Προς το περιεχόμενο

Διαφορετική ΙΡ σε εικονικές μηχανές


axaraktiristos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα.

 

Έχω ένα τυπικό  pc με  win7 64 bit.

Αυτό  συνδέετε με τον έξω κόσμο  με το  net faster  που  δίνει  η  hol .

Στο pc έχω εγκαταστήσει  το  vmware  v8.05 και έχω 3 εικονικές μηχανές  με winx σε σύνδεση ΝΑΤ .

Με αυτήν την σύνδεση έχω ιντερνέτ στις 3 εικονικές μηχανές  , αλλά έχουν όλες την ίδια  ΙΡ  ..

Θέλω  κάθε εικονική μηχανή να έχει  διαφορετική  ΙΡ , και αν είναι δυνατόν τελείως άσχετη μεταξύ τους ..( να μην είναι  συνεχόμενα τα νούμερα.. )

Δεν χρειάζεται να είναι  σταθερή η  ΙΡ  , επίσης δεν χρειάζεται να την αλλάζω συχνά  ..

Αυτό που  θέλω είναι  να είναι διαφορετική  από μηχανή  σε μηχανή..

Προσπάθησα να συνδέσω σε bridged μήπως μπορούσα να έχω διαφορετική ΙΡ σε κάθε εικονική μηχανή … αλλά δεν συνδέονται  στο  internet. ( κάτι δεν ρυθμίζω σωστά  μάλλον…..)

 

Τι  πρέπει  να κάνω για να έχω σε κάθε εικονική μηχανή διαφορετική ΙΡ   ??

 

Μπορεί  κάποιος φίλος να με κατευθύνει ?

 

 

Σας ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς να βγαίνουνε στο διαδίκτυο με διαφορετική IP δεν γίνεται.(και αν είναι αυτός ο λόγος που έκανες αυτό το "δίκτυο" είναι λάθος).

 

Τοπικά έχουνε διαφορετική IP. Όταν όμως βγαίνεις στο διαδίκτυο η IP που χρησιμοποιείται είναι μια - αυτή που σου δίνει ο πάροχος. Για να βγαίνεις στο ιντερνετ με διαφορετικές IP πρέπει να χρησιμοποιήσεις proxy ή vpn λύσεις. Μια δωρεάν proxy λύση είναι το TOR network που συνδυάζει και ανωνυμία.

 

Και πάλι πάντως να θυμάσαι ότι και στον proxy server ή σε κάθε server γενικά που θα συνδαίεσαι για να βγρείς στο internet θα χρησιμοποιείς την IP που παίρνεις από τον πάροχο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς να βγαίνουνε στο διαδίκτυο με διαφορετική IP δεν γίνεται.(και αν είναι αυτός ο λόγος που έκανες αυτό το "δίκτυο" είναι λάθος).

 

Τοπικά έχουνε διαφορετική IP. Όταν όμως βγαίνεις στο διαδίκτυο η IP που χρησιμοποιείται είναι μια - αυτή που σου δίνει ο πάροχος. Για να βγαίνεις στο ιντερνετ με διαφορετικές IP πρέπει να χρησιμοποιήσεις proxy ή vpn λύσεις. Μια δωρεάν proxy λύση είναι το TOR network που συνδυάζει και ανωνυμία.

 

Και πάλι πάντως να θυμάσαι ότι και στον proxy server ή σε κάθε server γενικά που θα συνδαίεσαι για να βγρείς στο internet θα χρησιμοποιείς την IP που παίρνεις από τον πάροχο internet.

Με την λύση Vpn  που λες ?

Μπορώ δηλαδή να φτιάξω 3 εικονικά Vpn με διαφορετική ΙΡ και να συνδέσω κάθε μια μηχανή  σε διαφορετικό Vpn ??

 

Τότε θα έχω διαφορετική  ΙΡ σε κάθε μηχανή ?

 

Αν εννοείς να βγαίνουνε στο διαδίκτυο με διαφορετική IP δεν γίνεται.(και αν είναι αυτός ο λόγος που έκανες αυτό το "δίκτυο" είναι λάθος).

 

Τοπικά έχουνε διαφορετική IP. Όταν όμως βγαίνεις στο διαδίκτυο η IP που χρησιμοποιείται είναι μια - αυτή που σου δίνει ο πάροχος. Για να βγαίνεις στο ιντερνετ με διαφορετικές IP πρέπει να χρησιμοποιήσεις proxy ή vpn λύσεις. Μια δωρεάν proxy λύση είναι το TOR network που συνδυάζει και ανωνυμία.

 

Και πάλι πάντως να θυμάσαι ότι και στον proxy server ή σε κάθε server γενικά που θα συνδαίεσαι για να βγρείς στο internet θα χρησιμοποιείς την IP που παίρνεις από τον πάροχο internet.

 

Αυτό  που  με ενδιαφέρει  είναι  η «τελική » ΙΡ να είναι  διαφορετική .

Ας είναι ιδία αυτή που κατευθύνετε προς τον όποιο server , δεν με πειράζει αυτό..

