Προς το περιεχόμενο

Καθυστέρηση στην ανάπτυξη του iOS 7.0, εξαιτίας σημαντικών αλλαγών στο UI


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θετικό ειναι πως παραδεχόμαστε πως στις μέχρι τώρα υλοποιήσεις, τα widgets ...θυσίαζαν το πολυσυζητημένο smoothness! :)

μα ειναι απολυτα φυσικο κατι τετοιο

 

συγκρινουμε τις απλες εικονιτσες (που εχει και στο drawer του android και σε κινητο με 600mhz cpu κυλανε μια χαρα ) με widgets και λεμε οτι το ενα ειναι πιο smooth απο το αλλο; ( αρα και καλυτερο και πιο optimised )

 

ειναι τουλαχιστον λαθος η συγκριση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βγαλει ΞΑΝΑ κατι επαναστατικο η Apple, ωστε να μπορεσει να ξανακερδισει εμας, τους χαμενους οπαδους της (στην τηλεφωνια και tablet παντα...), κι ας ειναι και buggy. Εξ αλλου εχουμε αποδεχτει ηδη τα bugs του Android, και το μηλο εχει αποδειξει πως δεν ειναι της λογικης "if it works, don't fix it"! Μαλλον της αντιθετης λογικης ειναι! Οποτε αναμενω με χαρα κι ανυπομονησια! Παρεμπιπτοντως, εμας μας εχουν στην απ εξω σε αυτο το development. Dev programme iOS7 δε μας δοθηκε ακομα, οποτε ναι, κατι μεγαλο θα παιξει για να το κρατανε τοσο κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς οι αλλαγές θα έχουν να κάνουν γενικά στην όλη φιλοσοφία στησίματος του UI.. Τόσα χρόνια τώρα, το UI είναι ολοιδιο με πάρα πολλούς περιορισμούς. Πχ για να ανοιξεις το bluetooth/wifi/κλπ πρέπει να μπεις σε μενού, υπομενού και όχι μόνο.

Ευελπιστώ να αξιοποιήσουν την notification bar για να βάλουν συντομεύσεις. Αν και πλέον το hardware (από iphone 4 και πάνω) προσφέρεται για να έχεις smooth εμπειρία ακόμα και με widgets. Οπότε αν αποφάσισουν να προσθέσουν widgets, θα πρέπει να αλλάξει ΤΕΛΕΙΩΣ το UI. Αυτό όμως είναι δίκοπο μαχαίρι.

Γιατί το μεγάλο ατου για μένα του iOS σε σχέση με τα άλλα λειτουργικά, ήταν (πέρα απο το smoothness) το ότι ήταν ενα έξυπνο κινητό με τόσο πολύ απλοποιημένο λειτουργικό που μέχρι και η τελευταία χαζοξανθιά με ΙQ ραδικιού, θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει χωρίς να χρειαστεί να παραμετροποιήσει απολύτως τπτ. Out of the box smartphone experience. Aυτη είναι η μεγαλύτερη διαφορά του σε σχέση με το android που θα φας 1-2 ώρες να φτιαξεις homescreens, κλπ μέχρι να το φέρεις στα μέτρα σου. Άντε πες στην ξανθια να τα κάνει αυτά μόνη της.. εκεί είναι η δύναμη του iOS.

 

ααα! και μην περιμένετε να σας ξεκλειδώσει τπτ bluetooth.. oυτε για πλάκα μην το σκεφτείτε.

Αυτές είναι οι σκέψεις ενός android user που έχει δοκιμάσει το iOS και ποτέ δεν του άρεσε το UI του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηριξη widgets με βαση καποια πολιτικη που δεν θα επιτρεπει στον χρηστη να κανει τη συσκευη να lagarei και αλλαγη φιλοσοφιας σε σχεση με τον περιορισμο προσβασης στα αρχεια, ειναι αρκετα για να παραμεινει το top mobile OS για τα επομενα χρονια. Ας αντιγραψει και  η apple λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηριξη widgets με βαση καποια πολιτικη που δεν θα επιτρεπει στον χρηστη να κανει τη συσκευη να lagarei και αλλαγη φιλοσοφιας σε σχεση με τον περιορισμο προσβασης στα αρχεια, ειναι αρκετα για να παραμεινει το top mobile OS για τα επομενα χρονια. Ας αντιγραψει και  η apple λιγο...

