Προς το περιεχόμενο

Iphone 4 εντός εγγύησης ελλατωματικό.Service?


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>μιλησα με το τεχνικό τμήμα της Systemgraph και ηταν ξεκάθαροι οτι δεν αναλαμβάνουν εντός εγγύησης iphone 4 για service .Οι ίδιοι μου είπαν οτι το στέλνω σε Cosmote ή Vodafone οι οποίοι τα εισήγαγαν και οταν διαπιστωθεί το πρόβλημα δίνουν καινούργιο και οχι επισκευασμένο. </p>

<p>Κατα λέξη σας μεταφέρω τα λόγια του υπαλλήλου της Systemgraph με τον οποίο μίλησα ο ίδιος ..Δεν πήγε το μυαλό μου να τον ρωτήσω οταν λέει καινούργιο εαν εννοεί refubrished ή του κουτιού.. Καινούργιο γνωρίζω οτι ειναι του κουτιού..</p>

<p> </p>

<p>Στην Cosmote στο Mall που το άφησε ηταν ξεκαθαροι οτι πρόκειτε για κινητό αντικατεστημένο χωρίς κουτί.</p>

<p>Στην παραλαβή θα είμαι παρών και θα ξέρω ακριβώς να σας πώ.</p>

<p>Εγώ ποντάρω οτι θα κάνουν update στην 6.1.3 και θα το επιστρέψουν.Το είπα εξαρχής στον κάτοχο οταν μου μετέφερε αυτα που έλεγε ο βαριεστημένος υπάλληλος της Cosmote.</p>

 

Ανακατασκευασμένο ειναι. Το θεωρούν "καινούριο χωρίς κουτί". Αυτό εννοούν και αυτό γίνεται. Σίγουρα θα τραβήξουν ρηστόρ, το πρόβλημα ειναι οτι μερικές φορές με το ρηστόρ λύνεται κάποιο προβλημα ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ και μετά ξαναεμφανίζεται οποτε θα ξανατρέχεις.

 

Σταλμένο από το iΤσίου, το ταχυδρομικό περιστέρι της apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

refurbished σημαινει και μειωμενη εγγυηση νομιζω 3μηνο.

και σε καμμια περιπτωση δεν ειναι σαν το καινουργιο.αν ηταν σαν το καινουργιο δεν θα τα πουλαγαν στο us official site με μεγαλη εκπτωση.

ειπαμε επικρατει ενα μπουρδελο εφοσον η καθε εταιρεια τα εισαγει με μειωμενες τιμες οποτε οι παντες(εταιριες κινητης+ανεξαρτητες εταιριες service) προσπαθουν να κανουν την δουλεια τους με το ελαχιστο κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

refurbished σημαινει και μειωμενη εγγυηση νομιζω 3μηνο.

και σε καμμια περιπτωση δεν ειναι σαν το καινουργιο.αν ηταν σαν το καινουργιο δεν θα τα πουλαγαν στο us official site με μεγαλη εκπτωση.

ειπαμε επικρατει ενα μπουρδελο εφοσον η καθε εταιρεια τα εισαγει με μειωμενες τιμες οποτε οι παντες(εταιριες κινητης+ανεξαρτητες εταιριες service) προσπαθουν να κανουν την δουλεια τους με το ελαχιστο κοστος

Nαι δεν είναι σαν να πάρεις σφραγισμένο αλλά στην ουσία είναι ΣΑΝ καινούριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι δεν είναι σαν να πάρεις σφραγισμένο αλλά στην ουσία είναι ΣΑΝ καινούριο.

οταν η ιδια η εταιρια(οχι μονο η αππλε) βγαζει refurbished με μειωμενη τιμη και μειωμενη εγγυηση τοτε δεν ειναι σαν καινουργιο.κατι ξερει και δεν το βαζει σε κουτι με νεα κανονικη εγγυηση και κανονικη τιμη.

σιγουρα θα εχεις διαβασει για περιπτωσεις που τους δωσαν refurbished και τα ξαναγυρισαν αμμεσως γιατι ειχαν προβλημα!!

οποτε μην το συνεχιζουμε αλλο .δεν ειναι ΣΑΝ καινουργιο.πιθανον να μην εχει περασει τα quality τεστ που περνανε τα καινουργια.μπορει να εχουν "μεταχειρισμενα" υλικα απο αλλα κινητα που γυρισαν για επισκευη.

 

ναι εξωτερικα ειναι σαν καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους 3 μήνες εγγύησης "καινούργιου" refubrished ! το επιβεβαιωνω κι εγώ.. τουλάχιστον αυτο είπε ο υπαλληλος..

Το ερώτημα είναι εαν πάρεις καινούργιο κινητό και σου χαλάσει στο 2μηνο ..θα σου δώσουν ενα με 3 μήνες εγγύηση;; 

Τυγχάνει το κινητό που έστειλε ο κάτοχος να έχει υπόλοιπο 3,5 μήνες..αλλα αν δεν είχε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν η ιδια η εταιρια(οχι μονο η αππλε) βγαζει refurbished με μειωμενη τιμη και μειωμενη εγγυηση τοτε δεν ειναι σαν καινουργιο.κατι ξερει και δεν το βαζει σε κουτι με νεα κανονικη εγγυηση και κανονικη τιμη.

