Προς το περιεχόμενο

απορια με μητρικη και ssd


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ξερει κανεις τον ssd σκληρο σε ποια θυρα στην μητρικη θα μπει?!γιατι η μητρικη μου εχει 6 θυρες για sata και δυο που λεει οτι ειναι για j micron.επισης στα bios τι ρυθμισεις πρεπει να κανω?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι περι μητρικης προκειται ...

 

αμα τον βαλω στις μια απο τις 6 και αλλαξω σε AHCI δεν θα αλλαξει η ρυθμιση και για τα αλλα slots?!

και γτ οταν παω να περασω windows μου λεει unallocated space και free μου λεει οτι ειναι 0.00mb ενω ειναι αδειος...και δεν με αφηνει να πατησω next.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εφοσον καταφερω να του περασω windows....δεν θα μπορω να εχω 2 λογισμικα μιας και ο hdd  crasharei οταν ειναι ahci...σωστα?!

 

οταν διαλεγω να περασω windows στον ssd...το φορματ ειναι αχνο...δεν μπορω να του κανω τπτ.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς το πρόβλημα, βάλε τον ssd σε μια από τις 6 θύρες με το ίδιο χρώμα, ο hdd δεν έχει κανένα πρόβλημα να δουλέψει σε ahci οπότε βάλε και αυτόν κανονικά σε μια άλλη από τις 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ο τα προβληματα...εαν βαλω AHCI παει για ολες τις θυρες sata.εγω θελω να εχω windows και στον ssd και στον hdd...οποτε πρεπει να αλλαζω καθε φορα τα bios για να μπαινω στο αναλογο δισκο σωστα?!ο hdd οταν τον εβαλα ahci crashare εβγαζε μπλε οθονη για λιγο και εκανε επανακινηση.

 

και το 2ο ειναι οτι τον ssd δεν μπορω να τον περασω windows και ειπα πιο πανω τι ακριβως συμβαινει και δεν μπορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αλλάζεις το mode κατά μεγάλο ποσοστό τα ήδη εγκατεστημένα λειτουργικά παρουσιάζουν προβλήματα (BSOD κλπ). Πρέπει να τα ξαναπεράσεις ολα, όχι μόνο αυτό που θέλεις στον SSD. Δεν έχουν πρόβημα οι HDD να δουλέψουν σε AHCI.

 

Για το 2ο δεν ξέρω τι φταίει, δεν σε αφήνει να κάνεις format από την εγκατάσταση των windows? Εγώ θυμάμαι όταν πέρασα win σε SSD απλά άλλαξα το mode και έκανα format/install στα καπάκια, χωρίς κάποια άλλη προετοιμασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εκανα τις ρυθμισεις που μου ειπες spirosd2008...τωρα ο hdd δεν crasharei οταν ειναι σε ahci...αλλα ο ssd παλι μου γραφει unallocated space ενω ειναι τελειος αδειος...και δεν με αφηνει να τον κανω φορματ οταν κανω boot απο το cd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...