Προς το περιεχόμενο

Windows repair πρόβλημα


master1992g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κατάλαβα καλά μου λες να τρέξω(try όχι εγκατάσταση) τα ubuntu τα οποία είναι software και μετά να checkarw με κάποιο πρόγραμμα? Μου ακούγεται πολύ καλή ιδέα αν μπορεί να γίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λ.Σ. είναι, όπως τα windows.

Ναι, να τρέξεις ένα τέτοιο δίσκο για να δεις αν μπορεί να τρέξει λειτουργικό εκτός του σκληρού δίσκου.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα δε θα βρεις διαγνωστικό για το δίσκο σου όμως.

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό.

Γενικά δοκίμασε κάποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα(try) τα ubuntu, βρήκα και τα αρχεία που ήθελα και τα πέρασα σε usb.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί τον 250αρι μου σκληρο δεν τον ανοίγει.

Δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιον από του 2 μου σκληρούς έιχα περασμένα τα windows, στον 500αρι ή τον 250αρι.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για ubuntu να τεσταρω την υγεία των σκληρών μου?

Όταν πατάω να ανοίξει τον 250αρι μου βγάζει error : unable to mount 250gb volume.

 

P.S. To hirens cd το τρέχω σαν boot στην έναρξη του pc?

 

P.S.2. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.... Πραγματικά με έσωσες..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα το κάψεις και θα το τρέξεις όπως το ubuntu.

Έχει ότι εργαλεία χρειάζεσαι για να ελέγξεις τους δίσκους σου όπως είπα παραπάνω και να επιδιορθώσεις τυχόν προβλήματα.

Αν δεν υπήρχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα στον δίσκο δεν υπήρχε μεγάλος φόβος για να χάσεις τα αρχεία σου. 

 

 

Δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιον από του 2 μου σκληρούς έιχα περασμένα τα windows, στον 500αρι ή τον 250αρι.

Πολύ πιθανό στο "C" (ή όποιο δίσκο περιλαμβάνει εκείνο το διαμέρισμα).

Εξάλλου στον δίσκο που βλέπεις από το περιβάλλον linux φαίνεται αν περιέχει αρχεία συστήματος των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα και το hirens cd boot αλλά δεν μπορεί να μπουτάρει το pc. Σκέφτηκα να δοκιμάσω να μπουτάρω με xp και να διαγράψω τα αρχεία του :C . Αξίζει να το δοκιμάσω, θα δουλέψει?

 

P.S. Γνωρίζει κανείς κανένα πρόγραμμα για ubuntu?

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από master1992g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τελικά έλυσα το πρόβλημα μου.

Επειδή μετά από πολύ ψάξιμο στο ιντερνετ δεν βρήκα πουθενά λύση για αυτό το περιστατικό, θα ήθελα να ενημερώσω τον τρόπο με τον οποίο λύθηκε το πρόβλημα.

Αυτό που έκανα ήταν να μπουτάρω με τα win xp τα οποία ήταν και τα μοναδικά που "δούλεψαν" από όσα δοκίμασα για να μπουτάρω(hirens boot pc, win vista, win 7) το pc. Από εκεί έκανα format τους σκληρούς μου. Στην συνέχεια πέρασα τα win 7 . Προφανώς ήταν κάποιος ιός που μου κατέστρεψε τους σκληρούς γιατί στο format αλλά και γενικά το pc αργούσε πάρα πολύ και έκανε έναν θόρυβο σαν να υπερλειτουργούσε. Μετά το format επανήλθαν όλα στο 100% της υγείας τους.

Ευχαριστώ τα παιδιά για την βοήθειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...