σιγουρα θα εχεις διαβασει για περιπτωσεις που τους δωσαν refurbished και τα ξαναγυρισαν αμμεσως γιατι ειχαν προβλημα!!

οποτε μην το συνεχιζουμε αλλο .δεν ειναι ΣΑΝ καινουργιο.πιθανον να μην εχει περασει τα quality τεστ που περνανε τα καινουργια.μπορει να εχουν "μεταχειρισμενα" υλικα απο αλλα κινητα που γυρισαν για επισκευη.

 

ναι εξωτερικα ειναι σαν καινουργιο.

Και πολλά καινούρια επίσης όμως ξαναγύρισαν αμέσως λόγω προβλήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον επέστρεψε χθες με αλλαγμενο imei και το εξωτερικό ολοκαίνουργιο..
Για να ξέρετε .. Η cosmote τα στέλνει Αυλώνα (διόρθωση) στο κεντρικό service του Γερμανού..

Ρώτησα εάν χαλάσει καινούργιο iPhone4 στο μήνα πανω τι προβλέπεται..
Σου δίνουν πάλι ένα νέο refurbished προφανώς και με 3 μήνες εγγύηση..
Δηλαδή έχεις αγοράσει κινητο 500 + ευρώ με κίνδυνο να έχεις 4 μήνες εγγυση η και λιγότερο..
Επίσης doa 3 ημερολογιακες ημέρες .πρακτικα αν το αγοράσεις Παρασκευή Δευτέρα δεν το δέχονται ως doa..
Ή δεν ξέρουν τι λένε ή η όλη υπόθεση επιβάλει νομική παρέμβαση ..

Δεν ξέρω αν ισχύει το ιδιο και για τα 5 άρια..
Στην περίπτωση του κατόχου έφαγαν 15 ημέρες μόνο οπότε τον χαρακτήρισαν ως τυχερό της υπόθεσης..
Αυτο ως νομικός οφειλω να το ερευνησω καποια στιγμή που θα έχω χρόνο.

Τα συμπεράσματα δικά σας..

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που γίνεται αντικατάσταση προϊόντος η εγγύηση ξεκινάει από την αρχή. Τρίμηνα, Δίμηνα και τετράμηνα δεν υπάρχουν. Έτσι και αλλιώς το νέο Serial Number, το κάνεις Register στην Apple και σου λέει πόσο εγγύηση έχεις ακόμα. Παρόλα αυτά επειδή μπορεί να σου τρώει μερικούς μήνες το Registration, η απόδειξη αγοράς ή η απόδειξη αντικατάστασης δείχνουν ακριβώς την ημερομηνία.

Επίσης ποτέ δεν παίρνεις στο κουτί του καινούριο. Αυτό έλειπε να σου έδιναν ακουστικά, φορτιστή και καλώδιο δεδομένων. Παίρνεις άλλη ανακατασκευασμένη συσκευή η οποία έχει περάσει όλα τα test μέχρι να βγει από το εργοστάσιο. Έχω ακούσει μάλιστα, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι ο όρος ανακατασκευασμένο, έχει να κάνει και με την εφορία. Κάτι γλιτώνουν.

 

Είναι αστεία πάντως η Apple. Δεν έχει σημασία ότι κοστίζουν πολλά λεφτά, μιας και αυτός που δίνει 130€ για ένα ZTE, πρέπει να αντιμετωπίζεται εξίσου καλά. Το πολλά ή λίγα έτσι και αλλιώς είναι κάτι σχετικό. Αλλά να μην έχει προνοήσει να υπάρχει σοβαρή υποστήριξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που γίνεται αντικατάσταση προϊόντος η εγγύηση ξεκινάει από την αρχή. Τρίμηνα, Δίμηνα και τετράμηνα δεν υπάρχουν. Έτσι και αλλιώς το νέο Serial Number, το κάνεις Register στην Apple και σου λέει πόσο εγγύηση έχεις ακόμα. Παρόλα αυτά επειδή μπορεί να σου τρώει μερικούς μήνες το Registration, η απόδειξη αγοράς ή η απόδειξη αντικατάστασης δείχνουν ακριβώς την ημερομηνία.

 

Επίσης ποτέ δεν παίρνεις στο κουτί του καινούριο. Αυτό έλειπε να σου έδιναν ακουστικά, φορτιστή και καλώδιο δεδομένων. Παίρνεις άλλη ανακατασκευασμένη συσκευή η οποία έχει περάσει όλα τα test μέχρι να βγει από το εργοστάσιο. Έχω ακούσει μάλιστα, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι ο όρος ανακατασκευασμένο, έχει να κάνει και με την εφορία. Κάτι γλιτώνουν.

