Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με παγωμα υπολογιστη


DaniBatigol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Δεν ξερω αν ειναι το σωστο τοπικ για να γραψω το προβλημα που εχω με τον υπολογιστη.Τον εχω κανει μια μικρη αναβαθμηση.Χαρακτηριστικα:

Επεξεργαστης: Intel Core Quad Q6600 2.40 GHz

Ram:Xms dual 4Gb Corsair

Motherboard: AsusTek P5K P35/G33.G31 DRR2

GPU:Nvidia GeForce8800GT

Ειχα αλλες μνημες 2 gb και εβαλα αυτες ρωτησα και το παιδι στο πλαισιο αν ταιριαζουν και ειχε πει οκ.Και πηρα και μια ψηκτρα για να κανω overclock και τον πηγα στα 2.7 γιατι παραπανω κρασαρε.

Απο εκεινη την μερα οποτε παιζω παιχνιδια απο προ,μανατζερ μεχρι Skyrim,Fall outNew vegas

παγωνε η οθονη.Τον εκανα restart και μετα επαιζε κανονικα.Μεχρι που πηρα το Battlefield 3 .Το παιζω στα  low τρεχει παρα πολυ ωραια και παγωνει παλι η οθονη...αυτη τη φορα ομως και μετα απο442423 restart ξαναπαγωνει σχεδον στα 10-15 λεπτα.Εβαλα default τα  biosμηπως και εφταιγε το overclock,αλλα παλι το εκανε.Εβαλα τις παλιες μνημες μηπως εφταιγαν οι καινουργιες 100 φορες αλλα παλι παγωνει.Τα ξαναειδα χιλιες φορες αν ειναι ολα κουμπομενα και εναι κομπλε.Οχι μονο εγω και φιλοι που ξερουν καλυτερα απο μενα μια που δεν ειμαι και εξπερ..

Το παγωμα συνεχιζει οτι και να κανω.Εκανα τεστ σκληρου μνημης καρτας γραφηκων τα παντα και ειναι ολα χωρις error..

Αν καποιος μπορει εστω να υποψιαζεται τι μπορει να φταιει σας παρακαλω να απαντησει.Εχουν σπασει τα νευρα μου...Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εισαι σε λαθος τοπικ και θα πρεπει να το μεταφερουν.

 

Ριξε μια ματια στις θερμοκρασιες του επεξεργαστη και της καρτας γραφικων και γραψε και το τροφοδοτικο σου.

 

 

Δοκιμασε να παιξεις με τις παλιες μνημες να δεις αν συνεχιζεται.

Επεξ/σία από Grey Warden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Λοιπον το κανει μονο σε παιχνιδια.Κολαει μια φορα το κανω ρισταρτ και μετα παιζουν κανονικα.Αλλα στο Battlefield 3 κολαει συνεχεια.Γενικα με εχει κουρασει.Ετρεξα το memtest και ενα αλλο που το εκανε ενας φιλος που το ετρεξε απο τα bios memtest85.Τον σκληρο τον ειδα με αυτο το προγραμμα του υπολογιστη που το κανεις οταν κανεις ρισταρτ και με tuneup utilities.Την καρτα γραφικων δεν θυμαμαι  το ονομα του προγραμματος.Εκανε τεστ 3D και αλλα 4-5 τεστ και εγραψε οτι ειναι πολυ καλα.

Επισης τον εβαλα σε torture test στο prime95 και ειδα θερμοκρασιες που ηταν μεταξυ 40-55 βαθμους.Κανεις επεξεργαστεις δεν εβγαλε ερορ.Τις θερμοκραιες τις καρτας γραφικων δεν ξερω πως μπορω να τις δω.Αν εχετε καποιο προγραμμα παρακαλω ενημερωστε με.

Επισης ναι εβαλα τις παλιες μνημες να παιξω και εκανε το ιδιο.Και αυτο μου φανηκε πολυ παραξενο.Μηπως δημιουργηθηκε καποιο προβλημα οταν εκανα οβερκλοκ?Αλλα παλι δεν θα εβγαζε ερρορ καπου σε ολα αυτα?

Επισης παιζει να μην εχει κουμπωθει κατι καλα στην μητρικη?Αν και τα εχω δει 500 φορες..

