Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με οθόνη Dell U2311H


Dr.MikeD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την συγκεκριμένη οθόνη είναι ότι βγάζει μήνυμα "No VGA Cable".

Ηταν συνδεδεμένη με pc. Φεύγει από την οθόνη με Vga και πήγαινε στον πύργο με adapter DVi->VGA, το μήνυμα που παίρνω είναι το παραπάνω (Είναι σε λειτουργία ο υπολογιστής).

Σύνδεσα με DVI, η οθόνη παραμένει σε Sleep mode και δεν ξεκιινάει. Επόμενο βήμα είναι να βγάλω ότι καλώδιο υπάρχει - έμεινε μόνο τροφοδοσία- και συνεχίζει να βγάζει "No VGA Cable", απ τις επιλογές - κουμπιά στα δεξιά δεν με βγάζει στο μενού, παρά μόνο μου δίνει την δυνατότητα για input device.

 

Η αλήθεια είναι ότι όταν έβαχζα το pc σε sleep mode και έκανα επανακίνηση, έβγαζε το μύνημα πάλι, αλλά με κούνημα καλωδίου (πίσω από την οθόνη) και αναμονή λίγωων λεπτών, η οθόνη λειτουργούσε. Τι μπορεί να συμβαίνει, έχω σπάσει το κεφάλι μου όλη ημέρα να το βρώ. Είμαι εκτός εγγύησης , την έχω  2 χρόνια +.

 

Κάποια ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την συγκεκριμένη οθόνη είναι ότι βγάζει μήνυμα "No VGA Cable".

Ηταν συνδεδεμένη με pc. Φεύγει από την οθόνη με Vga και πήγαινε στον πύργο με adapter DVi->VGA, το μήνυμα που παίρνω είναι το παραπάνω (Είναι σε λειτουργία ο υπολογιστής).

Σύνδεσα με DVI, η οθόνη παραμένει σε Sleep mode και δεν ξεκιινάει. Επόμενο βήμα είναι να βγάλω ότι καλώδιο υπάρχει - έμεινε μόνο τροφοδοσία- και συνεχίζει να βγάζει "No VGA Cable", απ τις επιλογές - κουμπιά στα δεξιά δεν με βγάζει στο μενού, παρά μόνο μου δίνει την δυνατότητα για input device.

 

Η αλήθεια είναι ότι όταν έβαχζα το pc σε sleep mode και έκανα επανακίνηση, έβγαζε το μύνημα πάλι, αλλά με κούνημα καλωδίου (πίσω από την οθόνη) και αναμονή λίγωων λεπτών, η οθόνη λειτουργούσε. Τι μπορεί να συμβαίνει, έχω σπάσει το κεφάλι μου όλη ημέρα να το βρώ. Είμαι εκτός εγγύησης , την έχω  2 χρόνια +.

 

Κάποια ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μηπως η υποδοχη της οπου δεχεται το καλωδιο εχει καποιο θεματακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τι θέμα; Το καλώδιο που φεύγει και πάει στην οθόνη δοκιμάστηκε στο laptop και παίζει κανονικά. Εκτός και αν υπάρχει κάποιο θέμα με την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε με απευθείας καλώδιο DVI και άλλαξε την επιλογή των inputs της Dell από το OSD της...

 Το είχα κάνει, όπως και τώρα :" Message Entering power safe mode", και κίτρινο φώς στο κουμπί της οθόνης. Πατάω κουμπία, αλλά μάταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η Dell έχει 3 χρόνια εγγύηση παρεπιπτόντως...

 

αν μπορείς πήγαινε την οθόνη σε κάνα γνωστό για να testάρεις το dvi port...

 

ποια κάρτα γραφικών έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσα την Dell με διαφορετικό πύργο και λειτουργεί κανονικά, επόμενο βήμα ήταν να συνδέσω τον δικο μου πύργο με διαφορετική οθόνη. Η συγκεκριμένη είναι Samsung με υποδοχή vga / HDMI.  Με επιλογές "analog", "Digital" δεν δείχνει τίποτα. Συμπαιρένω ότι κλάταρε η κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πως είχαν τα πράγματα.. Υπήρχε κάποια εμπλοκή με την ram και αποτέλεσμα αυτού να μην "βλέπει" την οθόνη. Μετά από καθαρισμό και αλλαγή στην θέση της, τελικά καταφέρε και λειτούργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...