Προς το περιεχόμενο

Gaming PC .


stelol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα ειναι να εχουμε το WoW για benchmark,κλαφτα δεινοσ Σουλειμαν. Ένα απλό παράδειγμα είναι αλλά τυχαίνει να μιλάμε για ένα από τα αντιπροσωπευτικότερα mmo που αφορούν κυρίως τον φίλο.

Στο θεμα μας.

Οπως ειπα σε αλλο τοπικ,ο 3570Κ ειναι καλυτερος απο τον 8350 στα games,αλλα για 2-3 fps μονο. Δεν είναι για 2,3 fps μόνο. Σε πολλές περιπτώσεις είναι αρκετά παπραπάνω. Το κάτα πόσο γίνονται πάντα αντιληπτά είναι άλλη κουβέντα. Και ερωτω:

Αξιζει να πας σε ψοφιο σοκετ για 2-3 fps,oταν στο ανταγωνιστικο socket η επομενη γενια θα εχει +30% καλυτερες επιδοσεις απο την προηγουμενη γενια? Δλδ να πάρει τώρα επεξεργαστή και να ξαναπάρει? Γιατί να το κάνει αυτό? Δεν έχει λογική κάτι τέτοιο και προφανώς δεν υπηρετεί το περιβόητο value for money που υποκριτικά προτάσσεται.

Ισαξια ειναι τα 2 cpu στην ουσια φιλε,οποιο και να παρεις το ιδιο ευχαριστημενος θα μεινεις.Απλα αυτην την περιοδο ο 8350 συμφερει περισσοτερο. Ισάξια δεν είναι ούτε στις καθεαυτό επιδόσεις ούτε στα παρελκόμενα της πλατφόρμας. Μπορεί σε 2,3 χρόνια που θα αλλάξει gpu, το pci-e 3 να έχει όντως διαφορά. Ε με την amd δεν έχει pci-e 3.0. Μπορεί να θέλει να κάνει raid με ssd. Με amd δεν θα έχει trim. κτλ κτλ

Δεν χρειάζεται να γίνει αναφορά σε κατανάλωση μεταξύ των 2 cpu, ο 8350 καταναλώνει σχεδόν τα διπλάσια.

 

Υπάρχει επιχείρημα υπερ του 8350 αλλά δεν είναι λογικό, είναι ψυχολογικό: Με 3570κ θα έχει "παλιό" σόκετ.

Η αλήθεια είναι ότι κάποιος που αποφασίζει να ασχοληθεί με τα pc, πρέπει να τα λύνει εξαρχής αυτά αν θέλει την ησυχία του. Το hardware συνέχεια θα παλιώνει και πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο.

 

Δεν έχω να πω κάτι άλλο γενικά και κακώς παρενέβην μάλλον εξαρχής. Αυτά τα θέματα θα έπρεπε να είναι αυτονόητα αλλά για πολλούς λόγους, άσχετους με την τεχνολογία και τους επεξεργαστές, δυστυχώς δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αμα ειναι να εχουμε το WoW για benchmark,κλαφτα δεινοσ Σουλειμαν.

Στο θεμα μας.

Οπως ειπα σε αλλο τοπικ,ο 3570Κ ειναι καλυτερος απο τον 8350 στα games,αλλα για 2-3 fps μονο.Και ερωτω:

Αξιζει να πας σε ψοφιο σοκετ για 2-3 fps,oταν στο ανταγωνιστικο socket η επομενη γενια θα εχει +30% καλυτερες επιδοσεις απο την προηγουμενη γενια?

Ισαξια ειναι τα 2 cpu στην ουσια φιλε,οποιο και να παρεις το ιδιο ευχαριστημενος θα μεινεις.Απλα αυτην την περιοδο ο 8350 συμφερει περισσοτερο.

Δηλαδη αν παω σε amd η επομενη γενια θα ειναι δωρεαν?

