Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Corsair Obsidian 650d-Συγκριση με 600T


sarpan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@sobi1984 Εχεις δικιο.δεν το προσεξα το καλωδιο οποτε ειναι οντως ριψοκινδυνο.

 

Τωρα στο αλλο θεμα γνωριζει κανενας αν υπαρχει το 600Τ σε καποιο μαγαζι ανοιχτο να του ριξω μια ματια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@sobi1984 Εχεις δικιο.δεν το προσεξα το καλωδιο οποτε ειναι οντως ριψοκινδυνο.

 

Τωρα στο αλλο θεμα γνωριζει κανενας αν υπαρχει το 600Τ σε καποιο μαγαζι ανοιχτο να του ριξω μια ματια?

σε ποια περιοχή είσαι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@sobi1984 Εχεις δικιο.δεν το προσεξα το καλωδιο οποτε ειναι οντως ριψοκινδυνο.

 

Τωρα στο αλλο θεμα γνωριζει κανενας αν υπαρχει το 600Τ σε καποιο μαγαζι ανοιχτο να του ριξω μια ματια?

σε ποια περιοχή είσαι;;
Φιλε τελικα το αγορασα.ευχαριστω anyway
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες μας και τις εντυπωσεις σου!

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

 

 

Doc εχεις δικιο αλλα χθες δεν ειχα χρονο.

 

 Λοιπον ξεκιναω με τα θετικα.Τελικα ειναι πιο ομορφο το ασπρο απο κοντα.Μεγαλο,επιβλητικο και πιο στιβαρο απ'οτι το περιμενα.

Μεσα εχει απλετο χωρο.Ολα εγκαταστηκαν πολυ ευκολα.Μεγαλος χωρος πισω απο τη μητρικη για cable management(αν και τα εβαλε προχειρα εκλεισε ανετα).Φιλτρα για τη σκονη μπροστα και στο τροφοδοτικο.Πολυ καλο επισης το γεγονος οτι εχει να επιλεξεις για το πλαινο, ειτε τζαμακι ειτε ανεμιστηρα.

 Στα αρνητικα τωρα.Θα προτιμουσα 2 θυρες usb 3.0 μπροστα αλλα μικρο το κακο για μενα(δεν εχω καν usb 3.0 σκληρο η φλασακι).Επισης αυτη η πατατα που κανει η Corsair που πρεπει να συνδεσεις το καλωδιο πισω στη μητρικη και οχι πανω της δεν το καταλαβαινω.Αλλα και αυτο λυνεται με καποιον adapter.Επιπλεον θα ηθελα το plexiglass που εχει να ειναι λιγο καλυτερης ποιοτητας ετσι ωστε να μην διαστελλεται/συστελλεται τοσο ευκολα λογω των θερμοκρασιων.Για το τελος εχω να αναφερω οτι οντως ειναι λιγο φασαριοζικο κουτι και σε αυτο ΜΑΛΛΟΝ δεν φταιει τοσο ο ανεμιστηρας αλλα το γεγονος οτι ειναι πολυ κοντα στο grid του κουτιου.Βεβαια μεσω δικου μου controller τον εχω κοντα στο 50% και ειναι σχετικα οκ απο θορυβο(ωστοσο θα προσθεσω αργοτερα καποιον αλλον 20αρη).Για το airflow νομιζω οτι ειναι ικανοποιητικο. Ωστοσο θα περιμενα λιγο καλυτερα πραγματα σε σχεση με το HAF 922 που ειχα πριν αλλα εδω πρεπει να αναφερω οτι στο HAF υπηρχε και ενας πλαινος 20αρης φαν.

 

 Γενικα πιστευω οτι ειναι παρα πολυ καλη επιλογη κουτιου.Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο απο το 650D που σκεφτομουν αλλα αξιζει σιγουρα.Συν του οτι με καποιες προσθηκες-τροποποιησεις μπορει να προσφερει περισσοτερα πραγματα.

