Προς το περιεχόμενο

Συνδεση router με router με σκληρο δισκο


azuli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,αυτο που θελω να κανω ειναι το εξης :

 

Θελω στο router που εχω στο pc (το οποιο δεν εχει εξοδο/εισοδο usb) να συνδεσω ενα 2ο router (που θα εχει usb) και σε αυτο να συνδεσω με usb ενα σκληρο δισκο ο οποιος θα ειναι στο σαλονι κοντα στην τηλεοραση.

 

Το σκεπτικο ειναι να μπορω να στελνω απο το pc data στο αλλο δωματιο στον δισκο,τον οποιον επειτα να τον συνδεω με την τηλεοραση με usb για ταινιες,χωρις να χρειαζεται να κουβαλαω τον δισκο απο δωματιο σε δωματιο.Ethernet καλωδιο εχω ηδη περασμενο απο το pc στο σαλονι.

 

Το ολο θεμα γινεται γιατι τα καλωδια usb εχουν περιορισμο μηκους που ειναι μικροτερος απο την αποσταση των 2 δωματιων μεταξυ τους και δεν θελω να μπλεξω με usb repeaters και τετοια.

 

Γενικα με ενδιαφερει μια λυση αρκετα χαμηλου κοστους (εως καθολου!) δεν μπορω να τα σκασω αυτη τη στιγμη για NAS ουτε για external hd με ethernet.

 

Γινεται αυτο που θελω να κανω και πως?Καθε γνωμη,απαντηση,εναλλακτικη προταση καλοδεχουμενες,ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είπα, στο μυαλό μου έχω το IAD2 που έχει file & printer server ενσωματωμένο. Δηλαδή μπορείς μέσα από το Interface του router να στήσεις εναν σερβεράκο που θα μοιράζει τα αρχεία του δίσκου που θα έχεις κουμπώσει επάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κάνεις αυτό πρέπει να πειράξεις μόνο τις ρυθμίσεις του ρουτερ με το usb. Σε αυτό θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τον dhcp server και το firewal (και ids εαν έχει) και να του βάλεις στατική ip διευθυνση που θα πρέπει να ανήκει στο ίδιο υποδίκτυο με τον άλλο ρουτερ, δηλαδή η διευθυνσή του να είναι του τύπου 192.168.χχχ.υυυ με το χχχ να είναι ίδιο με του άλλου ρούτερ και το υυυ να είναι διαφορετικό αλλά μεταξύ 0-254. Έτσι όταν αυτά τα δύο συνδεθούν θα βρίσκονται στο ίδιο υποδίκτυο και όσοι συνδέονται σ' αυτό θα μπορούν να βλέπουν τα πάντα.

Για να δεις τον σκληρό δίσκο θα χρησιμοποιείς την ip του ρουτερ με την usb πόρτα.

Τώρα, εαν συνδέσεις τα δύο ρουτεράκια με καλώδιο utp τότε δεν χρειάζεται περεταίρω ανάλυση. Εαν όμως συνδέσεις τα ρουτεράκια μέσω wifi τότε τα πράγματα είναι λίγο πολύπλοκα. Θα πρέπει ένα από τα δύο ρουτεράκια να υποστηρίζει τη λειτουργία wifi client (έτσι νομίζω ότι το λένε) ώστε να συνδεθεί σαν "πελάτης" στο ασύρματο που θα σημιουργεί ο άλλος. Εγώ προτείνω να χρησιμοποιήσεις την επιλογή του καλώδιου utp λόγω  της σταθερότητας και της μεγαλύτερης ταχύτητας διασύνδεσης. 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας στο μυαλό μου το IAD2 της HOL, που εχει USB και γίνετε File server, ναι, μπορείς να το κάνεις προσαρμόζοντας το setup του ρουτερ.

 

 

Για να το κάνεις αυτό πρέπει να πειράξεις μόνο τις ρυθμίσεις του ρουτερ με το usb. Σε αυτό θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τον dhcp server και το firewal (και ids εαν έχει) και να του βάλεις στατική ip διευθυνση που θα πρέπει να ανήκει στο ίδιο υποδίκτυο με τον άλλο ρουτερ, δηλαδή η διευθυνσή του να είναι του τύπου 192.168.χχχ.υυυ με το χχχ να είναι ίδιο με του άλλου ρούτερ και το υυυ να είναι διαφορετικό αλλά μεταξύ 0-254. Έτσι όταν αυτά τα δύο συνδεθούν θα βρίσκονται στο ίδιο υποδίκτυο και όσοι συνδέονται σ' αυτό θα μπορούν να βλέπουν τα πάντα.

