Προς το περιεχόμενο

Καθυστέρηση στην ανάπτυξη του iOS 7.0, εξαιτίας σημαντικών αλλαγών στο UI


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα με το home button δεν ειναι οτι καποια στιγμη θα χαλασει, αλλα οτι ειναι ενα useless απομειναρι απο το πρωτο iphone που για καποιο λογο ακομα παραμενει. Θα μπορουσε να το αντικαστησει με software μεσω gestures ή πιο απλα με ενα αφης που δεν θα χαλασει λογο υγρασιας σκονης και χρησης, αλλα εκει το σαπιο βαζουνε ακομα, προφανως γιατι τα android εχουν αφης.

 

Αλλα μιας και μιλαμε για το νεο ios (υποτιθετε), πρεπει επιτελους να ανανεωθει ριζικα, αλλα η apple βγαζει ενα πρωτοποριακο os και το τραβαει οσο παει με απλες ανανεωσεις και προσθηκες που απλα λες γιατι δεν τις ειχε απο την αρχη.

 

Το πιο πιθανον ειναι νεα σχεδιαση οπως και αναφερεται αλλωστε στις εφαρμογες, στα εικονιδια και στα υπομενου, δλδ αλλαξε ο μανωλιος και εβαλε τα ρουχα  του αλλιως. Ριζικες αλλαγες στον τροπο αλληπιδρασης δεν θα δουμε και ποσο μαλλον αλλαγες στο ποσο κλειστο λειτουργικο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα tiles δεν είναι συγκρίσιμα, και τα wp δεν έχουν ίχνος multitasking

 

Huh? Λάθος.. έχουν και παραέχουν: http://www.engadget.com/2012/06/20/microsoft-brings-true-background-multitasking-to-windows-phone/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα tiles δεν είναι συγκρίσιμα, και τα wp δεν έχουν ίχνος multitasking

 

Επίσης δεν ξέρω αν κυλούν σα νερό, μόλις προχθές φίλος μου που πήγε και αγόρασε κινητό με δαύτα μου παραπονιόταν ότι κολλάνε

 

Όσο για το smoothness των browsers δεν ξέρω ποια η εμπειρία σου με android για να συζητήσουμε σε συγκεκριμένη βάση

 

Ναι γενικά και αόριστα δεν είναι εξίσου smooth.. με συγκεκριμένα παραδείγματα διαφωνώ πάντως

Και όχι απλά διαφωνώ, αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις πιστεύω και το αντίθετο

Δεν ξέρω τι έχεις διαβάσει, αλλά αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτό το soundcloud στον IE ακούγοντας μουσική στο backround, και παράλληλα ανοιχτές σημειώσεις στο One Note.

 

Mια χαρά συγκρίσιμα είναι τα live tiles με τα widgets. To μόνο χαρακτηριστικό που δεν έχουν σε σχέση με τα widgets είναι η αλληλεπίδραση. 

 

Πές μας ποια συσκευή πήρε ο φίλος σου, γιατί εκτός από το lumia 610 που κάποιοι είχαν αναφέρει κάποια θέματα (κυρίως με υποστήριξη προγραμμάτων, όχι κολλήματα), πρέπει να είναι ο πρώτος χρηστης παγκοσμίως που αναφέρει κολλήματα σε wp8.

 

Για το θέμα browser, απλά ανοιξε μια σελίδα με chrome στο android σου και στο iphone και κύλα τη σελίδα για να δεις τη διαφορά στην αποκρισιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα browser, απλά ανοιξε μια σελίδα με chrome στο android σου και στο iphone και κύλα τη σελίδα για να δεις τη διαφορά στην αποκρισιμότητα.

δε χρησιμοποιω chrome διοτι δε τον βρισκω αρκετα καλο σε ταχυτητα και αποκριση 

ο στοκ του android ειναι ο καλυτερος 

 

o φιλος μου εχει htc 8s 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o φιλος μου εχει htc 8s 

 

 

To ίδιο έχω και εγώ αυτή τη στιγμή.

 

Εκτός από το γνωστό θέμα με το transition animation όταν πατάς το live tile του messaging app, το οποίο θα διορθωθεί λογικά στο επόμενο update, δεν υπάρχει κάτι άλλο.