Το θεμα απ οτι καταλαβα ειναι η συγκριση amd-intel . σε single tasking o 3570k ειναι καλυτερος , γιατι να με ενδιαφερει η επομενη γενια εφοσον η συγκριση αυτη την στιγμη αφορα αυτη τη γενια? Εννοω οτι εαν μιλαμε για επομενη γενια μιλαμε για υποθετικα πραγματα, τωρα θα μου πεις αν παω σε amd θα εχω την επιλογη να κανω upg . Αλλα για να μην σας κουραζω το gaming που με απασχολει ειναι τα Mmorpg. Και δεν πιστευω κρινοντας βαση της ιστοριας οτι σε 4χρονια θα χρειαστω καλυτερο επεξεργαστη για να παιξω τα παιχνιδια της τοτε εποχης (εαν παιζω ακομη). Ευχαριστω απαντες για τις συμβουλες σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oταν στο ανταγωνιστικο socket η επομενη γενια θα εχει +30% καλυτερες επιδοσεις απο την προηγουμενη γενια?

f1vettel  σε χανω... τι εννοεις 30% πανω σε επιδοσεις...?

 

πολυ αισιοδοξο σε βλεπω...

 

δεν ειναι φασολια οι ποσοστιαιες μοναδες για να ανεβαζουμε επεξεργαστικη δυναμη.....

γιατι αν ειναι ετσι τοτε τι θα γινει με τους haswell....?

 

παιδια τωρα μην λεμε χαζα ολη την ωρα... και λογια για να χαιδεψουμε τα αυτακια μας...

τα πραγματα ειναι απλα.....

 

οταν βγουν οι haswell  οι fx παλι πισω θα ειναι....

και αυτα περι 8 πυρηνων κλπ  και τι θα γινει στο μελλον ειναι ακυρες υποθεσεις ....

γιατι εγω σας κανω την εξης ερωτηση... εχετε σκεφτει τι θα γινει αν βγαλει η ιντελ επεξεργαστη με 8 πυρηνες? η οταν παρει αποφαση να ασχοληθει με την δημιουργια 8πυρηνου?

παλι πισω θα ειναι η amd ...

τωρα συζηταμε τι ειναι πιο vfm  και οχι τι ειναι καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν βγαλει η ιντελ 8πυρηνο θα ειναι σαφως πιο δυνατος , το θεμα ειναι οτι δε βγαζει 

 

και σε ρωταω κι εσενα , σε 2-3 χρονια απο σημερα θα εισαι οκ με 4πυρηνο; 

μπορεις αυτο να το πεις με σιγουρια σε καποιον που θα σε ρωτησει για το τι συστημα να παρει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα πω σε κανενα τι να παρει και τι οχι... ποσο μαλλον σε καποιον ο οποιος αλλαζει καθε 5 χρονια συστημα για αυτο το λογο...

τα λεφτα δεν ειναι δικα μου και επισης ο καθε υποψηφιος αγοραστεις δεν εχει μεσα στο κεφαλι του αυτα που σκεφτομαι εγω τωρα πχ που εχω 8320...

σε 2-3 μπορει να το εχουν εγκαταληψει ολοι το χομπυ με σοκετ επεξεργαστες ποτε δεν ξερεις...

τοσα διαβαζουμε καθημερινα...

οσο αφορα το γιατι δεν βγαζει 8 πυρηνο η ιντελ η απαντηση ειναι απλουστατη....

αφου ειναι μπροστα με τον εξαπυρηνο οπου η τιμη του ειναι στο θεο γιατι να βγαλει 8 πυρηνο...να σου πουλαει cpu 1155  σε τιμη μεσαιου μοντελου 2011?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει σε 2-3 χρονια να εχουν βγει και 16πυρηνοι, αυτο δεν σημαινει πως i-5 και i-7 δεν θα επαρκουν με την καταλληλη καρτα γραφικων της εποχης.

 

Παντως παρ ολο που η καρτα γραφικων παιζει τον σοβαροτερο ρολο στα παιχνιδια, ενας ισχυρος επεξεργαστης αναδεικνυει την καρτα. Ειχα core duo 6400 με 6870 για λιγο καιρο και μολις πηγα σε i7 3770 ηταν λες και αγορασα... καινουργια καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης  αν θελεις να παρω το ρισκο να σου πω τι θα προτεινα στον καθημερινο χρηστη που θελει να κανει την δουλεια του , μαλλον προς ιντελ για να εχει και την ασφαλεια μεσα στο μυαλο του οτι εχει κανει το σωστο...για αυτο τον λογο δεν με βλεπεις σχεδον ποτε να κανω προτασεις για hardware.... δεν ξερεις τι εχει ο καθενας μεσα στο κεφαλι του....

