια σημαντικη λεπτομέρεια που μου επισημανε φιλος...

υπάρχει πιθανοτητα να μην αναγνωριζεται απο το BIOS μου ο δισκος λογω οτι υπαρχει καποιος περιορισμος στα 2.2ΤΒ ???
πως θα το σιγουρεψω;

 

εχω την  Gigabyte P55A-UD4   (rev. 1.0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....σσσΤΤΤτττ ωρέ...μας ακούν...

 

 

 

 

...me likes.

 

 

 

HD Sentinel

 

 

 

...Ich habe keine ahnung mein freund...Αν δεν βρεθεί κανείς να ξέρει, γκούγκλαρε απλά το μοντέλο της μητρικής σου και "3tb hdd problem" ξερωγώ...(δες και στη σελίδα της μην έχουν κα'να σχετικό ΒΙΟΣ -και πολιτεία- απντέητ...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δεί ένας υπολογιστής 3ΤΒ πρέπει:

Να εχεις 64 bit windows

O δίσκος να είναι φορμαρισμένος σε GPT (GUID partition table)

και το κυριότερο το BIOS να είναι HybridEFI ή UEFI... (http://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Firmware_Interface)

 

Η δική σου μητρική  δεν έχει UEFI (ή HybridEFI) εκτός και αν βρεις κάποια πειραγμένη έκδοση BIOS αλλά δεν στο συνιστώ...

Επεξ/σία από chami
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε λες οτι δεν προκειται να το δει με τιποτα, ουτε αν τον κανω 2 παρτιτιον... ε;
να κοιταξω για 2ΤΒ?

 

με αυτο θα κανω δουλεια;;;
GIGABYTE 3TB+ Unlock Utility

αλλα δεν βλεπω να υποστηριζει τη μητρικη μου

 

 

 

ή μηπως να παω κατευθείαν εδω να μην ψαχνομαι:

WESTERN DIGITAL WD20EURS 2TB AV-GP SATA2

 

ή ακομα καλυτερα εδω;;;

WESTERN DIGITAL WD20EFRX 2TB RED NAS SATA3

 

ο RED αξίζει τα παραπανω χρήματα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα αυτό... Υποστηρίζει μόνο   Intel X79/Z68/X58/P67/H67 και AMD 900/800  μητρικές αλλά εσύ έχεις P55...

 

Κάτι που βρήκα, ότι με βοηθεια pci card μπορεί να φορτώσεις 3TB δίσκο http://techreport.com/review/19871/western-digital-caviar-green-3tb-hard-drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WESTERN DIGITAL WD20EFRX 2TB RED NAS SATA3

 

ο RED αξίζει τα παραπανω χρήματα;;;

 

...θεωρητικά είναι "καλύτερης ποιότητας κατασκευής" (ποιοτικά κάτι ανάμεσα σε μπλακ και γκρην), και οκ, δεν είναι ούτε "κυμαινόμενης" ταχύτητας, αλλά σταθερής (νομίζω/δεν το κοιτάω/αλλά νομίζω είναι στις 7.2Κ RPΜ), και, δεν "παρκάρει"...

Το ζουμί -για 'μένα- είναι πως και οι 2 έχουν 3χρονη εγγύηση αντικατάστασης....Από 'κει και πέρα, αν δεν σε χαλάνε 10 Εβρά, δωσ' τα για τους προηγούμενους 2 λόγους ξερωγώ...Αν πάλι ψήνεσαι, δώσε τα 10 σε καμμιά Unicef για να εμβολιαστεί κανένα αφρικανάκι, και πάρε τον "AV"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chami δεν ειδα που το λεει, αλλα αν λες να προμηθευτω εξτρα καρτουλα, δεν εχω ορεξη τωρα.. θα μεινω με τους 2ΤΒ μεχρι να αλλαξω συστημα... :)
 

washcloud για τον RED στο e-shop λενε οτι ειναι IntelliPower 5,400 έως 7200 RPM.. αν ειναι σωστοι ..
πιο επισημα δεν το βρηκα καπου να το σιγουρεψω..
δεν ειναι το προβλημα μου αυτο ομως και μαλλον αυτον θα προτιμησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ πως δεν το 'ξερα. Είχα απλώς την εντύπωση πως μόνο οι γκρην ήταν τέτοιοι.

