Προς το περιεχόμενο

σταβωμενα pins cpu και σταβωμενη μητρικη


tsaviman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχα ανεβεσει πριν καιρο ενα τοπικ σχετικα μ το ιδιο προβλημα.. εχω την asus p5qd turbo και το ενα σλοτ απο τα 4 (B1 συγκεκριμενα) εχει προβλημα.. την απαντηση που μου δωσαν ειναι οτι επειδη φοραω aftermarket ψυκτρα(asus silent square evo) εχω σφυξει της βιδες παραπανω και εχει ως αποτελεσμα να μην δουλευει το ενα σλοτ.. αφου εβγαλα την asus και εβαλα την στοκ το πισι ξεκινησε κανονικα κ μ το που μπαινει στο λειτουργικο λαγκαρι και μενει εκει.. οταν μπαινω σε safe mode δεν υπαρχει προβλημα.. λειτουργει κανονικα... απο την αλλη οταν βαζω την asus το πισι δεν ξεκιναει καθολου καθως το beeper κανει 3 μπιμ δηλωνοντας μπροβλημα ραμ.. μετα απο αναζητηση στο google ειδα κατι περιπτωσεις στραβωμενα πινακια cpu αλλα και mobo.. προσεξα οτι υπαρχει μια ελαφρια κλιση του mobo.. αλλα τα πινακια δεν τα προσεξα και τοσο καλα.. παραθετω οτι εχω κανει φρεσκο φορματ και εχουν περασει μ διαφορους τροπους και σχεδιασμους memtest οι ραμ.. ζηταω αμεση βοηθεια.!! 

post-231633-0-16650800-1366152860_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπουμε κάπου τα pins του socket όμως..

ανεβαζω φωτο σε λιγο.. αλλα υπαρχει περιπτωση απο αυτο να μην αναγνωριζει το σλοτ...;;;;

 

να και καποιες αλλες αλλοιώσεις που βρηκα.. οπως το στραβωμενο load plate.. επισης το backplate της asus μ σπασμενες βασεις...

post-231633-0-13189900-1366200282_thumb.jpg

post-231633-0-72718400-1366200290_thumb.jpg

post-231633-0-44448100-1366200298_thumb.jpg

post-231633-0-38421500-1366200305_thumb.jpg

post-231633-0-69281500-1366200313_thumb.jpg

post-231633-0-59286900-1366200320_thumb.jpg

post-231633-0-41981500-1366200341_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγειλα απo ebay καινουργιο bracket.. το θεμα ειναι γτ εχει θεμα το σλοτ.. το καθαρισα μ οινοπνευμα το φυσηξα μ κονφλερ.. παλι τπτ.. και γτ οταν εχω και τα 4 σλοτ με μνημες λειτουργουν σωστα μονο σε safe mode.. και γτ παγωνει οταν μπαινει στο λειτουργικο.. εαν ειχαν θεμα οι μνημες δν θα εκανε ουτε ποστ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεξε ενα memtest να δεις αν φταινε οι μνημες, και κανε μια καθαρη εγκατάσταση win ηιατι παιζει να εχει θεμα με το λειτουργικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεξε ενα memtest να δεις αν φταινε οι μνημες, και κανε μια καθαρη εγκατάσταση win ηιατι παιζει να εχει θεμα με το λειτουργικο 

 τις εχω κανει.. ασε που εχω δοκιμασει και αλλες μνημες... αλλα τπτ.. και οσο για clean format εχω εναν σκληρο μ περασμενα win7 64bit.. παλι τα ιδια κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν παίζει να έχεις και εγγύηση για τη μητρική, πρέπει να 'χουν περάσει 3 χρόνια.

 

Πας για καμια μεταχειρισμένη λογικά, όλο και κάτι θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεις και στις φωτο δεν εχουν θεμα.. και τα κοιταξα και εγω.. μια χαρα ειναι.. γτ ομως κρασαρει και παγωνει στα καλα καθουμενα.. πριν λιγο παλι κρασαρε.. ασε που ειναι και το σλοτ... το θεμα ειναι να δωσω λεφτα και να παρω τωρα ενα mobo σοκετ 775..; ενα P45 chipset εχει ενα 50αρικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν παίζει να έχεις και εγγύηση για τη μητρική, πρέπει να 'χουν περάσει 3 χρόνια.

 

Πας για καμια μεταχειρισμένη λογικά, όλο και κάτι θα βρεις.

 εχω την αποδειξη.. και το κουτι τα manual.. ολα... απο το eshop το4-3-2010 την πηρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...