Για να δεις τον σκληρό δίσκο θα χρησιμοποιείς την ip του ρουτερ με την usb πόρτα.

Τώρα, εαν συνδέσεις τα δύο ρουτεράκια με καλώδιο utp τότε δεν χρειάζεται περεταίρω ανάλυση. Εαν όμως συνδέσεις τα ρουτεράκια μέσω wifi τότε τα πράγματα είναι λίγο πολύπλοκα. Θα πρέπει ένα από τα δύο ρουτεράκια να υποστηρίζει τη λειτουργία wifi client (έτσι νομίζω ότι το λένε) ώστε να συνδεθεί σαν "πελάτης" στο ασύρματο που θα σημιουργεί ο άλλος. Εγώ προτείνω να χρησιμοποιήσεις την επιλογή του καλώδιου utp λόγω  της σταθερότητας και της μεγαλύτερης ταχύτητας διασύνδεσης. 

Καλή τύχη!

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις,ναι θα γινει με utp η συνδεση και θα χρησιμοποιησω το IAD2.Για να κανω τις ρυθμισεις στο 2ο router (αυτο με το usb) θα πρεπει να αποσυνδεσω το κεντρικο router απο το pc για να μην δει και τα 2 router μαζι,να συνδεσω το usb,να κανω τις ρυθμισεις και μετα να το βγαλω απο το pc και να το συνδεσω με το κεντρικο router,η πρεπει να γινουν οι ρυθμισεις ενω ειναι κουμπομενο το ενα router στο αλλο??

 

Αλλη μια ερωτηση:Η τηλεοραση (LG) δεν εχει dlna και ethernet,μονο usb και ενσωματωμενο media player.Aν στο Usb του router συνδεσω ενα απλο usb hub με 4 ports και στο ενα port συνδεσω την τηλεοραση και στο αλλο τον δισκο,υπαρχει περιπτωση η τηλεοραση να διαβασει τους σκληρους του pc η τον δισκο που ειναι πανω στο Usb hub?Ξερω οτι ενας usb δισκος δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ταυτοχρονα απο 2 συσκευες,αλλα η τηλεοραση ειναι read only δεν μπορει να κανει αλλαγες στα αρχεια και λεω μηπως και..!

 

Eυχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο IAD θα απενεργοποιήσεις τον DHCP server και θα του βάλεις μια καρφωτή Ip. π.χ. 192.168.2.5. μετά θα πας στο μενού USB του ΙΑD και θα ενεργοποιήσεις το "Enable USB function". Μετά από το "file server" φτιάξε τα πεδία που σου ζητάει σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου.

Θα δεις ότι υπάρχει ένας περιορισμός. Βλέπει μέχρι 16 φακέλους.

Δεν ξέρω εάν θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τα ATM PVCs. Λογικά δεν τα χρειάζεσαι. Εννοείτε ότι ο άλλος ρουτερ θα έχει IP 192.168.2.1 ή κάτι σε αυτό το subnet οπως ανέφερε και ο συμφορουμίτης παραπάνω.

 

Για το 2ο που ρωτάς, δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο IAD θα απενεργοποιήσεις τον DHCP server και θα του βάλεις μια καρφωτή Ip. π.χ. 192.168.2.5. μετά θα πας στο μενού USB του ΙΑD και θα ενεργοποιήσεις το "Enable USB function". Μετά από το "file server" φτιάξε τα πεδία που σου ζητάει σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου.

Θα δεις ότι υπάρχει ένας περιορισμός. Βλέπει μέχρι 16 φακέλους.

Δεν ξέρω εάν θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τα ATM PVCs. Λογικά δεν τα χρειάζεσαι. Εννοείτε ότι ο άλλος ρουτερ θα έχει IP 192.168.2.1 ή κάτι σε αυτό το subnet οπως ανέφερε και ο συμφορουμίτης παραπάνω.

 

Για το 2ο που ρωτάς, δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο.

ευχαριστω,την καρφωτη σε ποια καρτελα των settings του router την βαζω?Στο LAN IP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...