Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για δημιουργια γυμναστηριου σε ταρατσα


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα.

Εχω μεγαλη ταρατσα και θα ηθελα το 1/3 της να το κανω γυμναστηριο. το θεμα ειναι οτι θελω να ειναι κλειστο φυσικα γυρω γυρω. θα ειναι περιπου 15 τετραγωνικα.
Πως με συμφερει να το κανω για το μικροτερο δυνατο κοστος; με τζαμι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή κάνε μια έρευνα για το πόσο καλούς γείτονες έχεις , σε περίπτωση που δεν θες τρεχάματα . Εκτώς και αν είναι στις προθέσεις σου να ακολουθήσεις την Νόμιμη οδό , ήτοι άδεια πολεοδομίας κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς χρειάζεται.

Πάνε σε ένα μηχανικό, αν έχεις κάποιον φίλο θα σου βγει και τζάμπα να ρωτήσεις

πρέπει να ξέρεις αν έχεις υπόλοιπο δόμησης ας πούμε

θα πρέπει να βγάλεις άδεια 

να βγει μελέτη

 

ξεκίνα με αυτές τις ερωτήσεις και αν τελικά αποφασίσεις να το προχωρήσεις μπράβο σου

κανα υπόγειο δεν παίζει? καλύτερα θα ήταν.

Ταράτσα = με χτυπάει ο ήλιος και το κρύο και αν δεν κάνεις καλή και ακριβή κατασκευή = μόνωση 0

σκέψου το. Τι θα βάλεις πάνω? μήπως να έπαιρνες κανα ποδήλατο να κάνει βόλτες? μήπως να πήγαινες για τρέξιμο? μήπως να έβρισκες κανα γυμναστήριο? ΣΙΓΟΥΡΑ φθηνότερα θα σου βγει...

 

 

εδιτ:

από κατασκευαστική άποψη, νομίζω η πιο καλή και φθηνή λύση είναι η γυψοσανίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απλώς με γυψοσανιδα θα ειναι σαν φυλακή, εγώ θα έβαζα ή γυαλί ή θα πήγαινα στην πιο φθηνη λύση βάζοντας εκεινο το ακαλαίσθητο διαφανες πλαστικό που βάζουν συνηθως στις καφετέριες, να σε παίρνουν ματι και οι γειτόνισσες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε στο ιντερνετ μπορεις να μαθεις πολλα για το πως να φτιαξεις μονο σου τις γυψοσανιδες χωρις να πληρωσεις εργασια. Απ' οσο ξερω δεν ειναι δυσκολο. Για τιμες δες εδω http://www.yperagora.net/index.php?product_id=136&page=shop.product_details&category_id=10&flypage=flypage.tp-ecommerce.tpl&option=com_virtuemart&Itemid=53 και εδω http://www.praktiker.gr/c/gypsosanides-parelkomena-89

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως χρειάζεσαι ακόμα και για αυτό.

 

όσο αναφορά την γυψοσανίδα  μπορείς να αφήσεις ανοίγματα και να βάλεις παράθυρα, δε χρειάζεται να είναι ένα κουτί κλειστό από παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιο ?

 

http://www.kms.gr/isobox_classic.htm

 

Μη σου πω οτι δεν χρειαζεται αδεια... (δεν ειμαι σιγουρος 100%)

 

Ειναι λυομενο απ' οτι βλεπω. Αν πας το καλοκαιρι να κανεις γυμναστικη εκει, που θα πεφτει ολη μερα ο ηλιος, δεν θα την βγαλεις καθαρη. Θα πεθανει το παλικαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λυομενο απ' οτι βλεπω. Αν πας το καλοκαιρι να κανεις γυμναστικη εκει, που θα πεφτει ολη μερα ο ηλιος, δεν θα την βγαλεις καθαρη. Θα πεθανει το παλικαρι.

Δεν ειναι λυομενο.Ειναι compact.

Εχει μονωση.Χωρις αυτο να σημαινει οτι το καλοκαιρι θα την βγαλει καθαρη χωρις κλιματιστικο.Οτι και να βαλει ομως,αν δεν βαλει κλιματιστικο,το καλοκαιρι θα το χρησιμοποιει για σαουνα...

Το καλο με αυτο ειναι οτι,ερχονται,το ακουμπανε στην ταρατσα και μπαινει μεσα.Ουτε φασαριες,ουτε μαστοροι,ουτε τρεξιμο.Αν και στα χρηματα ειναι μεσα στο badget του,τοτε νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε επειδή εγώ έχω φτιάξει γυμναστήριο στην αποθήκη μου και είναι περίπου 15 τμ. σου λέω να ετοιμαστείς για πολύ στρίμωγμα.

 

Ίσα ίσα θα σου χωρέσει ένας πάγκος, μία ακρούλα να έχεις τα βάρη σου και 2 μέτρα να μπορείς να τριγυρνάς γύρω γύγω στα διαλείμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...