Προς το περιεχόμενο

θερμοκρασία AMD FX-8350;


mindsir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες να σας κάνω μια ερώτηση και εγώ ?

Έχω τον 8350 με την asrock fx990 extreme4 kai cooler την xigmatek gaia.

Η θερμοκρασία που μου δείχνει το AMD overdrive είναι απο 12,9 μέχρι 14,5 και η θερμοκρασία που μου δείχνει το CPUID μαζί με το ASROCK EXTREME TUNING UTILITY είναι στους 38 ..!!?!!

1) Λίγο κουλό δεν το ακούτε ? :blink:

2) ποια θερμοκρασία να λάβω ως σωστή ?

3) ποια είναι η θερμοκρασία που θα πρέπει να είναι στον 8350 (χωρίς overclock) με αυτήν την ψύκτρα και κουτί το Thermaltake Chaser MK-I ?

4) μήπως άρχισα να γερνάω και μου φταίνε τα πάντα ??? :-(

 

Sorry αλλά δεν έχω σχετική εμπειρία και διαβάζοντας δεξιά-αριστερά να γράφουν για τρελές θερμοκρασίες του στύλ ... "εγώ με extreme overclock η θερμοκρασία μου είναι καρφωμένη στους 29" !!! :( ..αρχίζω να αρρωσταίνω . :cry:

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 38 να παρεις για σωστη, το ιδιο θεμα εχω και εγω.. Η ψυκτρα σου λογικα αποδιδει σαν το a50(περιπου ιδια κατηγορια τιμης) του AiWaaa και θα επρεπε λογικα να εχεις παρομοιες επιδοσεις. Εγω με καλυτερο cooler παντως και εχω αρκετα χειροτερες οποτε δες και εσυ τι παιζει με παστα και airflow δεν μπορω να σου πω κατι αλλο. Ισως ειναι και το κομματι που πεφτεις αλλα και εμενα μου κανουν εντυπωση αυτα τα χαμηλα temps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 38 να παρεις για σωστη, το ιδιο θεμα εχω και εγω.. Η ψυκτρα σου λογικα αποδιδει σαν το a50(περιπου ιδια κατηγορια τιμης) του AiWaaa και θα επρεπε λογικα να εχεις παρομοιες επιδοσεις. Εγω με καλυτερο cooler παντως και εχω αρκετα χειροτερες οποτε δες και εσυ τι παιζει με παστα και airflow δεν μπορω να σου πω κατι αλλο. Ισως ειναι και το κομματι που πεφτεις αλλα και εμενα μου κανουν εντυπωση αυτα τα χαμηλα temps.

Πάστα έβαλα πριν απο 3 μέρες την artic silver5.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μας δείχνει την σωστή θερμοκρασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω την ιδια εβαλα προσφατα, δες μηπως σου επεσε παραπανω η δεν πατησε καλα η ψυκτρα. Σωστη θερμοκρασια απο το utility της motherboard σου λογικα θα ειναι το πιο αξιοπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ με τον ίδιο επεξεργαστή, πάστα arctic cooling mx-4 και την xigmatek aegir είμαι σε κανονική χρήση στους 29 βαθμούς. (να συμπληρώσω ότι οι ανεμιστήρες είναι ρυθμισμένοι να τρέχουν στις μισές στροφές).

http://img688.imageshack.us/img688/2029/20130102183614.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως είναι αυτό που λέει ο

 

Πάντως η artic θέλει κάποιες μέρες για να στρώσει. Bγάμε μια φωτό να δω το εστερικό του κουτιού σου τι γίνεται με καλώδια κτλ

ίσως να είναι αυτό που λές οτι θέλει μερικές μέρες. Όταν μπορέσω θα το βγάλω φωτό, αν και σε γενικές γραμμές έχει καλό airflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την 38 να παρεις για σωστη, το ιδιο θεμα εχω και εγω.. Η ψυκτρα σου λογικα αποδιδει σαν το a50(περιπου ιδια κατηγορια τιμης) του AiWaaa και θα επρεπε λογικα να εχεις παρομοιες επιδοσεις. Εγω με καλυτερο cooler παντως και εχω αρκετα χειροτερες οποτε δες και εσυ τι παιζει με παστα και airflow δεν μπορω να σου πω κατι αλλο. Ισως ειναι και το κομματι που πεφτεις αλλα και εμενα μου κανουν εντυπωση αυτα τα χαμηλα temps.

Δεν καταφερα να βρω ενα αρθρακι απο στελεχος της amd που ξεκαθαριζε το ζητημα των θερμοκρασιων αλλα μπορω να κανω μια περιληψη.