εγω θελω triple sli  για 1920χ1080 πχ...η να ειμαι ευχαριστημενος με μια 7870 σε 2560χ..... μονιτορ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

f1vettel  σε χανω... τι εννοεις 30% πανω σε επιδοσεις...?

 

πολυ αισιοδοξο σε βλεπω...

Δεν ειμαι αισιοδοξος.Αυτα δηλωνει με παραδειγματα η AMD.Δες το τοπικ για τους SR.

 

f1vettel, on 01 Apr 2013 - 18:22, said:snapback.png

 

  Δεν είναι για 2,3 fps μόνο. Σε πολλές περιπτώσεις είναι αρκετά παραπάνω. Το κάτα πόσο γίνονται πάντα αντιληπτά είναι άλλη κουβέντα.

 

Που ειναι αρκετα παραπανω?Στο FarCry 2?Στο Skyrim?

Στα τελευταια παιχνιδια(απο οκτωβριο 13-σημερα) οι διαφορες ειναι απο -3 ως 5 fps στα σοβαρα benchmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα δηλωνει...μολις βγουν να δουμε συγκριτικα με τους τοτε ιντελ....

και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε...

μακαρι αλλα το βλεπω δυσκολο...

(εγω θα εχω οφελος γιατι απλα θα αντικαταστησω τον 8320)

αλλα μεταξυ μας ...το να πουλησεις εναν 8120 140 ευρω και να δωσεις αλλα 40 γιατι τοσο ειχε ο 8320 οταν ηρθε δεν πιστευω οτι τα αξιζε...παντα σε καθημερινες χρησεις ενος νορμαλ χρηστη....τωρα για αυτους που καιγονται σε benches η  κανουν καποια πραγματα επαγγελματικα και βγαζουνε λεφτα απο αυτα τοτε και το 1155 δεν κανει για μενα...πας σε 2011 οταν απο αυτο βγαζεις το ψωμι σου.. στα ιδια λεφτα (I7 3820  που ειναι πιο φτηνος απο 3770Κ  και μια x79 ud3 στα 200 ευρω..)



ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη που μπορει να κανω λαθος.....
αλλα του

qsis

το συστημα μια χαρα αντεχει ακομα μετα απο 4-5 χρονια...(λιγο ζεστο αλλα μια χαρα :) )

no offense qsis!!!  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Μπορει σε 2-3 χρονια να εχουν βγει και 16πυρηνοι, αυτο δεν σημαινει πως i-5 και i-7 δεν θα επαρκουν με την καταλληλη καρτα γραφικων της εποχης.

 

Παντως παρ ολο που η καρτα γραφικων παιζει τον σοβαροτερο ρολο στα παιχνιδια, ενας ισχυρος επεξεργαστης αναδεικνυει την καρτα. Ειχα core duo 6400 με 6870 για λιγο καιρο και μολις πηγα σε i7 3770 ηταν λες και αγορασα... καινουργια καρτα.

 

καποτε λεγανε οτι με ενα δυνατο διπυρηνο εισαι οκ και οι 4πυρηνοι ειναι αχρηστοι γιατι δε χρησιμοποιουνται και οι 4 πυρηνες κτλ.. 

 

οι 4πυρηνοι ομως εδω και χρονια εχουν δικαιωσει αυτους που καποτε τους αγορασαν και αντεχουν τοσα χρονια απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκαν

 

σιγουρα βγηκαν πολυ καλυτερα μοντελα με το καιρο, ομως με ενα τετραπυρηνο καποιων ετων κανεις καλα τη δουλεια σου , ενω με τους διπυρηνους δεν παει ετσι 

 

εκει εγκειται ο ολος προβληματισμος μου πανω στο θεμα. ανηκω σε αυτους που αργουν να αλλαξουν το hw τους και οταν αλλαζουν θελουν να παρουν κατι αρκετα καλυτερο 

 

θα φτασω λοιπον μια τετραετια μετα και η ιντελ θα μου πουλαει ακομα 4πυρηνους, ή 6πυρηνους στα 500 ευρω

αυτο ειναι που με χαλαει εμενα 

 

μολις υπαρξει η αναγκη εννοειται οτι θα τρεξει να βγαλει και 8πυρηνους και 16πυρηνους ομως οσο δεν απειλειται εμπορικα (γιατι οι επιδοσεις δε παιζουν και τοσο ρολο στην εμπορικη πορεια ενος προιοντος) θα δινουν επιπλεον τεχνολογια με το σταγονομετρο