Προφανώς και θα ελέγχει τα διαφορα widgets που θα βγουν πριν πάρουν την έγκριση της προς το appstore αλλά για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο (ενσωμάτωση widget) θα πρέπει να αλλάξει τελείως μορφή το iOS UI. Εκτός και αν (για αρχή) επιτρέπουν widgets μόνο σε μια κεντρική homescreen και το υπόλοιπο UI μείνει το ίδιο.

 

Με αυτό τον τρόπο δεν θα κάνουν το λάθος που έκανε η microsoft με τα windows8 που ξαφνικά έπρεπε να μάθουμε από την αρχή το λειτουργικό και η μετάβαση (σε μελλοντική αναβάθμιση του iOS) σε πολλαπλές homescreens θα είναι πιο ευκολη και ανώδυνη για τους apple users.

 

Γτ άλλο να πρέπει απλά να μάθεις να βάζεις widgets σε μια κεντρική homescreen και όλο το υπολοιπο στήσιμο του λειτουργικού να είναι ίδιο, και άλλο να πρέπει να μάθεις από την αρχή που είναι το κάθετι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, σχεδιαστικές αλλαγές και μικροαλλαγές λειτουργικότητας είναι απαραίτητες και θα γίνουν. Αλλά πλέον λαμβάνοντας υπόψη σε ποια θέση βρίσκεται η αγορά των smartphones σήμερα, για να παραμείνει η apple στην πρωτοπορία πρέπει να αλλάξει ελαφρώς φιλοσοφία. Και αυτό σημαίνει εκτεταμένο "άνοιγμα" του λειτουργικού. Εύκολη πρόσβαση στα αρχεία, χρήση της siri από τρίτες εφαρμογές κτλ. Μόνο έτσι θα απαντήσει στο πιο δυναμικό android και θα δώσει και μια ώθηση δημιουργικότητας στο app store στο οποίο τελευταία υπάρχει μια έλλειψη πρωτότυπων εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, σχεδιαστικές αλλαγές και μικροαλλαγές λειτουργικότητας είναι απαραίτητες και θα γίνουν. Αλλά πλέον λαμβάνοντας υπόψη σε ποια θέση βρίσκεται η αγορά των smartphones σήμερα, για να παραμείνει η apple στην πρωτοπορία πρέπει να αλλάξει ελαφρώς φιλοσοφία. Και αυτό σημαίνει εκτεταμένο "άνοιγμα" του λειτουργικού. Εύκολη πρόσβαση στα αρχεία, χρήση της siri από τρίτες εφαρμογές κτλ. Μόνο έτσι θα απαντήσει στο πιο δυναμικό android και θα δώσει και μια ώθηση δημιουργικότητας στο app store στο οποίο τελευταία υπάρχει μια έλλειψη πρωτότυπων εφαρμογών.

 

Ακόμη και μετά από τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, η φιλοσοφία της Apple δεν είναι κατανοητή.

Η Apple κατασκευάζει το iPhone με το μυαλό της την μεγάλη μάζα των χρηστών, και όχι τους tech freaks που γράφουμε εδώ μέσα.

Ο κουμπάρος μου ο δικηγόρος και η φίλη μου η λογίστρια, ποσώς νοιάζονται για το ξεκλειδωμένο bluetooth και την έλλειψη file manager.

 

Αντιθέτως, αυτό που τους ενδιαφέρει, είναι να εγκαθιστούν μια εφαρμογή και να μην μ@μιέται το σύστημα επειδή πήγε και πείραξε αυτή το WiFi. Τους ενδιαφέρει, να πατανε ένα κουμπί και να βλέπουν τις φωτογραφίες. Όχι να ανοίγουν έναν file manager, και να ψάχνουν στον εσωτερικό σκληρό, ή στην κάρτα, και σε ένα κάρο φακέλους, για να βρούνε τις φωτογραφίες.

 

Αυτή η τακτική έκανε προστιτό το smartphone στη μάζα, και για αυτό ακόμη πουλάει μαζικά. Αν νομίζετε εσείς, που είστε το 10% του πληθυσμού, ότι η Apple θα απαρνηθεί το υπόλοιπο 90%, απλά για να σας ικανοποιήσει και να γίνει "ίδιο" με το Android, τότε είστε γελασμένοι. Αδίκως περιμένετε, και καλώς κάνει η Apple και αρνείται να ανοίξει το σύστημά της.