Το μονο που δεν θυμαμαι ειναι τι τροφοδοτικο εχω.Αν και με ειπανε οτι θα εφταιγε αυτο αν το πισι απλα εσβηνε και δεν κολλουσε η εικονα.Δεν θυμαμαι να ειναι και πολυ δυνατο ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες κατεβασα τους τελευταιους της καρτας που εχω.Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται.Πριν λιγο εβαλα επαιξα 20 λεπτα και παλι το ιδιο.Παγωμα εικονας και ο ηχος.Μηπως απλα δε σηκωνει το παιχνιδι η καρτα που εχω?Αλλα το κανει σχεδον σε ολα οσα παιζω.Και τρεχει και πολλη καλα η εικονα γενικα μεσα στο παιχνιδι.Παιζει να ειναι τροφοδοτικο?

Και επισης ειναι δυνατον μετα απο τοσα τεστ τελικα να εχουν θεμα οι μνημες?

Αν δεν ειναι κατι κουμπενο σωστα (που δεν νομιζω)δε θα κολλουσε σε οτιδηποτε?Μονο στα παιχνιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τεστ που ετρεξες ποση ωρα τα ειχες ανοιχτα?? Αν ηταν κατω απο μιση ωρα μη περιμενεις να βγαλει σφαλμα. Μη το λυπηθεις και αστο το βραδυ να τεσταρει το cpu. Την επομενη τη gpu και παει λεγοντας. Καπου θα βρεθει το προβλημα. Εγω για καλο και για κακο θα αλλαζα ολα τα καλωδια sata, δεν ειναι τιποτα. Αλλη καρτα γραφικων παιζει για να κανεις τεστ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον αργησα να απαντησω γτ το ειχα σε τεχνικο.Το εψαξε σε ολα και τελικα αλλαξε τροφοδοτικο και επαιζε κανονικα λεει 3 μερες.Τον πηρα σπιτι λοιπον σημερα και εκανε παλι τα ιδια.Ειπα μηπως τα ηχεια που του βαζω φταινε και τα εβγαλα αλλα παλι τπτ.Δεν ξερω ειλικρινα τι να πω.Αν εφταιγε η καρτα γραφικων δεν θα κολλουσε και σε αυτον??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πραγματάκια στο γενικό γιατί δε πολυκατάλαβα τα τεστ που έτρεξες. Αναφέρεις 2 φορές το memtest

 

1)memtest απο bios όπως λες προφανώς εννοείς bootable. Πόση ώρα έτρεξε;

2)Κάρτα γραφικών -> http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/

3)stress cpu-> http://www.ocbase.com/

4) δίσκος-> http://www.hdsentinel.com/

5)Δοκίμασε να αλλάξεις καλώδια στο δίσκο

6)Θερμοκρασίες παρακολουθείς με αυτό όσο κάνεις τα παραπάνω τεστ->http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html . Τσεκ αν θα τα καταφέρει στο furmark

7)Να πεις του τεχνικού αφού έβγαλε τη διάγνωση και άλλαξε το τροφοδοτικό (προφανώς πληρώθηκε κιόλας) ας βρει και το πρόβλημα

8) Απο περιέργεια ποιο τροφοδοτικό σου έβαλε και πόσα πήρε;

9) Εχεις συνδεδεμένες άλλες συσκευές επάνω στο Pc;

10)Την εγκατάσταση των τελευταίων drivers πως την έκανες;

 

Αυτά προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με πάγωμα οθόνης σε παιχνίδια μόνο το οποίο διορθώθηκε με αλλαγή τροφοδοτικού. Αν και την ημέρα που το άλλαξα μου έκανε 1 πάγωμα, εδώ και 3 εβδομάδες έχω παίξει πολλά παιχνίδια για πάρα πολλές ώρες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι το παλικαρι δεν μου πηρε λεφτα μεχρι να δουμε αν παγωσει παλι.Εκανα και αυτο που λες και ενα αλλο ενω ειναι στα windows.Και το μπουταμπλ και το αλλο ολοκληρη νυχτα τρεχανε και δεν εβγαλε τπτ.Και τα 2 memtest λεγονται γι'αυτο τα αναφερα ετσι.Δεν γνωριζω ποιο μου εβαλε απλα το δικο μου ηταν 550W και το δικο του 600W κατι τετοιο.Κατεβαζω και αυτα που μου ειπες να κανω τεστ.Στρεσαρα τους επεξεργαστες με το prime και αυτο ολη τη νυχτα και παλι δεν εβγαλε τπτ.