 

 

@Doc1355 επειδη ειδα ενα 600t που ειχες φτιαξει το οποιο ειναι Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο θελω να σε ρωτησω δυο πραγματακια.Πιστευεις αξιζει να κοψω το μπροστινο κομματι?Βελτιωνεται ο θορυβος?Για το airflow ειμαι σιγουρος.Επιπλεον ο spectre pro που εχεις πως τα παει απο θορυβο/αποδοση?Αξιζει να τον αγορασω εναντι του Megaflow που εχω τωρα?

Και τελος με την Η100 σε p/p πως τα πηγαινες απο θερμοκρασιες?

 

Άντε ρε με τα τριζιλιστίρια σας.

Να το χαρείς φιλαράκι

 

Φιλε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Doc1355 επειδη ειδα ενα 600t που ειχες φτιαξει το οποιο ειναι Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο θελω να σε ρωτησω δυο πραγματακια.Πιστευεις αξιζει να κοψω το μπροστινο κομματι?Βελτιωνεται ο θορυβος?Για το airflow ειμαι σιγουρος.Επιπλεον ο spectre pro που εχεις πως τα παει απο θορυβο/αποδοση?Αξιζει να τον αγορασω εναντι του Megaflow που εχω τωρα?

Και τελος με την Η100 σε p/p πως τα πηγαινες απο θερμοκρασιες?

 

Καλησπέρα,καταρχάς να σου πω ευχαριστώ για τα καλά λόγια και να σου ευχηθώ να χαρείς το κουτάκι σου! Καλορίζικο :)

 

Στο θέμα του θορύβου μπροστά τώρα..

 

Εκτός από το να κόψεις το μπροστινό mesh υπάρχει και η επιλογή να μετατοπίσεις τον ανεμιστήρα σου ελάχιστα με κάποιους αποστάτες ή washers ώστε να μην έρχεται σε επαφή με το mesh και άρα να μην προκαλείται το όλο θέμα!!! ;)

 

Εγώ δεν έχω τον Pro αλλά τον απλό Spectre και έχω να σου πω ότι εκτός από αποδοτικός είναι και εντελώς αθόρυβος,στον προτείνω με τα χίλια!

Το μόνο θέμα που θα αντιμετωπίσεις είναι ότι επειδή τα σημεία στήριξης του υπάρχουν μόνο από την μία πλευρά και δεν είναι και από τις 2 θα πρέπει να τον στηρίξεις με κάποιο παξιμάδι ή κάτι ανάλογο...Στην φώτο παρακάτω θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

O απλός:

 

LUBF_019_1.jpg

 

 

Και ο Pro ο οποίος έχει τα στηρίγματα και από τις 2 πλευρές:

 

a_bitfenix_200mm_fan_bk.jpg

 

 

 

 

 

Τον Pro δεν τον έχω δουλέψει αλλά από όσο γνωρίζω είναι εξίσου εξαιρετικός!!!

 

Στο θέμα της Η100 τώρα,με τους 4 ανεμιστήρες σε διάταξη Push/Pull και τον 2500k @4.8 με 1.36-1.4v σε μερικές δοκιμές να δω πόσο και πώς παίζει είχα max (under stresss) 85 βαθμούς...το καλοκαίρι όμως :)

 

Σου λέω απλά ένα τυχαίο setup που βλέπω τώρα καθώς τον είχα κυρίως @4.2 με stock ρεύμα και έφτανε max 40-45 σε gaming φάση και γενικά την όποια καθημερινή χρήση έκανα. Και αυτά με τους ανεμιστήρες στο Mid Level της ψύκτρας!