 

Από την άλλη, και εγώ που είμαι φανατικός χρήστης Apple, και βρήκα την υγειά μου (μετά από χρόνια εγκαταστάσεων custom ROMs,  klp - άλλες ηλικίες και αντοχές τότε), θέλω να γίνουν αλλαγές στο iOS.

 

Θα ήθελα, πχ, μια πιο δυναμική home screen. Θέλω να βλέπω τα ραντεβού μου, πχ, χωρίς να ανοίγω το ημερολόγιο. Θέλω να βλέπω τον καιρό, χωρίς να ανόιγω την εφαρμογή. Θέλω έναν εκσυγχρονισμό, αλλά σύμφωνο με την φιλοσοφία της Apple. Αν ήθελα ανοικτό σύστημα, θα έπαιρνα Android. Την ησυχία μου, θέλω, γιατί όλη μέρα τρέχω με τις υποχρεώσεις, τα παιδιά και το τελευταίο που θέλω είναι να μη δουλεύει το wifi στο κινητό, τη στιγμή που το χρειάζομαι.

 

ΥΓ. Τα εικονίδια δεν με απασχολούν καθόλου. Είτε έχουν δερμάτινη όψη και ραφές, είτε όχι. Και άλλωστε, κανένας "μηχανικός" του iOS δεν θα ασχοληθεί με 5-10 εικονίδια, ούτε η Apple θα δανείζονταν μηχανικούς από το Mac OS για αυτό το σκοπό. Γραφίστας θα τα δημιουργούσε, και θα ενσωματώνονταν για πλάκα στο iOS.

 

Για να ασχολούνται τόσοι πολλοί, οι αλλαγές που γίνονται είναι πιο μεγάλες και βαθιές, και όχι μόνο οπτικές. Οπότε, περιμένω με αγωνία, επιτέλους κάτι από την Apple, μετά από χρόνια βαρεμάρας (και μερικά φιάσκα, όπως οι χάρτες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Δυστυχώς δεν έχω πεισθεί από την, μετά Jobs, Apple ότι κάνει σίγουρα, επαρκώς μελετημένα και με ελάχιστο περιθώριο λάθους βήματα.Θέλω διακαώς να διαψευσθώ""

 

Θα συμφωνήσω. Με εκνευρίζει και αυτή εμμονή στο λειτουργικό. Το να παραδειγματιστεί από τα υπόλοιπα, δεν είναι κατ' αν'αγκη δείγμα αποτυχίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πρωτης, να σας πω οτι οι πολλες και μεγαλες αλλαγες θα ειναι εκει που δεν βλεπετε. Σε αυτα που σας βοηθουν να τρεχει ασφαλεστερα και ταχυτερα. Οπως ειχε γινει και με τις 200 διαφορες στο iOS 3. Απο τις οποιες, οπτικα βλεπαμε μονο μερικες. Φανταζομαι πως μετα που χαθηκε η μαχη με το jailbreak, το μεγαλυτερο πονοκεφαλιασμα της εταιριας θα ειναι η ενισχυση ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω iphone 4 και με καλυπτει ακόμα.

Jailbroken από την πρώτη ώρα αγοράς του με ios 4.1.

Εχω φτιάξει μερικά widgets σε μορφή HTML και χρησιμοποιώ απο τότε.

Οι καρτελες με τα Widgets εχουν ενα ελαφρυ lag, κάπως βαρύτερο συρσιμο σα να πεφτουν τα fps.

Πρόσφατα αναβάθμισα σε ios6.1 λόγο evasion και μαντέψτε... το lag εξαφανίστηκε!

Τώρα όλες οι καρτέλες σερνοντε κανονικά σα να μην είχαν widgets χωρις ίχνος κούρασης.

Ετσι δε περιμενα ανακοινωση για να καταλαβω οτι ετοιμαζουν wigdets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμωτο μου αρεσει ξερω γω που διπλωνουν οι χαρτες και ετσι οπως ειναι οι σημειωσεις, κλπ. Θα προτιμουσα ενα OS που να θυμιζει πιο real life πραματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι πρώτες παρτίδες μαύρων ξεβάφανε ή ακόμα χειρότερα, ήταν ήδη ξεβαμμένες από το εργοστάσιο.

