Προς το περιεχόμενο

Η ιστορία του Android συγκεντρωμένη μέσα σε ένα Infographic


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ήταν πολύ καλό να φορέσουν και τα Pc μας Android ,μου φαίνεται τα android έχουν ξεπεράσει τα windows σε δυνατότητες κ εφαρμογές.

Ακριβως, γι'αυτο απολαβανω ολους τους αγωνες live streaming απο το nexus7 τωρα που εχω μεινει χωρις pc!

Α και καποιος να με θυμησει να ρουταρω αυριο,που ειναι και Σαββατο, το windows laptop μου,απο το nexus7!:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ektor7, λες να πάρουμε (έχω κι εγώ nexus 7) την αναβάθμιση στην έκδοση 5.0;

 

Επίσης μιας και βλέπω ότι έχεις ασχοληθεί με android:

1)Αν το κάνω root θα συνεχίσω να παίρνω κανονικά updates από google και δε θα χαθεί η εγγύηση;

2)Μπορώ να κάνω root χωρίς να είναι απαραίτητο μετά να βάλω custom rom;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ektor7, λες να πάρουμε (έχω κι εγώ nexus 7) την αναβάθμιση στην έκδοση 5.0;

 

Επίσης μιας και βλέπω ότι έχεις ασχοληθεί με android:

1)Αν το κάνω root θα συνεχίσω να παίρνω κανονικά updates από google και δε θα χαθεί η εγγύηση;

2)Μπορώ να κάνω root χωρίς να είναι απαραίτητο μετά να βάλω custom rom;

Αν δε παρει το nexus7 την 5.0, ποιο θα την παρει?;)

Δεν εχω κανει root ακομη, αλλα οταν κανεις ροοτ το nexus7 σου δινει δυο επιλογες!Η μια απλα για να εχεις δικαιοματα administrator, αλλα οχι να μπορεις να περασεις custom rom(αυτη δεχετε τα updstes)!

Και η αλλη επιλογη ειναι για να μπορεις να περνας custom roms, αλλα δε θα δεχεται τα updates της google!

Οσο για την εγγυηση, ισχυει οτι και σε αλλες συσκευες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτυχια του android στηριζεται στη χαμηλη τιμη των συσκευων που την υποστηριζουν. Και καλα κανει φυσικα. Κατα τα αλλα θα προτιμουσα η επομενη αναβαθμιση να μην εχει ουτε ενα νεο feature αλλα να λειτουργει σταθερα, χωρις συνεχη κολληματα.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ektor7, on 13 Apr 2013 - 11:24, said:

Αν δε παρει το nexus7 την 5.0, ποιο θα την παρει? ;)

Δεν εχω κανει root ακομη, αλλα οταν κανεις ροοτ το nexus7 σου δινει δυο επιλογες!Η μια απλα για να εχεις δικαιοματα administrator, αλλα οχι να μπορεις να περασεις custom rom(αυτη δεχετε τα updstes)!

Και η αλλη επιλογη ειναι για να μπορεις να περνας custom roms, αλλα δε θα δεχεται τα updates της google!

Οσο για την εγγυηση, ισχυει οτι και σε αλλες συσκευες!

 

Thanks για την διευκρίνηση, κάτι τέτοιο φαντάστηκα ότι γίνεται. Ωστόσο, ακόμα κι όταν κάνεις root για απλά δικαιώματα administrator, χάνονται τα δεδομένα (επαφές, apps κλπ) σωστά;

 

Όσον αφορά το android σαν λειτουργικό. Μου αρέσει η ανοιχτή φύση του, που μπορεί να προκαλέσει ακόμα και "πρόβλημα" (βλέπε Facebook Home) στην εταιρία που το φτιάχνει (Google) (για να μην αναφερθώ ότι διάβασα κάπου πως η Google φοβάται μήπως η Samsung πάρει το android και αρχίσει να το αναπτύσσει μόνη της). Μου αρέσει που είναι τόσο ανοιχτό.

 

Αλλά (γιατί πάντα να υπάρχει αυτό το ρημαδο-αλλά;;; Anyways...)... Τα 4 προβλήματα του android

 

1)Google. Θα προτιμούσα να το είχε μια εταιρία σαν την Mozilla, που σέβεται περισσότερο τα ανθρώπινα δικαιώματα. (Πόσο θέλω να πιάσει το firefox os, είδα ότι έχει και φτηνές συσκευές, οπότε ευελπιστώ αυτό να είναι το έναυσμα για να εξαπλωθεί.)

 

2) Δεν έχει καλή υποστήριξη. (Η Google μας έχει αφήσει στα χέρια των άλλων εταιριών.) Μεγαλύτερη υποστήριξη στις συσκευές, και να αρχίσουμε να βλέπουμε περισσότερες συσκευές με "καθαρό" android.

 

3) Δεν είναι αρκετά smooth. Μην χρειαζόμαστε >=1GB RAM για να τρέξει ομαλά το λειτουργικό, από εκεί που οι ανταωνιστές (βλέπε windows phone) είναι πολύ καλοί σε αυτόν τον τομέα.

 

4)Android DESKTOP. Αν δεν βγάλει, θα έχει πρόβλημα. Οι άλλες εταιρίες επενδύουν πολύ σε αυτόν τον τομέα (Microsoft, Apple, Canonical). Το θεωρώ μία από τις μεγαλύτερες ελλείψεις του android. Θα ήταν πολύ καλό να έχουμε ένα ανοιχτό linux-based λειτουργικό που έχει ήδη πιάσει σε smartphones-tablets.

 

Αυτά να διορθωθούν, και θεωρώ ότι θα τα πάει ακόμα πιο καλά.

 

Ωστόσο, δε θα πρέπει να ξεχνάμε και τα windows phone, που η Microsoft τα προωθεί όσο μπορεί με την κυριαρχία της στα desktop. Μάλλον ο στόχος της είναι κοινά apps σε κινητό, tablet, laptop.

 

Για την ώρα πάντως, ο μόνος που φαίνεται να έχει πιάσει το νόημα είναι η Canonical που θέλει το κινητό να συνδέεται σε μια οθόνη και να γίνεται desktop. Περιμένω με αγωνία. Αν και με ξενέρωσε απίστευτά στο ubuntu (που το έχω σαν δεύτερο λειτουργικό) που έριξε την υποστήριξη από 18 μήνες, σε 9 για κάθε νέα έκδοση. Fail απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Τα αρχικα απο καθε όνομα (που είναι γλυκο) πανε αλφαβητικά A,B,C... Να δω τι θα κάνουν όταν φτασουν στο z.</p>

 

Zucchini frittata?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...