 

 

 

ΕDIT: 

Βέβαια αν θέλεις να σου πω ακριβώς νούμερα θα πρέπει να τελειώσω το Project και να τα δω από τον σκληρό που τα έχω αποθηκευμένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια.Για ανεμιστηρα ετσι κι αλλιως θα δοκιμασω πρωτα τον Megaflow αλλα σε περιπτωση που θα παω σε Bitfenix θα παω στον Pro.Παντως εχω την εντυπωση οτι ακομα και στον Pro να παω που εχει 25mm παχος ο θορυβος θα ειναι μικροτερος απο τον 20mm στοκ.Σε καθε περιπτωση ετσι απο περιεργεια το mesh με τι εργαλεια μπορω να το κοψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια.Για ανεμιστηρα ετσι κι αλλιως θα δοκιμασω πρωτα τον Megaflow αλλα σε περιπτωση που θα παω σε Bitfenix θα παω στον Pro.Παντως εχω την εντυπωση οτι ακομα και στον Pro να παω που εχει 25mm παχος ο θορυβος θα ειναι μικροτερος απο τον 20mm στοκ.Σε καθε περιπτωση ετσι απο περιεργεια το mesh με τι εργαλεια μπορω να το κοψω?

συγκριτικα με τον megaflow σε πραγματικη αποδοση και οχι αναγραφομενη απο τον κατασκευαστη μπορεις να τον βαλεις σε ιδια μοιρα με τον απλο τον spectre  και απο πλευρας θορυβου μαζι με τον spectre pro..

αν θες το ultimate  απο αυτους που κυκλοφορουν ελλαδα και μπαινουν στο κουτι σου πηγαινε κατευθειαν στον spectre pro.. τους δοκιμασα ολους και εκει κατεληξα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αλλαξα κουτι και εβαλα το 600t με σκοπο το συστημα μου να εχει περισσοτερο χωρο για airflow. Δεν εντυπωσιαστικα ομως. Εβαλα το ψυγειο απο μεσα και τους ανεμηστηρες απο πανω ως pull. Μπροστα τον 200αρη που ειχε και πισω τον 120αρη. Οταν μπουταρει το μηχανημα εχω 37cpu-37gpu. Οταν τρεχω παιχνιδι ή streesαρω, οι θερμοκρασιες αρνουνται να πεσουν κρατωντας 40-42cpu και 40gpu.

 

Βγαζω το τζαμι απο το πλαι και βαζω σιτα με τον 200αρη για exhaust. Βαζω και πισω με πατεντα εναν 140αρη enermax. Βαζω και στα 5,25'' bays εναν 120αρη ακομα οποτε συνολο εχω 200αρη μπροστα(int), 120αρη μπροστα πανω(int), 140αρη πισω(exh), 2x120 της H100i (exh) και 200αρη στο πλαι(exh). 

 

Μετα απ'ολα αυτα, διαφορα καμια, επεμενε εκει στους 40-41 βαθμους. Βγαζω μαλι τον πλαινο 200αρη και βαζω τζαμι, παλι διαφορα καμια. Οι θερμοκρασιες ειναι χειροτες απο το 400R και η θερμοκρασια δωματιου εχει ανεβει το πολυ 1 βαθμο συμφωνα με το παραδοσιακο θερμομετρο.

 

Μηπως ο μπροστα 200αρης ειναι λιγο σκαρτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι θερμοκρασιες σου ειναι μια χαρα οπως τις περιγραφεις...

το κουτι ειναι μια χαρα.... το θεμα σου ειναι καθαρα και μονο ψυχολογικο....

εχει ζεστανει ο καιρος και λογικο ειναι να παιρνεις θερμοκρασιες αναλογες με αυτες που περιγραφεις...

τωρα αν θες να παρεις το μεγιστο απο ανεμιστηρα για την προσοψη πας μονο στον spectre pro..

στην θεση σου θα πειραματιζομουν και για διαταξη push pull αν και ειναι λιγο πιο συνθετο στο συγκεκριμενο μηχανημα...

απο κει και περα δεν βρισκω λογο και να βαζεις τον πλαινο διακοσαρι... ειτε σαν exhaust  εισαι σαν intake...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...