Προς το περιεχόμενο

χτυπησε ο Samsung F4 2TB.. recovery και αγορα νεου δισκου


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λες να προλαβε να παρει;
λογικα τον συσκευασανε και τον στειλανε χτες, οποτε πρεπει να ειχε καν 24ωρο μεσα σε αυτο το κουτι.. το φακελακι συσκευασιας των δισκων διαπερναται ευκολα απο υγρασια αραγε; και επισης το λευκο σακουλακι με το τζελ σιλικόνης κατα της υγρασιας να βοηθησε καθολου σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω αδερφέ (και δεν νομίζω να μπορεί κανείς να βάλει το χέρι του στη φωτιά γι' αυτό) αν πρόλαβε να πάρει κάτι ή όχι. Εγώ απλά όπως σου είπα, θα κοίταγα να το κάνω θέμα, καθώς ήταν "ολόφρεσκη" η παράδοση (γενικά ως πελάτης έχεις δικαίωμα για επιστροφή χωρίς καν να δώσεις αιτιολογία, για μια ή 2 βδομάδες νομίζω - όπως τουλάχιστον ορίζουν οι διατάξεις τηε ΕΕ, που συνήθως βέβαια τις γράφουν κανονικά εν Ελλάδι). Από την άλλη, ίσως να είναι υπερβολή, υπό την έννοια πως ό,τι και να πάθει, εσύ οφείλεις να κρατάς αντίγραφα για να μην χάσεις αρχεία, και αν χρειαστεί, να κάνεις χρήση της εγγύησης). Οπότε πάθει-δεν πάθει, είσαι εξασφαλισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα εχεις δικιο..

παντως και με ενα αλλο φιλο που το συζητησα, μου ειπε οτι αφου το φακελακι του δισκου ηταν σφραγισμενο και ειχε και το τζελ σιλικονης, ειναι δυσκολο να περασε.

Αυτο πιστευω και εγω και γι αυτο θα τον κρατησω..

το κακο ειναι οτι σκεφτομουν να παρω αλλον ενα, καθως για να κανω τη διαδικασια που ειπε ο Errik (clone με bootable cd και μετα recover) λογικα χρειαζομαι 2 δισκους.. Και φυσικα για να κανω backup σε οσα δεν εχω κανει ακομα..
Μαλλον θα περιμενω λιγο (και καλα, μηπως εχει να κανει και με τη νεα παραλαβη κουτιων, που ανεφερε ο υπαλληλος) και τοτε θα δουμε αν μου ξανατυχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Έχω ένα Vaio vgncs11s και τα φτυσε ο σκληρός. Εκτός απ τα προφανή, να ναι δηλαδή 2.5 και sata πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο πριν αγοράσω σκληρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερώτηση:

τους δισκους των 2ΤΒ ειναι καλυτερα να τους φορμαρουμε MBR ή GPT?

λογικα MBR ... (τους προηγουμενους ετσι τους εχω)..

θελω να πω, το GPT δινει κατι παραπανω απο το MBR?

παντως το προτεινει για δισκους πανω απο 2ΤΒ

 

 

(μολις συνδεσα πανω τον καινουργιο και χωρις να τον εχω δουλεψει καθολου το HD Sentinel αναφερει οτι εχει Total start/stop count: 7
να εχει να κανει με κανενα τεστ που τους κανουν στο εργαστασιο;)
Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια τεστ του HD Sentinel προτεινετε να κανω στο καινουργιο δισκο, ωστε να τον στρεσαρω λιγο και να δω μην τυχως εμφανισει προβλημα στην αρχη, προτου αρχισω και αποθηκευω τα δεδομενα μου σε αυτον;

Εχω κανει 2 φορες Extended Self-test που κρατησε 5 ωρες για τον 2ΤΒ, τωρα κανω Random Seek Test..

Να κανω και Surface Test ή δεν χρειαζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά όταν παίρνω νέο δίσκο κάνω τα εξής:

 

1) Έλεγχο με HD Tune

 

2) Format (με τον αργό τρόπο που ελέγχει για bad sectors)

 

3)Write zero test

 

4) Ξανά έλεγχο με HD Tune

 

Όλα αυτά τα κάνω σε περίοδο μιας εβδομάδας περίπου (αν μιλάμε για δίσκο 2TB) και από εκεί και πέρα τον χρησιμοποιώ κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

επαναφερω το θεμα, καθως ενω νεο δισκο ειχα αγορασει και επισης εχω ξεσκαρταρει αρκετο υλικο απο τους ηδη υπαρχοντες δισκους μου ολο αυτο το καιρο, τελικως αμελησα να κανω το βασικοτερο....να ασχοληθω με το χαλασμενο δισκο.. :)

 

Ηρθε η ωρα να το κανω και δεν παιρνει αναβολη, καθως ευτυχως μπορεσα και ξεθαψα την αποδειξη αγορας και ειδα οτι η εγγυηση (νομιζω 3 χρονια εχουν) ληγει στις 29 αυτου του μηνα!