 

Πρόβλημα θα αντιμετωπίσει με την ανεπαρκή εσωτερική μνήμη του συγκεκριμένου, δεδομένου ότι η MS δεν αφήνει την εγκατάσταση εφαρμογών στην micro SD κάρτα και όχι με την ομαλή λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδεχούμενες οι αλλαγες αν δε πεσουν οι επιδόσεις.

iPhone 4 jailbroken και παραμετροποιημένο στα μέτρα μου με wigdets κτλ παει μια χαρα σε ios 6.

Λογικά η υλοποίηση της apple θα είναι ακόμα πιο smooth από τα τυχαία tweaks στο cydia οπότε θα είναι ΟΚ ακόμα κ σε 3gs.
Jailbreak να μην αργήσει γιατι στο ios 6 κουραστήκαμε να περιμένουμε.
31451_10200357437209581_499746712_n.jpg

 

539756_10200357437769595_1800815542_n.jp

 

164489_10200357437609591_2051051059_n.jp

 

Είπα να μην αναβαθμίσω σε 5 αλλα συχαθηκα να το βλέπω 2,5 χρόνια μαύρο.

Το έκανα ασπρο 5 metal style και άλλαξε κ εξωτερικα και στην αφή.

Βεβαια δεν έγινε λεπτότερο ελαφρύτερο ή μεγάλωσε η οθόνη του αλλα δεν ήταν αυτός ο σκοπός! :-P

902265_10200704023714027_1757575905_o.jp

 

 

Έτσι μου φαινεται και λιγότερο Gay από το original ασπρο 4αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδεχούμενες οι αλλαγες αν δε πεσουν οι επιδόσεις.

iPhone 4 jailbroken και παραμετροποιημένο στα μέτρα μου με wigdets κτλ παει μια χαρα σε ios 6.

Λογικά η υλοποίηση της apple θα είναι ακόμα πιο smooth από τα τυχαία tweaks στο cydia οπότε θα είναι ΟΚ ακόμα κ σε 3gs.

Jailbreak να μην αργήσει γιατι στο ios 6 κουραστήκαμε να περιμένουμε.

31451_10200357437209581_499746712_n.jpg

 

539756_10200357437769595_1800815542_n.jp

 

164489_10200357437609591_2051051059_n.jp

 

Είπα να μην αναβαθμίσω σε 5 αλλα συχαθηκα να το βλέπω 2,5 χρόνια μαύρο.

Το έκανα ασπρο 5 metal style και άλλαξε κ εξωτερικα και στην αφή.

Βεβαια δεν έγινε λεπτότερο ελαφρύτερο ή μεγάλωσε η οθόνη του αλλα δεν ήταν αυτός ο σκοπός! :-P

902265_10200704023714027_1757575905_o.jp

 

 

Έτσι μου φαινεται και λιγότερο Gay από το original ασπρο 4αρι.

Αν σου αρέσει αυτό το UI μήπως να αγοράσεις ένα Android κινητό καλυτερα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, κοιτα, το εχω 2.5 χρονια και παει ταπα.

Αν ειχα παρει galaxy 1 τοτε, τωρα θα το ειχα αλλαξει γιατι θα σερνοτανε.

Δεν ειναι δηλαδη μονο το ui.

Ειναι και η ελαφρια υλοποιηση του ios.

Και εφοσον ξερω πως να το φερω στα μετρα μου νομιζω δεν υπαρχει λογος.

Συν τα updates μετα απο τοσο καιρο και το appstore που για μενα ειναι τεραστιο συν συγκριτικα με το market.

Για μενα το iphone ειναι επενδυση και αν δεν εισαι σπαταλος κ freak να εχεις παντα το καινουριο μοντελο σου βγαζει αρκετα χρονια και αξιοπρεπεστατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Το θέμα με την κεραία του iPhone 4, το "παίξιμο" του mute button, το home button που δε λειτουργούσε κάποιες φορές, μετράνε; Απλά έχεις μια συγκεκριμένη άποψη (ότι τα μετά S.J. iPhones δεν είναι καλά ή δεν είναι τόσο καλά όσο τα προηγούμενα) και πρέπει οπωσδήποτε να βρεις στοιχεία να τη στηρίξεις. Σαν μερικούς αρχαιολόγους που πρέπει οπωσδήποτε να αποδείξουν κάτι πολύ συγκεκριμένο για μια συγκεκριμένη περιοχή και όποια ευρήματα δεν βοηθούν προς αυτή την κατεύθυνση, τα πετάνε.