Οι θερμοκρασια των επεξεργαστων υπολογιζεται απο εναν αλγοριθμο που εχει ως βαση την θερμοκρασια του socket. Ο αλγοριθμος κατω απο τους 45C δεν καταγραφει την σωστη θερμοκρασια που ειναι και παραλογη (10-15C) σε σχεση με την θερμοκρασια περιβαλλοντος. Απο τους 45C και πανω ομως εχει μια πολυ καλη προσεγγιση της θερμοκρασιας του chip. Αρα μεχρι τους 45 σημειωνουμε ως iddle θερμοκρασιες τις τιμες που παιρνουμε απο το socket, και απο τους 45 και πανω τις θερμοκρασιες load του cpu.

Σημειωση: Ως θερμοκρασια cpu θεωρουμε οποιαδηποτε μετρηση εμφανιζεται ως core-temp σε διαφορα προγραμματα ή package-temp στο hwmonitor (ή core-temps αναλογα την εκδοση). Η θερμοκρασια του socket εμφανιζεται με διαφορετικα ονοματα αναλογα την μητρικη, τον επεξεργαστη και το προγραμμα. Για παραδειγμα στο hwmonitor το socket-temp το διαβαζω απο το TMPIN02 με μητρικη την 970a-ud3 και γνωριζω οτι ειναι αυτο επειδη εχει διακυμανσεις συμφωνες με το φορτο και την package-temp του cpu.

 

Ολα αυτα τα εμαθα ψαχνωντας να βρω γιατι η μητρικη μου σε load φτανει τους 40-42C που θεωρητικα ειναι αρκετοι για θερμοκρασια συστηματος. Κατεληξα στο οτι μαλλον δεν ειναι κατι ανησυχητικο, η μετρηση γινεται στο southbridge το οποιο καπελωνει η gpu ολοκληρωτικα και για το southbridge οι 40C ειναι απολυτα λειτουργικοι. Αν εχει κανεις παρομοιο spec με το δικο μου και εχει παρατηρησει κατι αντιστοιχο θα του ημουν ευγνωμων αν μου εστελνε private.

 

Edit: Με λιγο ψαξιμο ακομα μπορει να ειναι και στο northbridge τα 40-42C

Επεξ/σία από Ashmadia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά δεν έχω σχετική εμπειρία και διαβάζοντας δεξιά-αριστερά να γράφουν για τρελές θερμοκρασίες του στύλ ... "εγώ με extreme overclock η θερμοκρασία μου είναι καρφωμένη στους 29" !!! :( ..αρχίζω να αρρωσταίνω . :cry:

δεν χρειαζεται να αρρωσταινεις μιας και ενα μεγαλο ποσοστο χρηστων που λενε οτι εχουν 28 βαθμους (ειτε κλοκαρισμενοι ειτε οχι)

κοιτανε τις θερμοκρασιες μεσω hwmonitor & coretemp.. απο προσωπικη εμπειρια εχω καταληξει οτι δεν παιζουν να ειναι αληθινες μιας και τα πραγματα στα συγκεκριμενα προγραμματα γινονται μπαχαλο οσο αφορα την ενδειξη θερμοκρασιων στους amd..  παντα θα κοιτας τις θερμοκρασιες για να εισαι σιγουρος απο ο προγραμμα που δινει η εταιρεια της μητρικης που εχει απευθειας ενδειξη απο το bios.

 

asrock- extreme tuner

asus - live monitor _sensors

και παει λεγοντας...

 

της κοπελας μου το συστημα αποτελειται απο εναν Α10-5800Κ και το coretemp  δειχνει σαν ενδειξη 6-10 βαθμους... που σε ψυγειο μεσα να το ειχα το μηχανημα τετοιες θερμοκρασιες δεν θα εβλεπα...

γενικα ειναι ενα bug  το οποιο πρεπει να το αποδεχτεις και πρεπει επισης να βρεις τον καταλληλοτερο τροπο για να το ελεγχεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να αρρωσταινεις μιας και ενα μεγαλο ποσοστο χρηστων που λενε οτι εχουν 28 βαθμους (ειτε κλοκαρισμενοι ειτε οχι)

κοιτανε τις θερμοκρασιες μεσω hwmonitor & coretemp.. απο προσωπικη εμπειρια εχω καταληξει οτι δεν παιζουν να ειναι αληθινες μιας και τα πραγματα στα συγκεκριμενα προγραμματα γινονται μπαχαλο οσο αφορα την ενδειξη θερμοκρασιων στους amd..  παντα θα κοιτας τις θερμοκρασιες για να εισαι σιγουρος απο ο προγραμμα που δινει η εταιρεια της μητρικης που εχει απευθειας ενδειξη απο το bios.

 

asrock- extreme tuner

asus - live monitor _sensors

και παει λεγοντας...

 

της κοπελας μου το συστημα αποτελειται απο εναν Α10-5800Κ και το coretemp  δειχνει σαν ενδειξη 6-10 βαθμους... που σε ψυγειο μεσα να το ειχα το μηχανημα τετοιες θερμοκρασιες δεν θα εβλεπα...