Οποτε πρεπει αυτη τη βδομαδα να κανω οτι μπορεσω και να φυγει για το VisionStudio

 

 

Μην προσπαθείς να τον προσπελάσεις ούτε να τον έχεις συνδεδεμένο. Πάρε έναν καινούριο δίσκο, και προσπάθησε με κάποιο πρόγραμμα να κάνεις clone πριν μπεις στα windows (με bootable cd). Μετά προσπάθησε να κάνεις recover τα αρχεία από τον καινούριο δίσκο με κάποιο πρόγραμμα file restore.<br /><br />ΑΦΟΥ το κάνεις το παραπάνω, προσπαθησε να επαναφέρεις και τα υπόλοιπα αρχεία (οσα δεν έχουν γίνει) τρέχοντας ένα πρόγραμμα που λέγεται HDD regenerator και μετά πάλι την παραπάνω διαδικασία.

 

απο το Hiren's BootCD 15.2 http://www.hiren.info/pages/bootcd
ποιο προγραμμα λες να χρησιμοποιήσω για cloning?
 
εντοπισα τα: 
CloneDisk 1.9.6 
COPYR.DMA Build013
Raw Copy 1.2
XXClone 0.58.0
 
μονο το δευτερο εχει το σημα MS-DOS, ενω τα αλλα εχουν των Windows..
τι σημαινει αυτο; οτι θα τρεξουν μεσα απο περιβάλλον Windows? απο το Hiren's BootCD πως θα γινει αυτο;
 
υποτιθεται παμε να κοπιαρουμε οσο low level μπορουμε.. οποτε μονο το COPYR.DMA Build013?
Ποιο λες να χρησιμοποιησω;
 
αντι για το HDD regenerator να χρησιμοποιησω το HDAT2 4.9B1 απο το Hiren's BootCD ή δεν θα κανει την ιδια δουλεια οποτε να βρω το HDD regenerator
 
Και τελος, για προγραμμα Recovery ποιο θεωρειτε καλυτερο στα Windows, για το δευτερο μερος της διαδικασιας ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικως χτες βραδυ δοκιμασα να κανω clone του δισκου με το COPYR.DMA Build013 αλλα μου εδινε error (οτι δεν εβρισκε IDE.. κατι).

Οποτε μπηκα στα mini XP που εχει μεσα το Hiren's BootCD και εβαλα να κοπιαρει με το Raw Copy ..

Βασικα η εκτίμηση χρονου που θα χρειαστει αρχισε να πεφτει απο 1000+ ωρες και σε 15 λεπτα αντιγραφης ελεγε 60+

Τωρα το πρωι που το ξανακοιταξα ειχε ανεβασει τις ωρες.. (δεν θυμαμαι ποσο, οχι πολυ ομως) καθως ειχε βρει γυρω στα 350 λαθης αναγνωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το Raw Copy μετα απο αρκετες ωρες και αφου βρηκε και 3.5 δις errors εκανε το image στο νεο δισκο..

Μετα με το Recover My Files σκαναρα για αρχεια (εκανε 8 ωρες για τα 2 ΤΒ του δισκου) και τελικως ανεκτησα μονο 5GB κυριως φωτο.. :(

τι λετε; μηπως καποιο αλλο προγραμμα θα τα καταφερνε καλυτερα;

λεω να κανω και HDD Regeneration στη συνεχεια..

 

EDIT:

εβαλ το HDD Regeneration boot cd το βραδυ και το πρωι εδειχνε οτι οτι ειχε σταματησει και αβγαλε ενα μηνυμα, νομιζω "Disk not ready" αν θυμαμαι καλα..

 

κοινως δεν νομιζω να μπορω να κανω κατι αλλο..

Η συνολικη προσπαθεια ανακτησης απεδωσε ελαχιστα.. μονο 5GB απο τα 2000..

τουλαχιστον ειδα τα περιεχομενα του δισκου απο μια λιστα που ειχα κρατησει με καποιο προγραμμα και περα απο καποιες καλες συλλογες μουσικης που θα ηθελα να μην τις χασω, και καποιες φωτο που τις εχω και αλλου, τα υπολοιπα δεν ειναι πολυ σημαντικα..

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...