...ε τότε, μένει μόνο το "θεωρητικά καλύτερης ποιότητας κατασκευής" για να το μετρήσεις ως κριτήριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο newegg.com βλεπω

για τον Western Digital Red WD20EFRX 2TB οτι εχει MTBF 1.000.000 και Load/unload cycles 600.000

ενω για τον Western Digital WD AV-GP WD20EURS 2TB αναφερει μονο το Load/unload cycles στα 300.000

επισης για τον πρωτο λεει:

Enhanced reliability: With a 35% MTBF improvement over standard desktop drives, the WD Red drive is designed and manufactured to be a more reliable and robust solution.
 
Ε μαλλον ειναι καλυτερος..

 

 

εντωμεταξυ εβαλα HD Sentinel..

εσεις το εχετε να φορτωνεται αυτοματα με τα Windows και να παρακολουθει τους δισκους συνεχως, ή το ανοιγετε manual απο καιρο σε καιρο για ελεγχο των δισκων;

(για τον Intel 80GB X25-M μου εγραψε Health 97% και
There are 1 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.
At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.
The TRIM feature of the SSD is supported and enabled for optimal performance.
No actions needed.

δεν το περιμενα.. ουτε 3 χρονια δεν τον εχω..)

 

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας bs που αντικαταστάθηκε απ' την καβάτζα κι όλας είναι. Αγέρας δηλαδή. Στα 3 χρόνια, εγώ θα έλεγα καλά που έχεις δίσκο...

 

Το δε HDS, ναι ασ' το ν' ανοίγει με τα Win. Ούτε καμμιά τρελή διεργασία τρέχει, ούτε τπτ. Κι αν συμβεί κάποιο SMART-related-event, θα σε ειδοποιήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με παει και πολυ τελευταια..
Παρελαβα σημερα το δισκο απο το You (παραλαβη απο τα γραφεια της ACS).
στη συσκευασια που βλεπετε στη φωτο.
το ειδικο σακουλακι που περιειχε το δισκο ηταν σφραγισμενο, αλλα απεξω υπαρχαν αρκετα σταγονιδια υγρου, στην κατω μερια και στην πλαινη, εκει που εχει το λευκο φακελακι κατα της υγρασιας (στις φωτο φαινονται λιγες σταγονες, ηταν αρκετα περισσοτερες!)
Παιρνω τηλεφωνο στα κεντρικα του You και με το που αρχιζω να περιγραφω, ο υπαλληλος καταλαβε και μου ειπε απο μονος του για τα σταγονιδια. μου εξηγησε οτι εχει να κανει με το κουτι απο φελιζολ, το οποιο μου ειπε οτι ειναι "υδροφιλο" ή κατι τετοιο (ή εχει βαση το νερο).. και οταν ειναι νεα παραλαβη (κουτιων) γινεται μερικες φορες (λιγες ειπε) αυτο με τις σταγονες.. ειπε οτι λογικα δεν θα εχω προβλημα αλλιως να επικοινωνησω για αντικατασταση αν προκυψει κατι..
Πιστευω και εγω οτι δεν εχει παθει κατι ο δισκος αλλα δεν ειναι βλακεια να χρησιμοποιουν τετοια συσκευασια αφου βγαζει αυτο το προβλημα; Και φυσικα σαν συσκευασια δεν εχουν κανει καλη δουλεια, καθως το κουτι μεσα ειχε αρκετο κενο και ο δισκος παιζει κατα τις μετακινησεις..
 

Λεω να το βαλω μεσα και να κανω μερικα τεστ και να τον χρησιμοποιησω για μερικες μερες πριν δοκιμασω να κανω recovery του χαλασμενου.. (πραγμα που θα το εκαν ετσι κι αλλιως ασχετα με το θεμα με τις σταγονες που προεκυψε, ηθελα να δω μηπως τα παιξει στις πρωτες  μερες που συνηθως βγαινει προβλημα, αν ειναι να βγει)..
Με τι προγραμμα λετε να τον τεσταρω;

post-62534-0-75012300-1364400926_thumb.jpg

post-62534-0-46513100-1364400940_thumb.jpg

post-62534-0-46125900-1364400952_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗDS για τα πάντα (monitoring, testing, reintitializing - the works).

 

...πάντως στη θέση σου, θα απαιτούσα αλλαγή, κι ας λέγανε οι υπάλληλοι ό,τι θέλανε. Η δε υγρασία δεν νομίζω να εμφανίσει οποιοδήποτε πρόβλημα "άμεσα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...