Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Corsair Obsidian 650d-Συγκριση με 600T


sarpan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σου φιλε.Ενδιαφερομαι να αγορασω το κουτι και διαβαζω στο ιντερνετ για ενα θεμα που εχουν με τον μπροστινο ανεμιστηρα.

http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=95966

Οπως θα δεις στο λινκ αναφερουν εναν ενοχλητικο θορυβο που συμφωνα με τα παιδια οφειλεται στο γεγονος πως ο μπροστινος ανεμιστηρας ειναι παρα πολυ κοντα στο πλεγμα του κουτιου.Μαλιστα η Corsair εχει βγαλει μια δευτερη εκδοση του κουτιου με καποιο "fan fix kit" χωρις ομως να εχει καποιο αποτελεσμα.Εσενα κανει αυτον τον θορυβο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δεν το κανει γιατι την εκοψα την γρυλια... απο κει και περα η ψυκτρα σου να ξερεις κανει περισσοτερο θορυβο απο οτι  το προβλημα αυτο που παρουσιαζεται σε πολλους.. και παντα λαμβανοντας υποψιν οτι εχεις τους μαμα ανεμιστηρες.. γιατι με την προσθηκη ενος spectre  μειωνεται κατα πολυ ο θορυβος ....

το θεμα σαν θεμα εχει να κανει με στροβυλισμους του αερα..

αλλα οπως σου ειπα το κοβεις και εισαι μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα να φανταστω ειχες παρομοιο θεμα αρχικα?Απλα το βρισκω λιγο "χαζο" να δωσω τοσα λεφτα και να πρεπει να "μονταρω" το κουτι για ενα κατασκευαστικο λαθος.

Δευτερον μηπως εχεις μετρησει το κενο που υπαρχει αναμεσα στο μπροστινο fan και τα hdd cages?Διαβαζω για παραδειγμα οτι ο CM Megaflow δεν χωραει λογω του οτι το παχος ειναι 30mm σε αντιθεση με τον Corsair που εχει 20mm.Ετσι σκεφτομουν να παω σε αυτα τα fans http://www.amazon.co.uk/BitFenix-200mm-Spectre-PRO-Blue/dp/B0067LYX4K/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1363981845&sr=8-2 . Εχουν παχος 25mm.

 

Δευτερον το spectre τι ειναι?

 

Υ.Γ η ψυκτρα που εχω ειναι σχετικα αθορυβη.Βεβαια δεν τα δουλευω τα fans στο full

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spectre pro  και πιο αποτελεσματικος και χωραει και πολυ πιο αθορυβος ειναι σχετικα με οτι αλλο παιζει στα ιδια specs...

αρχικα ειχα βαλει τον απλο αλλα τωρα που εχω δυο καρτες εβαλα τον προ.και χωραει κανονικα χωρις μοντα χωρις τιποτα..το λαθος διορθωνεται και χωρις κοψιμο με εναν αποστατη 0.5 εκατοστων και μπανιουν ανεμιστηρες 20mm  μονο...απο κει και περα εγω οταν ηρθε στα χερια μου το γνωριζα αυτο και ημουν αποφασησμενος ..ουτως η αλλος η μπροστινη σιτα για μενα αχρειαστη ηταν απο την πρωτη στιγμη...

 

bitfenix spectre /bitfenix spectre pro...

για εκει πας αν θες ποιοτητα και ησυχια συγχρωνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα εννοουσες και συ το φαν που παρεθεσα στο λινκ.Αρα λες να προχωρησω κανονικα στην αγορα?Γιατι ειμαι αναμεσα σε αυτο και το 600t που ομως διαβαζω οτι και αυτο εχει το ιδιο θεμα.

Αποστατες γνωριζεις που μπορω να βρω σε περιπτωση που θελω να κρατησω για λιγο τα στοκ fans?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω να θα βρεις σε μαγαζι.. εγω ειχα εναν πλαστικο σωληνα τον οποιο τον εκοψα  και το δοκιμασα ετσι απο περιεργια να δω και διορθωθηκε αλλα μετα ακριβως εκοψα τις γρυλιες και εστησα το συστημα μου μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις push\pull στο 650D με Η100i ή θα βρισκουν τα Fans στο motherboard ????

 

αναλογα την μητρικη....

