Προς το περιεχόμενο

Iphone 4 εντός εγγύησης ελλατωματικό.Service?


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μπαίνω άμεσα στο θέμα .

κάποιος γνωστός μου αγόρασε ενα iphone4 πριν 8 μήνες απο Πλαίσιο.

Το έχει σε υπεράριστη κατάσταση πάντα σε θήκη και μεμβράνη οθόνης..

 

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε στην μπαταρία η οποία αρχισε να πέφτει πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να κλείνει κατα την διάρκεια της νύχτας και ενώ ηταν φορτισμένο 100% ..

 

Εγιναν τα γνωστά, restore update σε 6.1.2 το πρόβλημα παρέμεινε..

 

Κάλεσα την systemegraph και μου είπαν οτι iphone εως και το 4s εντός εγγύησης τα καλύπτει η vodafone ή η Cosmote οι οποίοι απο τι κατάλαβα έχουν και τα εισήγαγαν αποκλειστικά.

 

Πήγε λοιπόν στην Cosmote στο Mall .. Τα γνωστά για ακόμη μια φορά ο υπάλληλος βαριόταν και δεν γνώριζε εαν έπρεπε να το παραλάβει αλλα με τα πολλά ρώτησε ενα συνάδελφο του και τελικά το παρέλαβε..

 

Αυτο που με ανησυχεί ειναι οτι σε περίπτωση που φυσικά διαπιστωθεί η βλάβη θα του δώσουν ενα κινητό χωρίς κουτι οπως είπε ο υπαλληλος και φοβάμαι μήπως είναι refubrished .. Είπε οτι μπορεί να κάνει και 15 μέρες για να παραλάβει.

 

Την γνώμη σας..

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κατα πασα πιθανότητα αν οχι και σιγουρα θα σου δωσουν ανακατασκευασμένο δηλαδη refurbished

δεν καταλαβαινω βεβαια γιατι πρεπει να περιμενεις τοσο πολύ

σε μια περιπου αντιστοιχη περιπτωση μεσω infoquest εμενα το θεμα ειχε λυθει σε 2 εργάσιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εντός εγγύηση η Cosmote δίνει Refubrished ; είμαστε σίγουροι ; 

Μου είπαν οτι δεν έχουν δικαιοδοσία να ανοίξουν κινητό ή να κάνουν επέμβαση.. Το ανακατασκευασμένο προέρχεται απο αυτούς ή μεσω apple ; 

 

Είχα την εντύπωση οτι δίνουν σφραγγισμένο σε κουτί ολοκαίνουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εντός εγγύηση η Cosmote δίνει Refubrished ; είμαστε σίγουροι ; 

Μου είπαν οτι δεν έχουν δικαιοδοσία να ανοίξουν κινητό ή να κάνουν επέμβαση.. Το ανακατασκευασμένο προέρχεται απο αυτούς ή μεσω apple ; 

 

Είχα την εντύπωση οτι δίνουν σφραγγισμένο σε κουτί ολοκαίνουργιο.

αυτοι δεν κάνουν τιποτα

ειναι θέμα της apple να σου δωσουν συσκευή χωρίς προβλημα

Κάποι κανουν αναφορα για νεο απο αντικατάσταση

καποιοι για ανακατασκευασμένο απο το εργοαστάσιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια τα εντός εγγύησης iphone4 φεύγουν Ευρώπη σε επισκευαστικο κέντρο apple?

Κατι πήρε το μάτι μου για αρβατο και ελπίζω να μην ισχύει γιατι τους ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια τα εντός εγγύησης iphone4 φεύγουν Ευρώπη σε επισκευαστικο κέντρο apple?

Κατι πήρε το μάτι μου για αρβατο και ελπίζω να μην ισχύει γιατι τους ξέρω...

Σίγουρα θα πάρει ανακατασκευασμένο. Δεν τίθεται θέμα. Δεν τα επισκευάζουν, απλά διαπιστώνουν ότι υπάρχει πρόβλημα και δίνουν ανακατασκευασμένο (με αλλαγμένα καπάκια, το οποίο έχει περάσει από διπλό έλεγχο και έχει πάρει καινούριο ΙΜΕΙ). 

 

Δε σημαίνει οτι θα βγει προβληματικό, refurbished είναι και iphones τα οποία πχ κάποιος τα αγόρασε, δεν τον βόλεψε και το πήγε πίσω. Δε σημαίνει ότι θα έχει πρόβλημα. Είναι σαν καινούριο. Απλά μας χαλάει ο όρος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορω να καταλαβω πως σου δεχτηκαν ιφονε απο κοσμοτε αγορασμενο απο πλαισιο... ηξερα οτι μεχρι τωρα τα πλαισιο και βοντα πανε σε αρβατο.... ανακατασκευασμενο 100% αλλα να προσεχεισ γιατι η κοσμοτε που τα στελνει σε γερμανο δεν εχει και το καλητερο σερβις.... εχει αναφερθει οτι κανουν ενα ρεστορε και το στελνουν(καποιες φορες) και τρεχεις 4-5 φορες μεχρι να βρεις ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είχε χαλάσει εντός εγγύησης το home button σε 4s, το πήγα στο Πλάισιο Δευτέρα, Παρασκευή παρέλαβα ολοκαίνουργιο από το κατάστημα, που τους το είχε στείλει η apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είχε χαλάσει εντός εγγύησης το home button σε 4s, το πήγα στο Πλάισιο Δευτέρα, Παρασκευή παρέλαβα ολοκαίνουργιο από το κατάστημα, που τους το είχε στείλει η apple...