2. Light leak στο Power button.

3. Πρόβλημα στο πάτημα του power button. Πιο συγκεκριμένα έχανε την αίσθηση κλικ και κατ´ επέκταση στην πορεία χρειαζόταν περισσότερη δύναμη.

4. Κάποια εσωτερικά μέρη της κάμερας κάνουν το κινητό "κουδουνίστρα". Κάνουν μεταλλικό ήχο δηλαδή όταν ανακινείς την συσκευή.

5. Το επάνω αριστερό μέρος της συσκευής (κυρίως στα λευκά) το δεν ήταν βιδωμένο σωστά;Μπορούσε να πατηθεί σαν να ήταν κουμπί;

6. Το κουμπί σίγασης μπορεί να μετακινηθεί ελαφρά δεξιά-αριστερά, πράγμα το οποίο δεν υπήρχε σε προηγούμενα iPhones.

 

Επιβεβαιώνω και εγώ το #4 σε άσπρο 16άρι αγορασμένο από Γερμανό στο Ελληνικό το Δεκέμβριο.

 

Τα υπόλοιπα δεν τα έχω παρατηρήσει και τρομάζω στη σκέψη ότι μπορεί με τον καιρό να μου συμβούν..

 

Το home button πρόβλημα πάντως το είχα σε *ΟΛΑ* τα iphone που έχουν περάσει από τα χέρια μου (δηλαδή όλες οι εκδόσεις εκτός από την 4s, απτό 4 πήγα κατευεθείαν στο 5)....

 

Σαν λύση, δοκιμάστε να το θερμάνετε με πιστολάκι για τα μαλλιά, για να φύγει η υγρασία. Εμένα μου το έκανε όταν ήμουν σε περιβάλλον με υγρασία, και ιδιαίτερα όταν έκανα μπάνιο καθώς είχα τη συνήθεια να το παίρνω μέσα για να ακούω μουσική απτο μεγάφωνο ενω κάνω μπάνιο. Μετά από λίγες ώρες, το home button έτρωγε σκαλώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ειναι απολυτα φυσικο κατι τετοιο

 

συγκρινουμε τις απλες εικονιτσες (που εχει και στο drawer του android και σε κινητο με 600mhz cpu κυλανε μια χαρα ) με widgets και λεμε οτι το ενα ειναι πιο smooth απο το αλλο; ( αρα και καλυτερο και πιο optimised )

 

ειναι τουλαχιστον λαθος η συγκριση 

 

Kαι τα wp κυλάνε σαν νερό και ας έχουν live tiles.

 

Επίσης το android δεν έχει φτάσει το smoothness των safari / ie, ή ακόμα και του chrome σε ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με το κουμπί είχα κ γω σε 3GS και 4 στο iOS 5.

Είχε πρόβλημα κ όταν έτρεχε κάτι κρυφό από πίσω δεν έδινε πρώτη προτεραιότητα στο κουμπί και έδινε στο παρασκήνιο...

Με το update σε 6.1 είναι σα να αλλαξα κουμπί κ ανταποκρίνεται πάντα.

Εκτός κ αν το πρόβλημα σας είναι hardware..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τα wp κυλάνε σαν νερό και ας έχουν live tiles.

 

Επίσης το android δεν έχει φτάσει το smoothness των safari / ie, ή ακόμα και του chrome σε ios.

τα tiles δεν είναι συγκρίσιμα, και τα wp δεν έχουν ίχνος multitasking

 

Επίσης δεν ξέρω αν κυλούν σα νερό, μόλις προχθές φίλος μου που πήγε και αγόρασε κινητό με δαύτα μου παραπονιόταν ότι κολλάνε

 

Όσο για το smoothness των browsers δεν ξέρω ποια η εμπειρία σου με android για να συζητήσουμε σε συγκεκριμένη βάση

 

Ναι γενικά και αόριστα δεν είναι εξίσου smooth.. με συγκεκριμένα παραδείγματα διαφωνώ πάντως

Και όχι απλά διαφωνώ, αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις πιστεύω και το αντίθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...