Προς το περιεχόμενο

Καθυστέρηση στην ανάπτυξη του iOS 7.0, εξαιτίας σημαντικών αλλαγών στο UI


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

Τραγικά κατασκευαστικά λάθη στο iPhone 5,

Ποια είναι τα τραγικά κατασκευαστικά λάθη στο 5? Και μη μου πεις πως ...ξεβάφει!

1. Οι πρώτες παρτίδες μαύρων ξεβάφανε ή ακόμα χειρότερα, ήταν ήδη ξεβαμμένες από το εργοστάσιο.

2. Light leak στο Power button.

3. Πρόβλημα στο πάτημα του power button. Πιο συγκεκριμένα έχανε την αίσθηση κλικ και κατ´ επέκταση στην πορεία χρειαζόταν περισσότερη δύναμη.

4. Κάποια εσωτερικά μέρη της κάμερας κάνουν το κινητό "κουδουνίστρα". Κάνουν μεταλλικό ήχο δηλαδή όταν ανακινείς την συσκευή.

5. Το επάνω αριστερό μέρος της συσκευής (κυρίως στα λευκά) το δεν ήταν βιδωμένο σωστά;Μπορούσε να πατηθεί σαν να ήταν κουμπί;

6. Το κουμπί σίγασης μπορεί να μετακινηθεί ελαφρά δεξιά-αριστερά, πράγμα το οποίο δεν υπήρχε σε προηγούμενα iPhones.

 

Anyway,

 

iPhone 5 λευκό έχω και νοιώθω τυχερός που κατασκευαστικά τυχαίνει να έχω σε ορισμένο βαθμό το #4.

 

Αλλά δυστυχώς για συσκευή που κυκλοφορεί στην Ελλάδα από τον Νοέμβρη, τα νούμερα που αφορούν τις συσκευές που έχουν αντικατασταθεί, δείχνουν πως δεν ήταν και το καλύτερο κατασκευαστικά iPhone ever.

 

Οποίος θέλει να κρύβεται πίσω από το δάκτυλό του, ελεύθερος.Δυστυχώς δεν έχω πεισθεί από την, μετά Jobs, Apple ότι κάνει σίγουρα, επαρκώς μελετημένα και με ελάχιστο περιθώριο λάθους βήματα.

 

Θέλω διακαώς να διαψευσθώ γιατί δεν έχω σκοπό να αλλάξω κύρια συσκευή πριν το 2015.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από nikoskon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Συγγνώμη αλλά περιγράφεις προβλήματα που παρουσιάστηκαν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και σε καμία περίπτωση δεν αφορούν το σύνολο της παραγωγής. Προβλήματα παρουσιάζονται πάντα σε όλες τις συσκευές! Τα "τραγικά κατασκευαστικά λάθη" είναι εντελώς άλλο πράγμα!

 

Δεν τα παίρνω ένα ένα όσα έγραψες γιατί προσωπικά τα θεωρώ αστεία! (και δεν αναφέρομαι όπως είπα σε περιπτώσεις που όντως υπήρχε πρόβλημα λόγω αστοχίας κατά την παραγωγή)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παρουσιαστηκαν τοσο ωστε να συζητηθουν ομως με 5-10 κρουσματα δε γινεται τετοια φασαρια πουθενα 

 

Σε 50.000.000 συσκευές, τι αριθμός πιστεύεις πως μπορεί να παρουσιάσει πρόβλημα κατά τη διαδικασία παραγωγής?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι πρώτες παρτίδες μαύρων ξεβάφανε ή ακόμα χειρότερα, ήταν ήδη ξεβαμμένες από το εργοστάσιο.2. Light leak στο Power button.3. Πρόβλημα στο πάτημα του power button. Πιο συγκεκριμένα έχανε την αίσθηση κλικ και κατ´ επέκταση στην πορεία χρειαζόταν περισσότερη δύναμη.4. Κάποια εσωτερικά μέρη της κάμερας κάνουν το κινητό "κουδουνίστρα". Κάνουν μεταλλικό ήχο δηλαδή όταν ανακινείς την συσκευή.5. Το επάνω αριστερό μέρος της συσκευής (κυρίως στα λευκά) το δεν ήταν βιδωμένο σωστά;Μπορούσε να πατηθεί σαν να ήταν κουμπί;6. Το κουμπί σίγασης μπορεί να μετακινηθεί ελαφρά δεξιά-αριστερά, πράγμα το οποίο δεν υπήρχε σε προηγούμενα iPhones.Anyway,iPhone 5 λευκό έχω και νοιώθω τυχερός που κατασκευαστικά τυχαίνει να έχω σε ορισμένο βαθμό το #4.Αλλά δυστυχώς για συσκευή που κυκλοφορεί στην Ελλάδα από τον Νοέμβρη, τα νούμερα που αφορούν τις συσκευές που έχουν αντικατασταθεί, δείχνουν πως δεν ήταν και το καλύτερο κατασκευαστικά iPhone ever.Οποίος θέλει να κρύβεται πίσω από το δάκτυλό του, ελεύθερος.Δυστυχώς δεν έχω πεισθεί από την, μετά Jobs, Apple ότι κάνει σίγουρα, επαρκώς μελετημένα και με ελάχιστο περιθώριο λάθους βήματα.Θέλω διακαώς να διαψευσθώ γιατί δεν έχω σκοπό να αλλάξω κύρια συσκευή πριν το 2015.Sent from my iPhone using Insomnia