 

τελοσπαντων, γενικα συμφωνω με το sobi και ουτε κι εγω θελω να μπω στη διαμαχη intel/amd , ομως επειδη πλησιαζει και ο δικος μου καιρος για αναβαθμιση προβληματιζομαι ως προς το τι πρεπει να κανω

σιγουρα θα περιμενω και οι 2 εταιρειες να βγαλουν τις επομενες γενιες τους και να αποφασισω τοτε  , ομως λιγο πολυ βλεπουμε τι θα συμβει 

 

αλλα του

qsis

το συστημα μια χαρα αντεχει ακομα μετα απο 4-5 χρονια...(λιγο ζεστο αλλα μια χαρα :) )

no offense qsis!!!  :)

σε ποιο συστημα αναφερεσαι;  

 

edit , το δικο μου ; το δικο μου αντεχει και θελω να αντεξει εξισου και το επομενο 

 

οσο για τη ζεστη, δεν ειχα ΠΟΤΕ κανενα προβλημα γιατι απο την αρχη ειχα καλη ψυκτρα 

προβλημα ειχαν οσοι ηταν με τη στοκ ψυξη, επειδη ιντελ εβαλε μια αστεια ψυκτρα για γελια και τσιγκουνευτηκε λιγα gr αλουμινιο

 

 

 

οριστε και θερμοκρασιες και υπ'οψιν οτι ειμαι και +43% o/c 

fzdnsg_zpsac84d7e7.png

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα edit και εβαλα τις temps σε spoiler  :) 

δεν ειναι καθολου ζεστος ειδικα οπως ηταν οι συγχρονοι  i7 , εξηγω γιατι υπαρχει αυτη η πεποιθηση για τους 750/760

λαθος βεβαια της ιντελ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα edit και εβαλα τις temps σε spoiler  :) 

δεν ειναι καθολου ζεστος ειδικα οπως ηταν οι συγχρονοι  i7 , εξηγω γιατι υπαρχει αυτη η πεποιθηση 

repsect!!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

f1vettel  σε χανω... τι εννοεις 30% πανω σε επιδοσεις...?

 

πολυ αισιοδοξο σε βλεπω...

 

δεν ειναι φασολια οι ποσοστιαιες μοναδες για να ανεβαζουμε επεξεργαστικη δυναμη.....

γιατι αν ειναι ετσι τοτε τι θα γινει με τους haswell....?

 

παιδια τωρα μην λεμε χαζα ολη την ωρα... και λογια για να χαιδεψουμε τα αυτακια μας...

τα πραγματα ειναι απλα.....

 

οταν βγουν οι haswell  οι fx παλι πισω θα ειναι....

και αυτα περι 8 πυρηνων κλπ  και τι θα γινει στο μελλον ειναι ακυρες υποθεσεις ....

γιατι εγω σας κανω την εξης ερωτηση... εχετε σκεφτει τι θα γινει αν βγαλει η ιντελ επεξεργαστη με 8 πυρηνες? η οταν παρει αποφαση να ασχοληθει με την δημιουργια 8πυρηνου?

παλι πισω θα ειναι η amd ...

τωρα συζηταμε τι ειναι πιο vfm  και οχι τι ειναι καλυτερο...

Αυτο ακριβως λεω.Οτι ο 3570k για αυτη την στιγμη που μιλαμε δεν ειναι η πιο vfm επιλογη αλλα ειναι ο 8320..Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερος ο fx απο τον 3570k.Ειπα οτι με 55 ευρω λιγοτερα παιρνεις περιπου,περιπου ξαναλεω τις ιδιες επιδοσεις στα games,για την χρηση του TS με λιγα λογια..Αυτο ειπα..

 

@Stelol δεν ειπα οτι θα ειναι δωρεαν η αναβαθμιση.Απλα θα ειναι με λιγοτερα χρηματα.Γιατι στην περιπτωση του am3 θα χρειαστεις να παρεις μονο καινουριο επεξεργαστη και να το βαλεις πανω στο am3 ενω στην περιπτωση του 1155 θα χρειαστεις εκτος απο επεξεργαστη καινουριο να παρεις και μητρικη καινουρια για να μπορεσεις να βαλεις πανω τον επεξεργαστη τον νεο αφου θα υποστηριζεται απο νεο socket

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...