Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις-Συμβουλές για Gaming Pc


GrafeioTeleton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας κυριοι

 

Μετά απο χρόνια και στρατούς λέω να ξεκολησω απο τα windows xp και να παιξω επιτελους κανα Battlefield και GΤΑ 4 που εχω αγορασει και καθονται.Πάμε στο ζουμί.

 

Ποσό:650 ευρω και μπορούμε να παίξουμε κανα 20αρικο +/- (Value for money η αρχή μας)

 

Έχουμε περιφερειακά και μια Οθόνη Led TV 32(LG 32Le5300, 1920x1080, 100Hz)

 

Θεσσαλονίκη και Αθήνα με βολευει (βολευει visionstudio).Κομματια/συναργολογουμενο αδιαφορο.(όσο λιγότερος κόπος τόσο πιο καλά)

 

Τι θέλουμε?Να μπορω να παιξω αξιοπρεπως τα αναφερόντα παιχνιδια και το Φθινοπωρο που θα βγει το Battlefield 4 να μην τρωει σκαλοματα με 1920x1080 εστω και medium.(Ετσι την εφαγα με το Gta 4 και το τρωει η σκονη).Επιπλέον έτσι όπως βλέπω ταινία στο Bluray και το ευχαριστιέμαι να το κάνω και με το PC.

 

Χωρις να σας κουραζω και διαβαζοντας και αλλα ποστ ψιλοεχω καταληξει εδω 

 

Kουτι                         Thermaltake Verca G2                                                           50,72

Mάνα                        Asrock Socket AM3+ 970 Extreme3 GLan Audio Raid            76,19

Επεξεργαστης          Αthlon FX 6300+                                                                   137,88

Μνήμη                      Kingston Hyper X 10th Anniversary Series

                                 8GB DDR3 1600MHz (Kit 2 x 4096)                                        59,58

Κάρτα γραφικών       Ati Radeon HD 7870XT (saphire)                                           250.29

Σκληρος 1                Samsung SSD 120 GB 840 Series                                           94,65

Σκληρος 2                ..................

Τροφοδοτικο            ..................

 

                                                                                                         Συνολο 669.38 Ευρώ

 

Aπο την  4χρονη μπακατέλα μου έχω ενα Τροφοδοτικο  Enermax NoiseTaker ΙΙ 600w Link.png Site: http://www.silentpcreview.com/article610-page1.html">Enermax με το οποίο ποτε μου δεν είχα παράπονο ομως δεν ξέρω αν ταιριάζει με το σύστημα (watt,καλωδια,τα φτύσει νωρίς....)

 

Επιπλεον έχω κατι σκληρούς δίσκους (που κλωτσάνε) αλλά έχω δανειστεί ένα 3ΤΒ εξωτερικό απο την δουλειά και έτσι με το δώρο του πάσχα ίσως πάρω κανα εσωτερικό 1ΤΒ

 

Aα έχουμε και dvd-rom απο φίλο insomniac

 

Καταλήγοντας.

Κολλάνε αυτα που σκέφτομαι με αυτα που έχω-θέλω (τροφοδοτικο,απαιτήσεις gamer,σύνθεση)?

Τι μπορώ να κάνω μελλοντικά η τώρα για να αξιοποιησω πλήρως το σύστημα και να εξοικονομήσω απο την τσέπη μου

Κάθε άποψη,σχόλια,προτάσεις,αρνητικές κριτικές δεκτές 

 

Y.Γ. Αυτό το upgrade kit για τους SSD τι κολπο είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή είναι η σύνθεση σου. Το τροφοδοτικο που έχεις είναι πολυ καλο και εννοειται δεν τίθεται θέμα συμβατοτητας, 

 

Απο εκει και περα αν μπορεις καλο θα ήταν να διαθέσεις άλλα 30Ε και να πας στον 8320 αντι του 6300,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το συστημα. Δεν εχω να πω κατι παραπανω απο αυτα που ειπε ο WalkerSW. Το upgrade kit περιλαμβανει 3.5" bracket για την τοποθετηση του ssd στο κουτι. Δεν νομιζω να εχεις θεμα εσυ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα αυτή τη μητρική -> http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25272&cat=3&sub=374&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

Είναι λίγο καλύτερη λόγο:

 

+ 1 έτος εγγύησης (3 χρόνια)

+ καλύτερο σύστημα ψύξης (northbridge-southbridge)

+ λίγο καλύτερο σύστημα κυκλωμάτων

- λίγο πιο ακριβή

 

Πάντως εάν δεν θες να κάνεις αυτή την αλλαγή,και αυτή που έχεις επιλέξει είναι διαμάντι για τα λεφτά της (στο λέω από προσωπική εμπειρία,την έχω στο σύστημά μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις..