 

ανακατασκευασμενο οχι ολοκαινουριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είχε χαλάσει εντός εγγύησης το home button σε 4s, το πήγα στο Πλάισιο Δευτέρα, Παρασκευή παρέλαβα ολοκαίνουργιο από το κατάστημα, που τους το είχε στείλει η apple...

Σφραγισμένο σε κουτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος που ειχε παρει αντικατασταση απο vodafon σε iphone4 λογω χαλασμεσμενου home button ειχε παρει ανα κατασκευασμένο. το ιδιο μου εχει τυχει και σε ipad. μην ξεχνατε οτι τα αντιστοιχα ανακατασκευασμενα η ιδια η apple τα πουλαει απο την σελιδα της ή το ebay καταστημα της. το θεμα ειναι να εγκρινουν την αντικατάσταση!

 

Sent from my iPhone using Insomnia .. γιατι μπορω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος που ειχε παρει αντικατασταση απο vodafon σε iphone4 λογω χαλασμεσμενου home button ειχε παρει ανα κατασκευασμένο. το ιδιο μου εχει τυχει και σε ipad. μην ξεχνατε οτι τα αντιστοιχα ανακατασκευασμενα η ιδια η apple τα πουλαει απο την σελιδα της ή το ebay καταστημα της. το θεμα ειναι να εγκρινουν την αντικατάσταση!

 

Sent from my iPhone using Insomnia .. γιατι μπορω!

ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψάχνετε πάντα ανακατασκευασμένο δίνουν, ποτέ καινούριο (εκτός αν ειναι μεσα στις 3 μέρες ή 7 μέρες DOA που έχει το εκάστοτε μαγαζί).

 

Σταλμένο από το iΤσίου, το ταχυδρομικό περιστέρι της apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το στορυ εχει καπως ετσι στα σερβις ακομη και στα iphone 5.

αλλες αναγνωριζουν 2 χρονια αλλες 1 χρονο!

wind τα στελνει στα κεντρικα της στην κηφησιας για να κανουν κανα update και μετα καταληγουν σε εταιριες οπως η αρβατο,systemgraph...

κατι παρομοιο γινεται και με τις υπολοιπες π.χ. plaisio+γερμανος απο μανδρα αττικης και μετα στις εταιριες...

οποτε να ξερετε αν παρετε iphone και χαλασει θα χει τρεξιμο και φωνες η δουλεια.Μιας και δεν υπαρχει επισημη αντ/πεια για σερβις.το πιο γνωστο ελλατωμα οταν πας για σερβις ειναι οτι θα βγει εκτος εγγυησης για την υγρασια :P

 

----------------

ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η APPLE ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΔΙΑΝΟΜΕΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΤΗΝ iSQUARE http://www.isquare.gr .

 

ΕΜΕΙΣ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ.

 

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΚΕΙΜΕΝΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ (http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_el.htm ), Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ 'Η ΤΟΝ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑ/ΔΙΑΝΟΜΕΑ, ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ 'Η ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΗΣ APPLE ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

 

 

 

ΦΙΛΙΚΩΣ,

 

--

 

 

APPLE SUPPORT NET

 

Tech Support Department

 

[email protected]

http://www.applesupport.gr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα με το τεχνικό τμήμα της Systemgraph και ηταν ξεκάθαροι οτι δεν αναλαμβάνουν εντός εγγύησης iphone 4 για service .Οι ίδιοι μου είπαν οτι το στέλνω σε Cosmote ή Vodafone οι οποίοι τα εισήγαγαν  και οταν διαπιστωθεί το πρόβλημα δίνουν καινούργιο και οχι επισκευασμένο. 

Κατα λέξη σας μεταφέρω τα λόγια του υπαλλήλου της Systemgraph με τον οποίο μίλησα ο ίδιος ..Δεν πήγε το μυαλό μου να τον ρωτήσω οταν λέει καινούργιο εαν εννοεί refubrished ή του κουτιού.. Καινούργιο γνωρίζω οτι ειναι του κουτιού..

 

Στην Cosmote στο Mall που το άφησε ηταν ξεκαθαροι οτι πρόκειτε για κινητό αντικατεστημένο χωρίς κουτί.

Στην παραλαβή θα είμαι παρών και θα ξέρω ακριβώς να σας πώ.

Εγώ ποντάρω οτι θα κάνουν update στην 6.1.3 και θα το επιστρέψουν.Το είπα εξαρχής στον κάτοχο οταν μου μετέφερε αυτα που έλεγε ο βαριεστημένος υπάλληλος της Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...