γενικα ειναι ενα bug  το οποιο πρεπει να το αποδεχτεις και πρεπει επισης να βρεις τον καταλληλοτερο τροπο για να το ελεγχεις ..

αρα να εμπιστευτουμε το easytune6 που βγαζει παρομοια νουμερα..? το εγραψα πιο πανω.

Iddle: Σωστη ενδειξη= socket temp

Load: Σωστη ενδειξη= core-temp (και το socket temp ειναι σημαντικο αλλα το core-temp αναφερεται και στο οριο των 65C που κανουν shutdown οι amd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα shutdown δεν κανουν.. κινδυνευεις αν δεν το παρεις χαμπαρι και παιζεις στις θεμοκρασιες αυτες για καιρο να παρεις το cpu  στο χερι... το ιδιο δλδ αν δωσεις πανω απο 1.5vcore ..

ο καθενας  για να εχει σωστη ενημερωση για την θερμοκρασια μπορει να ψαχτει με το οτιδηποτε...

αυτο που λες για το easy tune  δεν το καταλαβα.... (δεν το εχω δουλεψει ) παροτι περασε μια ud5  απο τα χερια μου....

στα αλλα δυο που ανεφερα παραπανω asrock / asus  ισχυουν αυτα που ειπα μιας και τα εχω δουλεψει και τα εχω παρατηρησει για καιρο... και εκει οι θερμοκρασιες που δειχνουν ολα τα προγραμματα που προανεφερα ειναι απλα τελειως αναληθης σε εξωφρενικο σημειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει συμπέρασμα σχετικά με τις θερμοκρασίες. H AMD λέει οτι το core-temp είναι ένας σένσορας για όλα τα cores ο οποίος δεν είναι εύστοχος. Το CPU TEMP στο bios των mainboard είναι πραγματικά οτι να 'ναι, μπορεί να βλέπεις +20 C απο το core temp σε full load και σε άλλη μητρική με τον ίδιο cpu σε full load 40 C, παίζει ρόλο η κάθε μητρική και που βρίσκεται ο σένσορας. Άμα είσαι στο όριο από θερμοκράσιες/μητρική/ψύξη δεν θα το καταλάβεις από τα temps που μάλλον θα 'ναι λάθος αλλά απο το throttling / shutdown άμα φτάσεις στο όριο τα vrm / cpu.

 

Και με 1.5V δεν παθαίνουν degration τέτοιο όσο οι Intel CPU. Έχω γνώστο με 1.55Volt 3.5 χρόνια τώρα (Phenom II 820 C2) στα 3.8GHz. Ο Ε6400 που 'χα το πάθε πολύ πιο γρήγορα, ένας E5200 έχει αρχίσει και γερνάει. Με 1,5vcore μάλλον την μητρική θα πάρει στα χέρια άμα είναι κάποια με αδύναμα VRM. Με 1,5Volt στα 3,9GHz περίπου ένας Deneb C2 τράβουσε ~180watt μόνος του. Οι FX μπορούν να φτάσουν πολύ παραπάνω με overclocking, ίσως δε και 250-300Watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει συμπέρασμα σχετικά με τις θερμοκρασίες. H AMD λέει οτι το core-temp είναι ένας σένσορας για όλα τα cores ο οποίος δεν είναι εύστοχος. Το CPU TEMP στο bios των mainboard είναι πραγματικά οτι να 'ναι, μπορεί να βλέπεις +20 C απο το core temp σε full load και σε άλλη μητρική με τον ίδιο cpu σε full load 40 C, παίζει ρόλο η κάθε μητρική και που βρίσκεται ο σένσορας. Άμα είσαι στο όριο από θερμοκράσιες/μητρική/ψύξη δεν θα το καταλάβεις από τα temps που μάλλον θα 'ναι λάθος αλλά απο το throttling / shutdown άμα φτάσεις στο όριο τα vrm / cpu.

αυτο μπορει και να ισχυει αλλα  ειναι ελαχιστες οι φορες οπου το biow δινει λαθος ενδειξη συγκριτικα με αυτες των προγραμματων που βασιζονται στους σενσορες ....

δεν γινεται λοιπον στα windows το ης μονιτορ να δειχνει package 17 βαθμους idle  με θερμοκρασια δωματιου 20-23 και στο ΒΙΟS η ενδειξη να ειναι 28-30.. πoια ειναι πιο νορμαλ και ποια εμπιστευεσαι περισσοτερο και εχεις σαν μπουσουλα..?

 

πολλες μητρικες (asus) δειχνουν temps  μεγαλα στο bios (45-48 βαθμους) αλλα στο bios δεν ειναι σε idle κατασταση το συστημα... εχει αναφερθει πολλακις στο overclock.net  το συγκεκριμενο και εχει παρατηρηθει σε αρκετα συστηματα ελληνικα τα οποια εχουν asus μητρικες. (formula , sabertooth , m5a99x evo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...