Αλλα στην πράξη

1) Θα υπάρχει διαφορά τωρινά η μελλοντικά σε gaming ανάμεσα στον FX6300 και τον 8320 ώστε να αξίζουν τα 30ευρώ παραπάνω (σε benchmark παρατηρω οτι δεν διαφερουν σημαντικα)

2)Για την Gigabyte motherboard θα έχω καποια διαφορά σε overclocking η crossfire?

 

Tnx for your time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στο κοντινό μέλλον όσο περισσότεροι πυρήνες, τόσο το καλύτερο στο gaming. Έτσι τουλάχιστον δείχνουν οι τρέχουσες τάσεις. Οπότε, αναλόγως της τσέπης σου πράττεις.

 

2. Η Gigabyte υπερέχει ξεκάθαρα σε αυτά τα δύο έναντι της Asrock. Ισχύουν στο ακέραιο, όλα όσα παρέθεσε παραπάνω ο zapermania. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύγχρονες μηχανές γραφικών όπως cryengine 3,frostbite 2 (και η 3 θα συνεχίσει κάτι ανάλογο λογικά) δείχνουν να αξιοποιούν τα πολλά νήματα,καθώς και το καθαρό dx11 λόγω multithreaded rendering.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

68183398.png

 

Σύνολο 715 ευρώ

 

Θα σας ακούσω λοιπόν για τις επιλογές σας

Να Φεύγει??

 

Υ.Γ.  Το τροφοτικο έχει 2 ανεμιστήρες εκ τον οποίο ο ένας βρίσκεται στην κάτω πλευρά του.

Η θέση του τροφοδοτικου είναι στην κάτω πλευρά του κουτιού.Θα υπάρχει πρόβλημα???Το κουτί έχει κατι ψευτοποδαράκια που το σηκώνει λίγο απο το εδαφος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το βλέπω το συστηματάκι σου.Αποψή μου,στείλε παραγγελία.Με το τροφοδοτικό και το κουτί δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα πιστεύω.Ποιο τροφοδοτικό έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεντώσει στα καλώδια η να του τράβηξα κανά σκαμπίλι?.  :-D

Δεν μου είχε βγάλει κάνα πρόβλημα ποτέ..Κάτι σκαλώματα τρώει τώρα αλλα πιστεύω είναι η Sound Audigy κάρτα(ναι έχω ακόμα αυτή) και ο ένας σκληρός που κωλάει.(πιστεύω απο την φύση του και όχι απο τίποτα τάσεις)

Δεν μου είπατε.Το φθινώπορο θα καταρίεμαι το pc στο Battlefield 4 η θα το παλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον σκληρό τρέξε ένα hd sentinel να δεις τι παίζει με θερμοκρασίες,bad sectors etc.Για το τροφοδοτικό ελπίζω να είναι όλα οκ και να μην σου βγάλει κανένα πρόβλημα γιατί και η κάρτα γραφικών μην φανταστείς ότι είναι και καμία μικρούλα...Δοκίμασε το τροφοδοτικό και σιγουρέψου πως όλα είναι οκ γιατί είναι κρίμα να χαλάσεις (χτύπα ξύλο) σύστημα 700 ευρώ για ένα 50αρικό (που κάνει ένα αξιόλογο τροφοδοτικό που σου ταιριάζει)

 

Άνετα θα παίζεις bf 4,μην αγχώνεσαι.Όλα στο full στην 32αρα σου (σε βολεύει καθόλου για καθημερινή χρήση?λόγω ppi ρωτάω) Άλλωστε μέχρι να ωριμάσει και να γίνει σωστό θέλει κάνα 6 μηνο κυκλοφορίας (μην πω και παραπάνω) μέχρι βρεθούν και να βγουν τα τρελά πρώτα bugs....να βγάλει και κανα σωστό οδηγό η amd (ομοίως και η nvidia,αν και μπορώ να πω πως στις τελευταίες 2  γενιές και των δυο κατασκευαστών έχουν γίνει πολύ καλά βήματα προόδου στους οδηγούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...