Προς το περιεχόμενο

Sandisk SSD - SDSSDX-G25 - 120GB στα 69,9 στο Public


jokerakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κανει αυτο μονο αν εχει μεινει παλια εκδοση καποιου driver. Προσπάθησε να βγάλεις τον driver για τον controller απο την διαχείρηση εργασιών. Επειδή καταλαβα οτι εχει πολλα "σκουπίδια" απο παλιους drivers οποτε μπορέσεις κανε μια καινουργια εγκατάσταση windows.

μολις εβαλα τα w8, δηλαδη τα εχω 2 μερες, την 1η μερα που τα εβαλα εγκατεστησα και το πραγματακι της intel που μου πες ^_^.. για φορματ εξ αρχης τωρα σε κανα 2-3 μηνες το κοβω τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το κανει αυτο μονο αν εχει μεινει παλια εκδοση καποιου driver. Προσπάθησε να βγάλεις τον driver για τον controller απο την διαχείρηση εργασιών. Επειδή καταλαβα οτι εχει πολλα "σκουπίδια" απο παλιους drivers οποτε μπορέσεις κανε μια καινουργια εγκατάσταση windows.

μολις εβαλα τα w8, δηλαδη τα εχω 2 μερες, την 1η μερα που τα εβαλα εγκατεστησα και το πραγματακι της intel που μου πες ^_^.. για φορματ εξ αρχης τωρα σε κανα 2-3 μηνες το κοβω τουλαχιστον
Τότε εφόσον ειναι καινούργια η εγκατάσταση και έβαλες την τελευταία έκδοση του intel rst, δεν μπορω να καταλάβω τι συμβαίνει. Παλια μου το έκανε και εμένα αλλα έβαζα παλια έκδοση!Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα, για να αλλαξει αυτος ο driver, συνηθως χρειαζεται να πειραξεις μια τιμη (ή 3-4 αναλογα την περιπτωση) στην registry για να επαναδημιουργηθει απο τα windows.

Με λιγο google βρισκονται οι πληροφοριες. Σε καθε περιπτωση συνισταται full backup γιατι οι "μπλε οθονες" ειναι μεσα σε αυτο το παιχνιδι κατα το booting, θελω και εγω να δοκιμασω αλλα βαριεμαι/δεν εχω χρονο για full backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναφερθηκα σε αυτο που γνωριζα, οτι δηλαδη η υποστηριξη αφορουσε μονο την τελευταια ("7") σειρα μητρικων της intel...

http://www.anandtech.com/show/6161/intel-brings-trim-to-raid0-ssd-arrays-on-7series-motherboards-we-test-it

Βεβαια παιζει απο τοτε να υποστηριχθηκαν και μερικα ακομα, δε ξερω... Η77 εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναφερθηκα σε αυτο που γνωριζα, οτι δηλαδη η υποστηριξη αφορουσε μονο την τελευταια ("7") σειρα μητρικων της intel...

http://www.anandtech.com/show/6161/intel-brings-trim-to-raid0-ssd-arrays-on-7series-motherboards-we-test-it

Βεβαια παιζει απο τοτε να υποστηριχθηκαν και μερικα ακομα, δε ξερω... Η77 εχεις;

 

0χι παλια σειρα p45,  5pq deluxe. ετρεξα το intel ssd toolbox και εκανε μια χαρα trim

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω δυο intel x 25 v σε raid 0 μια διετια και χθες που ετρεξα ssd toolbox μου ζητησε τους rst 11+ drivers για optimize. Τους εβαλα κσι μετα εκανε κανονικα optimize. Eτρεξα καποια benchs και ειδα οτι οι ταχυτητες ανεβηκαν στα αρχικα επιπεδα και ο χρονος για shutdown μειωθηκε πάρα πολυ. Αρα δουλεψε το trim. Δοκιμασε να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το τριμ ειναι ενεργοποιημενο ετσι κι αλλιως αν εχεις windows7 και πανω. Για raid0 δεν υπηρχε(δεν υπαρχει στα περισσοτερα mobo) υποστηριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...