παραδειγμα

 

gigabyte 990fxa ud5  εκανες

asus sabertooth oxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια βγαλτε με απο το αδιεξοδο.ειμαι τοσο κοντα στο να αγορασω το 650 αλλα αυτο το 600t....οσο βλεπω αυτο το ασπρο τοσο περισσοτερο δυσκολευομαι.<br>

Οκ εχω βγαλει τα εξης συμπερασματα:<br>

1)Το 650 ειναι λιγο μεγαλυτερο και αυτο εχει ενα μικρο πλεονεκτημα σε μελλοντικη υδροψυξη, ειτε custom, ειτε ετοιμη με διπλο rad και p/p configuration.<br>

2)το 600t "φαινεται"(τονιζω το φαινεται) να ειναι λιγοτερο στιβαρο λογω του πλαστικου?????<br>

3) εχει μαλλον καλυτερο fan controller αλλα δε με απασχολει οποτε το προσπερναω<br>

4) εχει μεγαλυτερο χωρο πισω απο τη mobo αλλα οκ το 650 εχει αρκετο για να κανω τη δουλεια μου ανετα με βαση το υπαρχον hardware.<br>

5)απο την αλλη τα μπλε led fans που θα παρω πιστευω θα δενουν πιο ομορφα με το λευκο του 600t δινοντας ωραιοτερο οπτικο αποτελεσμα<br>

6) το 650d εχει μια παραπανω θυρα usb 3.0<br>

7) εδω θελω τη γνωμη σας αν γνωριζετε, καθως διαβαζω πως το 650 εχει καλυτερο airflow λογω του σχηματος του μιας και το 600t ειναι λιγο πιο μακροστενο<br><br>

Ναι το θεμα μου κατεληξε σε 650d vs 600t....το ξερω. :P<br><br>

Δωστε καμια ιδεα μπας και αποφασισω.η αν εχετε να τονισετε κατι που δεν εχει παρει το ματι μου συγκριτικα με τα δυο κουτια παρακαλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φανταστώ η sabertooth είναι πιο παχουλή γιατι κατα τα αλλα και οι 2 atx είναι

το θεμα ειναι το  8πινο του επεξεργαστη δεν ειναι πιο παχουλη...

http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?p=22103793

 

εδω χωρεσε παντως.δεν ξερω αν ειναι πιο λεπτα τα fans

post-228284-0-81458700-1364334874_thumb.jpg

 

εδω εχει στραπατσαρει για τα καλα το καλωδιο τροφοδοσιας του επεξεργαστη και πιστεψε με δεν θα ειχες το σθενος να το βαλεις ντε και καλα ξερωντας οτι εν ωρα λειτουργιας ο ανεμιστηρας θα περναει ολη την ωρα τις δονησεις απο την λειτουργια πανω στο καλωδιο...

για μενα ειναι πολυ ριψοκινδυνο το συγκεκριμενο και εννοειται οτι δεν το εκανα για οταν θα δεις το πλαστικο του 8πινου ποσο ζοριζεται τοτε σιγουρο ειναι οτι απλα δεν θα κανεις push pull

 

+++++ οτι ολοι οι ανεμιστηρες δεν ειναι σαν τους cougar σε σχημα (καμπυλες ) αλλα ειναι τετραγωνοι οποτε σιγουρα δεν γινεται..

Ρε παιδια βγαλτε με απο το αδιεξοδο.ειμαι τοσο κοντα στο να αγορασω το 650 αλλα αυτο το 600t....οσο βλεπω αυτο το ασπρο τοσο περισσοτερο δυσκολευομαι.<br>

Οκ εχω βγαλει τα εξης συμπερασματα:<br>

1)Το 650 ειναι λιγο μεγαλυτερο και αυτο εχει ενα μικρο πλεονεκτημα σε μελλοντικη υδροψυξη, ειτε custom, ειτε ετοιμη με διπλο rad και p/p configuration.<br>

2)το 600t "φαινεται"(τονιζω το φαινεται) να ειναι λιγοτερο στιβαρο λογω του πλαστικου?????<br>

3) εχει μαλλον καλυτερο fan controller αλλα δε με απασχολει οποτε το προσπερναω<br>

4) εχει μεγαλυτερο χωρο πισω απο τη mobo αλλα οκ το 650 εχει αρκετο για να κανω τη δουλεια μου ανετα με βαση το υπαρχον hardware.<br>

5)απο την αλλη τα μπλε led fans που θα παρω πιστευω θα δενουν πιο ομορφα με το λευκο του 600t δινοντας ωραιοτερο οπτικο αποτελεσμα<br>

6) το 650d εχει μια παραπανω θυρα usb 3.0<br>

7) εδω θελω τη γνωμη σας αν γνωριζετε, καθως διαβαζω πως το 650 εχει καλυτερο airflow λογω του σχηματος του μιας και το 600t ειναι λιγο πιο μακροστενο<br><br>

Ναι το θεμα μου κατεληξε σε 650d vs 600t....το ξερω. :P<br><br>

Δωστε καμια ιδεα μπας και αποφασισω.η αν εχετε να τονισετε κατι που δεν εχει παρει το ματι μου συγκριτικα με τα δυο κουτια παρακαλω....

κοιταξε να δεις...

εσωτερικα στο τι χωρανε τα συγκεκριμενα κουτια ειναι σχεδον ιδια..

διαφορες επιπλεον απο αυτες που ανεφερες ειναι το hotswap...

απο κει και περα ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...