Απλά αν έστω με την λύση του   server  που λες , κάθε εικονική μηχανή θα έχει  διαφορετική ΙΡ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πως πάει.(μιας και τελείωσε η formula μπορώ να στο εξηγήσω τώρα :P )

 

Συνδέεσαι π.χ. στην google.gr. Η google.gr βλέπει ότι εσύ με διεύθυνση IP 77.77.77.77(π.χ. πάντα) συνδέθηκες στην σελίδα τους. Το ότι εσύ συνδέθηκες με το χ,ψ υπολογιστή από το τοπικό σου δίκτυο δεν έχει σημασία.

 

01-02-osi-model_1.gif

 

 

Δες π.χ. στην παραπάνω εικόνα. Στην περίπτωση σου μάλλον(σχεδόν 100%) modem-router είναι μια συσκευή.(αυτό που μας δίνει η εταιρία)

 

Ότι υπάρχει στα δεξιά του router, δηλαδή οι υπολογιστές στο σπίτι, το κινητό που θα συνδεθεί μέσω wi-fi στο router και άλλα πολλά που μπορούν  να χρησιμοποιούν το router σου ανήκουν στο τοπικό δίκτυο.(local network) Το τοπικό δίκτυο έχει τις δικές του IP που συνήθως είναι της μορφής 192,168,1,x.(όπου x ένας αριθμός από το 0 έως το 254). (υπόψιν δεν είναι αναγκαστικό να είναι αυτής της μορφής! Εμένα π.χ. είναι 10.20.30.X)(περισσότερα εδώ και στο wikipedia)

 

Από την άλλη ότι υπάρχει στα αριστερά του router(μιλώντας πάντα για την παραπάνω εικόνα) είναι το γνωστό internet. Εσύ στο internet συνδέεσαι μέσω της εταιρίας που στο παρέχει. Η εταιρία με την σειρά της πρέπει να δίνει IP σε κάθε χρήστη που χρησιμοποιεί το δίκτυο για να μπορεί να ξέρει που να δρομολογήσει τα δεδομένα που ζητήθηκαν ή που στέλνονται.

 

Άρα: Όταν ο υπολογιστής#1 ζητήσει δεδομένα από την google ουσιαστικά ζητάει τα δεδομένα από το router. Αυτό στην συνέχεια(με την IP που του έδωσε η εταιρία σου) ζητάει τα δεδομένα από την εταιρία. Η εταιρία ζητάει τα δεδομένα από άλλο server και πάει λέγοντας.

 

Έτσι έχουμε: όποιος υπολογιστής ζητήσει τα δεδομένα από την google, η google δεν θα ξεχωρίσει ποιος τα ζήτησε με βάση την IP.(δηλ. αν ήταν ο υπολ.#1 ή ο #2 ή κάποιο κινητό)

 

Για να πετύχεις αυτό που θες τι πρέπει να κάνεις;

 Αντί να συνδεθείς "απευθείας" στην google, συνδέεσαι σε κάποια άλλη σελίδα στο διαδίκτυο και τις λες: Μπορείς να μου δώσεις τις πληροφορίες που θα σου δώσει η google αν την επισκεφτείς εσύ για εμένα; Έτσι η σελίδα που τις ανέθεσες την δουλεία αυτή θα επισκεφτεί την google(χωρίς να πει ότι την στέλνεις εσύ) θα πάρει τα δεδομένα που θες(αλλά η google θα δει την IP της σελίδας που έβαλες να κάνει την δουλειά αυτή) και θα σου τα δώσει τέλος εσένα.

 

Πολύ πολύ χοντρικά αυτό πρέπει να κάνεις για να πετύχεις αυτό θες, για να επισκεφτείς μια σελίδα με διαφορετικές διευθύνσεις IP. Η διαδικασία σύνδεσης σε μια σελίδα με μια IP που δεν είναι δική σου λέγεται σύνδεση μέσο proxy server.(googlαρέτο για να μάθεις περισσότερα). Επίσης googlαρε και VPN. Εκεί τα πράματα είναι λίγο ποιο δύσκολα βέβαια και πρέπει να πληρώσεις και κάποιο αντίτιμο για να έχεις έναν VPN server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λέει ο φίλος απο πάνω. Η τελικη ip θα είναι πάντα ίδια, είτε έχεις 1 PC είτε 100.

Τώρα αν θες να είναι διαφορετική καθε ip  μέσα στο δίκτυο, μπορείς να παίξεις με DMZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SpirosLouis

εξαιρετικες πληροφοριες , αν μας εκανες και μια ποιο λεπτομερη παρουσιαση του VPN και Proxy σε πρακτικο παντα επιπεδο οπως το #4 ποστ σου νομιζω οτι πρεπει να γινει sticky απο τον admin εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SpirosLouis

εξαιρετικες πληροφοριες , αν μας εκανες και μια ποιο λεπτομερη παρουσιαση του VPN και Proxy σε πρακτικο παντα επιπεδο οπως το #4 ποστ σου νομιζω οτι πρεπει να γινει sticky απο τον admin εδω..

 

χεχε!! Αν σε ενδιαφέρουν, μπορείς πολύ εύκολα να ψάξεις στο google και θα βρείς αρκετές πληροφορίες σχετικά με το τι είναι και πως δουλεύουν!! Ετοιμάζω εγω ενα blog, το οποίο θα είναι αποκλειστικά για network security!

 

υπομονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...