Αισθάνομαι πολύ τυχερός ξαφνικά, δεν έχω κανένα από αυτά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε κανένα άλλο iPhone δεν υπήρχε κατασκευαστικό θέμα, τα προαναφερθέντα είναι πολλά, ανεπίτρεπτα και μαζεμένα σε μια συσκευή έστω και για τις πρώτες παρτίδες.

 

Δεν περίμενα οι δυο σας να γράφατε κάτι άλλο.

 

Τεσπα.

Επί του θέματος, περιμένω να δω πόσο καλά ξέρει να "μαγειρεύει" το iOS ο Cook...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε κανένα άλλο iPhone δεν υπήρχε κατασκευαστικό θέμα, τα προαναφερθέντα είναι πολλά, ανεπίτρεπτα και μαζεμένα σε μια συσκευή έστω και για τις πρώτες παρτίδες.

 

Δεν περίμενα οι δυο σας να γράφατε κάτι άλλο.

 

Τεσπα.

Επί του θέματος, περιμένω να δω πόσο καλά ξέρει να "μαγειρεύει" το iOS ο Cook...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Το 4αρι είχε πραγματικό κατασκευαστικό θέμα το λεγόμενο death grip...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όταν σε κανένα άλλο iPhone δεν υπήρχε κατασκευαστικό θέμα, τα προαναφερθέντα είναι πολλά, ανεπίτρεπτα και μαζεμένα σε μια συσκευή έστω και για τις πρώτες παρτίδες.

 

Δεν περίμενα οι δυο σας να γράφατε κάτι άλλο.

 

Τεσπα.

Επί του θέματος, περιμένω να δω πόσο καλά ξέρει να "μαγειρεύει" το iOS ο Cook...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Το 4αρι είχε πραγματικό κατασκευαστικό θέμα το λεγόμενο death grip...

Ενα!Το οποίο και αυτό όπως και στην περιπτωση του 5 διορθώθηκε σε επόμενες παρτίδες και η Apple διέθετε και δωρεάν bumpers χωρίς να παραδεχτεί το κατασκευαστικό αυτό λάθος.Αλλά ειναι 1 και όχι 6.Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε κανένα άλλο iPhone δεν υπήρχε κατασκευαστικό θέμα

Sent from my iPhone using Insomnia

Το θέμα με την κεραία του iPhone 4, το "παίξιμο" του mute button, το home button που δε λειτουργούσε κάποιες φορές, το πίσω γυαλί που ήταν της πλάκας και έσπαγε κ.α., μετράνε; Απλά έχεις μια συγκεκριμένη άποψη (ότι τα μετά S.J. iPhones δεν είναι καλά ή δεν είναι τόσο καλά όσο τα προηγούμενα) και πρέπει οπωσδήποτε να βρεις στοιχεία να τη στηρίξεις. Σαν μερικούς αρχαιολόγους που πρέπει οπωσδήποτε να αποδείξουν κάτι πολύ συγκεκριμένο για μια συγκεκριμένη περιοχή και όποια ευρήματα δεν βοηθούν προς αυτή την κατεύθυνση, τα πετάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με την κεραία του iPhone 4, το "παίξιμο" του mute button, το home button που δε λειτουργούσε κάποιες φορές, μετράνε; Απλά έχεις μια συγκεκριμένη άποψη (ότι τα μετά S.J. iPhones δεν είναι καλά ή δεν είναι τόσο καλά όσο τα προηγούμενα) και πρέπει οπωσδήποτε να βρεις στοιχεία να τη στηρίξεις. Σαν μερικούς αρχαιολόγους που πρέπει οπωσδήποτε να αποδείξουν κάτι πολύ συγκεκριμένο για μια συγκεκριμένη περιοχή και όποια ευρήματα δεν βοηθούν προς αυτή την κατεύθυνση, τα πετάνε.