1)ολο το βραδυ

2)ποση ωρα να το τρεξω και τι να με προβληματισει?

3)Το εκανα με το prime95.Να το κανω και με αυτο?

4)Ποιο απο ολα να κατεβασω?

5)Τι εννοεις??σορρυ...

6)Ειχα το coretemp αλλα κατεβαζω και αυτο να τα δω να σου πω.

7)Χαχαχα.Νταξ δεν με πηρε φραγκα αλλα μιαμιση βδομαδα θα επρεπε κατι να βρει..το παραξενο ειναι οτι σε αυτον ετρεχε ποσες ωρες χωρις να κολλησει ενω σε μενα σπιτι κολλησε με την μια..Και αντε εξηγησε του..

8)Δεν γνωριζω ονομα αλλα θα ρωτησω και θα σου πω.

9)Ειχα τα ηχεια τα οποια τα εβγαλα και παλι κρασαρε.Επισης εχω την κεραια για το ιντερνετ πανω.Κατα τα αλλα ειχα καμερα και αυτην εβγαλα και παλι κολλησε..Τπτ αλλο δεν εχω.

10)Την εκανα μεσω των σαιτ τους βασικα και οποτε ζητουσε απο μονο του update.Τωρα ειχε ερθει  ενας φιλος που νιωθει και μου τα εκανε ολα ειπε σε τελευταια εκδοση..

Πραγματικα θα τον σπασω και θα παρω αλλον.Δεν γινεται τοσα ατομα να μην μπορουν να βρουν τι παιζει...

 

Φιλε Grey Garden Θα δειξει αλλα δεν νομιζω αφου μου εχει κολλησει τωρα που στελνω πανω απο 6 φορες.Σε ολα τα παιχνιδια κολλουσε αλλα με ενα ρισταρτ επαιζαν καλα..εκτος το Battlefield 3 που κολλαει συνεχεια..Καλυτερα να καιγοταν κατι να το αλλαζα και να τελειωνα.Δεν γινεται να με παιδευει τοσους μηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) 5-10 λεπτά αλλά θα παρακολουθείς θερμοκρασίες (Η κάρτα σου έχει ανεμιστήρα επάνω έτσι; )

3) όχι

4) To πρώτο πχ

5) Ο σκληρός σου δίσκος έχει πάνω του 2 καλώδια. Ενα data και ένα τροφοδοσίας. Βάλε νέα μπας και... Και καλού κακού δοκίμασε άλλη θύρα sata στη μητρική (αν είναι sata)

9) βγάλε την κεραία για Internet και παίξε χωρίς νετ

10)Αν δεν καθάρισες παλιούς και πέρασες απο πάνω νέους είναι ένα θέμα. Ελπίζω ο γνωστός σου να το έκανε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) το εκανα και εφτασε μεχρι 95 κελσιου οπου εμεινε σταθερο για 20 λεπτα.Στην αρχη τρομαξα αλλα ειδα οτι τοσο ειναι οριακα νορμαλ.

4)θα το κανω αυριο(σημερα) γιατι ξημερωσα με το βρωμουπολογιστη παλι!!!

5)Να το κανω αλλα τον ελεγξε ο τεχνικος και ειπε οτι ο σκληρος μου ειναι πολυ καλα γενικα ειναι και καινουργιος σχετικα.

9)Λες να φταιει το ονλαιν?????Ελεος αν ειναι αυτο..

10)Θα τους ξανααπεγκαταστησω και θα βαλω τους τελευταιους..

 

Τι να πω δε ξερω ειλικρινα.Δεν ειναι προβλημα ζωης αλλα ρε γμτ ελεος τωρα να ξημερωνω για τετοια...Ειναι δυνατον να μην μπορει κανεις να δει τι παιζει?Λες να το παω πλαισιο?

Επισης απεγκαταστησα το παιχνδι και το ξαναεγκαθηστω τωρα μπας και επαιξε τπτ στο ινσταλ..

Συγνωμη αν κουρασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...