Προς το περιεχόμενο

Ενσωμάτωση ήχου και υπότιτλων σε αρχείο avi...


How?

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους...
Έχω τρία αρχεία ένα avi, ένα srt και ένα adts και θέλω να τα ενσωματώσω όλα σε ένα (στο avi) για να μπορέσω να κάνω εγγραφή της ταινίας σε DVD.Ξέρετε κάποιο πρόγραμμα το οποίο να κάνει τέτοιου είδους ενσωμάτωση;;;
(Έχω δοκιμάσει με το virtualdub αλλά δεν τα έχω καταφέρει...)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
 

Επεξ/σία από How?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να μετατρέψεις αυτήν την τριάδα αρχείων σε μορφή DVD-Video (όπως τα δισκάκια που νοικιάζουμε από τα video clubs και παίζουν στα απλά επιτραπέζια DVD players); Ή απλά να τα «κάψεις» σε ένα DVDR δεδομένων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω αυτά τα τρία αρχεία ένα για DVD-Video, αλλά πρέπει πρώτα να ενσωματώσω τον ήχο και τους υπότιτλους στο AVI ώστε όπως είπες να κάνω burn για προβολή σε τηλεόραση μέσο DVD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να τα ενώσεις πρώτα,κατέβασε το DVDFlick πάτα στα δεξιά το add title για να ανοίξεις την ταινία(το βίντεο τέλος πάντων) και μετά πάτα το edit title και στης διάφορες καρτέλες μπορείς να βάλεις τον ήχο και τον υπότιτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ήχο το καταλαβαίνω (αν δεν έχει ήδη ήχο το AVI). Μπορείς να το ενσωματώσεις μέσα στο AVI με το VirtualDubMod.
 

Τους υπότιτλους δεν χρειάζεται να τους ενσωματώσεις. Τα περισσότερα προγράμματα που μετατρέπουν μεμονωμένα αρχεία video σε μορφή DVD-Video δέχονται ως είσοδο υποτίτλους και από εξωτερικό αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις σύντομες απαντήσεις σας

Θα δοκιμάσω με το dvdflick...

 

Η ενσωμάτωση υπότιτλων με το AVIrecomp δημιουργεί απόλεια ποιότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενσωμάτωση υπότιτλων με το AVIrecomp δημιουργεί απόλεια ποιότητας;

Ναι,ξανά κωδικοποιεί την ταινία και κάνει τους υπότιτλους μέρος της εικόνας,δηλαδή δυο δεινά και χάνεις ποιότητα και δεν μπορείς πλέον να απενεργοποιείς τους υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ καλά το κατάλαβα :D

Και κάτι τελευταίο παιδιά.Υπάρχει κάποια έκδοση του Nero burning rom που να κάνει κατευθίαν εγγραφή αρχεία mkv με ενσωματομένους υπότιτλους;;; (σορρυ αν το ερώτημα είναι εκτός θέματος) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς;;Να τα γράφει πως;;Σαν mkv πάλι,σαν απλό αρχείο δηλαδή;

Το mkv αν έχει ενσωματωμένο υπότιτλο σημαίνει ότι ένα μόνο αρχείο που απλά το γράφεις όπως είναι,εκτός αν λες πάλι να το κάνει dvd βίντεο που παίζουν σε απλά Player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω κάποια αρχεία mkv (με ενσωματωμένους υπότιτλους) αλλά δεν μπορώ να τα κάνω burn, για να παίζουν σε DVDplayer :) 
Γι' αυτό ρώτησα αν υπάρχει κάποια έκδοση του Nero, που να καίει mkv αρχεία (χωρίς να χρειάζεται πριν convert σε avi κλπ)

Το vso convertxtodvd δεν είναι επί πληρωμής;;; ή δουλεύει και σε free trial:;;   
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dvdflick δέχεται και mkv σαν είσοδο,απλά να ξέρεις ότι οι προδιαγραφές για dvd έχουν πολύ χαμηλότερη ανάλυση από τα HD οπότε μην περιμένεις να έχουν την ίδια ποιότητα τα Dvd που θα φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...