 

Όχι μωρέ, νταξ... καλά τα δήθεν συγκριτικά παραδείγματα με τους αρχαιολόγους... πλάκα έχουν,

απλά έχει βουήξει όλο το net και είναι η πρώτη φορά που η Arvato εν Ελλάδι είχε "προβλέψει" (γιατί άραγε; ) μεγάλο stock σε bubble phones για άμεση αντικατάσταση των ελαττωματικών iPhone 5 και η πρώτη φορά που οι πάροχοι είχαν δώσει οδηγία στα καταστήματα ακόμα και να προτείνουν στους πελάτες το άνοιγμα επί τόπου της συσκευασίας για οπτικό έλεγχο της συσκευής, ώστε να παίξει DOA με καινούρια συσκευή από το κατάστημα.

 

Αντιλαμβάνομαι πόσο δύσκολο είναι να το παραδεχτείτε, αλλά βρε παιδιά... με μέτρο.

 

Τέσπα. Έχει ήδη, για μια ακόμα φορά, ξεκινήσει η κλασική πλέον αντιπαράθεση με τα γνωστά μέλη.

Αυτά από εμένα, πείτε τα με την ησυχία σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εντάξει, χαλάσανε τα iPhones μετά τον Jobs, το καταλάβαμε. Λες και πρέπει sony και καλά να συμφωνούμε με ό,τι γράφει ο καθένας εδώ μέσα. Υπάρχει ζωή και μετά τη διαφωνία, ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι πρώτες παρτίδες μαύρων ξεβάφανε ή ακόμα χειρότερα, ήταν ήδη ξεβαμμένες από το εργοστάσιο.

2. Light leak στο Power button.

3. Πρόβλημα στο πάτημα του power button. Πιο συγκεκριμένα έχανε την αίσθηση κλικ και κατ´ επέκταση στην πορεία χρειαζόταν περισσότερη δύναμη.

4. Κάποια εσωτερικά μέρη της κάμερας κάνουν το κινητό "κουδουνίστρα". Κάνουν μεταλλικό ήχο δηλαδή όταν ανακινείς την συσκευή.

5. Το επάνω αριστερό μέρος της συσκευής (κυρίως στα λευκά) το δεν ήταν βιδωμένο σωστά;Μπορούσε να πατηθεί σαν να ήταν κουμπί;

6. Το κουμπί σίγασης μπορεί να μετακινηθεί ελαφρά δεξιά-αριστερά, πράγμα το οποίο δεν υπήρχε σε προηγούμενα iPhones.

 

Anyway,

 

iPhone 5 λευκό έχω και νοιώθω τυχερός που κατασκευαστικά τυχαίνει να έχω σε ορισμένο βαθμό το #4.

 

Αλλά δυστυχώς για συσκευή που κυκλοφορεί στην Ελλάδα από τον Νοέμβρη, τα νούμερα που αφορούν τις συσκευές που έχουν αντικατασταθεί, δείχνουν πως δεν ήταν και το καλύτερο κατασκευαστικά iPhone ever.

 

Οποίος θέλει να κρύβεται πίσω από το δάκτυλό του, ελεύθερος.Δυστυχώς δεν έχω πεισθεί από την, μετά Jobs, Apple ότι κάνει σίγουρα, επαρκώς μελετημένα και με ελάχιστο περιθώριο λάθους βήματα.

 

Θέλω διακαώς να διαψευσθώ γιατί δεν έχω σκοπό να αλλάξω κύρια συσκευή πριν το 2015.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

αυτα φιλε μου δεν ειναι προβληματα και κακως τα αναφερεις, ειναι .... απλη λογικη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριως πρόβλημα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι τα γραφικα. Μια τετοια αλλαγη ενδεχομενως να βοηθησει μαρκετιστικα ωστε οι διαφημιστες να το παρουσιασουν ως εξ ολοκληρου νεο,καινοτομο, επαναστατικο προιον με τις γνωστες φλυαριες. το κρίσιμο ωστοσο ειναι να αποκτησει καποιες βασικες λειτουργιες - χαρακτηριστικα ωστε να ανταποκριθει στην εννοια του smartphone οπως αυτη εχει διαμορφωθει τα τελευταια δυο χρονια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...