Προς το περιεχόμενο

Παραγγελίες Μέσω Net και Τελωνείο


Tak68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο βοήθεια αν μπορείτε! :?

 

Θέλω να αγοράσω online κάποια πράγματα(Συγκεκριμένα ένα case,ενα τροφοδοτικό και ένα ανεμιστιράκι). Αυτό όμως που με φοβίζει είναι, αν τα φέρω εδώ και 'κολλήσουν' στο Τελωνείο??Δεν θέλω (Και δεν έχω! :( ) να πληρώσω πολύ παραπάνω απο ότι υπολογίζω!

Υπολογίζω το βάρος να είναι περίπου 10kg (Άν παίζει ρόλο).

Κάποιος που έχει κάνει πολλές online αγορές μπορεί να βοηθήσει???Η απο πού μπορώ να βρώ περισσότερες πληροφορίες!

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι από χώρα της ΕΕ δεν περνάει από τελωνείο. Από χώρα εκτός ΕΕ δε θα σου συνιστούσα να αγοράσεις γιατί ένα πακέτο 10 κιλών είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το ανοίξουν. Παίζει ρόλο και το βάρος (νομίζω ότι αν είναι κάτω από 2 κιλά δεν του δίνουν σημασία), ο όγκος βέβαια που τραβάει και την προσοχή, αλλά και η δηλωμένη αξία. Σχεδόν όλα τα ξένα e-shops γράφουν έξω από πακέτο την αξία του περιεχομένου του, αφού είναι υποχρεωμένα από το νόμο να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ και θα έκανα παραγγελία απο Αμερική!!!

Με βλέπω να πέρνω απο Ευρώπη!

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας!

Φανταστείτε, μέσα στην τρελή χαρά και να τα περιμένω πως και πως :D και ξαφνικά :shock: :shock: :shock:

Θα προσπαθήσω πάντως να βρώ κανένα τηλέφωνο τελωνείου να δώ με τί κριτήρια ελέγχουν τα πακέτα μήπως βρώ κανένα παραθυράκι :twisted:

 

(Ναι ναι ξέρω πολλά ζητάω! :lol: ).

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι ... απο Αμερικη θελει προσοχη :!:

Θα εχεις αυξημενες πιθανοτητες να γλυτωσεις το τελωνειο αν το πακετο που σου στελνουν γραφει "used parts" ή αν γραφει μια ψευτικη τιμη πολυ χαμηλη .

 

...Βεβαια αυτα για να γινουν πρεπει να συννενοηθεις με αυτον που στα στελνει. Για να το κανει καταστημα αυτο ειναι αρκετα δυσκολο ... οχι απιθανο ομως. Εχω φιλο που τα φερνει ετσι ! ;)

Επισης ρολο παιζει και το βαρος του πακετου.

Εχει παρατηρηθει επισης πως απο μερικες Πολιτειες της Αμερικης υπαρχουν λιγοτερες πιθανοτητες να περασει τελωνειο ... τωρα ποιες ειναι αυτες δεν ξερω γιατι την αποφευγω γενικα λογω των αυξημενων μεταφορικων που εχει.

Αληθεια ... τι ακριβως θελεις να φερεις ??? ... εισαι σιγουρος πως δεν υπαρχει Ευρωπη ???

Απο Ευρωπη εχω φερει παρα πολλα πραγματα ... απο Αγγλια , Ιταλια , Φινλανδια , Γερμανια και ποτε δεν υπηρξε θεμα τελωνειου! .. και ουτε θα υπαρξει ποτε.

 

Αυτες τις μερες φερνω ενα waterblock απο Αυστραλια !! (Cascade 8) )...Θα μου το στειλουν Αεροπορικως ASAP , δηλαδη ελπιζω μεχρι Δευτερα / Τριτη να εχει φυγει απο εκει απο οτι μου λενε )

Βεβαια ειναι μικρο το πακετο και ελαφρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego pantos kaika!!!

apo ameriki pragmata aksias 200 euro plirosa foro 150 sto telonio!!!

Pikra, ase to treksimo!!! To paketo to elenxoun an i exoterika anagrafomeni timi perna ta 100$. Protimise evropi kai kalitera germania, exei kaliteres times sta metaforika.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...