Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Sony Vaio....!!!!


scooby_awd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους και όλες!

Ελπίζω να έχω τοποθετήσει το "θέμα" στην σωστή ενότητα.

 

Το πρόβλημα που υπάρχει είναι το εξής:

Αγόρασε ένας φίλος πριν περίπου ένα μήνα ένα Sony Vaio SVE151, εντός μίας εβδομάδας του έμεινε στο χέρι ένα απο τα κουμπιά του πληκτρολογίου και πιο συγκεκριμένα αυτό που βρίσκεται στα αριστερά στο πλήκτρο με το νούμερο 1.

 

Επικοινωνήσαμε με την υποστήριξη της Sony εδώ στην Ελλάδα και μας είπαν ότι ο υπολογιστής θα πρέπει να πάει στο εξωτερικό για να ελεγχεί, έτσι και έγινε ήρθε courier παρέλαβε τον υπολογιστή και πήγε για έλεγχο!

Το αποτέλεσμα ήταν το εξής, η SONY είπε οτι αυτό οφείλεται και κακή χρήση και δεν το καλύπτει η εγγύηση και ότι για να επισκευαστεί το κόστος ανέρχεται στα 230 euro.

 

Φανταστείται ότι το κουμπί μας έμεινε στο χέρι μετά απο 5-6 μέρες και να επισημάνω ότι χρησιμοποιώ ηλεκτρονικούς υπολογιστές πάνω απο 15 χρόνια και δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιείσω το συγκεκριμένο κουμπι σχεδόν ποτέ για να μην πώ ποτέ.

 

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι όλα αυτά που σας είπα έγιναν μέσα στον μήνα απο την αγορά του υπολογιστή.

Μπορεί κάποιος να μου πεί τι πρέπει να κάνω ή πως μπορώ να κινηθώ γιατί έχω απογοητευτεί.

Σας ευχαριστώ εκ των πρετέρων και συγνώμη αν σας κούρασα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

230€ για να αλλάξουν ένα πληκτρολόγιο; Έλεος δηλαδή, Θα μπορούσες να πάρεις και να το τοποθετήσεις μόνος σου( με κόστος πολύ λιγότερο) αλλά μπορεί να φανεί σε περίπτωση που μετά χρειαστείς εγγύηση και σε έλεγχο φανεί ότι έχει πειραχτεί. Αν δεν βγάλεις άκρη πες να στο στείλουν πίσω και άστο έτσι, δεν αξίζει σε καμιά περίπτωση να τους δώσεις έστω και ένα ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείται ότι το κουμπί μας έμεινε στο χέρι μετά απο 5-6 μέρες και να επισημάνω ότι χρησιμοποιώ ηλεκτρονικούς υπολογιστές πάνω απο 15 χρόνια και δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιείσω το συγκεκριμένο κουμπι σχεδόν ποτέ για να μην πώ ποτέ.

Δεν έχει σχέση αυτό,αν δόσεις ένα laptop σε ένα βρέφος θα σου το κάνει βίδες μέσα σε 5' όχι 5 μέρες.

Αν πράγματι πήγε στα κεντρικά της sony τότε να είσαι σίγουρος ότι αν ήταν δικό τους πρόβλημα,κακή κατασκευή,θα το φτιάχνανε χωρίς κουβέντα,αν σπάς κάτι εσύ δεν σου το φτιάχνουν τζάμπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εγινε το λαθος και η τιμη που σου ειπαν ειναι υψηλη, γιατι λογικα συμπεριλαμβανει και τα μεταφορικα, που δεν ειναι δωρεαν οταν προκειται για επισκευη σε προβλημα που προεκυψε απο κακη χρηση. Δυστυχως, φοβαμαι οτι και τιποτα να μη κανουν και να στο στειλουν πισω, θα σου χρεωσουν τα μεταφορικα που ειναι αρκετουτσικα.

 

Θα μπορουσες να ειχες καθαρισει, αγοραζοντας το πληκτρο που εφυγε απο εδω με 5-6 ευρω http://www.replacementlaptopkeys.com/servlet/the-24017/Sony-SVE1511RFXB-Laptop-Keys/Detail και να το βαλεις μονος σου. (εχω παραγγειλει απο εκει και ειναι αξιοπιστοι).

 

Αν καταφερεις και στο στειλουν πισω τσαμπα, καντο ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δείχνουν τα πράγματα θα επιστρατεύσω το βαλιτσάκι μου και θα το επισκευάσω μόλις βρω ανταλλακτικό!

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας και για το χρόνο σας!

Να είσται όλοι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...