 

Είναι αστεία πάντως η Apple. Δεν έχει σημασία ότι κοστίζουν πολλά λεφτά, μιας και αυτός που δίνει 130€ για ένα ZTE, πρέπει να αντιμετωπίζεται εξίσου καλά. Το πολλά ή λίγα έτσι και αλλιώς είναι κάτι σχετικό. Αλλά να μην έχει προνοήσει να υπάρχει σοβαρή υποστήριξη.

 

 

Δεν ισχύει δυστυχώς αυτό που λες, η εγγύηση δεν ξαναξεκινάει από την αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτο που λεει ο φίλος πιο πανω ισχύει ..

Εδωσα το σειριακο της νεας συσκευης στο site της apple και δείχνει οτι η εγγύηση ληγει κανονικα στο χρόνο ανεξάρτητα με το νέο imei της συσκευής.

 

Αγνοούμε λοιπον την έλλειψη ενημέρωσης σε βασικά θέματα της cosmote στο mall...

Ο επαγγελματισμός τους έφτανε σε τέτοιο σημείο ώστε να ανοίγουν το sim tray της συσκευής με καρφίτσα μπροστά στα ματιά μου..

 

Κατα συνέπεια συνεχίζει κανονικα η εγγύηση απο την ημερομηνία αγοράς του κινητού και δεν ισχύει το χαρτί που δίνει για 3 μήνη εγγύηση ,τουλάχιστον για τα εντός εγγύησης κινητά.

 

Κατι τέτοιο φαντάζομαι θα ισχύει για επισκευές ελλατωμματικων εκτός εγγύησης.

Επίσης αμφιβάλλω και για το doa 3 ημερών που μου είπαν . Γνωρίζω οτι ειναι 7 ημέρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν καινούριο. Απλά μας χαλάει ο όρος. 

μας χαλαει γιατι ετσι ειναι....ειναι απλο το πραγμα οταν πηγαινεις στο χ -ψ μαγαζι με εναν σκληρο δισκο ο οποιος εχει κλωτσησει και σου δινουν χρησιμοποιημενο και "τσεκαρισμενο" εκει για τι δεν το δεχομαστε...

μηπως ειναι πιο σοβαρη εταιρεια η apple απο την western digital η την οποιαδηποτε αλλη εταιρεια?

οχι...αλλα αυτο το τσεκαρισμενο κλπ για refurbished ειναι ενα θεμα ...

ενα καινουργιο 4s της αδερφης μου αλλαγμενο 3 φορες με refurbished...παντα θα υπαρχουν αστοχιες και παντα κατι θα βγαζει προβλημα...αλλα το θεμα  ειναι ποσο το δεχομαστε και ποσο θεωρουμε οτι ειναι και το σωστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτο που λεει ο φίλος πιο πανω ισχύει ..

Εδωσα το σειριακο της νεας συσκευης στο site της apple και δείχνει οτι η εγγύηση ληγει κανονικα στο χρόνο ανεξάρτητα με το νέο imei της συσκευής.

 

Αγνοούμε λοιπον την έλλειψη ενημέρωσης σε βασικά θέματα της cosmote στο mall...

Ο επαγγελματισμός τους έφτανε σε τέτοιο σημείο ώστε να ανοίγουν το sim tray της συσκευής με καρφίτσα μπροστά στα ματιά μου..

 

Κατα συνέπεια συνεχίζει κανονικα η εγγύηση απο την ημερομηνία αγοράς του κινητού και δεν ισχύει το χαρτί που δίνει για 3 μήνη εγγύηση ,τουλάχιστον για τα εντός εγγύησης κινητά.

 

Κατι τέτοιο φαντάζομαι θα ισχύει για επισκευές ελλατωμματικων εκτός εγγύησης.

Επίσης αμφιβάλλω και για το doa 3 ημερών που μου είπαν . Γνωρίζω οτι ειναι 7 ημέρες .

Εννοείς ότι έβαλες το νέο Serial Number και η εγγύηση ξεκινάει κανονικά από την αρχή σαν να αγόρασες καινούριο iPhone. Σωστά;

Παιδιά, τρίμηνα και μαλακίες τέτοιες, είναι των απατεώνων εδώ. Δεν υπάρχουν όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι έβαλες το νέο Serial Number και η εγγύηση ξεκινάει κανονικά από την αρχή σαν να αγόρασες καινούριο iPhone. Σωστά;

Παιδιά, τρίμηνα και μαλακίες τέτοιες, είναι των απατεώνων εδώ. Δεν υπάρχουν όλα αυτά.

συνεχισε η εγγύηση βάση απόδειξης της πρώτης συσκευής..είχε 4 μήνες υπόλοιπο ,τόσο έχει και τώρα παρόλο που άλλαξε το imei..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι έβαλες το νέο Serial Number και η εγγύηση ξεκινάει κανονικά από την αρχή σαν να αγόρασες καινούριο iPhone. Σωστά;

Παιδιά, τρίμηνα και μαλακίες τέτοιες, είναι των απατεώνων εδώ. Δεν υπάρχουν όλα αυτά.

Δεν ξεκινάει από την αρχή καλό μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...