Όχι μωρέ, νταξ... καλά τα δήθεν συγκριτικά παραδείγματα με τους αρχαιολόγους... πλάκα έχουν,

απλά έχει βουήξει όλο το net και είναι η πρώτη φορά που η Arvato εν Ελλάδι είχε "προβλέψει" (γιατί άραγε; ) μεγάλο stock σε bubble phones για άμεση αντικατάσταση των ελαττωματικών iPhone 5 και η πρώτη φορά που οι πάροχοι είχαν δώσει οδηγία στα καταστήματα ακόμα και να προτείνουν στους πελάτες το άνοιγμα επί τόπου της συσκευασίας για οπτικό έλεγχο της συσκευής, ώστε να παίξει DOA με καινούρια συσκευή από το κατάστημα.

 

Αντιλαμβάνομαι πόσο δύσκολο είναι να το παραδεχτείτε, αλλά βρε παιδιά... με μέτρο.

 

Τέσπα. Έχει ήδη, για μια ακόμα φορά, ξεκινήσει η κλασική πλέον αντιπαράθεση με τα γνωστά μέλη.

Αυτά από εμένα, πείτε τα με την ησυχία σας.

Πρεπει να σκεφτείς πως όσο μεγαλύτερη δημοσιότητα αποκτάει ενα προϊόν τοσο μεγαλύτερη διαφήμιση (αρνητικη-θετική), προσοχή κτλ πρόκειται να λάβει.Αν θεωρείς πως τα iPhone των προηγούμενων ετών ηταν περισσότερο δημοφιλή κτλ απο το iPhone 5 τότε μαλλον έχεις δίκιο σε αυτο που λες.Αλλα μαλλον άδικο έχεις,γιατι προφανώς κ συγκεκριμενοποιεις μια κατάσταση οπως σε συμφέρει.Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ας βγαλει ΞΑΝΑ κατι επαναστατικο η Apple, ωστε να μπορεσει να ξανακερδισει εμας, τους χαμενους οπαδους της (στην τηλεφωνια και tablet παντα...), κι ας ειναι και buggy. Εξ αλλου εχουμε αποδεχτει ηδη τα bugs του Android, και το μηλο εχει αποδειξει πως δεν ειναι της λογικης "if it works, don't fix it"! Μαλλον της αντιθετης λογικης ειναι! Οποτε αναμενω με χαρα κι ανυπομονησια! Παρεμπιπτοντως, εμας μας εχουν στην απ εξω σε αυτο το development. Dev programme iOS7 δε μας δοθηκε ακομα, οποτε ναι, κατι μεγαλο θα παιξει για να το κρατανε τοσο κλειστο.

Οχι φίλε κανεις λάθος.εχω θελω κινητο οχι υπολογιστή τσέπης.θελω απο την στιγμή που θα το πάρω και για τα επόμενα 3-4 χρόνια να μην φάει ουτε ενα κόλλημα,ουτε ενα reset,να ειναι το ίδιο γρήγορο κ λειτουργικο οπως ηταν οταν το αγόρασα.για αυτο κ ειμαι ευχαριστημένος οχι με το κινητο αλλα με το λογισμικό.και δεν με νοιάζει αν ειναι 5,5s,4 ή 3GS.αυτο που με νοιάζει ειναι να κανει την ίδια δουλεια που έκανε παλιοτερα.Αρκετα bugs,freezes,formats έχω τραβήξει με τα windows.δεν γουστάρω τα ίδια κ στο κινητο μου.Εσυ επέλεξε android (και καλα θα κανεις).εγω επιλέγω iOS (και καλα θα κάνω).

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από bohemis09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι εύκολο οι mods να φτιάξουν κάτι σαν και αυτο: http://aaplinvestors.net/stats/iphone/iphonedeathwatch/

Δηλαδη ένα sticky με όλα τα αρνητικά σχόλια ανά τα χρόνια. Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...